Piątek – Kraj Basków: powtórka z rewolucji w San Sebastian

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

W zeszłym tygodniu w baskijskim kurorcie San Sebastian (po baskijsku: Donostias) doszło do małej powtórki z Rewolucji Hiszpańskiej. Frankistowska „Falange Espaňola” pod przywództwem Ricardo Sáenz de Ynestrillasa zaplanowała w Donostias manifestację, a właściwie antybaskijską prowokację. Zalegalizowano ją pod pretekstem obchodów święta „Hispanidad”, które w czasach Franco nazywano „dniem rasy hiszpańskiej”. W efekcie w zeszły piątek, 12 października, osiem autokarów i wiele prywatnych samochodów wypełnionych faszystami wyruszyło z Madrytu aby dotrzeć na wiec zaplanowany o godzinie 17:00. Nie udało im się nawet dojechać do miasta.

Tysiące mieszkańców wyszło na drogi wjazdowe do San Sebastian budując barykady. Niezalegalizowana antyfaszystowska organizacja młodzieżowa Segi urządziła kilka godzin wcześniej w tym samym miejscu koncert, który również zgromadził kilka tysięcy ludzi. Mimo że koncert miał się skończyć o 16:45 by ustąpić miejsca faszystom, uczestnicy nie tylko nie rozeszli się, ale na miejscu zaczęło się gromadzić coraz więcej mieszkańców. Kiedy policja usiłowała siłą oczyścić bulwar, do akcji przyłączyli się starzy Baskowie, weterani obrony miasta z 36ego, nastąpiła eskalacja i rozpętała się bitwa. W ruch poszły ławki uliczne, kontenery na śmieci, policja strzelała z gumowych kul. Dopiero elitarne oddziały policyjne zdołały uzyskać przewagę w centrum miasta. Mimo to akcja protestacyjna mieszkańców przybrała na sile, ludzie powychodzili z domów, Stare Miasto i drogi wjazdowe pozostały zablokowane. Hasło „no pasaran!“ wróciło na ulice, płonęły barykady.

Sami faszyści eskortowani w konwoju przez policję zebrali się w końcu na parkingu zamkniętego centrum handlowego z dala od miasta. Wymachiwali hiszpańskimi flagami i odgrażali się, że „wrócą, ale razem z wojskiem”.NO PASARAN! WALKA TRWA!

NO PASARAN! WALKA TRWA!

dobre pytanie?

usunietu tutaj komentarz pytajacy, co w takim razie anarchiści myślą o Ruchu Autonomii Śląska? Nie wiem dlaczego to zapytanie zostało usunieta ale jest jak najbardziej adekwatne do tematyki walk w San Sebastian. Większość protestujacych jak i główni organizatorzy protestu to byli Baskowie. Widać to wyraźnie na materiałach video gdzie co rusz powiewaja baskijskie flagi. warto więc zastanowić się, odbiegająć nieco od tematu walki z falangistami, jaki jest stosunek hiszpańskich i baskijskich anarchistów do niepodległości kraju basków a co za tym idzie, jka polscy anarchisci odnosza się np. do autonomicznych koncepcji RAŚ i jak zachowaliby sie gdyby ślazacy zechcieli mieć własne państwo?

uważam się w 100% za

uważam się w 100% za Ślązaka a nie Polaka ale też nie przedkładam tego ponad wszystko. RAŚ to dziwna organizacja, kiedyś współprcowali z NPD a teraz znowu obrócili się w strone innych srodowisk, widac szukają podatnego gruntu. póki co RAŚ jest u nas egzotyką i jakoś mało ludzi chce sie w to angazować chyba ze wzgledu na to ze połowa śląska to nie tutejsi (czyt. gorole). ja do samej autonomi mam stosunek taki ze jesli ludzie bedą chcieli autonomi to a i owszem ich poprę ale póki co to tylko przy wódce się o tym gada.

Nie jestem Ślązakiem, tu się tylko urodziłem

Nie uważam się za Ślązaka, za to w 100% za autonomistę.
Jestem w stałym kontakcie z RASiem i wiem że wygląda to nieco inaczej.
O ich rzekomej współpracy z NPD prócz plotek nie widziałem ŻADNYCH dowodów. Byłbym wdzięczny jeśli ktoś takie ma i podzieli się z czytelnikami CIA.
Była współpraca z Mniejszością Niemiecką i towarzystwami przyjaźni polsko-niemieckiej.
Pytałem wielokrotnie o proponowany przez RAŚ model gospodarczy autonomii śląskiej. Zaznaczono wyraźnie - taki jaki wybiorą sami Ślązacy, przy czym wyraźnie dodano, iż RAŚ nie wierzy że byłby to neoliberalizm.

Istnieje też potrzeba wsparcia RAŚ ze strony związkowej, co wyczuł już Sierpień 80/Polska Partia Pracy.

Deklarowane ideały RAŚ takie jak decentralizacja władzy, rozwój samorządów i sprowadzenie suwerenności blizej LUDU są mi bliskie.
Co z tego wyniknie, pokaże czas. Warto jednak patrzeć w ich strone przyjaźnie.
Jeszcze jedno - RAŚ nie ma postulatu stworzenia osobnego państwa śląskiego!!!

Nie wiadomo co się stało z

Nie wiadomo co się stało z komentarzem. Szukamy sprawcy :-). Być może znowu jakiś błąd w maszynie.

To że ktoś tam machał flagą jeszcze nie oznacza, że wszyscy biorący udział w akcji byli nacjonalistami baskijskimi. Oczywiście stosunek do państwa baskijskiego jest jednoznaczny. Lokalny watażka to lokalny watażka. Słyszałem że wielu basków ma w dupie nacjonalistów, ale się ich boją.

Mój komentarz też usuwano

Mój komentarz też usuwano już kilka razy. Zaczynam się zrażać do tej strony.

Jeśli chcecie się czegoś

Jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć o RAŚ zapraszam na naszą stronę. Nie piszcie bzdur o związkach RAŚ z NPD.
Nie wszyscy członkowie RAŚ mają poglądy neoliberalne. Można na ten temat podyskutować na forum, gdzie często na tym tle dochodzi do kulturalnej wymiany zdań.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.