Możliwość zawarcia porozumienia w kopalni "Budryk"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Trwający już od 12 dni strajk górników z kopalni Budryk może już niedługo zostać zażegnany. Pojawiła się nadzieja zawarcia porozumienia z zarządem. Od piątkowego popołudnia trwają negocjacje liderów związkowych z zarządami kopalni i Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wysokość podwyżek płac.

Związkowcy złożyli projekt kompromisowego porozumienia, który jeśli zostanie przyjęty przez zarząd i protestującą załogę, zakończy strajk. Przedstawiciele zarządów kopalni i JSW nie chcą na razie mówić czy propozycja związkowców zostanie przyjęta. Trwa liczenie przez nich kosztów przyjęcia propozycji.

Protestujący chcą, aby wzrost płac, który proponuje zarząd, ograniczyć do pracowników ciągu technicznego, głównie górników dołowych i pracujących przy obróbce węgla. Żądają 12 zł netto podwyżki na dniówce (ponad 250 zł miesięcznie). W wynegocjowanym tej jesieni, ale nie podpisanym, porozumieniu mieliby dostawać 5 zł podwyżki na dniówce. Pozostali pracownicy zgodnie z wcześniejszym porozumieniem mieliby dostać 5 zł więcej dniówki.

Według Grzegorza Bednarskiego ze związku zawodowego „Kadra” nie dojdzie do zmiany strajku rotacyjnego na okupacyjny strajk podziemny. W piątek górnicy zjechali pod ziemię, aby wykonać prace mające przeciwdziałać niszczeniu maszyn górniczych.

Kopalnia przez strajk straciła 15 mln zł na skutek strajku, górnicy deklarują odpracowanie strat.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.