Wydarzenia - Filtruj: wydarzenie

Filtruj według wyrażeń
Filtruj według rodzajów wydarzeń
miesiąc | tydzień | dzień | przeglądaj | pokaż wszystkie
«Listopad 08, 2009 - Grudzień 08, 2009»
11 / 8
Koniec:21:00
Początek:2009-11-06 21:00
Koniec:2009-11-08 21:00
W dniach od 6 do 8 listopada 2009 w Petersburgu odbędzie się anarchistyczny festiwal „Czarny Piotrogród". Jak dotąd zaplanowane są następujące wykłady, warsztaty i dyskusje: - Alternatywna edukacja – “Uniwersytet uliczny” z Petersburga i Grupa edukacyjnej pomocy wzajemnej z Mińska na Białorusi - Anarchistyczne rodzicielstwo - Szkolenie linuxowe – ważne ze względu na powtarzające się ataki na rosyjską opozycję pod pretekstem naruszenia praw autorskich firmy Microsoft - "Odzyskać miasto” – warsztaty o masach krytycznych, food not bombs, psychogeografii i odzyskiwaniu przestrzeni miejskiej, skłoting w Petersburgu - Anty-seksizm - Wykłady o anarchistycznej teorii krytycznej. Wykłady o Nowej Prawicy, seksizmie antify, dyskusje o marginalizacji ruchu, postanarchizm/poststrukturalizm - Anarchistyczne rękodzieło (od gotowania, do warzenia piwa do tworzenia zinów) - Sekcja antywojenna i porady, jak uniknąć służby wojskowej - Dyskusja na temat tzw. "wojny z narkotykami" - Walka z represjami: Anarchistyczny Czarny Krzyż, walka z brutalnością policji, pomoc wzajemna i kampania przeciw policyjnemu departamentowi “E” (centrum przeciw ekstremizmowi). Inne wydarzenia: - Wystawa radykalnej i politycznej sztuki (grafitti i samizdaty) - Mistrzostwa w ping ponga - Wycieczka do alternatywnych miejsc w Petersburgu -Movie screenings (If you want to screen your film, write to contact address below, and point out if there are Russian subtitles or voicing and how long is your film). - Filmy (można zgłaszać własne na adres poniżej, dodając, czy są napisy po Rosyjsku) - Koncerty Możesz wysłać propozycję warsztatu, wykładu i dyskusji na adres rush83 - AT - riseup - DOT - net, jak również możesz na ten adres kierować wszelkie inne pytania dotyczące noclegów, itp. Jeśli chcesz zorganizować wykład, podaj temat i ile czasu będzie trwać i czy potrzebujesz projektora.
Początek:14:00
Koniec:16:00
Infoszop przy ul. Targowej 22 w Warszawie zaprasza na film "Witajcie w życiu", w niedzielę 8 listopada o godz. 14:00. Po "Jesus Camp" prezentujemy kolejny film o manipulacji. Witajcie w życiu - polski film dokumentalny z 1997 w reżyserii Henryka Dederki przedstawiający kulisy działalności koncernu Amway zajmującego się sprzedażą bezpośrednią. (...) W 1997 roku Amway wytoczył proces karny autorom filmu (oskarżając ich o zniesławienie) oraz proces cywilny producentom (TVP i spółce Contra Studio). Proces karny został umorzony przez Sąd Okręgowy w Łodzi w 2003. W 2004 roku pozew cywilny oddalił Sąd Okręgowy w Warszawie, uzasadniając orzeczenie faktem, iż film powstał w interesie społecznym. Amway odwołał się do Sądu Apelacyjnego, który uznał, że zarzuty są częściowo uzasadnione i zakazał emisji filmu, a także nakazał producentom zamieszczenie przeprosin w prasie i wpłatę 10 tys. zł na cele charytatywne . Prawnicy producenta filmu odwołali się do Sądu Najwyższego, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny, nakazując skorzystanie z opinii biegłych W 2009 planowany był pokaz filmu podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, jednak Telewizja Polska nie udzieliła na niego licencji, ze względu na niezakończone procesy sądowe. Pozytywne myślenie, sekret przyciągania pieniędzy i sukcesów. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, i sprzedać im wszystko. techniki wywierania wpływu, perswazji czy manipulacji i programowania umysóow nie są wbrew pozorom niczym nowym. Stosowała je i inkwizycja hiszpańska, i starożytni kapłani egipscy a jeszcze wcześniej swe umysły odpowiednio programowali szamani. Nowe jest to jak owe techniki zostały upowszechnione, wręcz spospolitowane. Nowe jest też tak silne sprzęgnięcie ich z biznesem z jednej, i z najnowszymi osiągnięciami twardych nauk z drugiej. "Witajcie w życiu" to film pod wieloma względami szczególny. Bo to pierwszy film zakazany w III Rzeczypospolitej, bo to pierwszy film o którego ocenzurowaniu zdecydowała nie polityka a biznes, bo to zapewniło mu (jak mówi sam reżyser) "najdłuższą kampanię promocyjna w historii kina". Bo to pierwszy w Polsce film pokazujący mechanizmy manipulacji, i to jak mądre i szlachetne idee "pozytywnego myślenia" i tworzenia siebie, w szybki i łatwy sposób ulegają degeneracji i stają się jeszcze jednym narzędziem zniewolenia. Techniki pokazane w filmie dziś są już momentami śmieszne i przestarzałe. Warto pamiętać oglądając ten obraz, że metody wywierania wpływu rozwijają się obecnie w szybkim tempie i korzystają z osiągnięć wszystkich dziedzin nauki a także że to co widać na filmie to wierzchołek góry lodowej. Najważniejsze jest to co dzieje się "pod spodem", na poziomie nieświadomym dla osób poddanych manipulacji. Film ważny, film przestroga, film zakazany, film który trzeba zobaczyć. Przed filmem krótka prezentacja na temat technik manipulacji, po filmie zapraszamy do dyskusji.
Początek:16:00
Koniec:18:00
W najbliższą niedzielę, 8 listopada Inicjatywa Retrovertigo i kino Charlie zapraszają na łódzką premierę fimu A18, opisującego sytuację przebywających w Polsce uchodźców z Wietnamu i represje, jakim poddaje ich służba bezpieczeństwa komunistycznego reżimu w Wietnamie za przyzwoleniem polskich władz i unijnej agencji do spraw kontroli migracji Frontex. Gośćmi pokazu, który rozpocznie się o godzinie 16:00 w łódzkim kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205 będą autorki filmu, Marysia Kotowska i Dang Thu Houng Tytułowy A18 to wydział wietnamskiej służby bezpieczeństwa. Funkcjonariusze tej jednostki przyjeżdżają do Polski by tutaj na miejscu poddawać przesłuchaniom uchodźców z Wietnamu. Na podstawie umowy, jaką oba kraje podpisały w 2004 r., przeprowadzana jest deportacja osób z Polski (lub zWietnamu). Komunistyczny reżim w Wietnamie w ostatnim roku zrobił z niej narzędzie do odławiania opozycjonistów na emigracji w Polsce. Obecnie w Polsce mieszka ok 30 tys, Wietnamczyków. Wśród tej społeczności bardzo aktywnie działa ośrodek opozycji, stąd coraz częstsze wizyty funkcjonariuszy wydziału A18 w Polsce i towarzyszące temu deportacje. Zadaniemwydziału A18 jest infiltrowanie emigracji i odławianie tych, którzy uciekli przed represjami z Wietnamu. Do tej pory wietnamska bezpieka z wydziału A18 była w Polsce cztery razy, namawiała zatrzymanych do współpracy, straszono ich także natychmiastową deportacją. Film Ulica A18 opowiada o przesłuchaniach wietnamskich uchodźców w aresztach polskiej Straży Granicznej przez wietnamską służbę bezpieczeństwa. Przesłuchania odbywają się w pokoju urzędnika Straży Granicznej − w agresywnej atmosferze i wbrew prawu nie biorą w nich udziału polscy funkcjonariusze Straży Granicznej. Emigranci opowiadają też, że tym razem bezpieka odwiedza w Polsce rodziny aresztowanych. W wyniku działania wydziału A18 kilkaset osób zostało deportowanych do Wietnamu, co wiąże się dla nich z groźbą śmierci. Akcję wyłapywania Wietnamczyków wraz z Polską Strażą Graniczną przeprowadza także Frontex, unijna agencja zajmująca się strzeżeniem zewnętrznych granic Wspólnoty. Towłaśnie Frontex pokrywa koszty transportu aresztowanych: na przesłuchania, a potem do Berlina, skąd za kilka tygodni samolotem zostają wywiezieni do Wietnamu. W takiej sytuacji uchodźcy z Wietnamu w Polsce rzadko kiedy zgadzają się na wywiady przed kamerą, jednak dzięki autorkom filmu - Dang Thu Huong i Marysi Kotowskiej - udało się poznać historię kilku z nich. Pokaz filmu zostanie poprzedzony prezentacją fotografii z Wietnamu autorstwa Marysi Kotowskiej Scenariusz i reżyseria: Marysia Kotowska, Dang Thu Houng Montaż: Jadwiga Chojecka Rok produkcji: 2008 Czas trwania: 45 min. Informacja o pokazie na stronie kina Charlie: http://www.charlie.pl/index.php?i=w666
Początek:17:00
Koniec:19:00
Krew na ulicach, czyli powstanie, bunt czy zamieszki Wykład i dyskusja o wydarzeniach z 6 XI 1923 w Krakowie, gdy doszło do walk miedzy protestującymi robotnikami a wojskiem i policją. Zaprasza Lewicowa Alternatywa Pracownia Społeczna, ul. Górskiego 3 lok. 59 kl. VI
11 / 9
11 / 10
Początek:16:00
Koniec:17:00
DLACZEGO PROTESTUJEMY? Dzikie zwierzęta przewożone są w koszmarnych warunkach często po kilkaset kilometrów dziennie. Do ich tresury wykorzystuje się przemoc fizyczną- bije się je batami, prętami. Aby nauczyć zwierzę tańczyć nie wystarczy dać mu w nagrodę jeść- używa się do tego metalowych płyt pod napięciem prądu elektrycznego. Uchwalona w 1997 roku Ustawa o Ochronie Zwierząt zabrania zmuszania zwierząt do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą. Większość czynności wykonywanych przez zwierzęta w cyrkach jest sprzeczna z trybem życia jaki prowadzą one w swoich naturalnych ekosystemach. Dodatkowo przetrzymywane są one w okropnych warunkach, w których mają często utrudniony ruch, są odizolowywane od innych zwierząt swojego gatunku. Zaniedbanie więzi społecznych u zwierząt, stosowana wobec nich przemoc i brak wolnej przestrzeni do ruchu wywołuje u nich stereotypowe zachowania obsesyjne, a często nawet autodestrukcyjne. Ministerstwo Edukacji Narodowej zakazało już promocji cyrków w szkołach, gdyż uznane zostały one za niepedagogiczną formę rozrywki, z której dzieci wynoszą mylne przekonanie, że nad zwierzętami można się znęcać, a bicie, wywoływanie poparzeń, zastraszanie, czy głodzenie zwierząt dla celów rozrywkowych jest czymś normalnym. Przebywanie w polskich cyrkach słoni, żyraf, tygrysów i innych dzikich zwierząt nie ma nic wspólnego z naturą. Nakło n/Notecia ul.Nowa - byly plac cukrowski 10.11 Wtorek poczatek pikiety godz 16 a tu krotki film spod cyrku europa http://www.youtube.com/watch?v=VO8e4oH5HYk !!!!! NIE WYCHOWUJ KOSZTEM ZWIERZAT !!!!!
