Lokatorzy nie są towarem - relacja z pikiety

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy | Protesty

Około 90 osób demonstrowało wczoraj pod warszawską siedzibą Polskich Biur Rachunkowych, firmy Roberta Juszczaka, który jest jednocześnie właścicielem kamienicy przy ulicy Konduktorskiej 18 w Warszawie. Protest zorganizowała kampania Mieszkanie Prawem nie Towarem przy wsparciu Komitetu Pomocy i Obrony represjonowanych pracowników. W pikiecie wzięła udział grupa lokatorów z Konduktorskiej 18 oraz członkowie Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, WZZ Sierpień `80, Polskiej Partii Pracy, Młodych Socjalistów, Grupy na rzez Partii Robotniczej oraz stowarzyszenia ATTAC. Pikietujących wsparła też grupa lokatorów z ulicy Mokotowskiej 39, borykających się z podobnymi problemami ze strony kamienicznika.

Na wejściu do biurowca został wywieszony transparent “Mieszkanie prawem Nie Towarem”.

Zebrani domagali się podjęcia przez Roberta Juszczaka prawdziwych negocjacji z lokatorami z należącej do niego kamienicy.

Przedstawicielka lokatorów opowiedziała o napaści kamienicznika na ich budynek, która miała miejsce po poprzedniej pikiecie 20 kwietnia. Powiedziała, że została uderzona przez kamienicznika, co zostało potwierdzone przez obdukcję lekarską i zgłoszone na policję.

Przedstawiciel Sierpnia `80 Szczepan Kasiński stwierdził, że tak długo jak Juszczak będzie gnębił lokatorów, tak długo związek będzie mu starał się “uprzyjemnić” życie oraz będzie brał udział w walce lokatorów i wspierał ich prawnie.

Piotr Ciszewski z CK-LA stwierdził że Robert Juszczak atakując jedną z lokatorek pokazał, że brakuje mu siły argumentów, dlatego zaczął używać argumentu siły. Dodał że takie zachowania kamienicznika zostaną odpowiednio nagłośnione i nie może się on czuć bezkarnie tylko dlatego że jest osobą bogatą.

Reprezentujący Polską Partię Pracy Mariusz Pawluk poinformował, że PPP zajmuje się obroną takich ludzi, jak szykanowani lokatorzy z Konduktorskiej. Zastrzegł, że nie można ograniczać się do walki z poszczególnymi przypadkami, lecz musi mieć charakter systemowy. - Ta walka ma politczny charakter - podkreślił.

Przedstawiciel lokatorów z ul. Mokotowskiej 39 stwierdził ze ich problem jest podobny ponieważ oni również zostali sprzedani razem z budynkiem, a nowy kamienicznik rozpoczął swoją działalność od radykalnego podniesienia czynszów wprowadzonego podobnie jak w przypadku Konduktorskiej 18 ze złamaniem prawa.

Zebrani, nawiązując do zachowania kamienicznika wznosili okrzyki “Robert Juszczak - damski bokser” oraz “Lokatorzy to nie towar”. Zapowiedzieli także że będą kontynuować w okolicy intensywną akcję rozdawania ulotek i rozwieszania plakatów z hasłem “Juszczak nie bij kobiet” oraz informacją o działaniach właściciela kamienicy.

Lokatorzy z ul. Mokotowskiej zadeklarowali chęć stworzenia wspólnego stowarzyszenia oraz wspólnych działań z mieszkańcami kamienicy przy ul. Konduktorskiej 18. Przedstawiciele kampanii Mieszkanie Prawem nie Towarem zapowiedzieli, że w najbliższym czasie odbędzie się pikieta w obronie mieszkańców kamienicy przy ulicy Mokotowskiej.

