Polityczne represje wobec serbskich anarchistów

Represje | Ruch anarchistyczny

Apel o wsparcie finsansowe.

Oświadczenie ASI w sprawie aresztowań | Oświadczenie ZSP
Komentarze: Dostrzeżone w ogniu belgradzkiej butelki | I ty zostaniesz terrorystą | Oświadczenie z warszawskiej pikiety

Strona solidarnościowa: www.asi.zsp.net.pl

28 września odbędzie się kolejna pikieta w Londynie pod serbską ambasadą o godz. 12:00

Aktualizacja 18 wrzesnia 18 września odbyły się pikiety w Hadze, Berlinie i Sofii. 16 września odbył się protest także w Denver.

Aktualizacja 16 września: Od czasu ostatniej aktualizacji newsa, wiele się działo.

Odbyły się pikiety solidarnościowe 11 września w Sydney, 14 września w Bratysławie i Zagrzebiu, 15 września w Moskwie i Kijowie. Dziś odbędą się kolejne pikiety w Atenach, Salonikach oraz w Hamburgu.

Nadal nie ma wiadomości od zatrzymanych.

Ludzie z różnych krajów także umieścili elektroniczne protesty na swoich stronach internetowych, więc trudno ocenić ile listów protestacyjnych już zostało wysłanych. Ze strony solidarnościowej ZSP wysłano już ponad 3200 protestów.

Aktualizacja 12 września: Grupa profesorów napisała list otwarty do rządu w obronie zatrzymanych. Jednocześnie media serbskie nadal rozpisują się o sprawie, tak jakby formalnie postawiono zarzuty - co się jednak nie stało.

Kolejne pikiety: Warszawa - w piątek o godz. 15:30 do 16:30 ul. Rolna 175 (m. Służew) | Londyn w piątek o godz.12-14 28 Belgrave Square, (nearest stations Victoria, Hyde Park Corner and Knightsbridge). | Wiedeń w piątek o godz. 15:00 am Schwedenplatz

Aktualizacja 11 września: Szósta osoba - Ivan Savić - została aresztowana w związku ze sprawą kilka dni temu. Policja i media nie informują o tym, prawdopodobnie dlatego, że gdyby wszyscy oskarżeni zostali aresztowani i przesłuchani, policja musiałaby wszystkich wypuścić (30 dniowa sankcja, którą otrzymało 5 osób, była motywowana ukrywaniem się 6 osoby).

Wiadomo, że uwięzieni czują się dobrze i że wszyscy oprócz Iwana mają już dobrego adwokata. Nadal nie wniesiono formalnego oskarżenia wobec osób przebywających w areszcie.

Aktualizacja 9 września: W środę odbyła się demonstracja pod Ambasadą Serbii w Wiedniu.

Aktualizacja 7 września: Dziś odbyły się pikiety solidarnościowe w Bratysławie, Lizbonie i Warszawie.

Aktualizacja 6 września: ZSP stworzyło stronę, służącą do wysyłania protestów do serbskich władz: asi.zsp.net.pl

Aktualizacja 5 września 10:30 Potwierdzono, że 5 osób znajduje się w areszcie. Wydana decyzja nakazuje zatrzymać ich w areszcie co najmniej przez 30 dni.

8:00 Potwierdzono areszt 5 osób: Tadej Kurep, Ivan Vulović, Sanja Dojkić, Ratibor Trivunac i Nikola Mitrovic. Nikt nie jest w stanie obecnie potwierdzić czy 6 osoba jest w areszcie.

4 września 22:00 Informacje o sprawie różnią się w mediach. Nie możemy potwierdzić czy zatrzymano 6 czy 4 osoby. Wiadomo, że policja chce aresztować 6 anarchistów i oskarżyć ich o "międzynarodowy terroryzm". O godzinie 18:00 pojawiły się informacje, że zatrzymano czwartą osobę i policja poszukiwała jeszcze dwóch osób. Godzinę temu pojawiły się niepotwierdzone informacje, że wszyscy są w areszcie. Czekamy na więcej informacji, ale podejrzewamy, że teraz nie łatwo jest rozmawiać z serbskimi anarchistami telefonicznie.

