Sprawa obronców Ungdomshuset

W Kopenhadze odbyły się dziś kolejne procesy 15 osób, które zostały aresztowane w Ungdomshuset podczas jego eksmisji.

Sąd lokalny zadecydował o uwolnieniu wszystkich zatrzymanych, jednak tylko jeden z nich - 16-latek został od razu wypuszczony na wolność. O reszcie, na wniosek oskarżyciela, zadecyduje sąd wyższy w ciągu kilku najbliższych dni. Policja zakończyła już śledztwo, więc sędzia stwierdził, że nie ma potrzeby trzymania oskarżonych za kratkami do momentu kiedy rozpocznie się właściwy proces. Osoby zatrzymane w Ungdomshuset oskarżone są o planowanie ataku na policjantów, wewnątrz budynku znaleziono bowiem wiele przedmiotów wskazujących na przygotowanie do konfrontacji, kamienie, koktajle mołotowa itd.

Poprzedni proces miał miejsce 4 tygodnie temu i sąd wydał wtedy wyrok uwolnienia 8 osób jednak sąd wyższej instancji zadecydował po dwóch dniach, że osoby te powinny zostać w więzieniu na kolejne 4 tygodnie.

Jedna z duńskich gazet ujawniła wczoraj informację, że w eksmisji Ungdomshuset brało udział również wojsko, jednak władze duńskie nie chcą na razie tego komentować.

Kilka dni temu komisja ONZ zajmująca się torturami potępiła Danię za postępowanie policji podczas wydarzeń związanych z ewikcją Ungdomshuset, m.in. za użycie gazu łzawiącego i nieodpowiednie traktowanie młodych zatrzymanych.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.