Szwajcaria: protesty przeciwko szczytowi w Davos

Świat | Protesty

W weekend zakończyło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos - jednej z bardziej znanych niedemokratycznych instytucji koordynujących działania biznesu i władz państwowych. Jak co roku, w tym samym czasie odbyły się protesty ruchów społecznych opowiadających się za pociągnięciem do odpowiedzialności globalnych elit za politykę, którą wprowadzają w życie.

W piątek wieczorem 45 demonstrantów protestujących przeciwko Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos zostało aresztowanych w Zurychu. Policja użyła wobec nich gumowych pocisków. Ruch uliczny został zablokowany na 45 minut, po czym demonstracja została rozpędzona.

W sobotę 19 stycznia, w Bernie zatrzymano ponad 200 osób podczas demonstracji poprzedzających szczyt w Davos.

W sobotę w Delemont miała miejsce demonstracja przeciwko siedzibie banku UBS, który jest jednym z głównych udziałowców projektu kopalni odkrywkowej w Bangladeszu. Szacuje się, że na skutek inwestycji przesiedlonych zostanie około 200-400 tys. ludzi i nastąpi obniżenie wód gruntowych. Ponadto zniszczona zostanie obszar drzew mangrowcowych chroniony przez UNESCO, jeden z największych takich obszarów na świecie. Protestujący pikietowali pod siedzibą banku UBS i zachęcali do zamknięcia kont w tym banku i korzystania z usług banków prowadzących bardziej odpowiedzialną politykę inwestycyjną.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.