Początek:19:00
Koniec:22:00
“System 09″ to cykl filmów publicystyczno-dokumentalnych poświęcony nowemu systemowi społeczno-polityczno-kulturowemu, który ukształtował się w naszym kraju w ostatnim dwudziestoleciu. W związku z 20. rocznicą obrad Okrągłego Stołu autorzy cyklu przyglądają się współczesnej Polsce, próbując odpowiedzieć na pytania: co wyłoniło się z procesu transformacji? Czy właśnie w ten sposób musiał on przebiegać? Czy model, w jakim funkcjonujemy, jest trwały? Jakie są jego słabe punkty? W pięciu 50-minutowych odcinkach twórcy zajmują się kolejno: pamięcią społeczną i próbą rekonstrukcji wielkiej przemiany (”Bez święta”), kształtowaniem się liberalizmu w Polsce i dominacją pieniądza w komunikacji społecznej (”Bogaćcie się”), Kościołem katolickim i życiem duchowym Polaków (”Duch”), kosztami zmian i możliwością obalenia systemu (”Poza systemem”), zaś na koniec dyskursem mniejszości jako nowym sposobem ekspresji i komunikacji społecznej (”Mniejszości”). Narratorem cyklu jest Wojciech Klata, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który swoją pracę magisterską poświęcił kształtowaniu się systemu partyjnego w Polsce po roku 1989. Klata znany znany jest też z roli młodocianego uciekiniera w filmie „300 mil do nieba” Macieja Dejczera. Cykl był realizowany w miejscach omawianych zdarzeń: w Berlinie, Budapeszcie, Brukseli, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzymie, Londynie, Dublinie i Warszawie. Twórcy odwiedzili z kamerą – w mieszkaniach i pracowniach, na próbach teatralnych i w galeriach, w ciasnych gabinetach i przestronnych redakcjach – świadków, uczestników i komentatorów najnowszej historii Polski. Spotkali się również z ekspertami, politykami i artystami z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, by dokonać stosownych porównań. Warstwa dokumentalna została wzbogacona nie tylko archiwaliami, lecz także fragmentami spektakli, manifestacji plastycznych, utworów muzycznych. Wszystkie te zabiegi mają służyć przedstawieniu pełnego obrazu zmian, jakie zaszły w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. We wtorek projekcja kolejnych trzech odcinków: "Duch", "Poza systemem" i "Mniejszości" 10.11 (wtorek) godz. 19.00 Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29-31 wstęp: 3zł Zapraszamy! F@ Kraków
Początek:20:00
Koniec:23:00
Wykończyć biedę? (The End of Poverty?) reż. Phillipe Diaz, USA, 2008, 106 min 10 listopada, WTOREK, godz. 20.00 Znakomity dokument stanowiący przenikliwe studium światowych nierówności. Uznany reżyser Philippe Diaz wskazuje, że globalny wymiar współczesnej biedy nie jest bynajmniej dziełem przypadku: mając swe źródło jeszcze w konkwiście towarzyszącej pierwszym odkryciom geograficznym, system wyzysku oparł kolonialne zależności na konfiskacie ziemi, grabieży zasobów naturalnych i pracy niewolniczej. Dziś, tendencja ta jest starannie utrwalana przez światowe instytucje finansowe, które na ołtarzu wolnego rynku poświęcają suwerenność żywnościową, jednocześnie każąc społeczeństwom Południa wyrzec się prawa do publicznego dostępu do tak kluczowych sfer jak edukacja, służba zdrowia, a nawet zasoby wody. Opinie noblistów w dziedzinie ekonomii, przywódców światowych ruchów społecznych, a także rolników i mieszkańców slumsów Południa składają się na potężne, bezpośrednie oskarżenie neoliberalnego systemu gospodarki o katastrofalne rozmiary dzisiejszego ubóstwa. Globale - magia kina vs. globalne iluzje. Dzisiejszy model globalizacji jawi się jako czarująco prosty: świat naprawić może tylko niewidzialna ręka rynku/nieskrępowany przepływ kapitału. Pracownikom będzie więc lepiej bez praw pracowniczych, środowisko ochroni brak norm środowiskowych, McDonalds i Nike uporają się z ubóstwem. Taka logika globalizacji, według której nietknięta wymianą towarową Amazonia warta jest mniej niż warszawskie ZOO, to dzieło światowej klasy iluzjonistów - kulisy ich pracy nie mieszczą się jednak w wąskim kadrze TVobraźni. Tymczasem szalona pogoń za iluzją grozi powikłaniami: od świńskiej grypy, przez chroniczną biedę, terroryzm, aż po ekologiczną katastrofę. Zapraszamy do kina na radykalną kurację: 0% Westernu, 100% Globale. Pokazy z bloku „Globale” w DKFie Muranów odbywają się w ramach międzynarodowego projektu Globale, organizującego festiwale i pokazy filmów zrywających z obrazem świata kształtowanym przez komercyjne media. Traktując film jako punkt wyjścia do dyskusji, Globale ma kształtowac debatę na temat globalnych zależności, nierówności ekonomicznych i społecznych oraz istniejących relacji władzy. Grupy Globale działają na zasadzie otwartego kolektywu dobrowolnie zaangażowanych aktywistów, dziennikarzy, filmowców i entuzjastów kina, pracujących bez formalnych hierarchii i struktur władzy. Pierwsza grupa powstała w Berlinie, obecnie festiwale i pokazy filmów organizują grupy w Peru, Urugwaju oraz w Polsce. www.globale-filmfestival.org www.globale.bzzz.net *jak bozia da- strona ruszy do czasu pokazu. cena biletu – 10 zł Po filmie zapraszamy na dyskusję z Przemysławem Wielgoszem – redaktorem naczelnym Le Monde Diplomatique Polska. Dyskusja będzie dotyczyła filmu „The end of poverty” oraz wydanej ostatnio w serii „Le Monde Diplomatique” książki „Planeta slumsów”. Przed/po/w trakcie seansu będzie można kupić tą oraz inne książki wydawnictwa Le Monde Diplomatique.
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
11 / 11
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Początek:00:00
[inline:1]Dokładne informacje dotyczące miejsca zbiórki i godziny rozpoczęcia pojawią się za jakiś czas na: www.wawa11listopada.blogspot.com oraz www.antifa.bzzz.net 11 listopada jest symboliczną datą, utożsamianą z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W związku z tym Świętem, na ulicach miast i wsi, w szkołach i urzędach, co roku organizowane są liczne festyny, koncerty i inne związane z tym świętem uroczystości. Niestety, ostatnimi laty w Warszawie, Święto to wykorzystują członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo Radykalnego(ONR), Narodowego Odrodzenia Polski (NOP) oraz grupy neonazistów z Blood and Honour i Combat18. Regularnie, tego dnia, organizują w Warszawie przemarsz. Określają się jako patrioci, a w rzeczywistości głoszą poglądy ksenofobiczne, faszystowskie, rasistowskie, antysemickie i homofobiczne, których symbole (swastyka, krzyż celtycki, falanga) niosą na transparentach. Podczas demonstracji wykrzykują hasła faszystowskie i nazistowskie („Polska dla Polaków”, „Żydzi do gazu, najlepiej od razu”). Obraża to nie tylko wyznawców innych niż katolicka religii, cudzoziemców mieszkających w Polsce na stałe lub tymczasowo, uchodźców, ale także Polaków, którzy mają inny niż biały kolor skóry, zagraniczne pochodzenie. Obraża to też wszystkich obywateli tego kraju, którzy nie popierają skrajnego nacjonalizmu, kryjącego się pod postawą patriotyczną. STANOWCZO SIĘ TEMU SPRZECIWIAMY !!! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY/A !!! PRZYJDŹ I POWIEDZ Z NAMI „NIE” NEOFASZYZMOWI!!! Nie po to Polska tyle czasu walczyła o Niepodległość, wyzwolenie spod reżimów, by teraz, i to jeszcze w dniu Święta Odzyskania Niepodległości, propagowano na ulicach treści i hasła faszystowskie!!! Najwyższy czas to zmienić! W żadnym innym cywilizowanym kraju, neofaszystowski marsz w ogóle by się nie odbył! Pokażmy razem, że w Niepodległej Polsce nie ma miejsca dla faszyzmu i nazizmu!! PRZEZ WZGLĄD NA HISTORIĘ !! Pokażmy, że nie boimy się głośno i otwarcie mówić co myślimy. Symbole partyjne i flagi zostaw w domu. Przyjdź jako człowiek, nie partia, czy organizacja. Mimo że bez flag, będzie kolorowo, wesoło i głośno :) Po demonstracji zapraszamy na koncert i wesołą zabawę do samego rana. Posyłaj dalej tą wiadomość. Musimy być tam wszyscy. www.wawa11listopada.blogspot.com www.antifa.bzzz.net
Początek:00:00
OZZ Inicjatywa Pracownicza wzywa wszystkich swoich członków i sympatyków (a także działaczy ruchu anarchistycznego, związkowego, wolnościowego, syndykalistycznego) do udziału w akcji solidarnościowej z górnikami i kopaczami z Wałbrzycha, którzy są karani więzieniem lub grzywnami za nielegalne wydobycie węgla na własną rękę, po tym jak rząd zamknął ich miejsca pracy i pozostawił na łasce losu. 11 listopada będziemy demonstrować na ulicach polskich miast żądając uchwalenia przez sejm natychmiastowej amnestii dla wszystkich biedaszybników. Wybór miejsca i formy protestu pozostawiamy waszej decyzji. Prosimy tylko O użycie czarnych transparentów (chodzi o kolor węgla) z wymalowanymi białymi hasłami: AMNESTIA DLA GÓRNIKÓW I KOPACZY Z BIEDASZYBÓW W WAŁBRZYCHU oraz WAŁBRZYCH BIEDASZYBY - ZAKOŃCZYĆ REPRESJE! Dodajmy, że wybór daty naszego protestu nie jest przypadkowy, bowiem właśnie 11 listopada w latach PRL-owskiej dyktatury domagano się amnestii dla więźniów politycznych. Akcja jest uzgodniona z wałbrzyskim Stowarzyszeniem Biedaszyby, które prosi przy tej okazji, by nie wykorzystywać sprawy do celów promocji jakichkolwiek partii politycznych. Protest ma bowiem mieć charakter związkowo-społeczny. OZZ Inicjatywa Pracownicza Stowarzyszenie Biedaszyby
11 / 12
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Koniec:19:00
Początek:2009-11-12 15:00
Koniec:2009-11-14 19:00
MARLEY CLUB ul. Gimnazjalna 1, Nakło nad Notecią 14.11.2009 (sobota) godz: 19:00 wstęp 5 zł. Rozkład imprezy: - godz 19:00 otwarcie wystawy rysunków Xaviera Bayla pt. "Tiere, raus!" - po otwarciu pokaz filmu „Home – S.O.S Ziemia!” Reżyser: Yann Arthus-Bertrand - koło 21:00 rozpoczęcie imprezy w rytmach punk-rock,reagge,ska, prowadzi dj. Tomek - w trakcie: stoisko informacyjne wolnościowe i pyszne wegańskie jedzonko! Xavier Bayle jest hiszpańskim artystą. Od prawie czterech lat mieszka w Polsce. Jego prace zahaczają o problemy, które dotyczą ludzi i zwierząt. Wystawa „Tiere, raus!” jest rysunkowym obrazem ukazującym rasizm ze względu na gatunek. Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 – równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Tym wydarzeniem była premiera filmu Home – S.O.S Ziemia! Film zwraca uwagę na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne i katastrofalne konsekwencje jakie niechybnie mogą dotknąć każdego z nas. Cały film jest oprawiony w zdjęcia ukazujące ziemię z lotu ptaka i są niesamowitą, wręcz zapierającą dech w piersiach podróżą po zakątkach całego świata.
11 / 13
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Koniec:19:00
Początek:2009-11-12 15:00
Koniec:2009-11-14 19:00
MARLEY CLUB ul. Gimnazjalna 1, Nakło nad Notecią 14.11.2009 (sobota) godz: 19:00 wstęp 5 zł. Rozkład imprezy: - godz 19:00 otwarcie wystawy rysunków Xaviera Bayla pt. "Tiere, raus!" - po otwarciu pokaz filmu „Home – S.O.S Ziemia!” Reżyser: Yann Arthus-Bertrand - koło 21:00 rozpoczęcie imprezy w rytmach punk-rock,reagge,ska, prowadzi dj. Tomek - w trakcie: stoisko informacyjne wolnościowe i pyszne wegańskie jedzonko! Xavier Bayle jest hiszpańskim artystą. Od prawie czterech lat mieszka w Polsce. Jego prace zahaczają o problemy, które dotyczą ludzi i zwierząt. Wystawa „Tiere, raus!” jest rysunkowym obrazem ukazującym rasizm ze względu na gatunek. Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 – równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Tym wydarzeniem była premiera filmu Home – S.O.S Ziemia! Film zwraca uwagę na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne i katastrofalne konsekwencje jakie niechybnie mogą dotknąć każdego z nas. Cały film jest oprawiony w zdjęcia ukazujące ziemię z lotu ptaka i są niesamowitą, wręcz zapierającą dech w piersiach podróżą po zakątkach całego świata.
Początek:19:00
Koniec:21:00
[inline:1]13 listopada 2009 (piątek) o godz. 19.00 zapraszamy do Społecznego Infopunktu Alert (przy ul. Śląskiej 34), na kolejne spotkanie, którego gośćmi są ludzie, którzy trochę inaczej niż wszyscy postanowili "wypocząć". Oczywiście wszystko w ramach projektu "Turystyka Alternatywna”. Gośćmi nadchodzącego spotkania pod roboczym tytułem "Z Kairu do Kampali" będą Joanna Bylińska i Bartosz Skórzewski ze Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. Spotkanie wzbogacone o pokaz zdjęć i projekcję filmu z podróży. Wstęp wolny. Przybywajcie! O swojej podróży mówią.. "Wszystko co działo się tamtego lata było spontaniczne. Zakup biletów w jedną stronę do Egiptu, sam wyjazd i cała podróż, która zawiodła nas aż do Kampali (Uganda). Działo się to w latem 2006 roku, ale wspomnienia z tej niezwykłej dla nas podróży są żywe do dzisiaj. W każdym kraju czuliśmy się zupełnie inaczej, mieszanka polityki, ludzi, obyczajów, religii powodowała, że fascynowaliśmy się inaczej każdym z nich. Mamy nadzieję, że można to zobaczyć w czasie 47 minut naszego filmu. Na co dzień działamy w stowarzyszeniu Rowerowy Szczecin. Jeśli jest okazja – na innych kontynentach jeździmy rowerami – jednak nie było to głównym celem naszej podróży". Turystyka Alternatywna „Z Kairu do Kampali" Joanna Bylińska i Bartosz Skórzewski Alert Społeczny Infopunkt www.myspace.com/infopunktalert
11 / 14
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Koniec:19:00
Początek:2009-11-12 15:00
Koniec:2009-11-14 19:00
MARLEY CLUB ul. Gimnazjalna 1, Nakło nad Notecią 14.11.2009 (sobota) godz: 19:00 wstęp 5 zł. Rozkład imprezy: - godz 19:00 otwarcie wystawy rysunków Xaviera Bayla pt. "Tiere, raus!" - po otwarciu pokaz filmu „Home – S.O.S Ziemia!” Reżyser: Yann Arthus-Bertrand - koło 21:00 rozpoczęcie imprezy w rytmach punk-rock,reagge,ska, prowadzi dj. Tomek - w trakcie: stoisko informacyjne wolnościowe i pyszne wegańskie jedzonko! Xavier Bayle jest hiszpańskim artystą. Od prawie czterech lat mieszka w Polsce. Jego prace zahaczają o problemy, które dotyczą ludzi i zwierząt. Wystawa „Tiere, raus!” jest rysunkowym obrazem ukazującym rasizm ze względu na gatunek. Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 – równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Tym wydarzeniem była premiera filmu Home – S.O.S Ziemia! Film zwraca uwagę na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne i katastrofalne konsekwencje jakie niechybnie mogą dotknąć każdego z nas. Cały film jest oprawiony w zdjęcia ukazujące ziemię z lotu ptaka i są niesamowitą, wręcz zapierającą dech w piersiach podróżą po zakątkach całego świata.
