Argentyna: Stacja kolejowa podpalona przez pasażerów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wściekli pasażerowie zniszczyli, a potem podpalili biura w proteście przeciwko skandalicznemu poziomowi usług kolejowych.

Zamieszki zaczęły się wtedy, gdy pociąg zepsuł się 600 metrów od stacji Constitution, na południu Buenos Aires. Po 20 minutach grupa pasażerów (pociągi te są bardzo masywne, bez klimatyzacji) poszli do stacji, aby żądać wyjaśnień. Kiedy żadnej nie dostali, zaczęli demolować biura informacji.

Pociąg zablokował jedną z głównych linii na stacji i setki innych zdenerwowanych pasażerów przyłączyło się do nich. Biuro biletowe i dworcowy posterunek policji stanęły w płomieniach i zostały zniszczone. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, aby opanować tłum. 12 policjantów i 9 pracowników zostało rannych w zamieszkach, a 16 osób zostało aresztowanych. Dwoje z nich jest małoletnich. Wszyscy aresztowani zostali zwolnieni za kaucją i oskarżeni o przestępstwo zniszczenia i niepodporządkowanie się organom władzy.

Pracownicy kolei w Argentynie zdecydowanie sprzeciwiają się prywatyzacji. Od prywatyzacji poziom usług znacznie spadł, nieustannie psuja się pociągi, w wagonach jest gorąco z powodu braku klimatyzacji oraz firmy często muszą odwoływać usługi. Pracownicy kolei nie czują się bezpieczni, liczba śmiertelnych wypadków wyniosła 410 i ponad 1000 urazów w zeszłym roku.Od prywatyzacji dwie trzecie sieci kolejowych zostało zamkniętych z powodu nierentowności, proces ten zniszczył wiele małych miasteczek. Prezydent Argentyny, Nestor Kirchner, broni podjętych przez siebie decyzji.

Pracownicy oraz pasażerowie żądają przede wszystkim zabrania kolei z rąk prywatnych.Duża grupa pasażerów przyłączyła się do grupy wsparcia dla kolejarzy Recuperemos al Tren.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.