Indianie kontra Microsoft

Świat

Chilijscy Indianie Mapuche pozwali do sądu Microsoft. Zarzucają oni informatycznej firmie, że przygotowała wersję Windows w ich języku, Mapuzugun, nie pytając się ich o zgodę. Domagają się odszkodowania za... „intelektualne piractwo”.

Pinochet bierze odpowiedzialność na siebie

Świat

Były chilijski dyktator Augusto Pinochet, który obchodził 91. urodziny, wziął na siebie "polityczną odpowiedzialność" za wydarzenia będące następstwem wojskowego zamachu stanu z 1973 roku. W liście odczytanym przez żonę Pinocheta, Lucię Hiriart, na werandzie ich domu w Santiago były dyktator oświadczył, że jego czyny były motywowane wiernością ojczyźnie.

"Przyjmuję odpowiedzialność za wszystkie wydarzenia, których jedynym motywem było tylko i wyłącznie dążenie do uczynienia z Chile lepszego miejsca i zapobieżenia rozpadowi" - głosi list.

Dzień bez kupowania w Warszawie

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś w Warszawie pod restauracją McDonald’s na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej odbyła się akcja organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Bez Kupowania. Akcja składała się z happeningu z telezakupami, darmowego sklepu bez pieniędzy, oraz z rozdawania darmowych wegańskich kanapek przed wejściem do McDonalda.

Happening wyglądał następująco: prezenterka z głową uwięzioną w telewizorze zachęcała niczego nieświadomego konsumenta do kupowania ciągle nowych towarów: łapki na muchy z celownikiem laserowym, maszynki do dłubania w nosie, itp. Konsument żądał więcej i więcej. Jednak w pewnym momencie nie mógł już oddychać, gdyż został przytłoczony nadmiarem towarów. Dzieła zniszczenia dopełnił wszechmocny Dolar, który ostatecznie dobił konsumenta.

Pytania o działalności CIA w Szymanach

Kraj

Czwartkowe zeznania Marioli Przewłockiej na temat domniemanej działalności CIA na lotnisku w Szymanach stoją w wyraźnej sprzeczności z deklaracjami polskich władz - powiedział urzędnik Parlamentu Europejskiego.

"Eurodeputowani usłyszeli od pani Przewłockiej wiele nowych informacji, które stoją w wyraźnej sprzeczności z tym, co mówią władze polskie" - powiedział przedstawiciel Parlamentu Europejskiego.

Liga Polskich Rodzin chowa Wierzejskiego

Kraj | Tacy są politycy

Wojciech Wierzejski nie zostanie szefem klubu parlamentarnego LPR. W szeregach partii nie brakowało głosów, że powinien zostać usunięty z funkcji wiceszefa Ligi. Jako powód podawano jego kompromitujący wynik wyborczy.

Religia dyskryminuje kobiety

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Rumuński nauczyciel uznał, że Kościół prawosławny, do którego należy 80 proc. Rumunów, stawia kobietę na podrzędnej pozycji. Uważa, że umieszczanie jego symboli religijnych w szkołach narusza prawa i wolności obywatelskie, a także jest formą wywierania presji na uczniów.

Napisał petycję do Narodowej Rady Przeciwko Dyskryminacji (CNDC). W tym tygodniu Rada poparła postulat pedagoga. Rada zarekomendowała, by z jego liceum usunięto krzyże i ikony. Dodatkowo stwierdziła, że podobnie powinny postąpić dyrekcje innych szkół i instytucji publicznych.

Będzie strajk w Falck?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak niesie wieść ratownicy i pielęgniarze z prywatnej firmy Falck w Brzegu planują strajk. Głównym powodem strajku są niskie pensje. Firma zaproponowała podwyżki 100 – 150 złotowe. Pracownicy odrzucają tą ofertę. Przygotowują się do protestu.

Protest studentów w Oaxaca

Świat | Protesty

22 listopada odbyła się demonstracja zorganizowana przez studentów Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Studenci protestowali przeciw PFP (Federalna Policja Prewencyjna), która przebywa w centrum Oaxaca. Demonstracja ta odbyła się, aby bronić autonomii uniwersytetu. Budynek Wydziału Prawa i Nauk Społecznych jest w centrum miasta, a przed budynkiem stacjonuje policja. Protest zgromadził okolo 150 - 200 osob oraz miał charakter pokojowy, wielu studentow trzymało w rękach konstytucję. Jeden z artykułów konstytucji stwierdza, że uniwersytet jest strefą autonomiczną i policja może wkroczyc na teren uniwersytetu tylko za zgodą rektora.

Policja zachowywala się spokojnie w porównaniu z innymi protestami. Prawdopodobnie biorąc pod uwagę fakt, że to studenci prawa i nauk społecznych oraz ze względu na bliskość budynku uniwersyteckiego. Policja stała około dwóch metrów od głównego wejścia. W przypadku, gdyby policja zaatakowała studentów, mogłoby to doprowadzić do ponownej mobilizacji studentów i sympatyków APPO w obronie autonomii uniwersytetu. Podobnie jak dnia 2 listopada kiedy policja przegrała walkę o Miasteczko Uniwersyteckie z około 10 tysiącami osób walczących w jego obronie.

