Algieria: Demokracja jest wbrew Islamowi

Świat | Protesty

Duchowy przywódca algierskich muzułmanów – Szejk Abdelmalek Ramdani opublikował na początku tego tygodnia fatwę stwierdzającą, że „wszelkie przemiany demokratyczne są wbrew religii Islamu”. Na 48 stronach fatwy, Ramdani potępia bunty i powstania przeciwko dyktatorom w krajach arabskich, a w szczególności poddaje analizie demokrację, oraz wszelkie jej przejawy i odmiany. Ostro skrytykował wystąpienia przeciwko rządzącemu od 9 lat Algierią prezydentowi Abdelazizowi Bouteflika.

Ramdani stwierdził, że dopóki przywódca kraju jest muzułmaninem, to lud ma się go słuchać i nie ma prawa występować przeciwko niemu. Takie wystąpienia są wbrew Islamowi. Władza – nie ważne czy pochodzi od dyktatora, czy jest dziedziczona czy wybrana ma tylko jedno zadanie – wprowadzać w życie prawo szariatu i pilnować jego przestrzegania. A więc w momencie, kiedy lud się buntuje i domaga więcej swobód, występuje przeciwko szariatowi – a co za tym idzie – przeciwko Islamowi. Ramdani skrytykował również znaczącą rolę kobiet w ostatnich buntach i zaznaczył, że ich zachowanie jest niezgodne z prawem szariatu i wszelkimi możliwymi sposobami należy je przywrócić do porządku.

Szejk Abdelmalek Ramdani jest posiadającym szerokie poparcie duchowym przywódcą algierskich radykalnych muzułmanów (salafizm). Choć sam mieszka w Arabii Saudyjskiej, gdzie jest szanowanym imamem, jego nauki mają duży wpływ na kraje arabskie.

W momencie ogłoszenia fatwy Ramdaniego, w Algierze – stolicy Algierii odbyły się demonstracje radykałów islamskich wyrażające poparcie dla Ramdaniego i prezydenta Bouteflika.

Prawdziwe oblicze przemian i

Prawdziwe oblicze przemian i kierunek przemian w świecie arabskim.

Odkąd to na CIA publikuje

Odkąd to na CIA publikuje się takiie wywrotowe newsy? Islam jednak nie jest cool?

a możesz

a możesz mi pokazać, gdzie na CIA pochlebnie się o nim pisze?

Ten gościu nie rozumie, że

Ten gościu nie rozumie, że walka z dyskryminacją to nie to samo co popieranie Islamu. On nie rozróżnia sytuacji w Algierii od sytuacji w Unii Europejskiej. Trudno dyskutować na takim poziomie.

ciekaw jestem ilu wyznawców

ciekaw jestem ilu wyznawców islamu sie z tego śmieje. w końcu każdy kraj ma swego rydzyka albo dwóch

Albo nawet i trzech. Miło

Albo nawet i trzech. Miło jest przekładać polską perspektywę na kompletnie obcy grunt.

pozwolę tylko sobie

pozwolę tylko sobie zauważyć, że w Polsce "wyznawcy Rydzyka" to pokolenie, które już nic nie zrobi.
w krajach arabskich radykałowie mają po kilkanaście-20parę lat.
nie zapominajmy, że w krajach ogarniętych rewolucją nie ma tylko dwóch sił (protestujący i tyrani), jest ich znacznie więcej. a po każdej rewolucji przychodzi rozpad zwycięzców, więc myślę, że kraje Maghrebu zaskoczą nas jeszcze kilka razy w najbliższych miesiącach.

Z pokolenia "wyznawców

Z pokolenia "wyznawców Rydzyka" rekrutujemy wielu działaczy lokatorskich. Są o wiele bardziej aktywni niż ludzie w wieku 20 lat.

Bo mają czas.

Bo mają czas.

No to towarzysze,spotkamy

No to towarzysze,spotkamy się pewnie w realu dopiero za jakieś 30,40 lat-na barykadach,wtedy będziemy mieli wreszcie czas,i nie będziemy mieć nic do stracenia,ewentualne dzieci już dorosną więc ich nie osierocimy,o emeryturze już nie wspominajac,jak się pracuję tylko na "czarno",ewentualnie "śmieciowo".To może być rewolta ,starców bez prawa do pracy , emerytury i opieki medycznej...księża może też się przyłączą,bo oni też pracują "na czarno".

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.