Robert Juszczak tym razem nie wyszedł do zebranych, pomimo że obserwował pikietę z balkonu swojego biura. Przysłani przez niego pracownicy rozdali oświadczenie, w którym stwierdził między innymi że “Lokatorzy i organizacje to zorganizowana grupa mająca na celu wyłudzenie ode mnie pieniędzy. W związku z powyższym postanowiłem w najbliższych dniach zawiadomić policję i prokuraturę o popełnionych przestępstwach oraz skrupulatnie wskazać osoby w nich uczestniczące”. Deklaracja ta spotkała się z rozbawieniem zebranych, którzy stwierdzili że kamienicznik nie ma żadnych podstaw do zaskarżenia ich i sam powinien obawiać się prokuratury w związku z napaścią na kobietę.[IBW news]

Dalsze protesty służby zdrowia

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje PAP protest lekarzy się rozszerza. W regionie śląskim kolejne dwa szpitale dołączyły do strajku: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju i Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach. Dołączyli do pracowników ośmiu innych placówek w regionie.

Anarchistyczni Robin Hoodzi

Świat | Gospodarka | Protesty

Od pewnego czasu dochodzi w niemieckim Hamburgu do zuchwałych napadów na supermarkety oraz drogie restauracje. Sprawcą jest gang anarchistów-Robin Hoodów. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na nierówność oraz niesprawiedliwy podział owoców pracy w systemie kapitalistycznym.

Kolejni uniewinnieni za Ławicę

Kraj | Represje

W czwartek 11 maja Sąd Grodzki w Poznaniu uniewinnił kolejne osoby oskarżone o zakłócanie porządku na lotnisku Ławica.
W ramach przypomnienia:

25. sierpnia 2004 roku blisko 30 osób demonstrowało na lotnisku "Ławica" przeciwko przylotowi do Poznania, na mecz drużyny Terek Grozny, członków prokremlowskich władz w Czeczenii, odpowiedzialnych za ludobójstwo na Kaukazie. Protestujących przeciwko łamaniu praw człowieka oskarżono o "zakłócanie spokoju i porządku publicznego", czyli o popełnienie wykroczenia z art. 51 par. 1 KW. Zarzucono im to, że "donośnie krzycząc wywołali wzburzenie i stan niepokoju wśród pracowników portu lotniczego oraz pasażerów"
Sprawę ok. 20 osób skierowano do poznańskiego Sądu Grodzkiego. W pierwszej instancji protestujących wezwano do zapłacenia grzywien i pokrycia kosztów postepowania sądowego w wysokości kilkuset złotych na mocy zaocznych wyroków nakazowych. Sprawy uczestników akcji, którzy postanowili się od nich odwołać, ponownie trafiły do Sądu Grodzkiego.
----------
10 kwietnia br. miała miejsce ostatnia rozprawa pierwszych pięciu osób oskarżonych w związku z protestem na Ławicy. Dwie z nich (obie osoby związane ze środowiskiem anarchistycznym) już wtedy zostały uniewinnione. Pozostała trójka, z powodu nie odebrania wezwań, miała wyznaczona kolejna rozprawę na 9 maja. Dziś wiadomo już, ze także te trzy osoby (członkowie Komitetu Wolny Kaukaz) zostały uniewinnione.

Policja zapłaci odszkodowanie za postrzelenie Dawida Lisa

Kraj

Dziś Sąd Apelacyjny w Poznaniu odrzucił apelację policji w sprawie zmniejszenia odszkodowania za postrzelenie niewinnego Dawida Lisa. Powodem było formalne niedopatrzenie we wniosku policji.

Policja ma zapłacić 901 tysięcy 851 zł zadośćuczynienia i 2 tysiące comiesięcznej renty, wypłacanej dożywotnio 20-letniemu Dawidowi Lisowi, postrzelonemu w kwietniu ubiegłego roku przez policjantów. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu uważa tę kwotę za zbyt dużą.

Proces przeciwko wyzyskowi

Kraj | Prawa pracownika

Rozpoczął się proces kierowniczki sieci sklepów Biedronka. Kobieta stanęła przed Sądem Rejonowym w Legnicy. Oskarżona została o łamanie praw pracowniczych. Nie przyznaje się do winy. Tłumaczy, że kierowniczką sklepu była jedynie trzy miesiące.

