Opole: Strajk włoski pocztowców

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Opolu listonosze wrócili do pracy. Postanowili zmienić formę protestu, tłumacząc, że dotychczas na ich strajku najbardziej cierpieli klienci. Od dziś dyrektorem pocztowców ma być zegarek. Pracujemy tylko osiem godzin, zgodnie z przepisami. Nie będzie obładowanych ulotkami toreb ani „rozbiórek”, czyli zastępstw po godzinach, za które nie dostawaliśmy ani grosza- powiedział Kazimierz Szurdak, członek komitetu protestacyjnego.

Podwyżek na razie nie wywalczono. Wciąż trwają rozmowy. Wiadomo jednak, że ulotki będą roznosić osoby specjalnie do tego zatrudnione.

Prudnik: Pracodawca broni się przed solidarnością pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Chodzą plotki o planowanym strajku w Falck. Tymczasem jak donosi NTO szefostwo zaostrzyło kontrole pracowników. Między innymi zakazało kontaktów z innymi oddziałami, nagrywają spotkania. Starają się wymusić lojalność wobec firmy, mówią pracownicy. Pracodawca wszystkiemu zaprzecza.

Olsztyn: Po konferencji LPR-nareszcie wyrok

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Sąd grodzki uniewinnił czterech aktywistów, którzy w czerwcu nie chcieli wyjść z konferencji programowej LPR.

Aktywiści stanęli przed sądem grodzkim, po tym jak na spotkaniu LPR-u głośno bili brawo i skandowali: Roman, Roman. Interweniowała policja, która później skierowała wniosek o ich ukaranie do sądu. Zarzut brzmiał: wzbraniali się przed opuszczeniem konferencji partii. Sąd przesłuchał Romanka, który poprosił o możliwość wolnej wypowiedzi. Mówił, że oskarżeni dopuścili się "chuligaństwa politycznego". Nie są jednak za to odpowiedzialni, winny jest libertyński system, który pozwalał młodym robić, co chcą, żyć w przekonaniu, że anarchia to wolność, winne są media, które propagowały hasła niewłaściwie pojętej wolności - mówił Romek. Sędzia uzasadnił wyrok tym, że materiał dowodowy zebrany w sprawie jest wątły i nie pozwala przypisać winy.

Samoloty CIA w Polsce

Kraj

Samolot CIA lądował nie tylko w Szymanach, ale także w stolicy. Z międzynarodowego rejestru lotów wynika, że Gulfstream V o numerach N379P tylko między lutym a lipcem 2003 r. lądował sześć razy na Okęciu i raz w Szymanach. Przylatywał do Polski cztery razy z Afganistanu (7 i 25 marca, 5 czerwca, 29 lipca), raz z Maroka (7 lutego), raz z Waszyngtonu (28 czerwca) i raz z Pragi (29 czerwca).

Grodzisk: Zastraszanie listonoszy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kierowniczka Urzędu Pocztowego w Grodzisku Wlkp. Dominika Czub, zmusza listonoszy do podpisywania oświadczeń odnośnie noszenia ulotek. Stosuje wobec pracowników nacisk psychologiczny, gra na ich uczuciach – naciska na listonoszów by jednak roznosili ulotki.

Nie ma jak Nescafe albo walka o fundusze unijne

Kraj | Prawa pracownika

Pani Krystyna, bezrobotna, dostała ofertę pracy w Nescafe w Urzędzie Pracy. Kupiła strój wymagany przez pracodawcę, zrobiła badania lekarskie, podpisała umowę – poczym po 4 dniach została zwolniona. Okazało się, że pracodawca potrzebował pracownika tylko na cztery dni, by dopełnić formalności związanych z dotacjami z Funduszu Pracy.

- Zostałam potraktowana jak przedmiot. Urząd pracy wysłał mnie do kawiarni tylko po to, by właściciel mógł zgarnąć siedem tysięcy. A ten skwapliwie z tej okazji skorzystał. A ja straciłam tydzień i nadal nie mam pracy – powiedziała dla Dziennika Wschodniego pani Krystyna.

Nescafe uważa, że wszystko jest w porządku: nikt nie zmuszał pani Krystyny do zakupu stroju do pracy, mówią.

Polityk PiS łamie prawo pracy

Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Nowy przewodniczący Rady Miasta w Lublinie, Piotr Dreher, członek PiS ma zapłacić ponad 18 tysięcy złoty za bezprawne zwolnienie.

Ryszard W. pracował w Lubelskim Centrum Zdrowia Publicznego. Piotr D. zwolnił go, bo ponoć nie dbał o poufne dokumenty. Anna Jabłońska-Chmielewska, ówczesna dyrektorka, na rozprawie stwierdziła, że było to skandaliczne zwolnienie, bez żadnych racjonalnych powodów.

Francja – Solidarność ze związkowcami pocztowcami

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

O represjach związkowców w Francji już napisaliśmy na CIA. 20 lat od swojego powstania, francuski związek zawodowy pocztowców zrzeszony w CNT dostał zakaz działania w ramach przedsiębiorstwa pocztowego La Poste.

