Zamach na Roberta Kennedyego - mokra robota CIA
Akai47, Czw, 2006-11-23 06:32 ŚwiatSą nowe fotograficzne i filmowe dowody ws. zabójstwa Roberta Kennedyego. Dowody rzucające podejrzenie na trzech wysokich oficerów CIA, ujrzały światło dzienne w dokumencie BBC.
W materiałach można zobaczyć trzech agentów CIA w czasie zamachu na Roberta Kennedyego, 6 czerwca 1968 r. w hotelu Ambassador w Los Angeles. Ci agenci nie mieli powodu przebywać w Kalifornii, zwłaszcza że z dokumentów wynika, iż oficjalnie przebywali wtedy w Azji.
Jako samotny zabójca aresztowany został 24-letni Sirhan Sirhan. Świadkowie obecni w miejscu zabójstwa zeznali, iż Sirhan podczas oddawania strzału stał przed Kennedym, podczas gdy - jak wykazała sekcja - śmiertelne strzały padły "z tyłu".
Niewykwalifikowani górnicy
Czytelnik CIA, Czw, 2006-11-23 06:13 Kraj | Prawa pracownikaCoraz częściej w kopalniach pracują ludzie, którzy nie są wykwalifikowanymi górnikami. Po wybuchu w Halembie związki obarczyły winą za katastrofę prywatne firmy, które na zlecenie kopalń wykonują w nich prace i zatrudniają pracowników niewykwalifikowanych bądź emerytowanych górników. Związkowcy twierdzą, że efektem tej sytuacji są coraz częstsze wypadki.
Antylokatorska praktyka polityka
oski, Śro, 2006-11-22 21:20 Kraj | Protesty | Tacy są politycyAndrzej Waltz, mąż pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, wraz z najbliższą rodziną byli właścicielami największego pakietu akcji (27 procent) udziałów kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Akcje kamienicy zostały sprzedane spółce akcyjnej z kapitałem w 90% zagranicznym przy pomocy umów wstępnych (ekspektatywa), gdyż formalnie spadkobiercy nie posiadają jeszcze wpisu w księdze hipotecznej i nie mogą kamienicy sprzedać przed jego uzyskaniem. Dopiero 3 listopada powstał akt przekazania kamienicy spadkobiercom, już po sprzedaży kamienicy.
Spowodowało to wzrost czynszu o 400 procent i całkiem prawdopodobne, że będzie jeszcze podnoszony.
Lokatorzy rozpoczęli protest.
Dziękujemy jednemu z lokatorów o sprecyzowanie niektórych informacji.
Zamykane placówki w Warszawie i Szczecinie
roberto, Śro, 2006-11-22 19:37 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Na warszawskiej Pradze i w Zachodniopomorskiem zamykane są placówki pocztowe. Do strajku listonoszy przyłączają się pozostali pracownicy urzędów pocztowych: kasjerzy, ekspedytorzy i inni. Placówki nie wpuszczają klientów. Pocztowcy w Warszawie nie nadążają z wydawaniem listów i paczek. Nie pracuje też część urzędów pocztowych w Zachodniopomorskiem. W Szczecinie zamknięto 23 placówki. Do strajku przyłączyli się tam kasjerzy oraz pracownicy ekspedycji, odpowiedzialni za segregację listów. W niektórych urzędach można odebrać jedynie rentę, emeryturę lub zasiłek. Jutro może dojść w regionie do strajku generalnego.
Tragedia w kopalni "Halemba"
XaViER, Śro, 2006-11-22 16:20 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaWe wtorek o 16.30 nastąpił wybuch metanu w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej. W wyniku wybuchu pod ziemią zostało uwięzionych 23 górników. Wszyscy zginęli. Akcja ratunkowa, która rozpoczęła się zaraz po wybuchu, została przerwana ze względu na zagrożenie ponownym wybuchem. W środę wieczorem stężenie metanu się zmniejszyło i akcja została wznowiona, ale niestety nie udało się nikogo uratować. W momencie wybuchu temperatura w wyrobisku mogła sięgać 1500 stopni.
W miejscu wybuchu pracowało m.in. 15 pracowników z firmy zewnętrznej. Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, mówi, że "był zorganizowany przetarg i jeżeli firma wygrywa, to widocznie była lepsza od innych". Związkowcy podkreślają, że często "lepiej" znaczy przede wszystkim "taniej". Często pracownicy wynajmowani przez takie firmy są źle opłacani i wyposażeni, pracując w ciężkich warunkach. Górnicy opowiadają, jak wygląda sytuacja w firmach podwykonawczych.
Szczecin: Pracownicy poczty zaostrzają protest
oski, Śro, 2006-11-22 11:51 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś w Szczecinie do listonoszów przyłączyli się inni pracownicy poczty. Pracodawca nie zgodził się na razie na żadne z postulatów, wysuwanych przez strajkujących. Zobaczymy co teraz powiedzą – mówi jedna z pracownic. Klienci są odsyłani do domów, ale wyrażają poparcie.
Szkoła przyczyną kalectwa
oski, Śro, 2006-11-22 11:45 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaOkoło 30-50% uczniów ma wadę postawy. Muszą oni codziennie dźwigać tornistry o wadze ok. 10 kg.
Najczęściej skoliozy, czyli boczne skrzywienia kręgosłupa albo nierówne łopatki.Powód? W dużej mierze niewłaściwe ławki. A przecież dziecko 1/3 dnia przebywa w szkole. Potem idzie do domu, a i tu nie wszyscy rodzice zwracają uwagę na to, jak powinno siedzieć nad książkami. Do tego dochodzą: ciężkie torby i brak ruchu na wuefie. - mówi Mariusz Małecki, lekarz rodzinny
Ksiądz na rauszu
oski, Śro, 2006-11-22 11:18 KrajKsiądz Mieczysław M. nauczał religii w Gimnazjum w Woli Sernickiej. Podczas jednej z lekcji uczniowie wyczuli od niego woń alkoholu. Ksiądz głaskał dziewczyny po dłoni, klepał dziennikiem po pośladkach. Niewybrednie się wyrażał.