Koniec:00:00
Początek:2009-11-14 00:00
Koniec:2009-11-15 00:00
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Świadomości Ekologicznej z Elbląga oraz Komenda Hufca ZHP Elbląg zapraszają wszystkich chętnych do udziału w "Warsztatach budowy kolektorów słonecznych". Warsztaty odbędą się 14-15 listopada 2009 r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym BRYZA ul.Portowa 2 w Elblągu. Podczas warsztatów dowiecie się podstawowych wiadomości na temat energii słonecznej i możliwości jej wykorzystania we własnym domu. Nauczymy Was jak zbudować słoneczny kolektor powietrzny służący do wspomagania ogrzewania lub suszenia produktów spożywczych. Koszt udziału w warsztatach, z możliwością noclegu wynosi 10 zł. Proszę potwierdzić swój udział pod nr tel. 880 490 609 lub e-mail: grzegorzluzecki@wp.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie szczegółowy program.
11 / 15
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Koniec:00:00
Początek:2009-11-14 00:00
Koniec:2009-11-15 00:00
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Świadomości Ekologicznej z Elbląga oraz Komenda Hufca ZHP Elbląg zapraszają wszystkich chętnych do udziału w "Warsztatach budowy kolektorów słonecznych". Warsztaty odbędą się 14-15 listopada 2009 r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym BRYZA ul.Portowa 2 w Elblągu. Podczas warsztatów dowiecie się podstawowych wiadomości na temat energii słonecznej i możliwości jej wykorzystania we własnym domu. Nauczymy Was jak zbudować słoneczny kolektor powietrzny służący do wspomagania ogrzewania lub suszenia produktów spożywczych. Koszt udziału w warsztatach, z możliwością noclegu wynosi 10 zł. Proszę potwierdzić swój udział pod nr tel. 880 490 609 lub e-mail: grzegorzluzecki@wp.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie szczegółowy program.
Początek:12:00
Uczeń to nie towar! Szkoła to nie fabryka! Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w demonstracji przeciwko komercjalizacji edukacji. Ostatnimi czasy obserwujemy coraz więcej niepokojących objawów takich jak ciągle rosnące koszty nauki, obniżanie wieku rozpoczęcia edukacji czy niekorzystne zmiany programowe. Wprowadzenie opłat za kolejne kierunki studiów znacząco ograniczy możliwości edukacji dla ludzi biedniejszych. Nie pozwólmy na to! Pokażmy swój sprzeciw! Łódź, 15.XI, pasaż Schillera, 12.00. www.edukatorzy.rdl.pl kontakt: omu.edukatorzy@gmail.com
Początek:14:00
Koniec:15:00
15 listopada odbędzie się protest przy Muzeum Narodowym w Szczecinie (Gmach Główny) ul. Wały Chrobrego 3 o godzinie 14:00, podczas którego będziemy manifestować, że zwierzęta nie są rzeczami, do oglądania na wystawach, tylko żywymi odczuwającymi istotami, których nie mamy prawa zamykać w muzealnych gablotach. W szczecińskim Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego zostało otwarte największe w Polsce Oceanarium (pod względem różnorodności prezentowanych gatunków oraz ilości sztuk ryb). Wszystkie te istoty ‘należą do prywatnej kolekcji’ akwarysty Marka Stępnia z Krakowa. W kilkudziesięciu akwariach, z których każde mieści 1500 – 1700 litrów wody zostało uwięzionych ok. 2 tysięcy sztuk ryb z wielu rejonów świata, a w specjalnym terrarium także płazy i gady (– Mamy tu gatunki pochodzące z Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, z afrykańskich jezior Malawi i Tanganika, czy z południowoamerykańskiej Amazonki – wylicza Stępień w wywiadzie dla Głosu Szczecińskiego. – Nie zmieściły się lub nie dojechały ryby z Morza Śródziemnego i Azji.). W muzeum przebywają między innymi rekiny, piranie, nadymki, płaszczki, mureny, arwany, rogatnice, ukwiały, piękne skrzydlice... Oprócz zwierząt typowo wodnych są też legwany, warany, żółwie i węże. Organizatorzy zapewniają, że rybom jak i rafie koralowej stworzono warunki identyczne do tych, w których żyłyby na wolności, pod względem naświetlenia, temperatury czy nasolenia. Jednak do ideału daleko: w naturze światło się zmienia, woda faluje, panuje ogromna różnorodność roślin, mikroorganizmów i innych zwierząt... Ryby pływają w ogromnych oceanach, morzach, jeziorach, a tu mają małą przestrzeń ograniczoną szklaną ścianą akwarium. W naturalnym klimacie nie błyska im co chwilę flesz aparatu i nikt nie puka w szybę. Ta nieetyczna ‘wystawa’ ma trwać 3 lata. A co potem? Kolejny nienaturalny i stresujący transport... Można tu wspomnieć o przerażających wypadkach, podczas transportowania zwierząt do oceanariów, w wyniku których ogromne ilości ryb umierało z gorąca lub innych przyczyn. Organizatorzy zachęcają nauczycieli do zabierania uczniów na ‘wystawę’, gdyż zdecydowanie ułatwi ona zapamiętanie materiału w ramach programu edukacji przyrodniczej. Jednak oprócz tego ułatwienia, dziecko obejrzy zwierzęta w zamknięciu, w akwariach i przyjmie to jako coś normalnego. Będzie dorastać w przekonaniu, że człowiek ma prawo do więzienia zwierząt i, że akwarium, terrarium czy klatka to dla nich odpowiednie miejsce. Za jakiś czas może chcieć kupić własną rybkę, papugę, królika, żółwia.... Zamiast płacić za wizytę w Oceanarium, można pokazać dzieciom nasze krajowe gatunki w ich naturalnym klimacie, nie powodując cierpienia zwierząt. Inną formą edukacji jest przybliżanie ilustrowanych książek, filmów przyrodniczych lub odszukanie informacji w Internecie. Jedna z kampanii szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami jest finansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ulotkach tej kampanii są takie hasła jak: „Sprowadzanie zwierząt z naturalnych siedlisk jest WBREW NATURZE” lub „Klatka, terrarium – to dożywocie bez winy NIE BĄDŹ OKRUTYNY!”, natomiast na przedzie okładki jest mały chłopiec uwięziony w szklanej kuli, w których ludzie często trzymają rybki. Apelujemy do osób, które przyczyniły się do otwarcia Oceanarium w Szczecinie, aby doprowadziły do jego zamknięcia, a zgromadzone tam gatunki, zostały przywrócone do swojego naturalnego środowiska (jeśli zdołają się przystosować na nowo). Zachęcamy mieszkańców Szczecina, aby nie wspierali Oceanarium i innych miejsc, gdzie przetrzymywane są zwierzęta.
Początek:14:00
Koniec:16:00
Zapraszamy na film do Infoszopu w Warszawie przy ul. Targowej 22, w niedzielę 15 listopada o godz. 14:00 JAK TO SIĘ ROBI - film Marcela Łozińskiego - to prowokacyjny, ironiczny, a zarazem przerażający portret polskiej sceny politycznej. Łoziński przez trzy lata przyglądał się realizacji eksperymentu zorganizowanego przez znanego polskiego specjalistę od marketingu politycznego Piotra Tymochowicza, eksperymentu mającego udowodnić, że każdego można doprowadzić na szczyty władzy. Marcel Łoziński z gorzkim uśmiechem na twarzy pokazuje, że "rząd dusz" to jedynie parę zgrabnych socjotechnicznych tricków. Łoziński opowiada o świecie, w którym cynizm i polityczna skuteczność ważą więcej niż jakiekolwiek idee, a partyjne barwy są jedynie mniej lub bardziej malowniczym dodatkiem do koloru, kupionego pod okiem specjalisty od wizerunku, krawatu. Efekt chłodnej obserwacji Łozińskiego jest tyleż komiczny, co porażający. JAK TO SIĘ ROBI, reżyseria: Marcel Łoziński, scenariusz: Marcel Łoziński, zdjęcia: Jacek Petrycki, Andrzej Adamczak, muzyka: Małgorzata Jaworska, montaż: Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, dźwięk: Jacek Stępiński, Maria Chilarecka, Jerzy Murawski, Jarosław Roszyk, Krzysztof Jastrząb, producent: Zbigniew Domagalski, produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska. Polska 2006, 90 min. W kinach od 20 listopada 2006.
11 / 16
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
11 / 17
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Początek:19:00
Koniec:22:00
17.11 godz. 19.00 Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29-31 Zapraszamy na pokaz filmu "Antifa - łowcy (nazi)skinów". Po projekcji promocja nowego numeru "Przeglądu Anarchistycznego" i spotkanie z jednym z redaktorów. F@ Kraków
11 / 18
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Początek:19:00
Koniec:21:00
[inline:1]Po raz kolejny w środowy wieczór (18 listopada) o godz. 19.00 kolektyw selektorski DIRTY KLATKA zaprasza do Społecznego Infopunktu Alert (ul. Śląska 34) na projekcję filmu „Mouth to Mouth”. Film ten wyreżyserowany został przez Alisona Murray'a , przez wielu uważanego za osobę niezbyt aktywną twórczo. Od 1995 roku nakręcił bowiem jeden film (nie licząc 15 minutowej krótkometrażówki). Pomimo tak małego dorobku twórczego reżysera, film ten jest poruszający i wart obejrzenia. 16-letnia Sherry (Ellen Page) mieszka w Londynie wraz z matką. Pewnego dnia postanawia uciec z domu. Trafia do Berlina i napotyka na swej drodze grupę młodych ludzi podróżujących do Portugalii na festiwal techno. Sherry od początku jest zafascynowana grupą i pragnie do niej dołączyć. Członkowie grupy godzą się na to - w czasie drogi Sherry dowiaduje się, że grupa nosi nazwę SPARK, a jej przywódcą jest Harry, który rzekomo pomaga młodym ludziom porzucić nałogi i wrócić do normalnego życia. Zapraszamy na projekcję! Wstęp bezpłatny. Dirty Klatka. Projekcje filmowe. Środa, 18.11.2009, godz. 19.00, wstęp wolny Alert Społeczny Infopunkt ul. Śląska 34, Szczecin www.myspace.com/infopunktalert
11 / 19
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
11 / 20
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Początek:17:00
Koniec:18:30
20 listopada (w piątek) rozpoczynamy nowy sezon Food Not Bombs - edycja szczecińska. Start godzina 17:00 w przejściu podziemnym (skrzyżowanie Wyzwolenia z Rayskiego). Rozdajemy ciepłe darmowe posiłki wegańskie, zazwyczaj jest to zupa, drugie danie robione na ryżu lub kaszy oraz herbata. Wszystkich głodnych, potrzebujących, bezdomnych oraz chcących wesprzeć naszą akcję serdecznie zapraszamy. Prosimy także o przyniesienie zbędnych kurtek jesienno-zimowych i innej odzieży, mogącej pomóc przetrwać chłodne dni. Kontakt mailowy do nas fnbszczecin@o2.pl, zapraszamy także na forum.