25 listopada, CNT organizowało akcje solidarnościowe w całej Francji. Akcje odbywały się w głownych miastach Francji gdzie przybyło po kilkaset osób.

W oświadczeniu CNT napisało:
„Atak na CNT w Poczcie francuskiej to tak naprawdę klasowy atak na syndykalizm sprzeciwiający się restrukturyzacji i prywatyzacji. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to tylko kolejny krok na drodze do totalnego okiełznania wszelkich przejawów walki o prawa pracownicze, we wszystkich sektorach gospodarki. Niedługo zaatakowane zostaną i inne działy usług w sektorze państwowym, nie mówiąc o sektorze prywatnym! Przetrwają tylko mainstreamowe związki zawodowe nie stojące w opozycji do antypracowniczych działań rządu”.

Firma MARD i tragedia w kopalnii Halemba

Kraj

Firma MARD 2 razy wygrała przetarg za wykonanie robót górniczych - likwidacyjnych. Ogłoszenie o zamówieniu było opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE ponieważ rząd ma 85% udziałów w Kompanii Węglowa SA. W przetargach, zasada jest jedna: podać ofertę z najniższą ceną. Kto może pracować najtaniej dostanie kontrakt.

Dziś gazeta "Dziennik" podaje, że pracownicy firmy Mard nie radzili sobie z pracą i dla piętnastu pracowników firmy Mard ubiegły wtorek miał być ostatnim dniem pracy przy demontażu maszyn w Halembie, bo nie byli oni w stanie wykonać tego zadania.

Kto się boi prawdy o Czeczenii?

Świat

"Nowa Gazeta", w której pracowała Anna Politkowska, twierdzi na swoich stronach internetowych, że dwóm współpracownikom gazety grożono śmiercią.

W jednym przypadku dziennikarzowi grożono śmiercią w związku z publikacjami na temat północnego Kaukazu, w drugim w związku ze śledztwem w sprawie zabójstwa Politkowskiej.

Kolejne starcia w Oaxaca

Świat | Protesty

Jak podają indymedia 25.11 doszło do kolejnych wielogodzinnych starć w centrum miasta Oaxaca między mieszkańcami a policją, która zaatakowała pokojową demonstracje. Zginęły 3 osoby a ponad 140 zostało rannych. Około 100 zostało aresztowanych.

Relacja - wieczorek filmowy we Wrocławiu - "Przejmowanie fabryk"

W dniu dzisiejszym (26 listopad 2006) odbył się wieczorek filmowy w siedzibie stowarzyszenia Basta na ulicy Żeromskiego 82a we Wrocławiu. Projekcja filmu "Przejmowanie fabryk", zaczęła się punktualnie o godzinie 18:00. W miarę upływającego czasu, schodziło się coraz więcej osób, gdzie ostatecznie liczba ta ukształtowała się w okolicy 40. Zimno, które można było odczuć przed rozpoczęciem seansu, zostało powstrzymane przez rozpalony piec, dzięki czemu wszystkim było ciepło. Oczywiście, nikt nie mógł narzekać na jakość miejsc siedzących, ponieważ każdy mógł rozbić się na wygodnych fotelach oraz tapczanach. Jedynym mankamentem, było chwilowe przerwanie projekcji - w połowie seansu – z powodu wniesienia pozostałych miejsc siedzących dla nowo przybyłych osób.

Żałosne show

Kraj

24-25 listopada Katowicach odbyły się w Spodku zawody "Diverse Night of the Jumps" Mistrzostwa Świata we Freestyle Motocrossie, pomimo żałoby narodowej. Sam spodek mienił się różnymi kolorami a silne reflektory oświetlały niebo. Organizatorzy dokleili do dużego billboardu takie słowa „W hołdzie górnikom z Halemby” co miało ich chyba uchronić przed odwołaniem imprezy .

Globalny Dzień Akcji dla Edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

30 listopada odbędzie się Globalny Dzień Akcji dla Edukacji. Protesty odbędą się w różnych krajach m.in. w Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, w Stanach, Kanadzie, Zimbabwe i w Kostaryce. Organizujcie akcje także w Polsce!

Na całym świecie warunki społeczne stają się coraz bardziej niepewne. Wszystkie aspekty życia są poddane siłom rynku. Coraz większa część życia zostaje utowarowiona, tak jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia społeczne i edukacja. Jednocześnie jednak rośnie światowy ruch sprzeciwu.

Bunt przeciw monarchii w Tongo

Świat | Protesty

W Tongo 16 listopada, protestujących starli się z policją. 8 demonstrantów zginęło. Demonstranci domagają się obalenia monarchów. Ale demonstracja pokojowa zradykalizowała się, kiedy policja zaczęła interweniować. W końcu wzniecono bunt, w wyniku którego wiele budynków spłonęło. Rządy Australii i Nowej Zelandii wysłały wojska do Tonga aby ratować monarchię. Teraz panuje stan wojenny w stolicy Nuku’alofa. Tydzień temu, ruch za demokracją w Tonga był zdominowany przez liberałów, ale po wydarzeniach z 16 listopada i interwencji wojsk z zagranicy, powstały również rewolucyjnie nastawione grupy.