Serbska prasa opublikowała zdjęcia anarchistów i trwa medialna nagonka na nich.

13:00: Jak się okazało, kilka dni temu, Trivunac poinformował kolegów, że policja stara się zrzucić na niego odpowiedzialność za akcję pod grecką ambasadą w Belgradzie. Napisano o tym również w serbskiej prasie.

W zeszłym tygodniu, ktoś rzucił koktajlami Mołotowa oraz namalował symbol "A" na greckiej ambasadzie w Belgradzie. W oświadczeniu napisano, że akcji dokonała grupa "Czarna Ilja", jako wyraz solidarności z Thodorosem Iliopoulosem. W wywiadzie w jednej z serbskich gazet, Trivunac powiedział, że jego grupa nie miała nic wspólnego z akcją.

6:45 3 września policja aresztowała trzech serbskich anarchosyndykalistów z grupy ASI (Inicjatywa Anarchosyndykalistyczna). Ratibor Trivunac, Tadej Kurepa oraz Ivan Vulovic zostali aresztowani pod sfingowanym zarzutem "stworzenia zagrożenia publicznego". Na razie nie ma więcej informacji.

"Na razie nie ma więcej

"Na razie nie ma więcej informacji" ale już wiecie, że to są represje?

Może marnujecie się tutaj - nic nie wiadomo ale wy już wiecie - cały świat medialny czeka na takie tuzy "dziennikarstwa" :))

Skoro policja aresztowała

Skoro policja aresztowała trzech aktywistów, w tym sekretarza IWA-AIT, to samo w sobie jest to już polityczna represja. To chyba dość zrozumiałe, ale wiem że w Polsce czytanie ze zrozumieniem nie stoi zbyt wysoko.

XaVIER spoko ... to tylko

XaVIER spoko ... to tylko kolejna nieudana prowokacja jakią próbują podrzucić jakieś podejrzane TROLE! na Nasz Portal.
Ostatnio prawie pod każdym artykułem widze jakieś wstawki czepiające się słówek i próbujące skierować dyskusje na ich bzdurne wypociny ....

Chętnie bym to wypieprzał,

Chętnie bym to wypieprzał, bo obniża poziom intelektualny portalu, ale znowu będzie krzyk w sieci, że "CIA cenzuruje" i inne takie.

Xavier a nie cenzuruje ?

Ja czasami się wypowiadam na jakieś tematy, a jakimś trolem nie jestem jak to nazywacie i dużo moich wypowiedzi jest albo okrojonych, zmienionych albo wcale nie opublikowanych gdzie wyrażam swoje poglądy. Może nie cenzura co subiektywność mnie na CIA razi.

Ja myślę że autor

Ja myślę że autor powyższego posta, też by pisał, że nie jest trollem i wyrażał tylko swoje poglądy.

A to że jesteśmy subiektywni to fakt. Nie ma medium obiektywnego, są tylko takie które kłamią że są takimi.

Niepotrzebnie się

Niepotrzebnie się przejmujesz krzykiem idiotów. Ja bym się bardziej przejmował jakością i tym, by stali czytelnicy nie musieli się przebijać przez chłam.

To zresztą odwieczna dyskusja u nas w redakcji :)

no tak

sam spedzam sporo czasu stukajac na CIA (takie hobby mi sie zrobilo za ostatnie kilka miesiecy) ale czasami sie zastanawiam czy najlepiej nie byloby po prostu wylaczyc komentow. bo coz tu mozna powiedzie sensownego aporopos artyukulu?

HWDP!

oraz

vecna koalicija fasisti policija (wybaczcie Serbowie, nie jestem pewien pisowni)

Wydaje mi się jednak, iż

Wydaje mi się jednak, iż same komentarze są jak najbardziej potrzebne - niejednokrotnie ciekawa dyskusja może się z nich wywiązać. Problem polega na tym, iż niektórym wydaje się, że CIA to Onet.pl i rozlewają swoją prawicową żółć poprzez trollowanie.