Koniec:22:00
Początek:2009-11-20 18:00
Koniec:2009-11-22 22:00
20-22 listopada 2009 wrocławscy weganie zapraszają mieszkańców miasta do zasmakowania w diecie wegańskiej oraz filozofii życia bez przemocy wobec zwierząt. Więcej jedzenia, mniej cierpienia! Bar wegetariański Vega, Kalaczakra Gallery&Coffee oraz Centrum Reanimacji Kultury zamienią się na ten czas w sale wykładowe oraz miejsca kulinarnych potyczek. PLAN FESTIWALU 20 listopada 2009 (piątek) Kalaczakra Gallery&Coffee – ul. Kuźnicza 29a 18:00 – 19:00: „Ochrona krów w tradycji hinduskiej” (wykład) – Tomasz Lewandowicz 19:00 – 20:00: „Permakultura” (wykład) – Błażej 20:00 – 21:00: „Weganizm w podróży” (pokaz slajdów) – Daniel Numan, Jolanta Ciesielska 21 listopada 2009 (sobota) Vega – Bar wegetariański , ul. Sukiennice 1/2 (Rynek) 11:00 – 12:15: “Wegański punkt widzenia” (wykład) – Katarzyna Kubiak 12:15 – 13:30: “ABC zdrowia a dieta wegańska” (wykład) – Agnieszka Biernat – terapeuta, dietetyk 13:30 – 14:45: “Dlaczego weganizm? Żyj etycznie i zdrowo” (wykład) – Daniel Jaroć (dietetyk) i Joanna Krupicka – Avocado 14:45 – 16:00: Prezentacja Fundacji Viva – akcja dla zwierząt i formy aktywizmu na rzecz promocji praw zwierząt / weganizmu. 16:00 – 17:15: Pokaz gotowania w wykonaniu Avocado 17:15 – 18:15: Pokaz filmu „Królestwo spokoju” (Peaceable Kingom) Centrum Reanimacji Kultury – Jagiellończyka 10 c/d 19:00 – do rana: Otwarcie galerii „Półsztuki” Violetty Orzechowskiej oraz wystawy Xaviera Bayle „Tiere, Raus” Dyskusja : „Cyrk bez zwierząt – strategie walki z cyrkami z tresurą” + petycja, moderator Julia D. “Wegańskie afrodyzjaki” (wykład) – Anna Ciesielska, Jolanta Ciesielska …a po wszystkim jedzenie, koncert zespołu A Birthday Party Band, konkursy (gotowania, malowania koszulek z wegańskim motywem) Vega – Bar wegetariański , ul. Sukiennice 1/2 (Rynek) 14:00 – 15:00: “Ewolucja prawa, etyki i moralności a kwestia praw zwierząt” (wykład) – Dorota Danowska 15:00 – 17:00: Prezentacja lokalnych grup działających na rzecz praw zwierząt : Schronisko dla koni TARA, Straż dla zwierząt, Fundacja 2 i 4 (pokaz szkolenia psów) W czasie trwania festiwalu obowiązywać będzie obniżka cen o 20% na wszystkie posiłki serwowane w Vedze oraz na T-shirty z Panem Tofu na wegestudio.pl, a także rozdawany będzie miesięcznik “Wegetariański Świat”. Osoby zainteresowane chęcią pomocy przy organizacji festiwalu zapraszamy w każdą środę o 19:00 do Baru wegetariańskiego Vega. PLAKAT DO POBRANIA: http://vega-wroclaw.pl/download/plakat-weganski-weekend.pdf
Początek:19:00
Koniec:22:00
[inline:1]20 listopada 2009 (piątek), o godz. 19:00 zapraszamy do Społecznego Infopunku Alert (ul. Śląska 34) na „INNY ŚWIAT Event!” podczas, którego gość z Poznania - Łukasz Weber wygłosi wykład „Pełen pakiet monitoringu - krótka próba obnażenia kolejnej techniki kontroli społeczeństwa”. Pretekstem do spotkania jest także wydanie nowego, już 30. numeru pisma anarchistycznego „Inny Świat”. Wstęp wolny. Inny Świat – obecnie najdłużej ukazujące się pismo anarchistyczne w Polsce (od 1993 roku). Kwartalnik nie reprezentuje żadnego określonego kierunku w szerokiej gamie ruchów i idei anarchistycznych. Pismo ukazuje pełne spektrum działań wolnościowców. Otwarcie realizuje nowe pomysły i stara się docierać z nimi do jak najszerszego grona czytelników. Łukasz Weber – aktywny uczestnik ruchu anarchistycznego z Poznania, publicysta, współredaktor kwartalnika anarchistycznego Inny Świat. Wykład „Pełen pakiet monitoringu – krótka próba obnażenia kolejnej techniki kontroli społeczeństwa” W poszukiwaniu bezpieczeństwa ludzie są, w coraz większym stopniu, skłonni wyprzedać swoją prywatność. A jeśli jeszcze nie są skłonni, to się ich do tego ustawicznie przekonuje, lub po prostu stawia przed faktami dokonanymi. Oczywiście kamery monitoringu to tylko jeden z przejawów tej swoistej obsesji – istnieją przecież jeszcze armie ochroniarzy, chipy, karty dostępu, przepustki, bramy, ogrodzenia, alarmy i cały arsenał broni – tu również oferta stale ulega powiększeniu. Celem wykładu jest jednak skupienie się na tym co widoczne najbardziej, lub przewrotnie na tym co nas widzi i obserwuje. Jednocześnie pragnę wykazać, że owa obserwacja to w głównej mierze narzędzie kontroli, a nie ochrony społeczeństwa. Z myśli w dyskusję Uczestnicy wydarzeń kulturalnych coraz częściej ograniczają się do roli biernego konsumenta. Odbiorcy kultury masowej zapominają, że mogą: zadać pytanie, wątpić, nie zgodzić się, wyrazić własną opinię, a wreszcie odnosić się krytycznie. Czy można to zmienić? Przekonaj się – zapraszamy na panel dyskusyjny. Odrzućmy przeświadczenie, iż kultura powinna być tylko jak towar sprzedawany z zyskiem na wolnym rynku. Po oficjalnej części zapraszamy na afterparty i rozmowy w kuluarach. INNY ŚWIAT Event! 20 listopada 2009, piątek, godz. 19.00, wstęp wolny Alert Społeczny Infopunkt, ul. Śląska 34, Szczecin www.myspace.com/infopunktalert
11 / 21
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Koniec:22:00
Początek:2009-11-20 18:00
Koniec:2009-11-22 22:00
20-22 listopada 2009 wrocławscy weganie zapraszają mieszkańców miasta do zasmakowania w diecie wegańskiej oraz filozofii życia bez przemocy wobec zwierząt. Więcej jedzenia, mniej cierpienia! Bar wegetariański Vega, Kalaczakra Gallery&Coffee oraz Centrum Reanimacji Kultury zamienią się na ten czas w sale wykładowe oraz miejsca kulinarnych potyczek. PLAN FESTIWALU 20 listopada 2009 (piątek) Kalaczakra Gallery&Coffee – ul. Kuźnicza 29a 18:00 – 19:00: „Ochrona krów w tradycji hinduskiej” (wykład) – Tomasz Lewandowicz 19:00 – 20:00: „Permakultura” (wykład) – Błażej 20:00 – 21:00: „Weganizm w podróży” (pokaz slajdów) – Daniel Numan, Jolanta Ciesielska 21 listopada 2009 (sobota) Vega – Bar wegetariański , ul. Sukiennice 1/2 (Rynek) 11:00 – 12:15: “Wegański punkt widzenia” (wykład) – Katarzyna Kubiak 12:15 – 13:30: “ABC zdrowia a dieta wegańska” (wykład) – Agnieszka Biernat – terapeuta, dietetyk 13:30 – 14:45: “Dlaczego weganizm? Żyj etycznie i zdrowo” (wykład) – Daniel Jaroć (dietetyk) i Joanna Krupicka – Avocado 14:45 – 16:00: Prezentacja Fundacji Viva – akcja dla zwierząt i formy aktywizmu na rzecz promocji praw zwierząt / weganizmu. 16:00 – 17:15: Pokaz gotowania w wykonaniu Avocado 17:15 – 18:15: Pokaz filmu „Królestwo spokoju” (Peaceable Kingom) Centrum Reanimacji Kultury – Jagiellończyka 10 c/d 19:00 – do rana: Otwarcie galerii „Półsztuki” Violetty Orzechowskiej oraz wystawy Xaviera Bayle „Tiere, Raus” Dyskusja : „Cyrk bez zwierząt – strategie walki z cyrkami z tresurą” + petycja, moderator Julia D. “Wegańskie afrodyzjaki” (wykład) – Anna Ciesielska, Jolanta Ciesielska …a po wszystkim jedzenie, koncert zespołu A Birthday Party Band, konkursy (gotowania, malowania koszulek z wegańskim motywem) Vega – Bar wegetariański , ul. Sukiennice 1/2 (Rynek) 14:00 – 15:00: “Ewolucja prawa, etyki i moralności a kwestia praw zwierząt” (wykład) – Dorota Danowska 15:00 – 17:00: Prezentacja lokalnych grup działających na rzecz praw zwierząt : Schronisko dla koni TARA, Straż dla zwierząt, Fundacja 2 i 4 (pokaz szkolenia psów) W czasie trwania festiwalu obowiązywać będzie obniżka cen o 20% na wszystkie posiłki serwowane w Vedze oraz na T-shirty z Panem Tofu na wegestudio.pl, a także rozdawany będzie miesięcznik “Wegetariański Świat”. Osoby zainteresowane chęcią pomocy przy organizacji festiwalu zapraszamy w każdą środę o 19:00 do Baru wegetariańskiego Vega. PLAKAT DO POBRANIA: http://vega-wroclaw.pl/download/plakat-weganski-weekend.pdf
Początek:12:00
Koniec:13:00
START 21.11.09 o 12.00 DWORZEC GŁÓWNY PKP (wyjście na dworzec PKS) co tydzień. Przez cały "okres zimowy" będziemy rozdawać ciepła wegańska zupę wszystkim potrzebującym i chętnym. Zapraszamy wszystkich chętnych do współtworzenia Gdyńskiego "Jedzenia zamiast bomb". Zainteresowanych pomocą/współorganizacją zapraszamy w sobotę o 12.00 na Dworcu Gł. bądź na naszego maila; foodnotbombs@wp.pl" FNB - GDYNIA
11 / 22
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Koniec:22:00
Początek:2009-11-20 18:00
Koniec:2009-11-22 22:00
20-22 listopada 2009 wrocławscy weganie zapraszają mieszkańców miasta do zasmakowania w diecie wegańskiej oraz filozofii życia bez przemocy wobec zwierząt. Więcej jedzenia, mniej cierpienia! Bar wegetariański Vega, Kalaczakra Gallery&Coffee oraz Centrum Reanimacji Kultury zamienią się na ten czas w sale wykładowe oraz miejsca kulinarnych potyczek. PLAN FESTIWALU 20 listopada 2009 (piątek) Kalaczakra Gallery&Coffee – ul. Kuźnicza 29a 18:00 – 19:00: „Ochrona krów w tradycji hinduskiej” (wykład) – Tomasz Lewandowicz 19:00 – 20:00: „Permakultura” (wykład) – Błażej 20:00 – 21:00: „Weganizm w podróży” (pokaz slajdów) – Daniel Numan, Jolanta Ciesielska 21 listopada 2009 (sobota) Vega – Bar wegetariański , ul. Sukiennice 1/2 (Rynek) 11:00 – 12:15: “Wegański punkt widzenia” (wykład) – Katarzyna Kubiak 12:15 – 13:30: “ABC zdrowia a dieta wegańska” (wykład) – Agnieszka Biernat – terapeuta, dietetyk 13:30 – 14:45: “Dlaczego weganizm? Żyj etycznie i zdrowo” (wykład) – Daniel Jaroć (dietetyk) i Joanna Krupicka – Avocado 14:45 – 16:00: Prezentacja Fundacji Viva – akcja dla zwierząt i formy aktywizmu na rzecz promocji praw zwierząt / weganizmu. 16:00 – 17:15: Pokaz gotowania w wykonaniu Avocado 17:15 – 18:15: Pokaz filmu „Królestwo spokoju” (Peaceable Kingom) Centrum Reanimacji Kultury – Jagiellończyka 10 c/d 19:00 – do rana: Otwarcie galerii „Półsztuki” Violetty Orzechowskiej oraz wystawy Xaviera Bayle „Tiere, Raus” Dyskusja : „Cyrk bez zwierząt – strategie walki z cyrkami z tresurą” + petycja, moderator Julia D. “Wegańskie afrodyzjaki” (wykład) – Anna Ciesielska, Jolanta Ciesielska …a po wszystkim jedzenie, koncert zespołu A Birthday Party Band, konkursy (gotowania, malowania koszulek z wegańskim motywem) Vega – Bar wegetariański , ul. Sukiennice 1/2 (Rynek) 14:00 – 15:00: “Ewolucja prawa, etyki i moralności a kwestia praw zwierząt” (wykład) – Dorota Danowska 15:00 – 17:00: Prezentacja lokalnych grup działających na rzecz praw zwierząt : Schronisko dla koni TARA, Straż dla zwierząt, Fundacja 2 i 4 (pokaz szkolenia psów) W czasie trwania festiwalu obowiązywać będzie obniżka cen o 20% na wszystkie posiłki serwowane w Vedze oraz na T-shirty z Panem Tofu na wegestudio.pl, a także rozdawany będzie miesięcznik “Wegetariański Świat”. Osoby zainteresowane chęcią pomocy przy organizacji festiwalu zapraszamy w każdą środę o 19:00 do Baru wegetariańskiego Vega. PLAKAT DO POBRANIA: http://vega-wroclaw.pl/download/plakat-weganski-weekend.pdf
Początek:12:00
Koniec:12:30
Jak co roku od 2001, kiedy chłodne dni nastają, rozpoczyna się cotygodniowa akcja Food Not Bombs, rozdawania ciepłych wegańskich (pochodzenia roślinnego) posiłków dla potrzebujących. W tym roku ruszyła 15 listopada. Miejsce rozdawania przed Dworcem PKP w Gdańsku Głównym w każdą niedzielę o godz. 12:00. Chętni do współpracy oraz potrzebujący są mile widziani.
Początek:13:30
Koniec:15:00
W Gdańsku, pod konsulatem rosyjskim (ul. Batorego 15, Wrzeszcz) odbędzie się pikieta przeciw morderstwom politycznym w Rosji, nawiązujaca do ostatnich zabójstw o których pisano już na CIA. https://cia.media.pl/kolejny_antyfaszysta_zamordowany_w_rosji#comment Zapraszamy wszystkich na godzinę 13:30 w tę niedzielę, 22 listopada. ANTYFASZYśCI I ANTYFASZYSTKI
Początek:18:00
Koniec:21:00
[inline:1] Po raz kolejny w Dąbrowie Górniczej odbędzie się "Spotkanie ze sztuką zaangażowaną". Tematem spotkania będzie sytuacja wyższego szkolnictwa i jego europejska reforma zwana Procesem Bolońskim. Spotkanie jest częścią tygodnia protestów przeciwko Procesowi Bolońskiemu które są organizowane w całej Europie. Serdecznie zapraszamy studentów, uczniów i każdego zainteresowanego przyszłością uniwersytetów. Klub Muzyczny Galeria - KOMITYWA PUB ul. 3 Maja 15 Dąbrowa Górnicza WSTĘP WOLNY Kiedy: 22.11.2009 - 18:00 Federacja Anarchistyczna Śląsk http://fas.bzzz.net/node/56
11 / 23
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
11 / 24
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Początek:19:00
Koniec:22:00
"The Soviet Story” to wstrząsający dokument o współpracy Gestapo z NKWD przed 1941 rokiem. Film opowiada o sowieckim terrorze wewnętrznym, o zabijaniu własnych obywateli “na skalę przemysłową”, o sztucznie wywołanym Wielkim Głodzie na Ukrainie (Hołodomor), o mordzie w Katyniu, o współpracy gospodarczej i militarnej hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRS, o masowych deportacjach, o eksperymentach medycznych dokonywanych na więźniach Gułagów, a także o odradzającym się współcześnie faszyzmie w Rosji. Prace nad filmem trwały ponad 10 lat. Nakręcony został przez Łotysza Edvins’a Šnore – łotewskiego politologa, który jest również autorem scenariusza oraz reżyserem filmu. W obrazie wykorzystano unikalne zdjęcia i fragmenty filmów archiwalnych z tamtych lat. “The Soviet Story” zawiera wywiady z zachodnimi jak również rosyjskimi historykami, ekspertami i politykami: Normanem Davisem, Borysem Sokołowem, pisarzem Wiktorem Suworowem, Władimirem Bukowskim, ostatnim przywódcą ZSRS Michaiłem Gorbaczowem, byłym pułkownikiem GRU (Głównego Zarządu Wywiadu) ZSRS Władimirem Karpowem, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również ofiarami sowieckiego terroru. 24.11 godz. 19.00 Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29-31 wstęp: 3zł Zapraszamy! F@ Kraków
11 / 25
Koniec:21:00
Początek:2009-11-10 21:00
Koniec:2009-11-25 21:00
UWAGA! DZIEŃ BEZ FUTRA W WARSZAWIE! Futra naturalne to coś, wobec czego nie można pozostać obojętnym... 25.11 po raz kolejny obchodzimy Dzień bez Futra – będziemy protestować przeciwko barbarzyńskiemu zwyczajowi obdzierania zwierząt (często jeszcze żywych) z ich własnych futer. Przyjdź, wesprzyj nas, niech będzie nas dużo! Koniecznie promuj wydarzenie, zaproś znajomych! Tylko wtedy sprzeciw będzie widoczny. Data: 25 listopada, środa miejsce - róg ul. Solidarnosci i Jana Pawła godzina - 15.00 – 17.00 http://www.antyfutro.pl nie bądź obojętny/a!
