Lokatorzy

Katowice: Sprzedani lokatorzy walczą

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Około dwustu lokatorów walczących o prawa do swoich mieszkań protestowało w piątek przed urzędem wojewódzkim w Katowicach. Protestujący mieszkają w dawnych budynkach zakładowych, które sprzedano w ręce prywatne. Ich sytuacja jest dramatyczna: prywatni właściciele podwyższyli czynsze i grozą eksmisją.

Demonstrację organizowało Stowarzyszenie Obrony Lokatorów Wszystkich Mieszkań Zakładów Metalurgicznych Silesia. Pod urzędem pojawili się mieszkańcy Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Bytomia, Zabrza i Świętochłowic.

Sprawa dotyczy tysięcy rodzin. Tylko w katowickim Wełnowcu sprawa dotyczy 900 rodzin i 50 budynków, które własnymi rękami stawiali pracownicy zakładów, a potem inwestowali w ich utrzymanie.

Niespodzianka dla Hanny-Gronkiewicz Waltz: Protest Lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Gdzie jest Hanna Gronkiewicz-Waltz? HGW. Dziś mieszcząca się 200 m od oryginalnej kawiarni "Niespodzianka" na warszawskim placu Konstytucji InfoQltura zmieniła się w "Niespodziankę 2009". 20 lat temu mieścił się warszawski tam sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała swoją obecność. Ostatnim razem, gdy 27 kwietnia lokatorzy zebrali się przed miejskim Ratuszem, by porozmawiać z Hanną Gronkiewicz-Waltz o swojej dramatycznej sytuacji związanej z podwyżkami czynszów, pani Gronkiewicz nie raczyła ich przyjąć, a urzędnicy udali, że jej nie ma. Skoro tak, lokatorzy nie mają innego wyjścia, niż pojawiać się wszędzie tam, gdzie Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie występować publicznie, by przypomnieć jej temat, którego tak bardzo chce uniknąć: nędzę i bezdomność, która już niedługo będzie skutkiem traktowania lokatorów jak zbędnych mebli.

Niestety pani Gronkiewicz znowu bała się pojawić się tam, gdzie czekają lokatorzy.

Pomimo deszczu, lokatorzy z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz z Komitetu Obrony Lokatorów czekali na Gronkiewicz-Waltz, ale nie przyszła.

Lokatorzy skandowali "Solidarność lokatorska" w odniesieniu do tematu "solidarności". Chcieli także przypomnieć wszystkim, że walka o poprawę losu zwykłych obywateli nadal trwa. Protestujący stwierdzili, że obecna polityka mieszkaniowa głównych polskich partii politycznych ma się nijak do 19 postulatu "Solidarności" z 1989 roku, zakładającego m. in. skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie. Nie można ograniczyć, jak chcą tego niektórzy politycy, walki społecznej do wystawy w muzeum.

Jak postępuje warszawski kamienicznik

Blog | Lokatorzy

Dziś GW pisze o tym, jak kamienicznik z Mokotowa chciał eksmitować 95-letnią kobietę.

Eksmisja została chwilowo zatrzymana.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6626776,Chcieli_eksmitowac_star...

CIA TV: Film z 1 maja na warszawskiej Pradze

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Poniżej prezentujemy film zrealizowany podczas akcji na warszawskiej Pradze, która odbyła się 1 maja tego roku. Od 1 maja rosną czynsze w mieszkaniach komunalnych, co będzie bardzo bolesne dla wielu praskich rodzin. Urzędnicy twierdzą, że jest to konieczne, aby lepiej zadbać o mieszkańców, ale przecież od lat nikt o nich nie dbał - choć lokatorzy płacili. To świadczy o sposobie traktowania ludzi przez urzędników państwowych. Więcej o akcji: 1 maja na Pradze. Zapraszamy do wizyty na kanale CIA TV.

