Wywiad z Thodorisem Iliopoulosem o anarchistach aresztowanych w Serbii

Świat | Represje

Thodoris Iliopoulos, człowiek, który był więziony przez wiele miesięcy po grudniowej greckiej rebelii i przez dwa miesiące prowadził strajk głodowy (pisaliśmy o tym tutaj) udzielił długiego wywiadu greckiej telewizji internetowej channel tvxs.gr (TV bez granic). W wywiadzie opowiada o swojej sprawie, o życiu w greckich więzieniach, o strajku głodowym, życiu po więzieniu, o walkach społecznych i o ruchu solidarnościowym. Wywiad w języku Greckim dostępny jest po grecku tutaj: http://www.tvxs.gr/v21143

Dziennikarze zapytali Thodorisa również o 6 anarchosyndykalistów, którzy są oskarżeni o przeprowadzenie akcji solidarnościowej w Belgradzie. Oto tłumaczenie części wywiadu.

Dziennikarz: Obecnie odbywa się mobilizacja solidarnościowa z 6 osobami z ruchu, który solidaryzował się z Tobą podczas Twojego strajku głodowego. Pod Ambasadą Grecji odbyła się akcja solidarnościowa [przyp. Tłum. Akcji solidarnościowej dokonała inna grupa]. Aresztowani zostali oskarżeni o bardzo poważne przestępstwa - „międzynarodowy terroryzm” [przyp. Tłum. Zarzutów formalnie nie postawiono]. Powstał międzynarodowy ruch solidarnościowy z zatrzymanymi. Jakie jest Twoje zdanie o tej sytuacji?

Thodoris: Wiem o tej sytuacji. Grozi im od 3 do 15 lat więzienia, jeśli dobrze pamiętam. Terroryzm międzynarodowy za dwie wybite szyby? Za graffiti? To wielkie słowa. Dla mnie, to nie jest terroryzm. Terroryzmem jest to, z czym mamy do czynienia na co dzień. Gdy wstaję rano, idę do pracy, dostaję za to grosze i muszę walczyć, by żyć z godnością. Sztucznie wytworzone potrzeby – to jest prawdziwy terroryzm. Ci, którzy zrobili dla mnie akcję solidarnościową są nazywani „terrorystami”? Nie mogę tego zrozumieć.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.