Świat

Kolejne miliardy na prowadzenie wojen!

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła budżet w wysokości 70 mld dolarów z przeznaczeniem na prowadzenie wojen w Iraku i Afganistanie. Do końca tygodnia uzupełniającą ustawę budżetową dla Pentagonu na łączną sumę 447,6 mld dol., obejmującą również 70 mld na obie wojny, powinien zatwierdzić Senat. Następnie prezydent zapewni jej moc prawną.

W Izbie Reprezentantów ustawa przeszła przygniatającą większością głosów 394 do 22, praktycznie bez debaty. Po przyjęciu tej ustawy łączna suma środków przeznaczonych na prowadzenie wojen przekroczy 500 mld, czyli pół biliona dolarów, z czego większość poszła na wojnę iracką!

Atak terrorystyczny na Strefę Gazy

Świat | Militaryzm

Lotnictwo izraelskie przeprowadziło w nocy nalot na miasto Rafa położone na południu należącej do Autonomii Palestyńskiej Strefy Gazy. Zginęła 14-letnia palestyńska dziewczynka, a 13 osób, w większości dzieci, zostało rannych.

Bomby i rakiety izraelskie wymierzone były w jeden z budynków mieszkalnych Rafy, należący do Sammy al Szaera, palestyńskiego handlarza bronią. Armia izraelska zadzwoniła do niego na kwadrans przed nalotem i nakazała mu opuszczenie domu wraz z rodziną, co uczynił.Zabita nastolatka i ranni, wśród których jest co najmniej siedmioro dzieci, to mieszkańcy domów sąsiednich, nie uprzedzeni o ataku.

Mur między USA a Kanadą

Świat

Władze amerykańskie planują utworzenie "wirtualnego ogrodzenia" na granicy z Kanadą. Wirtualny mur będzie kombinacją zasieków, superczułych kamer,detektorów ruchu i zdalnie sterowanych pojazdów. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 2,5 miliarda dolarów. Kontrakt na realizację pierwszego etapu planu, wartości 67 milionów dolarów, przyznano koncernowi Boeing Corp.

Protesty w obronie autonomicznego centrum kultury w Kopenhadze

Świat | Kultura | Protesty | Ruch anarchistyczny

Ponad 260 osób zostało zatrzymanych w Kopenhadze podczas demonstracji solidarnościowej z Ungdomshuset - autonomicznym centrum kultury. Ponad 800 osób brało udział w manifestacji, która rozpoczęła się jako party "Reclaim the Streets" (Odzyskiwanie Ulic) w obronie skłotu, który jest zagrożony ewikcją (tj. eksmisja skłotu w slangu skłotersów).

Zdjęcia: 1 | 2

Reakcje i działania węgierskich anarchistów podczas zamieszek antyrządowych na Węgrzech

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Węgierscy anarchiści opublikowali swoje sprawozdanie z wydarzeń ostatniego tygodnia, w którym wyjaśniają swój punkt widzenia i opisują akcje w których brali udział. W sprawozdaniu czytamy m.in.:

„Bardzo trudno będąc anarchistą opowiadać się za którąś ze stron konfliktu pomiędzy rządem, a faszystami. Nie jest też dla nas żadną opcją opowiedzenie się za pacyfistyczną większością. Sytuacja rozwijała się niezwykle szybko i nie było czasu na poważną analizę i dojście do pełnego konsensusu. Ostatecznie zaczęliśmy próbować różnych strategii „hackowania" i „przechwytywania” [w sensie sytuacjonistycznym - przyp. tłum] wydarzeń, które zafascynowały ludzi i wygenerowały strumień informacji.

Pełny tekst: Zamieszki w Budapeszcie i reakcja autonomistów

Demonstracja antywojenna i pikieta związkowa w Manchesterze

Świat | Militaryzm | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

23 września w brytyjskim Manchesterze, gdzie rządząca Partia Pracy zorganizowała konwencję, odbyła się duża manifestacja antywojenna w którym brał udział spory blok anarchistyczny złożony z członków anarchistycznych grup (m.in. anarchosyndykalistów z Solidarity Federation oraz anarchokomunistów z Anarchist Federation) oraz anarchistów niezrzeszonych. Oprócz wojny aktywiści sprzeciwiali się także wprowadzeniu dowodów osobistych i ograniczaniu wolności obywatelskich. Wznoszono okrzyki: "żadnych przywódców, żadnych kłamstw, żadnych wojen" oraz tradycyjne: "ani Boga, ani pana".

Kolejny mord rasowy w Rosji

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

W Petersburgu miał miejsce kolejny mord na tle rasowym. Tym razem został zamordowany 27-letni student z Indii, który studiował na akademii medycznej. Studenci obcokrajowcy zorganizowali wiec w centrum Petersburga, żeby wywrzeć nacisk na prokuraturę i policję, aby zapewniła im choć minimalną ochronę. Policja aresztowała trzech uczestników wiecu. Część działaczy antyfaszystowskich w Rosji obrała bardziej radykalną drogę walki z rasizmem polegającą na bezpośrednich atakach na grupy faszystowskie. Ta droga wydaje się skuteczniejsza niż oczekiwanie pomocy od rosyjskiej milicji.

