[Wwa-Syrena] Śmierć w Amazonii i nad Wisłą

2015-01-16 18:30
2015-01-16 23:00

„Śmierć w Amazonii i nad Wisłą”

Biblioteka Syreny zaprasza na spotkanie z Arturem Domosławskim wokół książki „Śmierć w Amazonii”. Dyskusję poprowadzi Sylwia Chutnik i Roberto Cobas Avivar

Piątek 16.01.2014, godz. 18:30, Wilcza 30 (SYRENA)

Autor pracy kroczy śladami zabójstw ludzi zaangażowanych w obronę przed grabieżą ziemi, niszczonego środowiska naturalnego i podstawowych praw ludności w Ameryce Południowej. Kto stoi za morderstwami? Czy zwyczajni ludzie, którzy po prostu bronią swojej ziemi, mają szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i przekupionymi władzami?

Domosławski pokazuje zasady rządzące również na naszym podwórku. Rzekomo „egzotyczne” represje można dziś spotkać także przy ulicy Nowy Świat i w innych częściach Warszawy: morderstwo działaczki Joli Brzeskiej, uporczywe nękanie ludzi sprzeciwiających się grabieży tysięcy hektarów ziemi, domów, szkół i parków w ramach reprywatyzacji. Także gospodarcze projekty narzucane często przez latynoskie dyktatury, nieraz wprowadzały polskie władze, już w warunkach demokracji liberalnej. Przeglądając się w książce Domosławskiego, warto je sobie przypomnieć i zastanowić się, na ile kondycja naszego otoczenia nawiązuje do peryferyjnych, (neo-)kolonialnych doświadczeń społeczeństw Ameryki Łacińskiej.

Na spotkaniu w Syrenie rozważymy także skuteczność różnych metod wsparcia i solidarności z latynoskimi ruchami chłopów bez ziemi, Zapatystów, pracowników samorządnych fabryk w Argentynie itp. Jak skuteczne są apele o bojkot i akcje konsumenckie? W świetle lokalnych protestów górniczych, pracowniczych, lokatorskich, zastanowimy się na ile aktualne jest hasło wypisywane na murach Paryża w latach 60-tych: „najlepiej wesprzeć czyjąś rewolucję zaczynając własną”.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.