Tajne loty CIA - nowe informacje o Szymanach

Kraj

Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego uzyskała nowe informacje na temat roli lotniska w Szymanach w tym przedsięwzięciu.

Była dyrektorka tego lotniska Mariola Przewłocka złożyła zeznania na temat podejrzanego ruchu samolotów. Według niej wylądował tam przybyły z Kabulu Boeing 737. Opłaty za lądowania Boeinga i pojawiających się tam częściej mniejszych odrzutowców Gulfstream regulowano gotówką, a nie tak jak zwykle kartami kredytowymi.

Indonezja: Anarchiści przeciwko Bushowi

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Ok. 200 indonezyjskich anarchistów wyszło 20 listopada na ulice Dżakarty w proteście przeciwko wizycie prezydenta USA George W. Busha w tym kraju. W marszu uczestniczyli także pracownicy, lokalni mieszkańcy i artyści. Anarchistyczna Parada dotarła do amerykańskiej ambasady, która została pokryta graffiti.

Anarchiści oprócz krytyki Busha wyrazili swoją solidarność z wykluczonymi. Protestowali również przeciwko wojnie oraz polityce takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Skandowali "tradycyjne" hasła: "Precz z władzą, kapitalizmem i państwem".

Strajk pracowników poczty się zaostrza

Dziś minął 9 dzień akcji strajkowej pracowników poczty, który rozpoczęli 13 listopada listonosze z Gdańska. Strajk objął w zasadzie cały kraj i szacuje się, że protestuje ok. połowa listonoszy i coraz więcej pracowników innych działów. W wielu miejscowościach strajk przybrał na sile, zamykane są całe urzędy a pracownicy blokują do nich dostęp (wpuszczając tylko rencistów i emerytów po pieniądze). Tam gdzie nie ma blokady poczt, dyrekcja wprowadza pracowników, którzy nie przyłączyli się do akcji. W Krakowie i Częstochowie pracownicy poczty powrócili do pracy. Jednak w innych regionach kraju strajki dopiero wybuchają.

Represje wobec Stanisława Poczobuta

Świat | Represje

Białoruski anarchista Stanisław Poczobut został zatrzymany 16 listopada w Grodnie. Chciał iść na akcję solidarności z więźniami politycznymi i zaginionymi oponentami władzy, ale został zatrzymany. Następnego dnia został skazany na 5 dni aresztu za "drobne chuligaństwo".

W celi ogłosił głodówkę. Trzeciego dnia przeniesiono go do szpitala na badania. Był w szpitału cztery dni, ale potem został ponownie umieszczony w areszcie. Ma jeszcze do odsiedzenia 2 dni.

Kolejne protesty w Korei

Świat | Protesty

Wczoraj, kilkadziesiąt tys. pracowników strajkowało w Korei i około 100 tys. osób wzięło udział w proteście przeciwko liberalizacji handlu w ramach FTA. Do gwaltownych protestów doszło w Chuncheon, gdzie rolnicy protestowali przeciw importowanemu z Ameryki ryżowi, a pracownicy domogali się polepszenia warunków pracy.

Warszawa: Handlarze płacą placowe, ale dostają mandaty

Kraj | Represje

Wczoraj, strażnicy miejscy zarekwirowali towar handlarzom przy stacji metra Racławicka. Mimo tego, że handlarze płacą tzw. placowe, w wielu miejscach w Warszawie, dostają codziennie mandaty 100-200 zł. Tak się dzieje z powodu luki w przepisach.

Natomiast, na nielegalnych kupców posypią się gigantyczne kary sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.

Obchody rocznicy Rewolucji 1910 r. w Oaxaca

20 listopada 1910 r. rozpoczęła się rewolucja w Meksyku przeciw autorytarnemu władcy Porfirio Diazowi. W rewolucji tej brali udzial m.in Francisco I. Madero, Emiliano Zapata, Francisco Villa.

W poniedzialek 20 listopada odbyła się demonstracja zorganizowana przez APPO w celu zaprotestowania przeciw gubernatorowi stanu Oaxaca oraz przeciw obecnosci PFP (Federalna Policja Prewncyjna) w centrum Oaxaca - Zocalo, a także dla upamiętnienia 96 rocznicy rewolucji (nawiasem mowiąc, niektórzy meksykańczycy przewidują, że w 2010 r wybuchnie nowa rewolucja, ponieważ w 1810 r. rozpoczęła się Rewolucja o Niezależność przeciw okupacji hiszpańskiej, a w 1910 r. przeciw autorytarnej władzy).

W centrum Oaxaca znajduje sie kilka tysięcy policjantów, którzy 29 listopada wyrzucili członków APPO okupujących Zocalo od 15 czerwca. Gdy demonstracja dotarła do obrzeży Zocalo część demonstrujących postanowiła sprobować dostać się do centrum, aby "wyprosić" nieproszonych gości. Pomimo rewolucyjnych nastrojów nie udało się zrealizować planu, ponieważ grupa liczyła tylko około 250 osób, w dużej części młodych anarchistów. Demonstrujący użyli przeciw policji kamieni, koktajli mołotowa oraz strzelali fajerwerkami w kierunku policji, także budowano barykady. Policja odpowiedziała gazem. Regularne działania zaczepne pomiędzy protestującymi a policją trwały około 3 godzin.