Krasnoludki kontra neandertalczyk

Kraj

Wygląda na to, że nawet Major Fydrych dostał więcej głosów niż Wierzejski w wyborach na prezydenta stolicy. Jeszcze nie ma oficjalnych wyników, ale na pewno Wierzejski dostał ok. 0,3 procent głosów. Przypomnijmy, że strona internetowa LPR opublikowała sondaż według którego Wierzejski może liczyć na 8,7 procent głosów warszawiaków.

Kolejni pracownicy zwolnieni za próbę założenia związku

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Firma Impel-Tom z siedzibą w Zielonej Górze pozbawiła pracy kolejnych trzech działaczy Inicjatywy Pracowniczej za to, że przed sądem pracy otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego.

Na początku 2006 roku pracownicy oddziału kostrzyńskiego firmy Impel Tom (zatrudniającej na terenie województwa lubuskiego ok. 700 pracowników) rozpoczęli walkę o lepsze płace. Kiedy w lutym, pomimo wcześniejszych obietnic, w dalszym ciągu nie otrzymali wyższego wynagrodzenia, postanowili założyć własny związek zawodowy, pierwszy na terenie Impel-Tomu.

Policja na akcji Jedzenie Zamiast Bomb [Poznań]

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

W niedzielę 12 listopada 2006 r. na Dworcu zachodnim w Poznaniu policja zaczepiła aktywistów JZB rozdających, jak co tydzień, darmowe wegańskie posiłki. Po kilku minutach od rozpoczęcia grupa mundurowych zaczęła spisywanie osób wydających ciepłą strawę grupie znajomych i bezdomnych z okolic dworca, którzy co tydzień przychodzą tu by coś zjeść.

Neo-naziści odwołują przemarsz w Warszawie

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

11 listopada neo-naziści odwołali swój przemarsz. ONR miał spotkać się na Pl. Zamkowym i iść do pl. Na Rozdrożu pod pomnik R. Dmowskiego, ale dogadali się z policją i oficjalnie odwołali demonstrację. Faszyści kłamią na ten temat na swoich forach.

Odwołanie demonstracji zostało nawet oficjalnie odnotowane. Neo-faszyści zbierali się w kościele, gdzie pogadali z "moherowymi", które potem z nimi wyszły na zewnątrz i śpiewały, a to podbiło frekwencję o 200%. Potem jednak nie przemaszerowali - czy ktoś potem trafił na pl. na Rozdrożu, nie wiadomo. Zebrana grupa antyfaszystów czekała na nich, ale kiedy w końcu faszyści nie odbyli marszu, poszła gdzie indziej.

Demonstracja w obronie laickiego charakteru Turcji

Świat

W Ankarze w sobotę pogrzeb byłego premiera Turcji Bulenta Ecevita stał się demonstracją na rzecz utrzymania laickiego charakteru państwa tureckiego. 25 tys. osób wzięło udział w demonstracji/pogrzebie. Tłumy zgromadzone na placu wokół największego meczetu Ankary, Kocatepe, przyjęły gwizdami przybycie obecnego premiera, Recepa Tayyipa Erdogana, jego ministra spraw zagranicznych, Abdullaha Gula oraz innych członków rządu i kierownictwa rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Erdogan jest umiarkowanym islamistą. Ubolewa, że jego córki muszą uczyć się w USA, bo w tureckiej szkole musiałyby zdjąć chusty. Więc zapowiedział zniesienie zakazu noszenia chust muzułmańskich w szkołach i urzędach państwowych. On także wprowadził projekt ustawy, umożliwiającej picie alkoholu tylko w wyznaczonych strefach i i próbował wprowadzić kary więzienia dla kobiet za zdradę mężów. Odstąpił od tego zamiaru dopiero pod naciskiem Unii Europejskiej.

F-16 won z Poznania!

Militaryzm | Protesty

Dziś w Poznaniu odbyła się demonstracja przeciwko lokalizacji bazy samolotów F16 w poznańskich Krzesinach, zorganizowana przez Stowarzyszenie mieszkańców osiedla Marlewo, Poznańską Koalicję Antywojenną, Federację Anarchistyczną Poznań, Stowarzyszenie "Lepszy świat" oraz Zieloni 2004.

Protest rozpoczął się o godz. 11.00 na osiedlu Marlewo, skąd ok. 300 osób przemaszerowało 5 km. trasą wiodącą przez Poznań-Krzesiny pod bramę główną lotniska w Poznań-Głuszyna. Z okazji przylotu pierwszych 4 samolotów F16, wojsko zorganizowało na lotnisku festyn. Przybywających na niego ludzi witały okrzyki: "Rząd na front", "Poznań dla ludzi, nie dla F16", "F16, nie nad Poznaniem", "Miasto dla mieszkańców, nie dla armii".

Donald Rumsfeld na ławie oskarżonych

Świat

Donald Rumsfeld, były sekretarz obrony USA, który w ostatnich dniach złożył dymisję, może zostać oskarżony przed sądem w Niemczech za rolę, jaką odegrał w naruszeniach praw więźniów w więzieniach administrowanych przez wojsko w Abu Ghraib i w Zatoce Guantanamo.

Oskarżenie, które ma trafić w przyszłym tygodniu do prokuratora będzie dotyczyć oprócz Rumsfelda także Prokuratora Generalnego Alberto Gonzalesa, byłego dyrektora CIA George Teneta i innych starszych rangą urzędników.

