Dolce vita prezydenta-emeryta

Kraj

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy kupili kolejną posiadłość, donosi Fakt. Naturalnie nie po to by w nim mieszkać. 150-metrowy dom jest wart ok. 300 tys. złotych. Kwaśniewscy inwestują w niego teraz kolejne dziesiątki tysięcy złotych. Trwa właśnie remont generalny, nad którym czuwa pani Jolanta. Gdy dom zyska XIX-wieczny standard, Kwaśniewscy niedługo będą mogli go sprzedać nawet trzy razy drożej niż kupili.

Tymczasem były prezydent Wałęsa zwierzył się Gazecie Wyborczej. - Pieniążków nigdy nie ma za wiele. Mam 3 tys. pensji, a żona wydaje 5 tys.!

Polacy źle oceniają władze

Kraj

Działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego źle ocenia 49 proc. badanych; dobrze - 32 proc, informuje CBOS.

Oceny pracy Sejmu są nadal bardzo złe. W maju 69 proc. ankietowanych przez CBOS źle oceniło działalność Sejmu. Tylko 16 proc. wystawiło dobre oceny. 15 proc. nie ma zdania.

Segregacja niepokornych

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Niektóre szkoły ponadgimnazjalne w Bielsku-Białej nie przyjmują uczniów, którzy mają nieodpowiednią lub naganną ocenę z zachowania.

- Wynika to z programu wychowawczego naszej szkoły. Chcemy zagwarantować naszym uczniom edukację w odpowiednim środowisku, propagować wśród nich pewne zasady, idee, tymczasem naganna ocena może świadczyć o zachowaniu nawet z pogranicza bandytyzmu - tłumaczy Gazecie Wyborczej powody takiej decyzji Elżbieta Gacek, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr 6.

Wszechpolacy bez problemów wchodzą do szkół

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Akcje przeciwko sektom, spotkania otwarte, odczyty, a nawet działalność charytatywna - w ten sposób Młodzież Wszechpolska ma według posła Wojciecha Wierzejskiego "werbować ludzi" w wielkopolskich szkołach.

Afganistan: Zamieszki antyamerykańskie

Świat | Protesty

W poniedziałek wybuchły zamieszki w Kabulu. Ich przyczyną był wypadek samochodowy spowodowany przez żołnierzy USA, w wyniku którego zginęły trzy osoby. Amerykanie mieli dodatkowo otworzyć ogień do wzburzonego tłumu.

Afganistan: Nalot na meczet

Świat

Jak podaje PAP wojska USA zbombardowały meczet w okręgu Kadżaki, gdzie odbywało się spotkanie talibów. 50 osób nie żyje. Nalot miał miejsce wczoraj o świcie.

Rektor-cenzor

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Rektor poznańskiego Uniwersytetu chce usunięcia z głównego hollu Collegium Polonicum w Słubicach dwóch wystaw fotograficznych: "Niech nas zobaczą" - przeciwko homofobii oraz feministycznej "Moje życie - moja sprawa" Polskiej Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Niższe renty – plan Hausnera powraca

Kraj

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach. Jak podaje Gazeta Prawna wszystkie osoby przechodzące na renty wypadkowe lub z tytułu niezdolności do pracy od 1 stycznia 2008 roku otrzymają niższe świadczenia niż obecnie.

Rząd ugiął się przed górnikami

Kraj | Prawa pracownika

Wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz zgodził się na wypłatę nagród i premii z zysków dla górników, które wypracowały kopalnie. Rano na Śląsku miało odbyć się referendum strajkowe do którego jednak nie doszło, ponieważ rząd nie czekając na jego wyniki podjął dla górników pozytywną decyzję.

Rząd najwidoczniej przestraszył się demonstracji, którą zapowiadali wcześniej związkowcy. W tej sytuacji premier spotkał się rano z działaczami ze Śląska, by kilka godzin pózniej zrealizowac żądania górników.

Wzrosła liczba protestujących w Guantanamo

Świat | Protesty

Wzrasta liczba protestujących w więzieniu Guantanamo na Kubie. Liczba osób protestujących przeciwko ich bezprawnemu zatrzymaniu bez aktu oskarżenia, wzrosła z trzech do 75. Częśc z nich została umieszczona w szpitalu na przymusowym żywieniu. Większość z nich pochodzi w Afganistanu, Iraku i Pakistanu.

Walka o Sołę

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Od dziesięciu lat ekolodzy z Towarzystwa na rzecz Ziemi walczą przeciwko regulacji rzeki Soły płynącej przez Śląsk i Małopolskę. Przeciwstawiają się miedzy innymi wycince istniejących lasów łęgowych, będących schronieniem dla zwierząt i naturalną ochroną przed podwodzią.

Lekarze kontratakują

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się z listem do Ministra Sprawiedliwości z prośbą by zbadał, kto jest odpowiedzialny za wyzysk w służbie zdrowia.

Jak podaje onet lekarze często są zmuszani do pracy po 55 godzin bez przerwy. Wskazują też na niskie zarobki.

Niemcy: Studenci przeciwko płatnym studiom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Od tygodnia trwa protest niemieckich studentów przeciwko propozycji CDU-FDP w sprawie zmian w prawie dotyczących szkolnictwa wyższego jak podają indymedia. Planują miedzy innymi wprowadzić opłaty za studia, zmniejszyć wpływ studentów na działalność uczelni, znieść odpowiedzialność uniwersytetu za swoją działalność wobec społeczeństwa, uelastycznić zatrudnienie.

USA: Konferencja anarcho-syndykalistów – z energią i pozytywnie

Świat | Ruch anarchistyczny

28 maja odbyła się krajowa anarcho-syndykalistyczna konferencja w USA zorganizowana przez Workers Solidarity Alliance. Poświęcona była strategii działania i rozszerzaniu idei anarcho-syndykalizmu – w pracy i poza nią. Uściśleniu współpracy w kraju, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej.

Eurokonstytucja wraca pod inną nazwą

Kraj | Świat

Niemiecki szef MSZ Steinmeier mówił o planach niemieckiego rządu na nieformalnym spotkaniu unijnych szefów dyplomacji pod Wiedniem. Steinmeier chce już w czerwcu 2007 r. przedstawić propozycję, jak uratować konstytucję. Jak donosi PAP, Niemcy godzą się na wprowadzenie zmian do konstytucji, bo "należy uszanować to, że Francuzi i Holendrzy nie mogą po raz drugi ratyfikować tego samego traktatu konstytucyjnego".