Uważam, że takie wpisy powinny być blokowane a jak boicie się głosów oskarżających was o "cenzurę" to może wprowadźcie system oceniania komentarzy przez (zarejestrowanych) użytkowników, w którym te poniżej odpowiedniego poziomu na minusie będą automatycznie ukrywane (chociaż istnieje ryzyko, że zbierze się 20 idiotów i będzie negatywnie oceniać normalne komentarze a swoje podbijać), tak jak zrobiono to na osnews.pl (co prawda nie działa to do końca jak trzeba, ale zmniejsza napinactwo fanboyów)

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

"bo coz tu mozna powiedzie

"bo coz tu mozna powiedzie sensownego aporopos artyukulu?"

Można np. rozmawiać o zorganizowaniu akcji solidarnościowej w najbliższych dniach. Chcemy taką zrobić w poniedziałek pod ambasadą.

Yak a tak serio

widziales kiedys akcje zorganizowana komentami z CIA? podobno pocztowcy tu kiedys organizowali akcje. ale tak zwani aktywisci tu tylko robia napinki. jak ktos chce zrobic akcje to uzwa mejla, telefonu i dzialu "nadchodzace wydarzenia" w komentach tu sie nic nie rodzi.

A na innym wątku pieprzą o

A na innym wątku pieprzą o Pol Pocie, Stalinie i innych tematach sprzed 50 lat, kiedy tutaj, dziś, w środku Europy "wolne państwo kapitalistyczne" zamyka niewinnych ludzi.

Szkoda mi tych ludzi z

Szkoda mi tych ludzi z serbii. Nikt nawet ani słowem o nich nie wspominał. Dyskusje dotyczące redaktorów, trollów i komentarzy NIE POWINNY BYĆ OPUBLIKOWANE pod tekstami. Takie dyskusje powinno się raczej prowadzić na forach. Moderator ma prawo usunąć komentarze nie na temat.

smieszna ta debata

smieszna ta debata!!! skoro jeszcze nic nie wiadomo!!! ale wy juz wszystko wiecie!! wasze medium sama prawde ci powie nie mysl tylko czytaj CIA Pozdrawiam ludzi myslących (A)

Wiadomo wystarczająco

Wiadomo wystarczająco wiele: aresztowano naszych towarzyszy i towarzyszkę w Serbii pod z dupy wyjętym pretekstem.

Również pozdrawiam ludzi myślących.

Proszę zobaczcie zdjęcia z

Proszę zobaczcie zdjęcia z "aktu terrorystycznego"!!!!

http://cia.bzzz.net/tak_wyglada_terroryzm

Winni-Niewinni

Przejrzałem archiwum CIA z ostatnich dni i nigdzie nie widzę byście cokolwiek napisali o akcji "Czarnej Iliji".Coś tu nie gra. Teraz krzyczycie o tym, że anarchiści zostali niewinnie aresztowani, że spadły na nich represje. Wiadomo, anarchiści zawsze są niewinni.Tylko pod warunkiem niewinności wasza linia jest do utrzymania i możecie nią epatować, pozując na ofiary. Tylko co jeśli Ci anarchiści są winni? Co jeśli to właśnie oni rzucili te koktajle w budynek ambasady? Czy wtedy już nie będziecie ich bronić, powiecie że nie są prawdziwymi anarchistami, że popełnili błąd, że odcinacie się od ich akcji ?
A może przyznacie wówczas wprost że ją popieracie, bo była anarchistyczna, solidarnościowa, ofensywna i antypaństwowa ? Ale to by pokazało że jesteście ...anarchistami, a nie kółkiem różańcowym czy bractwem świętego alberta. Postawilibyście się wtedy sami w ogniu krytyki i oskarżeń o popieranie terroryzmu. Linia którą przyjmujecie przy tego typu zdarzeniach jest w gruncie rzeczy zgodą na logikę państwa. By bronić waszych towarzyszy musicie mówić że są niewinni. Tylko pod tym warunkiem możecie wysuwać swoje solidarnościowe żądania w ich obronie. Odcinając się, legitymizujecie w ten sposób terminologię, uznająca za terroryzm każdy akt politycznego oporu naruszający granice prawa, terminologię piętnującą go jako społecznie nieakceptowalny.Może zaczniecie w końcu bronić również tych którzy sa winni?

