Dodaj nową odpowiedź

mobbing w poczcie polskiej

Dzień dobry,
z Państwa wypowiedzi ewidentnie wynika, iż pracownicy wyższego szczebla Poczty Polskiej łamią prawo!!! Zaczynając od Kodeksu Pracy a kończąc na niepisanych formach przestrzegania Etyki Biznesu.
Każdą sprawą z osobna powinna się zająć Inspekcja Pracy lub inna instytucja specjalnie do tego powołana, dokładnie analizując materiał. Dopóki Państwo nie zgłosicie tego faktu oficjalnie nikt na podstawie wypowiedzi na forum internetowym nie rozpocznie dochodzenia w tych i wielu innych, o których nie każdy ma odwagę mówić publicznie. Choć w kompetencji niektórych służb w Polsce sam fakt hipotetycznego popełnienia przestępstwa powinien wzbudzić już ich zainteresowanie.
Walkę z mobbingiem i dyskryminacją w tak dużej firmie najlepiej rozpocząć w pozwie zbiorowym, minimalizuje to dodatkowy stres i istnieje możliwość wspierania się w trudnych syt., motywowując się na wzajem w trakcie procesu oraz zwiększa wiarygodność. Pracodawca z reguły stara się podważyć wiarygodność pracownika np. podsyłając mu do podpisania m.in. jakieś raporty o jego winie, nagany lub odbieranie premii. To nie znaczy, że nie powinieneś/aś założyć sprawy w sądzie jako jednostka i uchronić przed tym zjawiskiem innych.
Zanim ktokolwiek odważy się na ten krok proponuję zebrać wcześniej więcej materiału dowodowego (notatki z nieprawidłowości, filmy, nagrania, konsultacje z prawnikiem itp.). Wiem, że nie jest to łatwe ponieważ pracownik gdy się już orientuje o swoim trudnym położeniu bardzo często już jest za późno a pracodawca w dalszych fazach stosowania mobbingu odcina pracownika zupełnie od wszelakiej wiedzy/informacji a stres wynikający z sztucznie wytwarzanych sytuacji zawodowych (niekorzystnych dla pracownika) obniża jego postrzeganie i pewność siebie. Zdarzają się nawet przypadki, że długotrwały stres jest tak duży, że pokrzywdzony zaczyna wierzyć w swoją winę i czasem broni sprawcę. Pracownik aby wszystko zauważyć i skrupulatnie zanotować w takiej syt. musiałby zaprzestać wykonywania pracy, opierając się tylko na samej obserwacji a to jest w gruncie rzeczy nie możliwe ponieważ od razu zostałby zwolniony z powodu zaprzestania/niewypełniania powierzonych obowiązków służbowych.
Szanowni Państwo, oczywiście nie wszystkie sytuacje są mobbingiem ale należy za każdym razem uruchamiać "machinę sprawiedliwości" jeśli:
"Według art. 943 § 2. Kodeksu Pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniSoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniSenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi (art. 943 § 1. K.P.).

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.