Warszawa: Protest lokatorów na sesji Rady Miasta

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na sesji Rady Miasta Warszawy lokatorzy zabrali głos w sprawie podwyżki czynszów, reprywatyzacji mieszkań komunalnych i polityki mieszkaniowej w stolicy. Ok. 50 osób przyszło na wezwanie Komitetu Obrony Lokatorów oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Aktywiści zgłosili temat jako wolny wniosek i udało się wymóc, by Rada wysłuchała przedstawiciela lokatorów. Złożony został także wniosek o wprowadzenie tematu lokatorów oficjalnie na następną sesję Rady.

Andrzej Smosarski z WSL wystąpił w imieniu obu organizacji i powiedział o tragicznej sytuacji lokatorów w mieszkaniach komunalnych i reprywatyzowanych. Przypomnijmy, że od 1 maja w Warszawie czynsze wzrosły nawet o 300%. Cały czas także trwa reprywatyzacja komunalnych mieszkań. Ostatnio w Warszawie zostało zorganizowanych wiele protestów w tej sprawie.

Andrzej Smosarski ostrzegł radnych, że czasy, kiedy politycy mogli prowadzić taką politykę bez reakcji ze strony lokatorów już minęły, gdyż organizują się oni w różnych miastach Polski.

Do ruchu przeciwko podwyżkom czynszów także dołączyło się inne miasto - Białystok - gdzie szykuje się fala protestów.

Nowy projekt zmian w Ustawie o ochronie praw lokatorów

Kraj | Lokatorzy

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowy projekt zmian w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Właścicielem mieszkania oddawanego w najem okazjonalny będą mogły być tylko osoby fizyczne. - Umowy najmu będzie można zawierać na czas określony, maksymalnie na dziesięć lat - wyjaśnił wiceminister Piotr Styczeń podczas II Konferencji Rynku Zarządzania Nieruchomości, która odbyła się pod koniec kwietnia w Warszawie.

- Zaletą przygotowywanych zmian ma być to, że łatwo będzie można eksmitować niechcianego lokatora. Wystarczy wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do sądu, który nada mu klauzulę wykonalności. Nie będzie obowiązku dostarczenia najemcy lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego.

Komornik przymusowo wyprowadzi go na adres, który wskaże w umowie najmu. Przy czym nie musi on mieć tytułu prawnego do wskazanego lokalu, może to być mieszkanie dalszej lub bliższej rodziny, byleby była do umowy najmu dołączona ich zgoda.

- W tej chwili pozbycie się najemcy trwa często latami - wyjaśnił minister Styczeń - a dzięki instytucji dobrowolnej egzekucji wynajmujący nie będzie musiał czekać na wyrok eksmisyjny.

Warszawa: Kolejny protest lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś pod Ratuszem odbył się kolejny protest lokatorów przeciw podwyższeniu czynszów w mieszkaniach komunalnych. Od 1 maja czynsze w Warszawie mogą wzrosnąć o 200 lub 300%.

W pikiecie wzięli udział lokatorzy z całej Warszawy. Protestowano przeciwko reprywatyzacji kamienic oraz polityce mieszkaniowej miasta.

W proteście wzięło udział ok. 80 osób, w tym członkowie Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Związku Syndykalistów Polski oraz Lewicowej Alternatywy.

Podczas protestu straż miejska dała mandat ekipie z TVP, która próbowała filmować pikietę.

Warszawa: Lokatorzy to nie towar

Kraj | Lokatorzy | Protesty

13 marca w Warszawie odbyła się demonstracja zorganizowana przez lokatorów z reprywatyzowanych budynków z dzielnicy Praga Północ.

Uczestnicy protestu zablokowali przejście na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej przechodząc po pasach z transparentami "Nie sprzedawajcie nas razem z kamienicami" i "W obronie praw lokatorów".

Akcję wsparły m.in Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i Lewicowa Alternatywa.