Początek:15:00
Koniec:17:00
25.11. - Dzień bez Futra 2009 Każdego roku na całym świecie miliony zwierząt zabijane są w jednym celu: by zaspokoić wymagania estetyczne, promowane przez liczne czasopisma branżowe. Chociaż społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej świadome, popyt na futra naturalne paradoksalnie wciąż utrzymuje się (a raczej jest utrzymywany) na wysokim poziomie. Ciężko obronić jest tezę, iż w obecnych czasach, gdy istnieje szeroki wybór materiałów syntetycznych oraz pochodzenia roślinnego, futra wciąż są potrzebne. Na fali mody na ekologię rozpowszechnia się zatem opinię, jakoby futra naturalne były bardziej przyjazne środowisku, niż wytwory syntetyczne. Jednak najnowsze badania wykazują, iż jest wręcz odwrotnie: produkcja futer zagraża środowisku naturalnemu i ludziom. Wyrabianie i sprzedaż futer naturalnych są w dzisiejszym świecie nie do obronienia, zarówno ze względów etycznych, jak i ekologicznych. W związku z tym Fundacja Viva! oraz Inicjatywa Warszawska serdecznie zapraszają na happening z okazji Dnia Bez Futra, który odbędzie się 25.11 o godz. 15 pod sklepem futrzarskim A.Jedynak na rogu al. Solidarności i al. Jana Pawła II. W planie ekspresjonistyczny spektakl ukazujący relacje przemysłu futrzarskiego ze światem mody, informacje na temat wyrobu futer naturalnych, oraz gorące rytmy w wykonaniu zespołu samby ulicznej. więcej informacji na temat futer: http://www.antyfutro.pl http://www.furisdead.com
Początek:16:00
Koniec:18:00
Dnia 25 listopada 2009 (środa) o godzinie 16.00 na pasażu Shillera (ul. Piotrkowska) w Łodzi zbieramy się aby zaprotestować przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt tym razem nasz protest będzie wymierzony w przemysł futrzarski. Zachęcam do zapoznania się ze stroną ogólnopolskiej akcji: Strona Anty-futrzarska Futro to nic innego jak skóry martwych zwierząt, hodowanych w ciasnych klatkach i zabijanych w okrutny sposób. Brak zajęć i stres to przyczyny agresji, której skutkiem są m.in. odgryzanie kończyn, zjadanie młodych, atakowanie pozostałych zwierząt. Po miesiącu sędzonym w klatce nadchodzi moment zabijania i zdejmowania skóry. Prawo dopuszcza takie metody jak: porażenie prądem, zatrucie spalinami silnikowymi, uszkodzenie kory mózgowej bolcem penetrującym. Nieprawidłowo ogłuszone i zabijane zwierzęta mogą jeszcze żyć podczas obdzierania ze skóry... A to wszystko po to żeby wyprodukować FUTRO - rzecz, która jest zupełnie zbędna w dzisiejszych czasach.
Początek:19:30
Wolnościowy klub dyskusyjny zaprasza na wykład Jarosława Urbańskiego pt. "Własność, wolność, władza. Koncepcja historiozoficzna Leszka Nowaka" Poznań, squot Rozbrat, ul.Pułaskiego 21a. Niedawno zmarł profesor Leszek Nowak, wybitny filozof, autor teorii, którą nazwał nie-marksowskim materializmem historycznym. Chociaż stronił od jednoznacznych deklaracji politycznych, jego filozofia dziejów była przesiąknięta wolnościowymi treściami. Znany był przede wszystkim ze swojej koncepcji „trój-panowania”, twierdząc, że władza w czasach socjalizmu państwowego nie utraciła klasowego charakteru i w dalszym ciągu opiera się na dominacji mniejszości nad większością. 28 lipca 1981 roku w jednym z wywiadów dla pisma wydawanego przez Niezależne Stowarzyszenie Studentów, Leszek Nowak mówił: „(...) jedyną drogą w kierunku wolności, jaka obrać mogą obywatele w socjalizmie jest anarchizacja życia społecznego, znamienna na zanegowanie władczego autorytetu i oparcie się w swych poczynaniach wyłącznie na własnych preferencjach”. A w innym miejscu „Wszelka władza, jako monopolista przymusu, jest bowiem zła. I rzecz w tym, aby ją ominąć budując organizację społeczną poza-państwem. Nie: poza-państwem komunistycznym, lecz poza-państwem”. [inline:1]
11 / 26
(all day)
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
11 / 27
(all day)
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Początek:13:00
Koniec:14:00
W piątek 27 listopada o godzinie 13:00 pod honorowym konsulatem holenderskim przy ul. Nowowiejskiego 8/8 w Poznaniu odbędzie się akcja solidarnościowa z holenderskimi skłotersami przeciwko chęci wprowadzenia nowego prawa antyskłoterskiego. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni jesteśmy proponowanymi zmianami w ustawodawstwie holenderskim, które mają uczynić skłoting nielegalnym. Ruch skłoterski w Holandii jest zjawiskiem szerokim i ogólnie akceptowanym przez tamtejsze społeczeństwo. Ma kilkudziesięcioletnią tradycję, wytworzył własną kontrkulturę i infrastrukturę, która daje możliwość swobodnego rozwoju i bytowania dziesiątkom tysięcy ludzi. Tym bardziej bulwersuje nas fakt, że władze przeprowadzają antyskłoterską reformę praktycznie bez żadnych konsultacji społecznych. Przyjdź i wyraź swoje poparcie! http://www.rozbrat.org/wydarzenia-events/details/195-solidarni-z-holenderskimi-sklotersami OŚWIADCZENIE My, poznańscy skłotersi i anarchiści głęboko zaniepokojeni jesteśmy proponowanymi zmianami w ustawodawstwie holenderskim, które mają uczynić zajmowanie nie użytkowanych pustostanów (skłoting) nielegalnym. Ruch skłoterski w Holandii jest zjawiskiem szerokim i ogólnie akceptowanym przez tamtejsze społeczeństwo. Ma kilkudziesięcioletnią tradycję, wytworzył własną kontrkulturę i infrastrukturę, która daje możliwość swobodnego rozwoju i bytowania dziesiątkom tysięcy ludzi. Tym bardziej bulwersuje nas fakt, że władze przeprowadzają antyskłoterską reformę praktycznie bez żadnych konsultacji społecznych. Zauważamy, że proponowane prawo jest częścią ogólnoeuropejskiego trendu uzależniania społeczeństwa od wielkiego kapitału - tak jak prywatyzuje się szkolnictwo wyższe, służbę zdrowia, oraz inne usługi publiczne, tak w tym przypadku usiłuje się ograniczyć możliwość wyboru miejsca zamieszkania zmuszając do drogiego wynajmu. Z całej Europy dochodzą do nas wieści o eksmisjach kolejnych skłotów, nierzadko istniejących od kilkudziesięciu lat, skupiających wokół siebie setki osób. We wszystkich krajach rządy chcą tego samego - pacyfikacji oddolnych ruchów, które nie zgadzają się na oferowaną przez władzę „wolność” i „demokrację”. Władze Holandii chcą, aby od 1 stycznia 2010 roku zajęcie pustostanu było czynem, za który będzie się szło do więzienia. Czy jest racjonalne, żeby zaspokajanie jednej z podstawowych ludzkich potrzeb, jaką jest dach nad głową uznawać za przestępstwo? Uważamy, że cel holenderskich polityków jest jeden - utożsamić wolnościowców z kryminalistami, usprawiedliwić w ten sposób więzienie ludzi, którzy głośno mówią o ułomnościach kapitalizmu. Władze chcą zabrać miejsca, w których swobodnie rozwija się niezależna i krytyczna myśl, miejsca, które umożliwiają przygotowanie działań wymierzonych w niesprawiedliwość społeczną, rasizm, propagandę konsumpcji i wszystkie inne formy dominacji. Proponowane zmiany uderzają nie tylko w ruch skłoterski jako taki, ale także w warstwy najuboższe, pracowników najemnych, imigrantów, dla których skłotowanie jest koniecznością, gdyż ich niskie zarobki nie pozwalają im na comiesięczne wydawanie kilkuset euro na mieszkanie. W imię medialnego wzoru praworządnego obywatela, który osiem godzin pracuje, by potem połowę pensji oddać właścicielowi mieszkania lub bankowi, w którym ma kredyt zepchnięci zostaną do ról złoczyńców i nierobów, którzy kradną czyjś dom. Nie zgadzamy się z proponowanymi zmianami również dlatego, że sami zagrożeni jesteśmy eksmisją, chociaż od piętnastu lat tworzymy niezależne centrum kulturowo-społeczne nie biorąc od władz ani złotówki. Wiemy, co poczują tysiące osób w nowym roku, gdy do ich drzwi dobijać się zaczną komornicy i policja. Tak jak o nasz skłot walczymy my, tak walczyć będą i holenderscy skłotersi. Jesteśmy przekonani, że gdy tylko władza podniesie rękę na holenderski ruch skłoterski, serca i ulice zapłoną tak, jak dwa lata temu zapłonęła Kopenhaga! KOLEKTYW ROZBRAT, FEDERACJA ANARCHISTYCZNA s. POZNAŃ
Początek:16:30
Koniec:18:00
W związku z sytuacją w Cegielskim, w piątek 27 listopada polskie środowiska anarchistyczne w Londynie we współpracy ze związkowcami z londyńskiego oddziału związku zawodowego IWW organizują demonstrację solidarnościową ze zwolnionymi związkowcami z Cegielskiego, przeciwko represjom za działalność związkową i w obronie miejsc pracy w tym zakładzie. Na ręce Ambasadora RP w Londynie złożony zostanie list protestacyjny. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 16:30 pod Ambasadą RP w Londynie, 47 Portland Place W1B 1JH. Od lata trwają zwolnienia grupowe w poznańskich zakładach Cegielskiego. W ich wyniku pracę utraciło dotychczas prawie 20% zatrudnionych w fabryce. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację zakładu i zwolnienia, na początku października działający w Cegielskim niezależny związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza wszedł w spór zbiorowy z kierownictwem zakładu i powołał Komitet Strajkowy. W odwecie za postawę związkowców, w połowie października władze zakładu bezprawnie zwolniły z pracy czterech członków IP, chronionych przed zwolnieniem przez ustawę o związkach zawodowych. 3 listopada Marcel Szary, jeden z przywódców IP w Cegielskim i delegat załogi zakładu do jego Rady Nadzorczej został skazany przez sąd na karę grzywny za zorganizowanie serii nielegalnych strajków i wieców pracowniczych w zakładzie. 23 października na ulice Poznania wyszło prawie 4000 tysiące związkowców, reprezentujących główne centrale związkowe i liczne zakłady przemysłu ciężkiego z całego kraju. Demonstracja w obronie miejsc pracy w Cegielskim i zakładach branży stoczniowej zakończyła się starciami z policją. Źródło: Czarny Sztandar
Początek:18:00
Koniec:19:00
Akcja przeciwko likwidacji przejść naziemnych Plan budowy stacji metra Warszawa Wileńska zakłada likwidację przejść naziemnych u zbiegu Targowej z al. Solidarności. Piesi mieliby korzystać wyłącznie z przejść podziemnych, a cały Plac Wileński ma być przebudowany tak, by samochody jadące z innych dzielnic miały jak najwięcej miejsca, a piesi mieszkający w dzielnicy – jak najmniej. Miejscy urzędnicy chcą nas zepchnąć do podziemi. Ale my, mieszkańcy Pragi, też mamy prawo głosu w sprawie przyszłości naszej dzielnicy i naszego placu! Zapraszamy mieszkańców Pragi na pikietę w sprawie projektu przebudowy Placu Wileńskiego! Chcemy Pragi przyjaznej dla pieszych – często starszych ludzi, dla rowerzystów i dla rodziców z wózkami. W akcji biorą udział m.in. mieszkańcy ul. Targowej, ludzie z ZSP, rowerzyści, KOL, pracownicy Poczty oraz PKP.
11 / 28
(all day)
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:12:00
Początek:2009-11-28 12:00
Koniec:2009-11-29 12:00
Zapraszamy na akcje Jedzenie Zamiast Bomb czyli rozdawanie ludziom potrzebujacym wegetarianskiej strawy. Gdynia Główna przed wejściem do budynku dworca od strony kas w sobotę o godz. 12 Gdańsk Główny przed wejściem do budynku dworca również w niedzielę o godz. 12
Początek:12:00
Koniec:13:30
Opolska Grupa na rzecz Zwierzat po raz drugi zaprasza wszystkich chetnych opolan do wzięcia udziału w obchodach ogolnopolskiego Dnia Bez Futra. W dniu 28listopada(sobota) o godzinie 12.00 na pl. Wolności planowany jest happening i wystawa zdjęć pochodzacych z ferm futerkowych. Wszystkich, którzy są przeciwni krwawej rzezi w imię mody, zapraszamy i namawiamy do wziecia czynnego udziału w akcji! Grupa na rzecz Zwierzat
11 / 29
(all day)
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:12:00
Początek:2009-11-28 12:00
Koniec:2009-11-29 12:00
Zapraszamy na akcje Jedzenie Zamiast Bomb czyli rozdawanie ludziom potrzebujacym wegetarianskiej strawy. Gdynia Główna przed wejściem do budynku dworca od strony kas w sobotę o godz. 12 Gdańsk Główny przed wejściem do budynku dworca również w niedzielę o godz. 12
Początek:13:00
Koniec:16:00
29 listopad 2009 13:00 - 16:00 Gdańsk wrzeszcz, przy galerii bałtyckiej Czym jest naturalne futro? Miękkim, ciepłym okryciem na chłodne dni? Symbolem luksusu? A może końcowym produktem przemysłowej rzezi na niewinnych zwierzętach? Futro nie rośnie na drzewach - zanim stanie się towarem w sklepie, ktoś musi go zedrzeć z jego właściciela. Zwierzęta hodowane na futra - m.in. lisy, jenoty, norki, nutrie, króliki, szynszyle - przeżywają swoje krótkie życie na specjalnych fermach hodowlanych, budzących najgorsze skojarzenia z obozami zagłady. Są stłoczone w niewielkich klatkach, pozbawione możliwości ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowania takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. Żyją w skrajnie nienaturalnych warunkach. Zabijane są prądem elektrycznym, gazami spalin samochodowych, chloroformem, uderzeniem w tył głowy lub złamaniem kręgosłupa. Nie wszyscy ludzie posiadający luksusowe futra zdają sobie sprawę, że noszą na sobie produkt będący efektem wyjątkowego okrucieństwa. Zapraszamy na demo przeciwko futrom i firmie simple, która wykorzystuje futra naturalne w swoich kolekcjach.
