[Poznań] Pokaz filmu "69"

2009-05-16 20:00
2009-05-16 22:00

Zapraszamy na pokaz filmu
"69"
w reżyserii Nikolaja Viborga, który będzie gościem na pokazie.

Przed pokazem odbędzie się wstęp poprowadzony przez samego reżysera. Po filmie z kolei zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Dokument o likwidacji skłotu Ungdomshuset w Kopenhadze.

Dokument Nikolaja Viborga o likwidacji skłotu Ungdomshuset w Kopenhadze, który przez 20 lat stanowił czynną alternatywę dla kultury głównego nurtu. Od samego początku funkcjonowania był przestrzenią działań i spotkań dla ruchów kobiecych, studenckich, artystycznych, robotniczych i anarchistycznych. 1 marca 2007 skłot został przemocą wysiedlony. Likwidacja wzbudziła falę masowych protestów zarówno w Kopenhadze jak i na całym świecie.

Ungdomshuset - dom w Kopenhadze przy Jagtvej 69 zbudowany 12 listopada 1897 roku. Rozpoczął działalność jako Dom Robotniczy, później stanowił ośrodek tworzenia się kolejnych ruchów społecznych: robotniczych, kobiecych, studenckich, artystycznych. Od lat 60-tych aż do 2000 roku budynek formalnie przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie został sprzedany sekcie religijnej "Faderhuset". Zapomniano, że domem już ktoś się zajmował, kilkuset aktywistów wkładało cała swoją energię i czas w rozwijanie działalności w tym miejscu. Założyli fundację, próbowali wykupić swój dom, bezskutecznie.

Po 24 latach istnienia jako czynna alternatywa dla kultury głównego nurtu, Ungdomshuset został przemocą wysiedlony 1 marca 2007 roku. Ewikcja doprowadziła do masowych protestów i w ciągu kilku godzin tysiące młodych demonstrantów starło się z siłami prewencji. Młodzież rzucała cegłami i barykadowała ulice. Policja na protesty odpowiedziała m.in. gazem łzawiącym typu Ferret 40, który - jak się później okazało - mógł nawet zabić. Każde zbiegowisko atakowano pojazdami opancerzonymi i pałkami. W ciągu kilku dni aresztowano ponad 700 osób - była to największa akcja dokonana przez duńską policję w jej dziejach. Ale protest nie skończył się. Po ewikcji protesty rozszerzyły się poza Kopenhagę. W miastach całej Danii sympatycy Jagtvej 69 dokonywali akcji lokalnych lub udawali się do Kopenhagi. W całej Europie okupowano ambasady i organizowano demonstracje setek ludzi. W Polsce wyrażano solidarność z Ungdomshuset na demonstracjach w Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Toruniu. W różnych krajach na ścianach konsulatów Danii pojawiały się napisy "Ungdomshuset blir" ("Dom Młodzieży zostaje"). Protestowano także w tak odległych krajach jak Japonia, Rosja czy USA.

Dokument Nikolaja Viborga, naocznego świadka tych dramatycznych wydarzeń, przenosi widza w samo centrum ulicznego piekła.

69, reż. Nikolaj Viborg, Dania 2008, 60 min
http://www.69filmen.dk/index.php?id=4

16 maja godz.20:00
Rozbrat ul.Pułaskiego 21a
www.rozbrat.org

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.