Zakaz kserowania w Turkmenistanie

Świat

W Daszogusie w Turkmenistanie funkcjonariusze służby bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych opieczętowali cały sprzęt powielający, oprócz tego, który znajduje się w urzędach państwowych. Ponadto, policja wprowadziła zaostrzone środki kontroli obywateli, przeszukuje samochody. Mieszkańcy twierdzą, że ma to związek z pojawieniem się antyrządowych ulotek, których autorzy apelują, by nie tolerować bezprawia ze strony władz, pozbawienia pensji starszych osób. Policja zakazała na pewien czas używania maszyn kopiujących znajdujących się w firmach i organizacjach, a także przeszukała mieszkania, w których może znajdować się sprzęt biurowy, komputery, drukarki.

Rząd USA zamknie nazistowską stronę Redwatch ?

Rasizm/Nacjonalizm

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało prośbę do rządu USA o zamknięcie nazistowskie strony internetowej "Redwatch", firmowanej przez organizację Krew i Honor.

Rzecznik polskiego rządu Konrad Ciesiołkiewicz, podkreślił w prośbie, że na stronie "występują treści nazistowskie, w sposób oczywisty sprzeczne z polskim prawem, konstytucją i nawołujące do nienawiści".

Neonaziści i policja biją demonstrantów – ponad 120 osób zatrzymanych

Świat | Protesty | Represje

Dziś paradzie za prawami gejów i lesbijek nie udało się przejść ulicami Moskwy. Parada była zakazana i skuteczna współpraca kościoła, muzułmanów, neo-nazistów i policji do tłumienia zamieszek nie pozwoliła większości osób dotrzeć na miejsce.

Policja, milicja, prawosławne odpowiedniczki moherowych beretów i neo-naziści zablokowali wyjścia ze stacji metra. Zaczęli bić i wyganiać ludzi. Jednak wiele osób wróciło i próbowało spotkać się na miejscu. Przemarsz miał przejść do grobu nieznanego żołnierza w Aleksandrowskim Sadzie, symbolu walki przeciw faszyzmowi.

Neo-naziści wrócą do Myślenic

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Na 24 czerwca (sobota) Obóz Narodowo-Radykalny planuje Najazd na Myślenice, upamiętniający tzw. wyprawę myślenicką z 1936 roku. Rok temu ONR zorganizowało podobną akcję. Na miejscu antyfaszyści zorganizowali kontrakcję.

Solidarne Państwo według MEN-u

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zlikwidować Fundusz im. Komisji Edukacji Narodowej, który pomaga najbiedniejszym uczniom. Fundusz ma wyrównywać szanse dzieci z najbiedniejszych regionów Polski.

- MEN rozważa możliwość likwidacji Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej - przyznała Kaja Małecka, rzecznik ministerstwa, dodając, że zamknięcie Funduszu zostało przewidziane w programie "Solidarne Państwo".

Większe uprawnienia dla straży miejskiej

Kraj

MSWiA szykuje nowelizację ustawy o strażach gminnych, która ma znacznie wzmocnić kompetencje strażników miejskich. Między innymi mieliby prawo do przeszukań i rewizji osobistej. Planuje się też, że mogliby używać paralizatorów, koni, oraz broni palnej.

Po 25 latach służby przechodziliby na emeryturę policyjną.

Hiszpania: Dwa miesiące strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Od dwóch miesięcy trwa strajk w supermarkecie Mercadona w Barcelonie. Przyczyną strajku było wyrzucenie trzech działaczy związkowych CNT.

Strajkujący domagają się między innymi przywrócenia do pracy zwolnionych, przestrzegania prawa pracy i zwiększenia higieny pracy, zaprzestania nękania pracowników…

Pracownicy zapowiadają strajk aż do zwycięstwa. Zwrócili się o pomoc do towarzyszy i towarzyszek z zagranicy. Poparcia udzieliła już IWA (International Workers' Association).

więcej

Będą strajki w kopalniach?

