WROCŁAW: III weekend Festiwalu Fair Trade "WychowaNie Złe"

2009-06-05 19:00
2009-06-06 21:00

Weekend festiwalowy rozpoczynamy w piątek, 5 czerwca o godz. 19. Dzień współorganizowany jest z Greenpeace Polska na temat kampanii stop GMO. Organizacja Greenpeace oraz Fundacja ICPPC aktywnie włączyły się w debatę na temat GMO, prowadząc równocześnie działania na rzecz uwolnienia polskiego rolnictwa od genetycznie modyfikowanych upraw. W ramach kampanii informacyjnej dot. skutków stosowania GMO w Polsce i na świecie, we Wrocławiu w naszym klubie organizujemy seminarium połączone z pokazem filmu dokumentalnego „Życie wymyka się spod kontroli“.Głównym prowadzącym będzie Romuald Szałata z Greenpeace Polska. Przez cały czas trwania spotkania będzie możliwość otrzymania materiałów informacyjnych dotyczących problemu w małym informatorium na terenie kawiarni i księgarni Falanster. Z materiałów informacyjnych Greenpeace:

„Polska jest krajem, w którym do dziś zachowały się tradycyjne metody uprawy ziemi, dostarczające nam wysokiej jakości pożywienia. Choć w skali całego świata wielkoobszarowe rolnictwo wypiera drobnych rolników, naszemu krajowi udało się pogodzić potrzeby produkcji żywności oraz ochrony środowiska. Jednak stan ten jest zagrożony przez uprzemysłowienie rolnictwa i związaną z nim uprawę genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO).

Globalne firmy agrochemiczne ogłosiły GMO receptą na wyższe plony i światowy głód. Kilkanaście lat doświadczeń z tymi uprawami nie tylko jednak nie rozwiązało istniejących problemów, przeciwnie - ujawniło nowe zagrożenia.

Do dnia dzisiejszego 6 krajów Unii Europejskiej ogłosiło na swoim terytorium zakaz uprawy kukurydzy GMO. Jakby na przekór tym tendencjom, w 2007 roku na terenie naszego kraju powstały pierwsze pola genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810, stworzonej przez koncern Monsanto, zaś w 2008 roku powierzchnia tych pól sięgnęła już 3000 ha. Dlatego tak bardzo ważna jest debata dotycząca tego problemu.”

W sobotę 6 czerwca, w godz. 11-13 odbędzie się ekobazar „Krótka droga”, drugi już w krótkiej historii naszego miejsca. To akcja współorganizowana przez Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju. W ramach bazaru odbywa się cykliczne spotkanie, które ma zrealizować podstawowy cel projektu. Celem mianowicie naszego działania jest zbudowanie stałej i ciągłej współpracy między konsumentów i producentami rolnymi, w szczególności rolnikami zajmującymi się uprawą roślin (i ich przetwórstwem) na zasadach zrównoważonego rozwoju - bez użycia szkodliwych zdrowiu i środowisku nawozów i środków ochrony roślin, z nastawieniem na odkrywanie cennych a zapomnianych często, tak zwanych starych odmian. Jednym z przykładów takiej współpracy, na której się wzorujemy są francuskie AMAP-y - umowy partnerskie między grupą konsumentów a producentem rolnym. Wchodząc w taki układ konsument ma jasność skąd pochodzi jego towar, ma zapewnione regularne dostawy produktów wysokiej jakości, często podpartej ekologicznym certyfikatem, niekoniecznie drogich (brak pośrednika) -z kolei rolnik dostaje od grupy konsumentów gwarancję zbytu swoich produktów, dzięki czemu może bezpiecznie zająć się uprawą ekologiczną, bez zważania na ogólne reguły i trendy występujące na rynku.

Natomiast późnym popołudniem tego dnia, czyli w sobotę o godz. 18 rozpoczynamy wieczór z grupą EFTE Warszawa, stowarzyszeniem promującym świadomą konsumpcję, zrównoważony rozwój, czy fair trade. Odbędą się warsztaty dotyczące fair trade (otwarte, ale dla pierwszych 12 osób), poza tym Daria Żebrowska i Kamila Tyniec opowie o swoich podróżach do fair trade’owych spółdzielni w Etiopii: Oromii i Sole Rebels. Będzie to prezentacja z pokazem zdjęć. W kawiarni będzie można kupić i spróbować kawę ze spółdzielni Oromia.

MIEJSCE: KAWIARNIA "FALANSTER" UL ŚW ANTONIEGO 23, WROCŁAW
TERMIN: 5-6 CZERWCA

Czy te spotkania niosa ze

Czy te spotkania niosa ze soba cos wiecej, niz reklamy kolejnych wroclawskich lokali?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.