Brunatny kandydat na prezydenta Białegostoku Krzysztof Kononowicz

Kraj

Gwiazda medialna, kandydat na prezydenta Białegostoku, Krzysztof Kononowicz okazał się tworem faszystów z NOP-u. Sztabem wyborczym Kononowicza kieruje Adam Czeczetkowicz, znany Białostocki faszysta.

Kojelny cios w prawa słuchaczy

Kraj | Represje

7 listopada policja dokonała napadu na rozgłośnię internetowego radia Rebelia. Policja dokonała zaboru ponad 500 płyt z muzyką i 3 komputerów na zlecenie organizacji „zbiorowego zarządzania prawami autorskimi”. Choć nazwy organizacji nie ujawniono, chodzi o jedno ze stowarzyszeń zajmujących się ograniczaniem praw słuchaczy: ZaiKS, ZPAV, STOART lub SAWP.

Pomysłodawcą oraz właścicielem internetowego radia jest 29-letni mieszkaniec Lubartowa - absolwent jednej z wyższych uczelni -od 10 lat związany ze środowiskiem lubelskich radiowców. Marcin M. miał 4 współpracowników. Za wspólne środki zakupili sprzęt oraz wynajęli lokal w centrum Lubartowa. Studio było profesjonalnie wyposażone- stół mikserski, komputery, mikrofony, ściany wygłuszone były wytłaczankami.

Pomnik Romana Dmowskiego pomalowany farbą

Kraj

Pomnik Romana Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu w Warszawie został w nocy z piątku na sobotę pomalowany farbą. Tablica na pomniku i napis zostały zamalowane, z tyłu pomnika sprayem narysowano kształt swastyki, na płytach chodnikowych wokół postumentu odbito szablonami antysemickie cytaty.

Protesty przeciw "Castorowi"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

12 listopada Cały dzień trwają protesty. Aktywiści zablokowali tory. Poniżej zamieszczamy więcej zdjęć.

11.11 Około 8000 osób i 200 traktorów protestowało przeciw transportowi Castora (pociąg z radioaktywnymi materiałami). Pociąg nie mógł ruszyć przez wiele godzin. Policja pobiła demonstrantów, w tym 12-letnią dziewczynę, która z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

W piątek wieczorem, pociąg ruszył z fabryki plutonu w Hadze.

W piątek 10 listopada ok. 20 tys. policjantów zostało zmobilizowanych w Niemczech, aby chronić transport radioaktywnych materiałów do miasteczka Gorleben. Transporty te są zwykle powodem ostrych protestów. W tym roku odbędą się protesty w Niemczech i we Francji wzdłuż drogi transportu. Największy protest jest zaplanowany na 12 listopada.

Rumunia: Marsz przeciw dyskryminacji

Świat

10 listopada ok. dwustu osób brało udział w demonstracji przeciw dyskryminacji w Bukareszcie. W demonstracji brali udział anarchiści i inni aktywiści. Demonstranci protestowali przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, bądź orientację seksualną.

W trakcie demonstracji, ludzie złożyli hołd przed pomnikiem ofiar nazistów.

Mała grupa chuliganów próbowała zatrzymać marsz, ale bezskutecznie.

Zakonnica skazana za udział w masakrze

Świat

Siostra Theophister Mukakibibi, która pracowała w szpitalu w Butare, w Ruandzie, pomogła milicjantom z plemienia Hutu w wymordowaniu setek pacjentów szpitala w tym mieście podczas krwawych wydarzeń w 1994 r. Przeprowadziła wśród chorych selekcję według przynależności plemiennej: pacjentów należących do plemienia Tutsi wyprowadziła przed szpital, gdzie czekali już na nich oprawcy z pistoletami i maczetami. Zakonnica została skazana na 30 lat więzienia.

W 2001 r. dwie ruandyjskie zakonnice zostały skazane przez belgijski sąd za pomoc w masowych morderstwach. Trybunał ONZ działający w Tanzanii skazał katolickiego księdza, któremu udowodniono, że nakazał zamordowanie 2.000 ludzi, którzy szukali schronienia w jego kościele.

Milion złotych za naruszenie ciszy wyborczej

Kraj

Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości do 1 miliona złotych. Zdaniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Rymarza, trudno ustalić dokładnie, co może zostać uznane za element agitacji, a co nie. Według niego, o tym, co będzie uznane za agitację rozstrzygną w konkretnych przypadkach organy ścigania. Przypomnijmy jednak anarchistom, że prawo mówi o zakazie agitacji "na rzecz" kandydatów, albo przeciw nim i rok temu PKW ustaliła, że agitacja na rzecz bojkotu nie jest naruszeniem ciszy wyborczej.

Rozmowy przez Skype będą podsłuchiwane ?

Świat

O ile podsłuchiwanie rozmów z telefonów stacjonarnych i komórkowych nie nastręcza większych problemów, z telefonią internetową nie jest już tak łatwo. Szwajcarzy szukają rozwiązania tego problemu w podrzucaniu podejrzanym komputerowych trojanów. O tajnym dotąd projekcie, realizowanym przez resort łączności, poinformowała w niedzielę gazeta "SonntagsZeitung", a za nią wiele portali internetowych.

Podsłuchiwanie telefonii internetowej (tzw. technologia VoIP) jest szczególnie trudne, jeśli podsłuchiwany korzysta z zagranicznych serwerów, wybiera dostawcę usług VoIP, oferującego szyfrowaną łączność (np. popularny Skype), bądź prowadzi rozmowę w ramach bezpośredniego połączenia dwóch komputerów i sam ją szyfruje.