Libia kolejnym poligonem dla wojennych gierek światowych mocarstw?

Świat | Militaryzm

USA zaczęło przegrupowywać swoje wojska. Akcję militarną rozważa też Wielka Brytania. Eksperci
zajmujący się monitoringiem handlu bronią z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) odkryli tajemnicze loty z Białorusi do Libii, które miały miejsce w ostatnich dniach. Podejrzewają, że Łukaszenka dostarcza broń Muammarowi Kaddafiemu - informuje tvn24.pl.

15 lutego Ił-76 odleciał z Baranowicz, gdzie znajduje się duży magazyn broni na Białorusi, do Libii - opowiada Hugh Griffiths, specjalista od handlu bronią w sztokholmskim SIPRI, powołując się na źródła we władzach lotniczych. Samolot wylądował na jednym z nielicznych kontrolowanych jeszcze przez siły Kaddafiego lotnisk w mieście Sabha, na pustyni w południowo-zachodniej części Libii.

Zauważyliśmy także w ostatnich dniach kilka lotów między Trypolisem i Białorusią - powiedział Griffiths, dodając, że użyto w tym celu samolotu Falcon 900 należącego do klanu Kaddafiego.

Tymczasem coraz ostrzejsze stanowisko w sprawie Libii zajmują USA. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zarzuciła przywódcy Libii Muammarowi Kaddafiemu, że "wykorzystuje najemników i zbirów przeciwko cywilom". Nadszedł czas, by Kaddafi odszedł, przemoc musi się już skończyć - dodała Clinton.

Kilka godzin później Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przegrupowują swoje siły morskie i powietrzne w rejonie Libii. Nie podano jednak jakie okręty lub jednostki są przemieszczane i jak amerykańscy dowódcy planują ich użyć. Użycia armii w Libii nie wykluczył również David Cameron, premier Wielkiej Brytanii. Zapowiedział on wprost, że "nie wyklucza użycia zasobów wojskowych" w związku z krwawymi zajściami w tym kraju.

Cameron zaproponował stworzenie strefy zakazu lotów w Libii, by chronić ludzi przed atakami
z powietrza. Nie możemy tolerować użycia siły wojskowej wobec własnego narodu - tłumaczył premier Wielkiej Brytanii.

aktualne informacje z

Libijczycy

Ciekawa sprawa, że Libijczycy wiedzą czym się zazwyczaj kończy braterska pomoc anglojęzycznych i z góry zapowiedzieli, że przy jakiejkolwiek akcji militarnej z ich strony będę z nimi walczyć jak z najeźdźcami

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.