Kraj | Prawa pracownika

Z inicjatywy Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” powstały komitety protestacyjne we wszystkich spółkach węglowych. W poniedziałek ma się odbyć referendum strajkowe.

Związkowcy domagają się wypłaty nagrody z zysku osiągniętego w ubiegłym roku. Uważają, że został on wypracowany przede wszystkim przez górników.

więcej

Zimbabwe – rząd grozi krwawą rozprawą z robotnikami jeśli dojdzie do strajku

Świat | Protesty

Groźba strajku generalnego zawisła nad Zimbawbwe. Rząd postawił w stan gotowości służby przodkowe. Grozi krwawą rozprawą jeżeli dojdzie do strajku. Nastroje wśród robotników wskazują, że strajk i tak nastąpi. Gertrude Hambira z Gapwuz stwierdziła, że znaczna część pracowników farm nie zarabia nawet $1.3 milionów Dolarów Zimbabwe na miesiąc, podczas gdy zarobki pozwalające żyć na skraju nędzy wynoszą 42 miliony Dolarów Zimbabwe.

Protest przeciwko budowie radaru NATO na Suwalszczyznie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kwatera Glówna NATO postanowiła wybudować sześć supernowoczesnych radarów dalekiego zasięgu w Polsce; jeden ma być w turystycznej miejscowości Przejma Wielka nad jeziorem Szelment. Mieszkańcy okolicznych wsi i właściciele setek działek rekreacyjnych są przeciwko takiej lokalizacji radaru.

Moskwa - Warszawa, Wspólna Sprawa

Świat | Represje

Geje i lesbijki będą demonstrować mimo zakazu.

Choć Rosja przejęła niedawno kierownictwo Rady Europy, prawa człowieka nadal ma w głębokim poważaniu. Poziom demokracji jest równie niski w Moskwie, jak w Warszawie.

Żabka – piramida wyzysku

Kraj

Ajenci sklepów Żabka chcą wystąpić przeciwko korporacji. Uważają, że byli zmuszani do podpisywania niekorzystnych umów. Firma kazała im przyjmować drogie i niechodliwe produkty za które płacili pomimo, iż ich nie sprzedawali. Spowodowało to, że ajenci są zadłużeni względem korporacji.

Ajenci podczas szkoleń mieli być poddawani psychomanipulacji, byli zastraszani. Między innymi zmuszano ich do fałszowania podpisów.

Prawa pracowników Ruchu mogą zaszkodzić zyskom na giełdzie

Kraj | Prawa pracownika

Prezes Adam Pawłowicz chce namówić pracowników Ruchu do rezygnacji z gwarancji zatrudnienia, argumentując, że większa elastyczność jest w interesie pracowników. Takie gwarancje zaś odstraszają inwestorów i wpływają niekorzystnie na ceny akcji.

Pracownicy nie wierzą zbytnio, że bardziej elastyczne zatrudnienie ma być w ich interesie.

Business Centre Club – mniej wydatków na cele społeczne

Kraj

BCC apeluje do Zyty Gilowskiej o zmiany w podatkach i zmniejszenie wydatków na cele społeczne. Przeciwstawia się podwyżkom płacy oraz projektowi wcześniejszych emerytur. W zamian postuluje zmniejszenie podatków.

komentarz

Poznań: Konsul rosyjski ucieka

Kraj

W ramach dekady kultury rosyjskiej, z wizytą do Instytutu Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu przybył Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej. Zainteresowanie spotkaniem, ze strony studentów było niewielkie, więc aby zapewnić publiczność spędzono żaków z innych zajęć obowiązkowych.

Licznie na spotkanie stawiła się za to grupa uczestników Poznańskiej Koalicji Antywojennej/Komitetu Wolny Kaukaz. Po przedstawieniu "szanownego" gościa zamiast oklasków rozległy się gwizdy, kilkunastu działaczy rozwinęło czeczeńskie flagi. Rozpoczęto skandowanie haseł: WOLNA CZECZENIA!, NORYMBERGA DLA PUTINA!, PRZERWAĆ MILCZENIE - OCALIĆ CZECZENIĘ!