Peru: Blokada kraju i 4 policyjne morderstwa

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Represje

W wyniku wtorkowych starć pomiędzy policją i farmerami w Peru zginęło czterech protestujących. Farmerzy wezwali do ogólnokrajowych blokad komunikacyjnych w celu nacisku na rząd w sprawie dopłat do produkcji rolnej jako części umowy o wolnym handlu z USA, a także w sprawie obniżenia cen nawozów i wstrzymania konfiskat farm przez banki. Peru jest największym na świecie producentem kawy, szparagów i papryki – w zeszłym roku eksport produktów rolnych do USA i Chin wzrósł o 10% osiągając poziom 2 miliardów dolarów.

Wczoraj rząd zdeklarował państwową pomoc i zagwarantował że siły zbrojne stojące na rogatkach Limy, Ancash i La Liberdad pozwolą jechać ok. 1000 autokarów zatrzymanych podczas blokad po protestach.

W czasie protestów rolnicy zablokowali główne szlaki komunikacyjne w Kraju – łącznie stanęło ok. 140,000 pasażerów, a straty przemysłu transportowego wyniosły 8.6 miliona dolarów. Zablokowano główne trasy kolejowe, drogi krajowe i międzynarodowe, w tym autostradę Panamerykańską, jak też największą atrakcję Peru – dawne inkaskie miasto Machu Picchu – w wyniku tej akcji 400 turystów zostało uwięzionych na dłuższy czas w starożytnych ruinach.

„Rząd słucha nas tylko wtedy, gdy strajkujemy” – powiedział Antolin Huascar, przewodniczący krajowego związku rolników. Wedle rządowych źródeł, farmerzy zadeklarowali zakończenie akcji protestacyjnej.

„Powiedzieliśmy naszym ludziom, by wrócili do normalności” – powiedział Enrique Malaga, jeden z organizatorów protestu – „Będziemy dyskutować z rządem w sprawach, które jeszcze nie zostały rozwiązane.”

Okoliczności śmierci protestujących:

  • Jeden z rolników zginął blokując autostradę panamerykańską w miejscu, gdzie przebiega ona nad przepaścią. Jeden z policjantów, mających rozpędzić blokadę wystrzelił granat gazowy wprost w stojącego niedaleko urwiska protestującego, strącając go w przepaść. Mężczyzna zginął na miejscu.
  • Kolejne morderstwa miały miejsce w Ayacucho. Dwóch rolników - Ruben Pariona i Emiliano Garcia zginęli od policyjnych kul podczas rozpędzania blokady. Nie ma na razie szczegółowych informacji o 4 zabitym.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.