Dublin: Blokada głównej siedziby Shella

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W piątek o 7:30 rano główna siedziba Shella w Dublinie została zablokowana prze 50 aktywistów. Jest to protest przeciwko planom eksploatacji nowo odkrytych złóż surowców energetycznych w wybrzeży hrabstwa Mayo, a także przeciw budowie niebezpiecznego rurociągu przez osiedla ludzkie (planowane ciśnienie ma być 5 razy większe niż w innych). Kontrowersje budzi również skandalicznie niska cena, za jaką Shell de facto „dostał” złoża od rządu. Cała sytuacja została dokładnie opisana na CIA w artykule „Walka irlandzkich farmerów z firmą Shell”

Zablokowano wszystkie 3 wejścia do budynku. Protest był pokojowy, aktywiści uniemożliwili pracownikom firmy wjazd na teren podziemnego parkingu oraz wejście do budynku. Z kolei dziś przed europejską sedzibą Shella odpalono wielką flarę z ciężarówki, na której widniał napis przypominający zniszczenia, jakich firma dokonała w Nigerii. Protest zorganizowała grupa Shell to Sea (Shell do morza).

W protesty zaangażował się Owens Wiwa - brat zamordowanego przez władze Nigerii Kena Saro Wiwy. Egzekucję wykonano ewidentnie za sprzeciw wobec rabunkowej polityki Shella. Szczegóły dotyczące sprawy Kena Saro Wiwy znajdują się w artykule "Przeciw hipokryzji"

nie żeby coś, w sumie sam

nie żeby coś, w sumie sam zapomniałem wysłać wiadomości na serwis, ale ta akacja miała miejsce nie dziś, a w zeszły piątek

a dokładniej - pierwsze

a dokładniej - pierwsze zdjęcie to z flarą, to z pod europejskiej siedziby shella i tak akcja miała miejsce dzisiaj, ale to nie dublin

druga fota i blokada biura przez 50 aktywistów to właśnie dublin, w zeszły piątek

Dzięki za sprostowanie.

Dzięki za sprostowanie. Pokićkało mi się przy zamieszczaniu informacji (nie spojrzałem na datę zamieszczenia newsa).

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.