Początek:15:30
W niedzielę 29.11.2009. pod konsulatem Holandii w Gdańsku na ulicy Chmielnej 101/102 o godzinie 15,30 odbędzie się demonstracja przeciwko nowelizacji holenderskiego prawa zakazującego skłotowania. Zapraszamy! Federacja Anarchistyczna Sekcja 3-Miasto
11 / 30
(all day)
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Początek:17:30
Koniec:21:30
30 listopada (poniedziałek) Godzina: 17:30 Miejsce: 13 Muz Piąte spotkanie "Bliżej Prawdy" porusza temat aktywizmu i oporu społecznego. Codziennie na świecie pewne osoby ryzykują swoją wolność w walce o wolność zwierząt, innych ludzi oraz ocalenie środowiska naturalnego. Inne osoby walczą z paramilitarnymi jednostkami opłacanymi przez korporacje, aby nie utracić swoich domów, czy upraw... Cały czas człowiek stawia opór przeciwko niszczycielskim działaniom innego człowieka, przeciwko agresji, wyzyskowi, uprzedzeniom, niepohamowanej konsumpcji, testom na zwierzętach i ludziach... Przeciwstawia się korporacjom, rządom i wielkim organizacjom, takich jak WTO (światowa organizacja handlu), które działają na korzyść najbogatszych państw, czy ludzi, pomijając resztę świata.. powodując wyzysk na skale globalną, niewolnictwo i śmierć najuboższych mieszkańców naszej planety. Media, jak i różne wielkie organizacje, zazwyczaj chcą przedstawić protestantów jako wandali, którzy chcą zniszczyć "wspaniały świat", zaburzyć spokój na ulicach i w sklepach. Mówią, że Ci ludzie chcą dokonać zamachu na "wolny rynek" i wasze "kochane marki", że działają wbrew prawu i muszą zostać ukarani. Podczas piątego pokazu "Bliżej Prawdy" zobaczymy filmy: "Terroryści: Dzieciaki, które skazano", przybliżający nam młodych aktywistów, którzy protestowali w Goeteborgu i zostali aresztowani za udział lub podżeganie do zamieszek; "Jill's film", upamiętniający śmierć Jill Phipps, która zginęła przed lotniskiem w Coventry 1 lutego 1995 roku, kiedy próbowała powstrzymać eksport żywych zwierząt; "The Yes Men", który przybliża prowokacyjne działania aktywistów antykorporacyjnych.
12 / 1
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Początek:12:00
Koniec:13:00
1 grudnia policjanci będą demonstrować w Warszawie i domagać się podwyżek. Może pojawi się kontrdemonstracja... [inline:1] więcej informacji
Koniec:15:00
Początek:2009-12-01 15:00
Koniec:2009-12-06 15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Początek:19:00
Koniec:22:00
Projekcja "Chorować w USA" Film Micheala Moora (reżysera znanego z krytyki polityki Busha i neoliberalnego kapitalizmu) jest dokumentem poświęconym funkcjonowaniu służby zdrowia w USA oraz problemom społecznym, jakie wywołuje prywatny system ubezpieczeń i funkcjonowanie służby zdrowia wg komercyjnych zasad. Dyskusja "Czy potrzebna jest nam prywatna, publiczna a może spółdzielcza służba zdrowia" z udziałem Andrzeja Klisia związkowca Inicjatywy Pracowniczej, pracownika szpitala w Bielsku-Białej. 1.12.2009 wtorek godz. 19.00 Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29-31 wstęp: 3zł Zapraszamy! F@ Kraków
12 / 2
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:15:00
Początek:2009-12-01 15:00
Koniec:2009-12-06 15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Początek:19:00
Koniec:21:00
Społeczny Infopunkt Alert zaprasza w środę, 2 grudnia, o godz. 19:00 na projekcję filmu Christopher'a Zalla „Padre Nuestro” (2007) w ramach cyklu filmowego DIRTY KLATKA. Opowieść, rozpoczyna się w ciężarówce, którą nielegalni imigranci jadą do miasta. Dwóch chłopców nawiązuje w niej znajomość - jeden, Pedro, zmierza do Nowego Jorku, by odnaleźć ojca (zmarła niedawno matka zostawiła mu list z adresem), drugi natomiast trafił do samochodu przypadkiem, ratując się przed ścigającymi go gangsterami. W trakcie podróży między chłopcami nawiąże się nić porozumienia. Osadzona na brudnych ulicach Nowego Jorku, tworzących bezwzględny świat miejskiej dżungli opowieść o konfrontacji marzeń o z rzeczywistością. Wstęp wolny, zapraszamy na projekcję! Alert Społeczny Infopunkt ul. Śląska 34, Szczecin
12 / 3
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:15:00
Początek:2009-12-01 15:00
Koniec:2009-12-06 15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Początek:18:00
Koniec:21:00
Spotkanie z Lechem „Lele” Przychodzkim, aktywistą społecznym i ekologicznym, uczestnikiem Inicjatywy Anty Nuklearnej. Tematem wykładu „Lelego” będą rządowe plany budowy w Polsce elektrowni atomowych i koszty związane z jego realizacją. Omówione zostaną też zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, wynikające z rozwoju energetyki nuklearej. Zaprezentowane zostaną rozwiązania alternatywne wobec atomu jako źródła energii. Po spotkaniu przewidziana jest dyskusja na ten temat, jak również prezentacja filmu „Bitwa o Czernobyl” Spotkanie odbędzie się w czwartek, 3 grudnia o godzinie 18:00 w księgarni Mała Litera Art (sala projekcyjna ms2) przy ulicy Ogrodowej 19, przy Manufakturze w Łodzi Organizatorami imprezy są: Grupa Anarchistyczna Czarny Sztandar i Federacja Anarchistyczna Łódź. Lech „Lele” Przychodzki, z wykształcenia filozof sztuki, jest działaczem społecznym, publicystą i tłumaczem, od połowy lat siedemdziesiątych zaangażowanym w działalność alternatywnych ruchów społecznych i artystycznych. W latach 80. jako twórca i krytyk związany był z Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Od połowy lat osiemdziesiątych „Lele” współpracował z trójmiejskim Ruchem Społeczeństwa Alternatywnego podczas trwających w tym okresie protestów przeciwko budowie elektrowni atomowych w Żarnowcu i Klempiczu. Od roku 2008 swą wiedzą i doświadczeniem z tego okresu wspiera działania Inicjatywy AntyNuklearnej, niezależnej organizacji społecznej skupiającej przeciwników energetyki atomowej. Inicjatywa AntyNuklearna powstała jako reakcja na przyjęte przez polski rząd założenia polityki energetycznej, przewidujących budowę w naszym kraju elektrowni atomowych. Grupa stawia sobie za cel prezentację społeczeństwu krytycznych analiz na temat energii nuklearnej, wywołanie otwartej debaty publicznej na ten temat, a także promowanie rozwiązań alternatywnych wobec budowy elektrowni atomowych. Film, jaki zaprezentujemy po spotkaniu, odsłania nieznane dotychczas okoliczności akcji ratunkowej po katastrofie w elektrowni w Czernobylu w kwietniu 1986 roku. Dopiero po otwarciu radzieckich archiwów po upadku ZSRR możliwe stało się oszacowanie prawdziwej skali niebezpieczeństwa, grożącego wówczas całej Europie. Twórcy filmu przeprowadzili dziesiątki wywiadów z osobami, biorącymi udział w likwidacji skutków wybuchu w Czernobylu i naukowcami badającymi jej następstwa. Obraz, jaki się z nich wyłania pokazuje tak rzeczywiste rozmiary katastrofy czernobylskiej jak i trwające od 23 lat wysiłki polityków ze Wschodu i Zachodu, by ukryć jej prawdziwe następstwa.
12 / 4
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:15:00
Początek:2009-12-01 15:00
Koniec:2009-12-06 15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Początek:10:00
Koniec:11:00
W rok po zwolnieniu za próbę założenia związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza Piotra Krzyżaniaka z zielonogórskiego sklepu Alka Market S.A., sąd pracy w Zielonej Górze wyda wyrok. Krzyżaniak domaga się przywrócenia do pracy. Rozprawa odbędzie się w sądzie pracy przy pl. Słowiańskim 2
Początek:17:00
Koniec:18:00
4 grudnia (w piątek) akcja Food Not Bombs - edycja szczecińska. Start godzina 17:00 w przejściu podziemnym (skrzyżowanie Wyzwolenia z Rayskiego). Rozdajemy ciepłe darmowe posiłki wegańskie, zazwyczaj jest to zupa, drugie danie robione na ryżu lub kaszy oraz herbata. Wszystkich głodnych, potrzebujących, bezdomnych oraz chcących wesprzeć naszą akcję serdecznie zapraszamy. Prosimy także o przyniesienie zbędnych kurtek jesienno-zimowych i innej odzieży, mogącej pomóc przetrwać chłodne dni. Szukamy ludzi do pomocy przy rozdawaniu! Chcesz pomóc przyjdź na akcję lub skontaktuj się z nami przez maila fnbszczecin@o2.pl.
Koniec:18:00
Początek:2009-12-04 17:00
Koniec:2009-12-05 18:00
KIEDY/GDZIE 4 GRUDNIA / Wielokulturowe Humanistyczne Liceum im. Jacka Kuronia, ul. Kłopotowskiego 31 5 GRUDNIA / Społeczne Gimnazjum nr 20, ul. Raszyńska 22, PROGRAM FESTIWALU: http://festiwalprawczlowieka.pl/program.html Pomysł Festiwalu Praw Człowieka zrodził się w głowach trójki uczniów LXXXI LO im. A. Fredry. Plan, na początku bardzo spontaniczny i odległy, z czasem stawał się coraz bardziej realny i możliwy do zrealizowania, nawet przez nieformalną grupę młodzieży, która powstała już w ciągu kilku dni. Nie byli to jednak uczniowie jednej szkoły. W organizację włączyli się młodzi z innych warszawskich szkół, w tym głównie ze Społecznego Gimnazjum nr 20 i Wielokulturowego Liceum Humanistycznego, którzy pozwolili nam zorganizować Festiwal w ich szkołach. Naszej nieformalnej grupie wparcia udzieliła Fundacja Inna Przestrzeń, dzięki której nie musimy borykać się z problemami, jakie spotykały nas ze względu na brak osobowości prawnej i pełnoletniości. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest hasło: OTWÓRZ OCZY. Naszym głównym celem jest zwrócenie uwagi społeczności Warszawy na przypadki łamania praw człowieka. Pragniemy, aby Festiwal stał się miejscem dyskusji, możliwością wymiany poglądów, a przede wszystkim porównania stereotypów z rzeczywistością. Poruszymy między innymi tematy łamania praw człowieka w Tybecie, w Rosji i na Białorusi, a także problemy osób nieheteroseksualnych, mniejszości narodowych i etnicznych oraz praw kobiet w Polsce. Na festiwalu będą miały miejsce warsztaty, wykłady, projekcje filmów, spotkania, czy wystawy zdjęć. Odbędzie się również Żywa Biblioteka, podczas której, każda osoba biorąca udział w wydarzeniu, będzie mogła ?wypożyczyć? sobie na chwilę żywą książkę i dowiedzieć się dlaczego ta osoba czuje się dyskryminowana (w roli książek m.in. żyd, gej, lesbijka, matka wielodzietnej, szczęśliwej rodziny, feministka, kobieta w dredach). Pragniemy, aby Festiwal Praw Człowieka wpisał się na stałe w warszawski kalendarz kulturalny. Naszym celem na przyszły rok, jest zorganizowanie kilku mniejszych wydarzeń w kilkunastu warszawskich szkołach, gdyż uważamy, że to właśnie szkoła jest najodpowiedniejszym miejscem do mówienie na temat praw człowieka, niezależnie od tego, czy mówić będziemy o homoseksualistach, feministkach, aborcji, Tybecie, Białorusi, Czeczenii czy Palestynie, ponieważ każdego człowieka, jak i jego prawa, należy traktować na równi i nie można wybierać na tych bardziej i mniej wygodnych. Oczywiście nasza całoroczna działalność zostanie podsumowana II Festiwalem Praw Człowieka i mamy nadzieje, że dzięki między innymi naszym działaniom, oczy warszawiaków nie będą już zamknięte na krzywdę i łamanie praw człowieka i nie będzie już potrzeby organizacji Festiwalu pod hasłem OTWÓRZ OCZY. http://festiwalprawczlowieka.pl/
Początek:18:00
Koniec:22:00
CKN-13 w Gliwicach zaprasza na pokaz filmu "Lilia 4-ever" szwedzkiego reżysera Lukasa Moodysona, który odbędzie się w ramach międzynarodowej kampanii "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć". Lilia ma 16 lat.Po wyjeździe matki do USA, Lilia zostaje zupełnie sama. Jej jedynym przyjacielem jest młody Volodia. Oboje mieszkają w miasteczku w byłym Związku Radzieckim. Pewnego dnia Lilia spotyka Andrieja. Chłopak wybiera się do Szwecji i zaprasza ją, by wybrała się tam razem z nim. Dla niej jest to jedyna szansa wyrwania się z prowincji i rozpoczęcia zupełnie nowego życia.Zostaje jednak oszukana i sprzedana do pracy w prostytucji. Kampania "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć", odbywa się pomiędzy 25 a 10 grudnia 2009. Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka - 25 listopada jest bowiem Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Zapraszamy!! CKN-13 ul. Jana Śliwki 13 Gliwice godz. 18:00
12 / 5
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:15:00
Początek:2009-12-01 15:00