Uczniowie poinformowali władze szkoły. Ksiądz poszedł na zwolnienie lekarskie.
Trwa okupacja głównej poczty na warszawskiej Pradze
Akai47, Śro, 2006-11-22 09:23 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś pracownicy główniej poczty na Pradze zajęli budynek i blokowali wejścia. Aktywiści z Federacji Anarchistycznej Praga rozdali ulotki i rozmawiali z strajkuącymi o radykalizacji protestu. Ludzie, którzy przyszli na pocztę także rozmawiali z pracownikami i popierali protest.
We wtorek 1614 spośród blisko 3 tys. warszawskich listonoszy nie podjęło pracy.
Godzina policyjna od stycznia?
Akai47, Śro, 2006-11-22 08:26 Kraj | Dyskryminacja"Dziennik" dotarł do poselskiego projektu ustawy stanowiącej część programu "Zero Tolerancji", która trafi do Sejmu. Według gazety, ustawa przewiduje, że od stycznia będzie obowiązywać godzina policyjna dla małoletnich.
Wprowadzanie godziny policyjnej będzie leżało w gestii samorządu, który także będzie określać wiek młodzieży, którą obowiązywałaby godzina policyjna.
Zarzuty w sprawie gejobombera
Akai47, Śro, 2006-11-22 06:49 Kraj | RepresjeO sprawie gejobombera już pisaliśmy na CIA. Według informacji Gazety Wyborczej nadzorująca śledztwo prokurator zgodziła się na zatrzymanie, przesłuchanie oraz przeszukanie mieszkania i miejsca pracy Romana W. Nie zgodziła się jednak na postawienie zarzutów, bo dowody były słabe.
Mimo to dwa tygodnie później W. został ponownie zatrzymany i usłyszał zarzut: "Usiłowanie sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa mogącego spowodować panikę". Materiał dowodowy został rozszerzony o zeznania aresztowanego przestępcy, któremu W. miał się chwalić podłożeniem atrap.
Różne osoby z policji przyznają, że nie ma mocnych dowodów w tej sprawie.
Co szósty nowojorczyk głoduje
XaViER, Wto, 2006-11-21 16:44 Świat | GospodarkaWedług New York City Coalition Against Hunger w okresie 2003-2005 ok. 15,4 proc. mieszkańców miasta nie mogło pozwolić sobie na kupno wystarczającej ilości jedzenia. W latach 2000-2003 odsetek ten wynosił 14,0 proc.
W 2004 roku ok. 1,2 mln nowojorczyków, w tym 417 tys. dzieci, żyło w gospodarstwach domowych, gdzie brakowało jedzenia.
Około 11 proc. mieszkańców miasta korzystało w 2006 roku z dożywiania w miejskiej kuchni, w której rozdaje się darmowe posiłki. Według administracji miasta, W 2005 roku wydano o 20 tys. posiłków więcej niż rok wcześniej.
We Francji represje w stosunku do związkowców-pocztowców
XaViER, Wto, 2006-11-21 15:43W 20 lat od powstania, francuski związek zawodowy pocztowców zrzeszony w CNT dostał zakaz działania w ramach przedsiębiorstwa pocztowego La Poste. Jest to konsekwencja porozumienia zawartego w styczniu tego roku pomiędzy zarządem poczty a skorumpowanymi związkami CFDT, FO, CFTC, UNSA oraz CGT, mimo że stanowią mniejszość. Co ciekawe porozumienie to zostało zawarte "w celu rozwoju i usprawnienia dialogu społecznego".
Paryski aktywista CNT został wysłany na urlop bezpłatny za rozdawanie ulotek CNT w miejscu pracy. Inni pracownicy są zastraszani. CNT jest związkiem, który sprzeciwia się restrukturyzacji i prywatyzacji i za to został ukarany. CNT organizuje dzień protestu w sobotę 25 listopada.
Strajk listonoszy trwa
XaViER, Wto, 2006-11-21 14:22 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś zastrajkowała większość z poznańskich listonoszy. Strajkują doręczyciele z całego Trójmiasta. W rejonie Białegostoku nie wyszedł dziś poza pocztę żaden ze 160 listonoszy. W Olsztynie, decyzja o strajku listonoszy może zapaść w każdej chwili. Listonosze tworzą komitety strajkowe w poszczególnych urzędach pocztowych. W województwie łódzkim główne urzędy pocztowe w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Wolborzu były wczoraj zamknięte, do pracy nie wyszli listonosze w Bełchatowie i Moszczenicy. Protestują listonosze w Częstochowie. W Warszawie strajkuje połowa doręczycieli. Strajkują listonosze z niektórych urzędów w woj. mazowieckiego np. Otwock i Karczew. We Wrocławiu, tylko część listonoszy nie roznosi listów. W Suwałkach listonosze poparli ogólnopolski protest kolegów, jednak czekają
do piątku na wynik rozmów przedstawicieli "Solidarności" z dyrekcją Poczty Polskiej w Warszawie.
Warszawa: Plakaty przeciw Dmowskiemu
Akai47, Wto, 2006-11-21 07:08 Kraj O słupie z plakatami przeciw Dmowskiemu pisaliśmy już na CIA. Plakaty z antyżydowskimi cytatami Romana Dmowskiego wisiały na pl. na Rozdrożu - naprzeciwko pomnika Dmowskiego - niecały tydzień. Ktoś je zdarł. Ale Jan Gerbert zawsze będzie nalepiał nowe.