USA: Artykuł i wywiad Hersha zlektryzował Waszyngton

Świat | Militaryzm

Artykył Seymoura Hersha w pismie "The New Yorker" oraz jego wywiad na ten sam temat wywołały skandal w Waszyngtonie. Hersh od kilku lat pisze o polityce USA w Iraku i ostatnio w Iranie. Hersh twierdzi, że już od kilku miesięcy wywiad USA przekracza granice Iranu w trakcie tajnych operacjach. Sugeruje, że miliony dolarów, które zginęły w Iraku idą m.in. na te operacje. Jego zdaniem, tak jak w sytuacji Iran-Contragate, rząd zdecydował zawłaszczyć fundusze państwowe na nielegalną działalność militarną.

Hersh także pisze, że rząd USA zdecydował, że musi walczyć z Szyitami, więc popiera różne ugrupowania Sunnickie i nawet obecnie daje fundusze grupie związanej z Al-Kaidą w Libanie. Hersh jest przekonany, że Amerykanie próbują sfinansować i zachęcać różne akcje i koalicje Sunnitów przeciwko Szyitom w Iraku, Syrii i Iranie.

Hersh pisze, że nawet ludzie w rządzie coś o tym słyszeli, ale ci, którzy prowadzą te operacje odmawiają udzielania informacji na ten temat. On twierdzi, że tymi tajnymi operacjami kierują Cheney oraz Elliot Abrams.

Hersh twierdzi także, że od kilku tygodni Waszyngton próbuje wysyłać do mediów informacje sugerujące, że problemy USA w Iraku są związane z udziałem irańskich bojowników w Iraku. Hersh sugeruje, że to może służyć jako pretekst do rozpoczęcia wojny w Iranie.

Hersh pisze również o tym, że rząd mówi, że zatrzymał kilkuset Irańczyków w Iraku w ostatnich miesiącach. Jednak duża część zatrzymanych to albo zwykli ludzie, albo woluntariusze humanitarni, lekarze itd, którzy zostają potem wypuszczeni do domu. Sugeruje, że rząd po prostu masowo aresztuje irańskich obywateli w Iraku.

Hersh twierdzi, że Pentagon jest już gotowy i na rozkaz prezydenta może zacząć pełne operacje militarnie w ciągu 24 godzin. Według niego dwa lotniskowce są na morzu arabskim i czekają na wypadek rozpoczęcia wojny w Iranie.

Hersh pisze, że nawet John Negroponte zmienił pracę, bo spodziewał się, że będzie mu później można postawić zarzuty w związku z tajnymi akcjami w Iranie.

Tu możecie przeczytać artykuł:
http://www.newyorker.com/fact/content/articles/070305fa_fact_hersh

Jeszcze artykuł z GW:
Pentagon przygotował plan ataku na Iran?

Grupa planistów w Pentagonie przygotowała projekt ataku na Iran, który można uruchomić 24 godziny od wydania przez prezydenta rozkazu - twierdzi słynny reporter "New Yorkera" Seymour Hersh

Według Hersha w ostatnich kilku tygodniach grupa wojskowych planistów otrzymała rozkaz uwzględnienia w projekcie ataku lotniczego na Iran także cele, które są wykorzystywane do pomocy szyickim bojówkom i terrorystom w Iraku. Wcześniejsze plany uwzględniały głównie cele związane z irańskim programem nuklearnym.

- Te plany bombardowań są bardzo zaawansowane, bo wojskowi przygotowują je od dawna. Teraz są aktualizowane pod naciskiem Białego Domu - mówił w niedzielę Hersh w telewizji CNN.

- Wydaje mi się coraz bardziej oczywiste, że ten prezydent nie odejdzie z urzędu bez zrobienia czegoś z Iranem - twierdzi Hersh. - A z Iranem można albo negocjować, spróbować się dogadać - dziś nic nie wskazuje, by administracja Busha była na to gotowa - albo można go zbombardować, próbując opóźniać budowę broni nuklearnej.

Od kilku tygodni administracja George'a Busha oskarża Iran o przyczynienie się do śmierci wielu amerykańskich żołnierzy w Iraku poprzez przekazywanie nowoczesnej broni i ładunków wybuchowych szyickim bojówkom.

Hersh twierdzi też, że w ostatnim czasie amerykańskie siły specjalne coraz częściej przekraczają granicę Iraku z Iranem, ścigając irańskich agentów i chroniących się w Iranie terrorystów. Na razie te incydenty nie są ujawniane przez żadną ze stron, ale w każdej chwili grożą one konfliktem na wielką skalę.

Hersh, który ma na swoim koncie ujawnienie wielkich skandali - takich jak masakra w wiosce My Lai w Wietnamie czy tortury w Abu Ghraib, ale także opublikowanie wielu informacji nigdy niepotwierdzonych - twierdzi też, że izraelski wywiad przekazał ostatnio Amerykanom dane o irańskiej rakiecie dalekiego zasięgu. Jej zasięg obejmuje praktycznie całą Europę. A do tej pory sądzono, że irańskie rakiety mogą dolecieć najwyżej do Bałkanów.

Hersh oskarża także tajne służby USA o przekazywanie pieniędzy dla dwóch libańskich grup dżihadystów powiązanych z al Kaidą. Grupy te bowiem toczą walkę z powiązanym z Iranem Hezbollahem, który próbuje obalić rządzącą w Libanie koalicję. Śledztwo w sprawie tajnej pomocy dla libańskich bojówek zapowiedzieli już kongresmani Partii Demokratycznej.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.