Po pierwsze są niewinni, bo

Po pierwsze są niewinni, bo nie rzucili butelką z benzyną w ambasadę. Jak mówił Ratibor - "to nie w moim stylu". Po prostu. Ich taktyka jest odmienna, nastawiona na budowę masowego ruchu. A zostali zatrzymani, bo nigdy nie bali się pokazywać swoich twarzy w mediach. To tak jak Kropotkina, który był najbardziej znanym anarchistą swego czasu aresztowano i deportowali przy byle okazji (bo np. ktoś gdzieś wysadził i powiedział, że jest anarchistą), bo po prostu był pod ręką.

Po drugie nawet gdyby to zrobili, to też są niewinni, bo rzucenie butelką w ambasadę, NIE jest aktem terrorystycznym.

Jeśli nie jesteś glina,

Do anonima - Jeśli nie jesteś gliną, powinneś tam pracować bo twój post to prowokacja.

dla was wszystko co nie

dla was wszystko co nie mieści się w waszych ciasnych horyzontach jest prowokacją.tymczasem konflikt między słusznym używaniem przemocy wobec państwa,a koniecznością uniknania zarzutu kryminalizacji takich działań jest dużym problemem i należy go traktować serio.

schemat znany już od czasu

schemat znany już od czasu "męczenników z Chicago" (których upamietnia do dzisiaj 1 maja) tzn jakiś atak (który być moze był od początku prowokacją, na co wskazują właśnie te aresztowania) i oskarżenie w związku z tym znanych działaczy związkowych o których od początku wiadomo że nie mieli ze sprawą nic wspólnego

Ambasada Republiki Serbii

Ambasada Republiki Serbii

u. Rolna 175 A/B, 02-729 Warszawa

tel. (0-22) 628 51 61, 625 60 41

fax (0-22) 629 71 73

e-mail: embassy.warsaw@mfa.rs

Wydział Konsularny tel. (0-22) 628 51 61

Rewolucyjna Liga Komunistyczna im.Naftali Botwina

pełne poparcie dla bojowników,różni nas idea,łączą metody!!!!

jak sie mozna do Was zapisac?

jak w temacie plus w jakich miastach macie struktury terenowe?

Zeby się do nas zapisać

Zeby się do nas zapisać musisz przyjść dzisiaj o północy na cmentarz ,przynieść ze sobą zdechłego kota ( szacun dla kotów ! ) i tam złożysz przysięge , opłacisz składki za dwa lata z góry he he ! i wtedy jak otrzymasz legitymacje ( Aaa.. jeszcze zapomniałem że byś przyniusł trzy zdjęcia , swoje i SWOICH PIEPRZONYCH KOLEGÓW PROWOKATORÓW !!!!!!!!!!

struktury nie wazne

metody wazne

pełne poparcie dla AB

Precz z burzujami

Jak widać, prowokatorzy

Jak widać, prowokatorzy się rozkręcają... Ile można zarobić na tym?

a jakie granty dostają pacynki

fundacja batorego?

RLK i GInrRPK

też poparła demo

Rewolucyjna Lewica Komunistyczna

tez o tym pisze

internacjonalizm,antymilitaryzm-TAK,pacyfizm,kosmopolityzm-NIE

Czasami tylko AB jest językiem zrozumiałym dla burzujów!!

wpisujcie

pobawimy sie jak na forum onet.sport

wpisujcie nazwy pseudolewicowych organizacji ktore popieraja akcje, a podspodem miasta ktore kibicuja malyszowi.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.