Szczegóły ws. aresztowania anarchistów oskarżonych o porwanie Mylonasa

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W sobotę informowaliśmy na CIA o aresztowaniu kilku osób w tym anarchistów podejrzanych o uprowadzenie Georgosa Mylonasa. Na stronie rozbrat.org opublikowano wczoraj informacje o sprawie zawierające więcej szczegółów i wątków.

20 sierpnia, 4 osoby zostały aresztowane w Grecji i oskarżone o udział w porwaniu, za który otrzymali wysoki okup. Aresztowane osoby to Vasilis Palaiokostas, Polikarpos Georgiadis, Vagelis Hrisohoides i jeszcze jedna osoba, od której reszta zdystansowała się ze względu na jego postępowanie.

21 sierpnia aresztowano kolejne 4 osoby, które w mniejszym stopniu brały udział w porwaniu. Osobą porwaną był prezes związku właścicieli przemysłu ciężkiego (syndykat pracodawców) Georgos Mylonas, który niedawno wypowiadał się w nieprzyjemny sposób o pracownikach fabryk. Został uwolniony po wpłaceniu 10 milionów euro okupu, które zapłaciła jego żona. Policja i media twierdza, ze pieniądze te miały być przeznaczone na operacje uwolnienia z wiezienia brata Vasilisa: Nikosa Paliokostasa.

Zdjęcia z burżuazyjnej prasy pokazują duży skład amunicji, karabiny AK-47, bomby, kamizelki kuloodporne, mundury policyjne i straży pożarnej, które miały być znalezione w w miejscu, w którym doszło do zatrzymania.

Fakty dotyczące ilości znalezionych pieniędzy zmieniają się codziennie. Policja twierdzi, ze większość pieniędzy była oznakowana i znaleziono ja w około 100 rożnych miejscach w Grecji.

Historia Vasilisa (40 l.) i Polikarposa (28 l.) w związku z ta sprawa są ważne w kontekście porwania i społecznego oporu w greckiej rzeczywistości. Polikarpos i Vagelis są aktywnymi uczestnikami ruchu anarchistycznego od wielu lat. Polikarpos odbywał wyrok wiezienia wcześniej, 16 kwietnia 2004, oskarżony o atak zbrojny na siedzibę firmy ochroniarskiej. Policja próbowała oskarżyć go planowanie zamachu i o posiadanie materiałów wybuchowych, ale nie można było mu niczego udowodnić. Spędził w wiezieniu rok zanim rozpoczął się proces, na którym uznano go winnym.

Wyszedł z wiezienie tuz po ogłoszeniu wyroku ponieważ odbył już swoja karę. Podczas swojego pobytu w wiezieniu poznał Vasilisa Paliokostasa. Burżuazyjne media oskarżyły Vasilisa o rabowanie banków i z tego punktu widzenia pasuje im powiązanie faktów, iż Vasilis "wybrał" Polikarposa jako kolejnego uczestnika planu uwolnienia jego brata, Nikosa. Bracia są w Grecji znani od lat jako "legendarne postaci" napadów na banki.

Hitoria braci Paliokostas
Dwaj bracia, Vasilis i Nikos i wielu innych, którzy wychowali się w biednej rodzinie, nie mogli już dłużej akceptować wyzysku i zniewolenia, swojego jak i innych członków tego społeczeństwa i z tego powodu przez ostatnie 30 lat prowadzili swoją walkę. Kilkadziesiąt razy napadali na banki, kradli samochody i uwalniali więźniów, lecz nigdy sami nie nosili drogich ubrań, nie jeździli drogimi samochodami, nie żyli w luksusowych willach. Raz, wyrzucili pieniądze na podłogę banku, ponieważ taka ilość pieniędzy nie była im potrzebna. Wszystkie pieniądze wysyłali w miejsca, w których były one potrzebne i dzielili się z ludźmi, którzy ich chronili i ukrywali przed policją. Przez wszystkie te lata żyli w podziemiu, poszukiwani przez policję. Kiedy ich aresztowano, zawsze udawało im się zbiec z wiezienia. W latach osiemdziesiątych dokonali wielu napadów, aż do momentu, gdy Nikos został aresztowany w 1988, ale już po kilku dniach jego bratu udało się go uwolnić, dzięki zrzuceniu liny z muru wiezienia. Dwa lata później, w lutym 1990 aresztowano go ponownie. Miesiąc później Vasilis został schwytany z przyjacielem podczas próby uwolnienia brata. To był najprawdopodobniej jedyny okres, gdy w wiezieniu przebywało obydwu braci.

W grudniu 1990, Nikosowi udaje się jednak uciec z Korydallos w Atenach po buncie wewnątrz wiezienia. Policja szukała go przez kolejne 16 lat, gdy w końcu został aresztowany podczas wypadku samochodowych w 2006 r. Od tamtego momentu cały czas przebywa w wiezieniu.

W 1991 r. Vasilisowi udało się uciec z wiezienia w Halkidii, a już w 1992 r. obrabował bank. W 1995 obydwaj bracia napadają na bank w Atenach.

W grudniu 1995 r. zostają oskarżeni o porwanie prezesa fabryki "Halvas" o nazwisku Haitoglou. Więźnia wypuścili go po czterech dniach, gdy otrzymali 750 tysięcy euro okupu. W 1996 r. Vasilis został odnaleziony przez policje w Korfu, ale udało mu się zbiec samochodem. Dwa lata później taka sama sytuacja miała miejsce w Yanitsy, potem w maju 1999 r. W 2003 r. Nikos w spektakularny sposób ucieka helikopterem. W 2006 r. okrada bank w północnogreckiej Verii i ucieka na rowerze, głównie dzięki temu, ze policja była wtedy zajęta ochroną greckiego prezydenta odwiedzającego Verie w tym samym czasie. We wrześniu tego samego roku ulega wypadkowi samochodowemu i zostaje uwięziony po wielu latach ukrywania się.

Policja odnalazła kryjówkę "grupy", ponieważ jeden z czterech mężczyzn wydawał duże sumy pieniędzy na Krecie ale również dzięki temu, iż Georgos Mylonas zeznał, że podczas swojego porwania często słyszał dźwięk samolotów. Dzięki aresztowaniu mężczyzny na Krecie, policja odnalazła dom w Souroti, cichej okolicy Salonik, niedaleko lotniska. Policja twierdzi, iż 14 policjantów z sil specjalnych i 10 tajniaków (najprawdopodobniej było ich o wiele więcej) otoczyło dom w Souroti - Vasilis i Polikarpos zostali aresztowani. W tej samej kryjówce najprawdopodobniej przetrzymywany był również Mylonasa i mieścił się skład broni.

22 sierpnia wszyscy stanęli przed prokuratorem, który dał im 3 dni na przygotowanie obrony, po czym zdecyduje on o dalszym przebiegu ich wstępnego procesu. Postawiono im 9 zarzutów (3 ciężkie przestępstwa, 6 wykroczeń). Po pierwszej wizycie u prokuratora Paliokostas był wyprowadzany przez dwóch policjantów z sił specjalnych na oczach prasy, która pragnęła uchwycić na zdjęciu najbardziej poszukiwanego osobnika w Grecji. Policja z dumą pokazała ludziom: koszmar każdego systemu, który narzuca prawo, kontrole i system karny.

to prawdziwi anarchiści-illegaliśći

to prawdziwy anarcho-insurekcjonizm

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.