Warszawa: Lokatorzy zablokowali Al. Solidarności w proteście przeciwko polityce lokalowej

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na warszawskiej Pradze, około 80 osób blokowało przez kilkanaście minut Al. Solidarności na wysokości ul. Jagiellońskiej. Protestujący domagali się zmiany podejścia urzędników do lokatorów i zaprzestania prywatyzacji domów i niekontrolowanych podwyżek czynszów.

Protest zorganizowali lokatorzy ze sprywatyzowanej kamienicy Jagiellońska 27 razem z radnymi z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. W akcji wzięli udział działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy. Podczas protestu zatrzymano jedną osobę, pod pozorem "łamania przepisów drogowych".

Organizatorzy zapowiedzieli kolejne protesty w przyszły piątek, o godz. 16:00.

W Krakowie demonstrowali lokatorzy

Kraj | Lokatorzy | Ruch anarchistyczny

Dzisiaj o godz. 16.15 na Rynku Podgórskim.zebrało się ponad 70 demonstrantów z Forum w Obronie Jedności i Godności Lokatorów Krakowa i Federacji Anarchistycznej oraz najliczniej reprezentowani mieszkańcy dzielnicy Stare Podgórze (jedna z najbiedniejszych w mieście). Byli też członkowie WZZ Sierpień 80.

Protestowano przeciwko próbom wyrzucenia z mieszkań lokatorów dawnych mieszkań zakładowych przy Rynku Podgórskim 3 i narzucaniu im wygórowanych stawek czynszów. Żądano zmian w ustawie o ochronie lokatorów i zagwarantowania wszystkim mieszkańcom prawa do udziału w decydowaniu o polityce mieszkaniowej. Wiecowi towarzyszyło przedstawienie teatralne przygotowane przez grupę Eloe pt „Biedni kamienicznicy”. Wykorzystano w nim tekst opublikowany po raz pierwszy w krakowskim pismie „Naprzód” w 1910 roku. Po wiecu udano się pochodem na podwórko wspomnianej wyżej kamienicy.

Mieszkańcy Warszawy walczą z politycznymi reklamami

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Tysiące mieszkańców wielkich miast ma zasłonięte okna wielkoformatowymi reklamami. Pisaliśmy na CIA o tym jak Pan Jerzy wyciął w takiej reklamy otwory. Teraz w stolicy pojawiły się wielkoformatowe reklamy polityczne na budynkach. Wielkie, ohydne twarze Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Mieszkańcy już wycinają otwory w reklamach. Może ktoś coś lepszego z nimi zrobi. Polecamy "ulepszenie reklam" z nowymi hasłami.

Łatwiej dotrzeć do reklam na budynkach niż na wysokich bildbordach. Jeśli politycy mogą powiesić swoje reklamy na Waszym budynku, Wy także możecie powiesić swój transparent!

Reklamy rujnujące zdrowie

Kraj | Lokatorzy

Tysiące mieszkańców wielkich miast ma zasłonięte okna wielkoformatowymi reklamami. Pan Jerzy z Warszawy nie wytrzymał takiej sytuacji. Po dziewięciu miesiącach życia z kolorową płachtą za oknem, wyciął w niej otwory oraz stworzył stronę internetową "Reklama na budynkach", gdzie opisuje swoją walkę o godne życie.

O walce z reklamami rujnującymi zdrowie możecie poczytać oraz obejrzeć reportaż tutaj.

Lokatorzy nie są towarem - relacja z pikiety

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy | Protesty

Około 90 osób demonstrowało wczoraj pod warszawską siedzibą Polskich Biur Rachunkowych, firmy Roberta Juszczaka, który jest jednocześnie właścicielem kamienicy przy ulicy Konduktorskiej 18 w Warszawie. Protest zorganizowała kampania Mieszkanie Prawem nie Towarem przy wsparciu Komitetu Pomocy i Obrony represjonowanych pracowników. W pikiecie wzięła udział grupa lokatorów z Konduktorskiej 18 oraz członkowie Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, WZZ Sierpień `80, Polskiej Partii Pracy, Młodych Socjalistów, Grupy na rzez Partii Robotniczej oraz stowarzyszenia ATTAC. Pikietujących wsparła też grupa lokatorów z ulicy Mokotowskiej 39, borykających się z podobnymi problemami ze strony kamienicznika.

