Korporacja Pfizer płaci za testowanie leku na dzieciach

Świat

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer po 15 latach batalii sądowych wypłacił pierwsze odszkodowanie dla nigeryskich rodzin, które ucierpiały podczas kontrowersyjnego testu nowego leku. W wyniku podania dzieciom chorym na zapalenie opon mózgowych preparatu Trovan 11 zmarło, a dziesiątki zostało kalekami.

Do kontrowersyjnego testu doszło w 1996 roku w miejscowości Kano na północy Nigerii. W okolicy szalała epidemia zapalenia opon mózgowych. W ramach próby nowego leku Trovan, koncern Pfizer podał go grupie 200 chorych dzieci. Chciano sprawdzić jego skuteczność w warunkach naturalnych. Wcześniej prowadzono jedynie próby kliniczne. Eksperyment skończył się tragicznie. 11 dzieci zmarło, a kilkadziesiąt zostało ciężko upośledzonych. Koncern przez ponad dekadę odpierał zarzuty o spowodowanie śmierci małych Nigeryjczyków. Dzieci miały według firmy umrzeć z powodu choroby, a nie leku.

Władze stanu Kano postanowiły walczyć o odszkodowanie. Procesy przed sądami w USA i Nigerii ciągnęły się przez 13 kolejnych lat. W 2009 roku Pfizer zgodził się zawrzeć pozasądową ugodę. Firma wypłaci odszkodowania na łączną sumę 35 milionów dolarów i będzie sponsorować projekty mające poprawić stan służby zdrowia w stanie Kano.

Po dwóch latach testów DNA, które miały ponad wszelką wątpliwość ustalić którym rodzinom należą się odszkodowania, wypłacono pieniądze czterem parom. Rodzice dzieci otrzymali po 175 tysięcy dolarów. Dokończenie wypłaty odszkodowań ma zająć jeszcze co najmniej rok.

źródło: tvn24.pl

TVN24

Materiał w temacie.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.