Koniec:2009-12-06 15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Koniec:18:00
Początek:2009-12-04 17:00
Koniec:2009-12-05 18:00
KIEDY/GDZIE 4 GRUDNIA / Wielokulturowe Humanistyczne Liceum im. Jacka Kuronia, ul. Kłopotowskiego 31 5 GRUDNIA / Społeczne Gimnazjum nr 20, ul. Raszyńska 22, PROGRAM FESTIWALU: http://festiwalprawczlowieka.pl/program.html Pomysł Festiwalu Praw Człowieka zrodził się w głowach trójki uczniów LXXXI LO im. A. Fredry. Plan, na początku bardzo spontaniczny i odległy, z czasem stawał się coraz bardziej realny i możliwy do zrealizowania, nawet przez nieformalną grupę młodzieży, która powstała już w ciągu kilku dni. Nie byli to jednak uczniowie jednej szkoły. W organizację włączyli się młodzi z innych warszawskich szkół, w tym głównie ze Społecznego Gimnazjum nr 20 i Wielokulturowego Liceum Humanistycznego, którzy pozwolili nam zorganizować Festiwal w ich szkołach. Naszej nieformalnej grupie wparcia udzieliła Fundacja Inna Przestrzeń, dzięki której nie musimy borykać się z problemami, jakie spotykały nas ze względu na brak osobowości prawnej i pełnoletniości. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest hasło: OTWÓRZ OCZY. Naszym głównym celem jest zwrócenie uwagi społeczności Warszawy na przypadki łamania praw człowieka. Pragniemy, aby Festiwal stał się miejscem dyskusji, możliwością wymiany poglądów, a przede wszystkim porównania stereotypów z rzeczywistością. Poruszymy między innymi tematy łamania praw człowieka w Tybecie, w Rosji i na Białorusi, a także problemy osób nieheteroseksualnych, mniejszości narodowych i etnicznych oraz praw kobiet w Polsce. Na festiwalu będą miały miejsce warsztaty, wykłady, projekcje filmów, spotkania, czy wystawy zdjęć. Odbędzie się również Żywa Biblioteka, podczas której, każda osoba biorąca udział w wydarzeniu, będzie mogła ?wypożyczyć? sobie na chwilę żywą książkę i dowiedzieć się dlaczego ta osoba czuje się dyskryminowana (w roli książek m.in. żyd, gej, lesbijka, matka wielodzietnej, szczęśliwej rodziny, feministka, kobieta w dredach). Pragniemy, aby Festiwal Praw Człowieka wpisał się na stałe w warszawski kalendarz kulturalny. Naszym celem na przyszły rok, jest zorganizowanie kilku mniejszych wydarzeń w kilkunastu warszawskich szkołach, gdyż uważamy, że to właśnie szkoła jest najodpowiedniejszym miejscem do mówienie na temat praw człowieka, niezależnie od tego, czy mówić będziemy o homoseksualistach, feministkach, aborcji, Tybecie, Białorusi, Czeczenii czy Palestynie, ponieważ każdego człowieka, jak i jego prawa, należy traktować na równi i nie można wybierać na tych bardziej i mniej wygodnych. Oczywiście nasza całoroczna działalność zostanie podsumowana II Festiwalem Praw Człowieka i mamy nadzieje, że dzięki między innymi naszym działaniom, oczy warszawiaków nie będą już zamknięte na krzywdę i łamanie praw człowieka i nie będzie już potrzeby organizacji Festiwalu pod hasłem OTWÓRZ OCZY. http://festiwalprawczlowieka.pl/
Koniec:00:00
Początek:2009-12-05 00:00
Koniec:2009-12-06 00:00
Aktywiści z okupowanego Uniwersytetu w Graz wzywają do kolejnego Międzynarodowego Dnia Akcji wszystkich przeciwników komercjalizacji edukacji. Sami planują na ten dzień masową demonstrację w Wiedniu. Aktywiści oceniają, że trwające niemal nieprzerwanie od 22 października tego roku akcje, które rozpoczęły się w Austrii i Niemczech, a za sprawą ogłoszonego na 5 listopada Światowego Dnia Akcji i trwającego od 9 do 18 listopada Światowego Tygodnia Działań rozprzestrzeniły się na cały świat nie wywarły dostateczniego wrażenia na mediach i decydentach. Wzywają zatem do tego by 5 grudnia dokonać nowych wystąpień, zwołać wiece, dyskusje, teatry uliczne itp. Wezwanie dotyczy wszystkich: uczniów, studnetów, nauczycieli i badaczy. Edukacja nie jest na sprzedaż!
Koniec:14:00
Początek:2009-12-05 11:00
Koniec:2009-12-06 14:00
W dniach 5-6 grudnia w Warszawie odbędzie się konferencja: Kryzys: korekta czy załamanie systemu?. Miejsce: Warszawa, Kawiarnia Chłodna25 (ul. Chłodna 25, róg ul. Żelaznej) [inline:1]Od września 2008 r. globalny kryzys gospodarczy całkowicie zmienił sytuację społeczno-polityczną na świecie: rządy inwestują ogromne sumy w celu zagwarantowania stabilności sektora finansowego, przedsiębiorcy planują masowe zwolnienia i reorganizację produkcji, pracownicy żyją w strachu przed bezrobociem, a kredytobiorcy z uwagą śledzą gwałtowne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. W tym kontekście, zaobserwować można w debacie publicznej powrót do rozważań o naturze gospodarki kapitalistycznej, jej podatności na kryzysy i możliwościach jej dalszego rozwoju. Czy wolnorynkowa gospodarka kapitalistyczna jest skazana na periodyczne załamania, takie jak „Wielki Kryzys” z lat 30. XX wieku? Czy w celu przezwyciężenia kryzysów, kapitalizm potrzebuje interwencji publicznej? Czy obecny kryzys ma swoje przyczyny jedynie w chwilowym załamaniu cen nieruchomości, czy też może wyraża głębszą, strukturalną sprzeczność gospodarki kapitalistycznej? To tylko niektóre pytania, które postawić można przyglądając się rozwojowi obecnego kryzysu. W Europie Zachodniej, kryzys spowodował dość dużą mobilizację społeczną: we Francji zaobserwować można było falę nielegalnych, często brutalnych akcji protestacyjnych w obronie miejsc pracy (połączonych z „zatrzymywaniem szefów jako zakładników”), w Hiszpanii trwają masowe demonstrację zwoływane przez związki zawodowe pracowników sektora motoryzacyjnego, szczyt G20 w Londynie wywołał uliczne zamieszki i walki pomiędzy protestującymi antyglobalistami a policją. Kryzys w krajach Europy Zachodniej – niezależnie od różnic regionalnych – stał się więc, do pewnego stopnia katalizatorem protestów pracowniczych i radykalizacji nastrojów społecznych. Czy to poruszenie wpłynie w jakikolwiek sposób na politykę przywódców UE? To kolejne – bardzo praktyczne pytanie – jakie stawia rozwój kryzysu. Równie ważna wydaje się kwestia naszej lokalnej, polskiej specyfiki: rząd PO z dumą oznajmia, że Polska to jedyny kraj Europy, który opiera się kryzysowi i utrzymuje wysokie tępo wzrostu PKB, ale z drugiej strony wszyscy znamy alarmujące doniesienia o wzroście bezrobocia i konieczności redukcji zatrudnienia w kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Pojawia się więc pytanie: W jaki sposób kryzys przebiegać będzie w Polsce i czy w ogóle zagraża nam scenariusz masowych bankructw i załamania systemu finansowego? W całym tym chaosie deklaracji politycznych, demonstracji, ekspresowo przyjmowanych „ustaw antykryzysowych” itp. kluczowe wydaje się dokładne przeanalizowanie genezy, symptomów i możliwych dróg rozwoju obecnego kryzysu, w kontekście ogólnych prawidłowości gospodarki kapitalistycznej. Temat kryzysu jest od pewnego czasu obecny także w publicystyce i debatach organizacji deklarujących się jako „antykapitalistyczne”, „anarchistyczne” czy też po prostu w radykalnych związkach zawodowych. Z tych powodów, środowisko warszawskiej Lewicowej Alternatywy oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” postanowiły zorganizować otartą konferencję, poświęconą problematyce obecnego kryzysu. Kluczowe wydaje nam się poszukanie odpowiedzi na następujące pytania: - Czy gospodarka kapitalistyczna w swojej obecnej formie jest systemem zdolnym do zniwelowania swoich wewnętrznych sprzeczności, które w przeszłości regularnie powodowały wybuchy kryzysu? - Czy dotychczasowe kryzysy (Wielki Kryzys z lat 30. XX wieku, Kryzys paliwowy z lat 70., kryzys „wschodzących gospodarek” z lat 90.) mają taką samą naturę i takie same przyczyny strukturalne? - Czy można jeszcze mówić o „nieusuwalnych sprzecznościach gospodarki kapitalistycznej”? - Jak wyglądają relację pomiędzy gospodarką kapitalistyczną a sferą publiczną? Czy w celu przezwyciężenia kryzysów, kapitalizm potrzebuje państwa? A może obecny kryzys daje możliwość powrotu do „uregulowania” kapitalizmu? - Czy w Polskich warunkach kryzys może być katalizatorem protestów pracowniczych i radykalizacji postaw społecznych? - Czy obecny kryzys może być czynnikiem głębszej zmiany społecznej, postulowanej przez krytyków kapitalizmu wywodzących się z ruchów marksistowskich i anarchistycznych? Aby nakreślić możliwe odpowiedzi na te pytania, proponujemy wszystkim zainteresowanym otwartą debatę połączoną z prezentacją najważniejszych tematów związanych z obecnym kryzysem. HARMONOGRAM KONFERENCJI SOBOTA - 5 grudnia 2009: 11:00 – rozpoczęcie konferencji, powitanie uczestników 11:15 – 12:00 – „Symptomy i historia kryzysów gospodarki kapitalistycznej” – prezentacja historii przebiegu najważniejszych kryzysów gospodarki kapitalistycznej wraz z opisem ich najważniejszych symptomów, takich jak: inflacja, bezrobocie, spadek produkcji, drastyczne spadki cen akcji. 12:00 – 12:45 – „Czy w Polsce mamy kryzys?” Prezentacja danych na temat rozwoju kryzysu w Polsce, połączona z refleksją na temat społecznych konsekwencji kryzysu. 12:45 –13:00 Przerwa 13:00 – 13:30 – „Odpowiedź polskiego rządu na kryzys” Analiza działań antykryzysowych rządu RP. 13.30.- 14.15. - „Odpowiedź ruchów społecznych na kryzys. Wzrastająca fala niepokojów społecznych” Analiza w kontekście historycznym, możliwych odpowiedzi ruchu społecznego na zaistniały kryzys społecznych w Polsce i zagranicą. Czy ruch protestu społecznego jest efektem czy przyczyna kryzysów? Możliwe scenariusze. 14.15. – 15.00. Przerwa obiadowa 15:00 – 17:00 – DYSKUSJA: „ Odpowiedzi na kryzys: powrót Keynesa i oczekiwanie na rewolucję” – dyskusja poprzedzona prezentacją omawiającą najważniejsze koncepcje ruchów społecznych, krytycznych wobec kapitalizmu na temat rozwoju współczesnego kryzysu. Czy kryzys stanie się w Polsce katalizatorem protestów społecznych? Jak na kryzys powinny zareagować ruchy społeczne? NIEDZIELA - 6 grudnia 2009: 11:00 – 12:30 „Kryzys i protesty społeczne w Europie Zachodniej i innych regionach świata” – omówienie przebiegu kryzysu na świecie, połączone z omówieniem najważniejszych protestów społecznych (przykłady: Niemcy, Azja, Francja, Afryka) 12:30 – 13:30 Dyskusja 13:30-14:00 – ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
Koniec:04:00
Początek:2009-12-05 17:00
Koniec:2009-12-13 04:00
12 grudnia (sobota) w Pilonie, ul.Bulwar Filadelfijski o 21.00 odbędzie się impreza na której zagra AWARIA ŻELAZKA ( w projekcie "Awaria represji") www.myspace.com/awariazelazka Impreza będzie benefitem na pomoc prawną dla osób aresztowanych podczas akcji antyfaszystowskich w Warszawie które odbyły się w dniu 11 listopada. Link do relacji z akcji: http://antifa.bzzz.net/site/index.php?option=com_content&task=view&id=131&Itemid=72 Wjazd 3zł Zapraszamy!!! Solidarność naszą bronią! [inline:1]http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs028.snc3/11553_1284576721666_1447562782_30788230_4946457_n.jpg
12 / 6
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:15:00
Początek:2009-12-01 15:00
Koniec:2009-12-06 15:00
Akcja FNB w Gdyni odbędzie się w sobotę o 12 na gdyńskim dworcu pkp, a w Gdańsku o tej samej porze, ale w niedzielę. Zapraszamy chętnych do pomocy i do jedzenia ;)
Koniec:00:00
Początek:2009-12-05 00:00
Koniec:2009-12-06 00:00
Aktywiści z okupowanego Uniwersytetu w Graz wzywają do kolejnego Międzynarodowego Dnia Akcji wszystkich przeciwników komercjalizacji edukacji. Sami planują na ten dzień masową demonstrację w Wiedniu. Aktywiści oceniają, że trwające niemal nieprzerwanie od 22 października tego roku akcje, które rozpoczęły się w Austrii i Niemczech, a za sprawą ogłoszonego na 5 listopada Światowego Dnia Akcji i trwającego od 9 do 18 listopada Światowego Tygodnia Działań rozprzestrzeniły się na cały świat nie wywarły dostateczniego wrażenia na mediach i decydentach. Wzywają zatem do tego by 5 grudnia dokonać nowych wystąpień, zwołać wiece, dyskusje, teatry uliczne itp. Wezwanie dotyczy wszystkich: uczniów, studnetów, nauczycieli i badaczy. Edukacja nie jest na sprzedaż!