Na wejściu do biurowca został wywieszony transparent “Mieszkanie prawem Nie Towarem”.

Zebrani domagali się podjęcia przez Roberta Juszczaka prawdziwych negocjacji z lokatorami z należącej do niego kamienicy.

Przedstawicielka lokatorów opowiedziała o napaści kamienicznika na ich budynek, która miała miejsce po poprzedniej pikiecie 20 kwietnia. Powiedziała, że została uderzona przez kamienicznika, co zostało potwierdzone przez obdukcję lekarską i zgłoszone na policję.

Przedstawiciel Sierpnia `80 Szczepan Kasiński stwierdził, że tak długo jak Juszczak będzie gnębił lokatorów, tak długo związek będzie mu starał się “uprzyjemnić” życie oraz będzie brał udział w walce lokatorów i wspierał ich prawnie.

Piotr Ciszewski z CK-LA stwierdził że Robert Juszczak atakując jedną z lokatorek pokazał, że brakuje mu siły argumentów, dlatego zaczął używać argumentu siły. Dodał że takie zachowania kamienicznika zostaną odpowiednio nagłośnione i nie może się on czuć bezkarnie tylko dlatego że jest osobą bogatą.

Reprezentujący Polską Partię Pracy Mariusz Pawluk poinformował, że PPP zajmuje się obroną takich ludzi, jak szykanowani lokatorzy z Konduktorskiej. Zastrzegł, że nie można ograniczać się do walki z poszczególnymi przypadkami, lecz musi mieć charakter systemowy. - Ta walka ma politczny charakter - podkreślił.

Przedstawiciel lokatorów z ul. Mokotowskiej 39 stwierdził ze ich problem jest podobny ponieważ oni również zostali sprzedani razem z budynkiem, a nowy kamienicznik rozpoczął swoją działalność od radykalnego podniesienia czynszów wprowadzonego podobnie jak w przypadku Konduktorskiej 18 ze złamaniem prawa.

Zebrani, nawiązując do zachowania kamienicznika wznosili okrzyki “Robert Juszczak - damski bokser” oraz “Lokatorzy to nie towar”. Zapowiedzieli także że będą kontynuować w okolicy intensywną akcję rozdawania ulotek i rozwieszania plakatów z hasłem “Juszczak nie bij kobiet” oraz informacją o działaniach właściciela kamienicy.

Lokatorzy z ul. Mokotowskiej zadeklarowali chęć stworzenia wspólnego stowarzyszenia oraz wspólnych działań z mieszkańcami kamienicy przy ul. Konduktorskiej 18. Przedstawiciele kampanii Mieszkanie Prawem nie Towarem zapowiedzieli, że w najbliższym czasie odbędzie się pikieta w obronie mieszkańców kamienicy przy ulicy Mokotowskiej.

Robert Juszczak tym razem nie wyszedł do zebranych, pomimo że obserwował pikietę z balkonu swojego biura. Przysłani przez niego pracownicy rozdali oświadczenie, w którym stwierdził między innymi że “Lokatorzy i organizacje to zorganizowana grupa mająca na celu wyłudzenie ode mnie pieniędzy. W związku z powyższym postanowiłem w najbliższych dniach zawiadomić policję i prokuraturę o popełnionych przestępstwach oraz skrupulatnie wskazać osoby w nich uczestniczące”. Deklaracja ta spotkała się z rozbawieniem zebranych, którzy stwierdzili że kamienicznik nie ma żadnych podstaw do zaskarżenia ich i sam powinien obawiać się prokuratury w związku z napaścią na kobietę.[IBW news]

Kanał XML