Samoloty CIA w Polsce

Kraj

Samolot CIA lądował nie tylko w Szymanach, ale także w stolicy. Z międzynarodowego rejestru lotów wynika, że Gulfstream V o numerach N379P tylko między lutym a lipcem 2003 r. lądował sześć razy na Okęciu i raz w Szymanach. Przylatywał do Polski cztery razy z Afganistanu (7 i 25 marca, 5 czerwca, 29 lipca), raz z Maroka (7 lutego), raz z Waszyngtonu (28 czerwca) i raz z Pragi (29 czerwca).

W projekcie raportu Parlamentu Europejskiego znajduje się także zeznanie Marioli Przewłockiej do 2005 pełnomocnikiem ds. portu lotniczego w Szymanach i prokurentem zarządu.
Ona twierdzi, że w 2002 roku na obrzeżach lotniska w Szymanach lądowały dwa, a w 2003 roku cztery odrzutowce Gulfstream z rejestracją cywilną. Nie mogły zbliżać się do nich ani służby lotniska ani służby celne, a jedynie samochody wojskowe. Opłaty lotniskowe zawsze dokonywane były w gotówce i były wyższe od normalnych stawek. Wynosiły od 2 do 4 tys. euro.

Do samolotów podjeżdżały samochody z wojskowymi numerami rejestracyjnymi, rozpoczynającymi się literą "H" - tak samo jak pojazdy Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach. W jednym przypadku - odnotowuje raport - podjechała także wojskowa karetka pogotowia.

Jeden z pracowników lotniska doniósł komisji, że udał się za samochodami i widział, jak zmierzają do Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach.

- W świetle tych przytoczonych poważnych, ewidentnych okoliczności, w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach mógł istnieć tymczasowy, tajny ośrodek przetrzymywania - konkluduje projekt raportu w części poświęconej Polsce.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.