Wierzejski o gejach: zlać ich pałami!

Kraj

- Władze Warszawy nie mogą dać zgody na ten przemarsz! Jeżeli dewianci zaczną demonstrować, to należy dolać im pałą - tak Wojciech Wierzejski z LPR komentuje dla "Życia Warszawy" artykuł o Marszu Równości.

Pracownicy służby zdrowia nie składają broni i gwiżdżą na premiera

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W demonstracji pracowników Służby Zdrowia ostatecznie wzięło udział 8 tysięcy osób. Protest rozpoczął się na placu Zamkowym, następnie manifestujący przeszli przed Sejm, a potem przed kancelarię premiera. Po drodze złożyli petycję skierowaną do minister Zyty Gilowskiej.

Do protestujących wyszli: szef rządu Kazimierz Marcinkiewicz i minister zdrowia Zbigniew Religa. Zostali przywitani gwizdami.

Steal these Films

Kraj

Ciekawe filmy będą prezentowane na Festiwalu w Warszawie. Od 12 do 21 maja odbędzie się festiwal filmów dokumentalnych w Kinotece.

Nasz portal nie promuje komercyjnych festiwali, ale warto obejrzeć parę filmów – jeśli nie teraz tam, to potem w klubie WideoPirata.

Fala protestów narasta

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W tym tygodniu odbędą się kolejne akcje koordynowane przez Inicjatywę Uczniowską (www.iu.bzzz.net) skierowane nie tylko przeciwko Romanowi Giertychowi, ale także przeciwko autorytarnej szkole w ogóle.

Poniżej informacje o zapowiedzianych protestach w wielu miastach. W miarę możliwości postaramy się informować Was o ich przebiegu na żywo. Czekamy także na wasze relacje z ich przebiegu!

Sztuka polityczna musi być undergroundowa

Kraj

Trudno być zależnym od dotacji - a także niebezpiecznie. Radykalna Akcja Tworcza miała być zaprezentowana na wystawie w Muzeum Plakatu w kwietniu, ale kustosz wystawy boi się kontrowersji. I nie bez powodu; we Wroclawiu kolejny atak na wystawę w galerii BWA Awangarda.

Służba Zdrowia protestuje w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje PAP, ponad 2 tysiące pracowników ochrony zdrowia przyjechało z całego kraju do Warszawy, by zaprotestować. Domagają się między innymi natychmiastowej 30% podwyżki oraz znacznego zwiększenia wydatków na służbę zdrowia.

Kulminacja protestu ma nastąpić przed Sejmem, gdzie manifestantów może być kilka tysięcy. Najliczniejszą i wyróżniającą się grupą są pielęgniarki.

Na transparentach mają napisane między innymi: "Polityku ulecz się sam" czy "Rząd do roboty za tysiąc złotych (brutto)"

Niech kosciół zapłaci za Papieża - a my za służbę zdrowia

Kraj

Ostatnio widzimy ogromne marnotrawstwo środków publicznych. Nowy resort tworzony dla koalicji rządowej ma kosztować 200 mln. zł. W tym samym czasie nigdy "nie ma kasy" dla lekarzy i innych pracowników slużby zdrowia (dziś strajkują i będą demonstrować w Warszawie). Teraz dowiedzieliśmy, ile rząd zapłaci za wizytę Benedykta XVI.

Wolność słowa także dla Leppera

Kraj

Tekst Komitetu Helsińskiego o wyroku Leppera: "Jesteśmy zaniepokojeni faktem, iż Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący Andrzeja Leppera za pomówienie z trybuny sejmowej.

Elektrownie atomowe w Polsce?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Głos Szczeciński (www.glosszczecinski.pl) informuje, powołując się na profesora Jerzego Wiktor Niewodniczańskiego, szefa Państwowej Agencji Atomistyki, że są plany wybudowania na terenie Polski dwóch elektrowni atomowych o mocy 1500-1600 megawatów. Mają one powstać do 2022 roku. Tak założono w dokumencie rządowym „Polityka energetyczna Polski do 2025 roku”.