Koniec wystawy mózgu anarchistycznego

Ruch anarchistyczny

W 1878 r. 29 letni anarchista Giovanni Passannante próbował zabić króla Umberto I nożem. Nie udało mu się. (Umberto został zabity w odpowiedzi za masakrę demonstrantów w 1900 r. przez Gaetano Bresciego .)Passannante dostał wyrok kary śmierci, ale zamiast egzekucji był torturowany i zesłany na Elbę, gdzie w końcu, po wielu latach tortur i złego traktowania zachorował psychicznie i został wysłany do szpitala psychiatrycznego, gdzie zmarł w 1910 r.

Naukowcy w tamtych czasach często twierdzili, że każdy kryminalista jest urodzony z defektem mózgu i często także twierdzili, że każdy anarchista to kryminalista, więc anarchiści mają coś nie tak z głową. Dlatego, kiedy Passannante umarł, naukowcy chcieli zbadać jego mózg. Później, jego mózg został wystawiony w muzeum kryminologii w Rzymie, wraz z jego czaszką i literaturą anarchistyczną.

Od lat ta wystawa budziła kontrowersję. Ten temat był nawet poruszony w europarlamencie. W końcu w piątek Passannante został pochowany w jego rodzinnej wiosce. Oczywiście też nie bez problemu, gdyż wójt chciał zostawić wystawę mózgu, aby móc zarabiać na turystyce.

http://www.guardian.co.uk/italy/story/0,,2044353,00.html

Ludźmi, którzy postulowali

Ludźmi, którzy postulowali pozostawienie mózgu Passannante byli uczniowie Cesare Lombroso (od 1906 profesor antropologii kryminalnej na Uniwersytecie w Turynie) - gość łączył skłonność do przestępstw z atawizmem, określoną budową i kształetem czaski, a co za tym idzie mózgu. W jednej z jego książek znajduje się rysopis typowiego anarchisty - możecie sprawdzić, czy pasujecie :)

Potem o jego szkołę opierali się m.in. hitlerowscy zbrodniarze, dokonując swoich interpretacji na potrzeby ideologii. Samego jednak Lombroso powinniśmy traktować jedynie jako naukowca, którego teorie po prostu się nie sprawdziły.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.