Norwegia: Walka o wzrost płac minimalnych w budownictwie

Świat | Protesty | Strajk

13.04 w Norwegii rozpoczął sie strajk pracowników budowlanych za podwyższeniem płacy minimalnej do 85% średniego wynagrodzenia w branży. Aktualnie wynosi ono 72% i w ostatnich latach wykazywało tendencję spadkową.

Federacja Zwiazków Zawodowych (Fellesforbundet) wezwała swoich 19 tys. członków do wzięcia udziału w akcji. Strajkujący pracownicy budowlani zgromadzili się licznie w centrum miasta przez kilka dni, domagając się uznania swoich żądań. Odezwa napisana została w kilku jeżykach, min. polskim, bułgarskim, estońskim aby zachęcić do udziału wszystkich pracowników tej branży na terenie Norwegii.

Polacy nie byli pewni co robić po tym, gdy otrzymali wiadomość o ryzyku utraty pracy i konieczności powrotów do domów w razie przyłączenia się do strajku. Po prawie tygodniowej akcji strajkowej, 19.04 Federacja Norweskiego Przemysłu Budowlanego (Byggenæringens Landsforening/BNL) przedstawiła swoją propozycję płacy minimalnej: 154,50 korony/h, od 1 kwietnia następnego roku - 159 koron.

19 kwietnia podpisano porozumienie kończące strajk, w ramach którego wynegocjowano m.in. następujące ustępstwa: ogólne podwyższenie płac o 1 NOK za godzinę, dodatek w wysokości 0.50 NOK za godzinę dla pracowników szczególnie dyskryminowanych, wzrost płac minimalnych o 9%, oraz kolejny wzrost o 2,9% od 1 kwietnia 2011 r, wzrost stawek w pracy na akord w wysokości 4,8%.

Oto oświadczenie strajkujących:

Strajkujemy o podwyższenie minimalnej płacy!
Głównym żądaniem negocjacji taryfowych w 2010 roku, jest podwyższenie minimalnej płacy do 85% od średniego wynagrodzenia w branży budowlanej.

Różnice w wynagrodzeniu za tę samą pracę wciąż się zwiększają. W 1998 minimalna płaca wynosiła 86% od średniego wynagrodzenia, a w 2009 roku minimalna płaca wynosiła 72% od średniego wynagrodzenia.

Żądanie podwyższenia minimalnej płacy jest sprawiedliwym żądaniem. Potrzebujemy gwarancji, że różnice w wynagrodzeniu nie będą się tylko zwiększać i zwiększać.

To jest także żądanie solidarne. Podwyższenie minimalnej płacy jest szczególnie ważne dla pracowników zagranicznych, którzy opłacani są według minimalnych stawek umowy taryfowej.

Podwyższenie minimalnej płacy jest dużym obciążeniem dla zakładu pracy. To jednak pracodawcy ponoszą odpowiedzialność za to, że różnice w wynagrodzeniach są takie, jakie są.

Fellesforbundet wykazał chęć przedyskutowania warunków na okres przejściowy, tak aby zakłady pracy miał możliwość dostosowania się do tej podwyżki płac. Pracodawcy odpowiedzieli zdecydowanym „nie” i nie chcieli w tym uczestniczyć!

Istnieje brak rozwoju stawek w taryfie akordowej, w porównaniu z ogólnym rozwojem płac. Także do zmiany tej sytuacji nie chcą się pracodawcy przyczynić.

Generalnie rzecz biorąc, pracodawcy nie zaproponowali nam absolutnie niczego! Dlatego strajkujemy!

Komitet strajkowy w Oslo

19. April 2010 08:25 On

19. April 2010 08:25 On Saturday the parties in the Norwegian construction sector agreed on a proposal from the mediator for a new collective agreement, thereby ending the strike.

The agreement is in line with the financial framework set by the metal industry, but we got substantial increases in the minimum wages guaranteed by the agreement and since the minimum wages set by the agreement are also made generally applicable this substantial increase will also profit all construction workers in the Norwegian construction industry.

The main results of the agreement are:
• General wage increase of NOK 1 per hour
• A local addition of NOK 0.50 per hour per worker to level out documented discriminating low wages for women in any given workplace. If no discrimination is found, NOK 0.50 shall be given to all workers.
• An increase in the minimum wages set by the agreement of 9%
• Another increase in the minimum wages of 2.9% from 1st April 2011
• An increase in the piece rates of 4.8%
• A method for increasing the minimum wages in the agreement in years without collective bargaining and in years with centrally run negotiations
• The total value of the agreement is estimated to reach 3%. This includes the expected results of local wage negotiations which will be conducted throughout the rest of the year.

The result will be put to the vote in a ballot on the 28th April

Oni na poważnie? Przecież

Oni na poważnie? Przecież to kpina. W Norwegii za godzinę pracy na minimalnej stawce można sobie kupić 20 l. benzyny do samochodu, u nas 1,5 l. Aż tak im źle?

Nie bądź jak pies

Nie bądź jak pies ogrodnika. Dlaczego mają się wzorować na tych, którzy najsłabiej walczą o swoje prawa, czyli ludzi w Polsce?

Chciałbym tylko

Chciałbym tylko przypomnieć, że jak już im podwyższą te pensje to i średnia wzrośnie i znowu trzeba będzie podwyższać... "Nie chodzi o to, żeby złapać króliczka tylko o to by go gonić"?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.