Koniec:14:00
Początek:2009-12-05 11:00
Koniec:2009-12-06 14:00
W dniach 5-6 grudnia w Warszawie odbędzie się konferencja: Kryzys: korekta czy załamanie systemu?. Miejsce: Warszawa, Kawiarnia Chłodna25 (ul. Chłodna 25, róg ul. Żelaznej) [inline:1]Od września 2008 r. globalny kryzys gospodarczy całkowicie zmienił sytuację społeczno-polityczną na świecie: rządy inwestują ogromne sumy w celu zagwarantowania stabilności sektora finansowego, przedsiębiorcy planują masowe zwolnienia i reorganizację produkcji, pracownicy żyją w strachu przed bezrobociem, a kredytobiorcy z uwagą śledzą gwałtowne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. W tym kontekście, zaobserwować można w debacie publicznej powrót do rozważań o naturze gospodarki kapitalistycznej, jej podatności na kryzysy i możliwościach jej dalszego rozwoju. Czy wolnorynkowa gospodarka kapitalistyczna jest skazana na periodyczne załamania, takie jak „Wielki Kryzys” z lat 30. XX wieku? Czy w celu przezwyciężenia kryzysów, kapitalizm potrzebuje interwencji publicznej? Czy obecny kryzys ma swoje przyczyny jedynie w chwilowym załamaniu cen nieruchomości, czy też może wyraża głębszą, strukturalną sprzeczność gospodarki kapitalistycznej? To tylko niektóre pytania, które postawić można przyglądając się rozwojowi obecnego kryzysu. W Europie Zachodniej, kryzys spowodował dość dużą mobilizację społeczną: we Francji zaobserwować można było falę nielegalnych, często brutalnych akcji protestacyjnych w obronie miejsc pracy (połączonych z „zatrzymywaniem szefów jako zakładników”), w Hiszpanii trwają masowe demonstrację zwoływane przez związki zawodowe pracowników sektora motoryzacyjnego, szczyt G20 w Londynie wywołał uliczne zamieszki i walki pomiędzy protestującymi antyglobalistami a policją. Kryzys w krajach Europy Zachodniej – niezależnie od różnic regionalnych – stał się więc, do pewnego stopnia katalizatorem protestów pracowniczych i radykalizacji nastrojów społecznych. Czy to poruszenie wpłynie w jakikolwiek sposób na politykę przywódców UE? To kolejne – bardzo praktyczne pytanie – jakie stawia rozwój kryzysu. Równie ważna wydaje się kwestia naszej lokalnej, polskiej specyfiki: rząd PO z dumą oznajmia, że Polska to jedyny kraj Europy, który opiera się kryzysowi i utrzymuje wysokie tępo wzrostu PKB, ale z drugiej strony wszyscy znamy alarmujące doniesienia o wzroście bezrobocia i konieczności redukcji zatrudnienia w kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Pojawia się więc pytanie: W jaki sposób kryzys przebiegać będzie w Polsce i czy w ogóle zagraża nam scenariusz masowych bankructw i załamania systemu finansowego? W całym tym chaosie deklaracji politycznych, demonstracji, ekspresowo przyjmowanych „ustaw antykryzysowych” itp. kluczowe wydaje się dokładne przeanalizowanie genezy, symptomów i możliwych dróg rozwoju obecnego kryzysu, w kontekście ogólnych prawidłowości gospodarki kapitalistycznej. Temat kryzysu jest od pewnego czasu obecny także w publicystyce i debatach organizacji deklarujących się jako „antykapitalistyczne”, „anarchistyczne” czy też po prostu w radykalnych związkach zawodowych. Z tych powodów, środowisko warszawskiej Lewicowej Alternatywy oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” postanowiły zorganizować otartą konferencję, poświęconą problematyce obecnego kryzysu. Kluczowe wydaje nam się poszukanie odpowiedzi na następujące pytania: - Czy gospodarka kapitalistyczna w swojej obecnej formie jest systemem zdolnym do zniwelowania swoich wewnętrznych sprzeczności, które w przeszłości regularnie powodowały wybuchy kryzysu? - Czy dotychczasowe kryzysy (Wielki Kryzys z lat 30. XX wieku, Kryzys paliwowy z lat 70., kryzys „wschodzących gospodarek” z lat 90.) mają taką samą naturę i takie same przyczyny strukturalne? - Czy można jeszcze mówić o „nieusuwalnych sprzecznościach gospodarki kapitalistycznej”? - Jak wyglądają relację pomiędzy gospodarką kapitalistyczną a sferą publiczną? Czy w celu przezwyciężenia kryzysów, kapitalizm potrzebuje państwa? A może obecny kryzys daje możliwość powrotu do „uregulowania” kapitalizmu? - Czy w Polskich warunkach kryzys może być katalizatorem protestów pracowniczych i radykalizacji postaw społecznych? - Czy obecny kryzys może być czynnikiem głębszej zmiany społecznej, postulowanej przez krytyków kapitalizmu wywodzących się z ruchów marksistowskich i anarchistycznych? Aby nakreślić możliwe odpowiedzi na te pytania, proponujemy wszystkim zainteresowanym otwartą debatę połączoną z prezentacją najważniejszych tematów związanych z obecnym kryzysem. HARMONOGRAM KONFERENCJI SOBOTA - 5 grudnia 2009: 11:00 – rozpoczęcie konferencji, powitanie uczestników 11:15 – 12:00 – „Symptomy i historia kryzysów gospodarki kapitalistycznej” – prezentacja historii przebiegu najważniejszych kryzysów gospodarki kapitalistycznej wraz z opisem ich najważniejszych symptomów, takich jak: inflacja, bezrobocie, spadek produkcji, drastyczne spadki cen akcji. 12:00 – 12:45 – „Czy w Polsce mamy kryzys?” Prezentacja danych na temat rozwoju kryzysu w Polsce, połączona z refleksją na temat społecznych konsekwencji kryzysu. 12:45 –13:00 Przerwa 13:00 – 13:30 – „Odpowiedź polskiego rządu na kryzys” Analiza działań antykryzysowych rządu RP. 13.30.- 14.15. - „Odpowiedź ruchów społecznych na kryzys. Wzrastająca fala niepokojów społecznych” Analiza w kontekście historycznym, możliwych odpowiedzi ruchu społecznego na zaistniały kryzys społecznych w Polsce i zagranicą. Czy ruch protestu społecznego jest efektem czy przyczyna kryzysów? Możliwe scenariusze. 14.15. – 15.00. Przerwa obiadowa 15:00 – 17:00 – DYSKUSJA: „ Odpowiedzi na kryzys: powrót Keynesa i oczekiwanie na rewolucję” – dyskusja poprzedzona prezentacją omawiającą najważniejsze koncepcje ruchów społecznych, krytycznych wobec kapitalizmu na temat rozwoju współczesnego kryzysu. Czy kryzys stanie się w Polsce katalizatorem protestów społecznych? Jak na kryzys powinny zareagować ruchy społeczne? NIEDZIELA - 6 grudnia 2009: 11:00 – 12:30 „Kryzys i protesty społeczne w Europie Zachodniej i innych regionach świata” – omówienie przebiegu kryzysu na świecie, połączone z omówieniem najważniejszych protestów społecznych (przykłady: Niemcy, Azja, Francja, Afryka) 12:30 – 13:30 Dyskusja 13:30-14:00 – ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
Koniec:04:00
Początek:2009-12-05 17:00
Koniec:2009-12-13 04:00
12 grudnia (sobota) w Pilonie, ul.Bulwar Filadelfijski o 21.00 odbędzie się impreza na której zagra AWARIA ŻELAZKA ( w projekcie "Awaria represji") www.myspace.com/awariazelazka Impreza będzie benefitem na pomoc prawną dla osób aresztowanych podczas akcji antyfaszystowskich w Warszawie które odbyły się w dniu 11 listopada. Link do relacji z akcji: http://antifa.bzzz.net/site/index.php?option=com_content&task=view&id=131&Itemid=72 Wjazd 3zł Zapraszamy!!! Solidarność naszą bronią! [inline:1]http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs028.snc3/11553_1284576721666_1447562782_30788230_4946457_n.jpg
Początek:17:00
W niedzielę 06.12.2009. pod konsulatem Holandii na ulicy Chmielnej 101/102 o godzinie 17,00 odbędzie się kolejna demonstracja przeciwko nowelizacji holenderskiego prawa zakazującego skłotowania. Zapraszamy! Federacja Anarchistyczna Sekcja 3-Miasto
12 / 7
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:04:00
Początek:2009-12-05 17:00
Koniec:2009-12-13 04:00
12 grudnia (sobota) w Pilonie, ul.Bulwar Filadelfijski o 21.00 odbędzie się impreza na której zagra AWARIA ŻELAZKA ( w projekcie "Awaria represji") www.myspace.com/awariazelazka Impreza będzie benefitem na pomoc prawną dla osób aresztowanych podczas akcji antyfaszystowskich w Warszawie które odbyły się w dniu 11 listopada. Link do relacji z akcji: http://antifa.bzzz.net/site/index.php?option=com_content&task=view&id=131&Itemid=72 Wjazd 3zł Zapraszamy!!! Solidarność naszą bronią! [inline:1]http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs028.snc3/11553_1284576721666_1447562782_30788230_4946457_n.jpg
12 / 8
Koniec:20:00
Początek:2009-11-26 17:00
Koniec:2009-12-10 20:00
[inline:2] Program Kampanii na: www.16dni.pl Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować. Dlatego w naszych działaniach staramy się wzmacniać solidarność kobiet, promować kobiecą twórczość, mówić o naszych prawach, dyskutować o problemach. Dyskryminacja dotyka wielu różnych sfer, dlatego też staramy się korzystać z różnych form działania: spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, akcji rozdawania ulotek i broszur itp. Przemoc ze względu na płeć, która dotyka przede wszystkim kobiety, stanowi pogwałcenie praw człowieka. Wiele osób ma skłonność do doszukiwania się odpowiedzialności za przemoc po stronie poszkodowanej: gdyby się inaczej zachowywała, lepiej wywiązywała się z obowiązku bycia żoną, matką, córką, konkubiną, wybrała odpowiednią osobę - mogłyby uniknąć przemocy. Jest to jeden ze stereotypów, gdy tymczasem osobą odpowiedzialną za przemoc jest sprawca, a nie ofiara, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Prawie wszystkim osobom doświadczającym przemocy towarzyszą uczucia takie jak obawa o swoje życie i zdrowie, brak wiary w to, że ktoś może i chce im pomóc, że coś się zmieni, wstyd, branie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Sprawca przemocy chciałby, aby takie myśli i emocje paraliżowały działania ofiary, dlatego tak ważne jest wspieranie osoby, która doświadczyła przemocy. Szczególnie trudne jest bycie świadkiem przemocy. Trzeba zwalczyć w sobie wątpliwość, strach, niezdecydowanie i opowiedzieć się za dobrem poszkodowanej, nawet wtedy kiedy nie prosi ona wprost o pomoc lub wręcz ją odrzuca. Czyjeś działanie może w tym przypadku dać ofierze przemocy jasną informację, że to, co się dzieje w jej życiu, jest złe i powinna zacząć się bronić. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na przemoc i cierpienie innych. Nie trzeba samodzielnie powstrzymywać sprawcy lub robić tego, co należy do zadań policji, prokuratury czy lekarza. Ważne jest, aby wysłuchać osoby, która doznaje przemocy, uwierzyć w to, zapewnić ją, że ma prawo szukać pomocy oraz zawiadomić instytucje zajmujące się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych (więcej informacji na stronie www.16dni.pl). Skorzystaj ze wsparcia ludzi i instytucji powołanych do chronienia ofiar przemocy, z tym problemem można sobie poradzić, bez względu na to czy jesteś ofiarą, sprawcą czy świadkiem pr [inline:1]
Koniec:04:00
Początek:2009-12-05 17:00
Koniec:2009-12-13 04:00
12 grudnia (sobota) w Pilonie, ul.Bulwar Filadelfijski o 21.00 odbędzie się impreza na której zagra AWARIA ŻELAZKA ( w projekcie "Awaria represji") www.myspace.com/awariazelazka Impreza będzie benefitem na pomoc prawną dla osób aresztowanych podczas akcji antyfaszystowskich w Warszawie które odbyły się w dniu 11 listopada. Link do relacji z akcji: http://antifa.bzzz.net/site/index.php?option=com_content&task=view&id=131&Itemid=72 Wjazd 3zł Zapraszamy!!! Solidarność naszą bronią! [inline:1]http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs028.snc3/11553_1284576721666_1447562782_30788230_4946457_n.jpg
Początek:17:00
Koniec:18:30
Dziewczyny! zapraszamy na warsztaty z asertywności pt "nie znaczy nie" które odbędą się w ramach kampanii "16 dni akcji przeciwko przemocy ze wzgledu na płeć" Miesjce: Tarnowskie Góry ul. Piłsudskiego 13 klub Detox godzina 17.00 http://www.detox.art.pl/ 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women´s Global Leadership Institute. Zaczyna się ona 25 listopada (Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet), a kończy 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Ilość miejsc jest ograniczona więc prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci wzięcia udziału wysyłając maila na: domin_ika@yahoo.de lub club.detox@gmail.com
Początek:19:00
Koniec:21:00
OZZ Inicjatywa Pracownicza zaprasza na pokaz filmu "Zanon nalezy do robotników". Wtorek 08.12, godzina 19.00 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35 (drugie piętro) Zapraszamy!
Początek:19:00
Koniec:22:00
Cena prawdy Film jest osobistą relacją autorów z poszukiwań znanej czeskiej dziennikarki Petry Prohazkovej, która porzuciła pracę reporterską i założyła w stolicy Czeczenii sierociniec. Autorzy zadają pytania o sens pracy korespondentów wojennych i o cenę, którą muszą zapłacić. W filmie pokazano wojnę w Czeczenii z obu stron: rosyjskiej i czeczeńskiej, pokazano obozy szoleniowe i partyzantów. 08.12 (wtorek) godz. 19.00 Kawiarnia Naukowa ul. Jakuba 29-31 wjazd: 3zł Zapraszamy! F@ Kraków