Szwajcaria uchwaliła ksenofobiczne prawo przeciw imigrantom

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

W niedzielnym referendum 68% głosujących obywateli Szwajcarii postanowiło poprzeć najbardziej restrykcyjne przepisy anty-imigracyjne w całej Europie. W ten sposób wieloletnia kampania propagandowa nacjonalistycznej Szwajcarskiej Partii Ludowej oparta na wzbudzaniu strachu przed cudzoziemcami osiągnęła skutek.

Jako oficjalny pretekst do wprowadzenia nowych przepisów posłużyło nagłaśnianie spraw nadużyć systemu przez niektórych imigrantów.
Zmienione prawo o imigracji również ogranicza możliwość imigracji do Szwajcarii z krajów spoza UE i EFTA pozwalając na osiedlenie się jedynie wykwalifikowanym pracownikom.

Co z Dyrektywą Usługową?

Świat | Gospodarka

13 września rozpoczeło drugie czytanie projektu dyrektywy usługowej w Parlamencie Europejskim i w ostatnich dniach złożone poprawki. Szczególnie kontrowersyjne okazały się propozycje wyłączenia z zakresu dyrektywy wszystkich usług interesu publicznego, a także ograniczenie możliwości świadczenia usług poprzez wprowadzenie odniesienia do zasad ochrony konsumenta, które obowiązują w kraju, gdzie usługi są świadczone.

Z powodu wojny w Iraku wzrosło zagrożenie terrorystyczne

Świat | Militaryzm

- Od czasu ataków z 11 września zagrożenie terrorystyczne wzrosło, a wojna w Iraku zrodziła nowe pokolenie radykałów islamskich - wynika z raportu amerykańskich agencji wywiadowczych "National Intelligence Estimate" cytowanego przez "New York Times".

"W raporcie sformułowano wniosek, że radykalny ruch islamski rozprzestrzenił się z wąskiej grupy tajnych agentów Al-kaidy i stowarzyszonych z nią ugrupowań i objął nową klasę samo-wytwarzających się komórek inspirowanych przez kierownictwo Al-Kaidy, ale nie posiadających bezpośrednich powiązań z Osamą bin Ladenem bądź jego głównymi współpracownikami" - napisał dziennik.

Gdzie się podziała tradycja 1956 roku?

Świat | Publicystyka

Trwające obecnie na Węgrzech protesty anty-rządowe bywają porównywane przez niektórych z rewolucją z 1956 roku, a rolę sowieckiego okupanta przypisuje się chętnie rządzącym socjaldemokratom. Wraz ze zbliżającą się 50 rocznicą powstania takie porównania stają się coraz bardziej kuszące. Z tego względu warto przypomnieć, że tło ideologiczne dzisiejszych protestów jest zupełnie inne.

Rewolucja węgierska rozpoczęła się 23 października 1956 od demonstracji studentów domagających się większej swobody społecznej i ekonomicznej inspirowanej przykładem strajku generalnego, który odbył się cztery miesiące wcześniej w Poznaniu. Pomimo brutalnych represji skierowanych przeciwko demonstrującym, w ciągu kilku dni do protestu przyłączyły się miliony ludzi. Zbrojny opór rewolucjonistów doprowadził do obalenia rządu Erno Gero i do ogłoszenia 1 listopada zawieszenia broni z armią sowiecką. Dzięki powstaniu, siły rewolucyjne przejęły kontrolę nad większością instytucji i nad większą częścią terytorium Węgier. Zaczęto wprowadzać zmiany polityczne idące w kierunku uspołecznienia zakładów pracy i usuwania stalinowskich urzędników.

Głównym motorem wydarzeń byli strajkujący robotnicy, którzy już od 24 października podjęli działąlność strajkową na przedmieściach Budapesztu, a wkrótce również w Miskolcu, Gyorze, Szolnoku, Pecsu i Debreczynie. W regionach uprzemysłowionych rewolucję przeprowadzili niemal wyłącznie robotnicy. W każdym mieście, gdzie nowe siły uzyskały przewagę tworzono rady robotnicze: w fabrykach, hutach, elektrowniach, kopalniach i zajezdniach. Opracowywano programy żądań i zbrojono się. Zmiany wprowadzane przez robotników były spontaniczne. W tym czasie istniały żadne dyrektywy rządowe, ani centralne kierownictwo. Rady robotnicze przejęły kontrolę nad fabrykami. W tym czasie Radio Budapeszt wciąż starało się przedstawiać robotników tworzących rady jako “wichrzycieli porządku” i zapewniano, że „spokój” został już przywrócony. W tych miastach, gdzie robotnikom udało się przejąć nadajniki radiowe, te kłamstwa zostały uciszone.

Liberałowie odzyskują inicjatywę na Węgrzech

Świat | Tacy są politycy

Na wczorajszej demonstracji w Budapeszcie, w której brało udział około 40 tys. demonstrantów nie odnotowano już większych zamieszek. Wśród protestujących w poprzednich dniach aktywnie dawali o sobie znać członkowie neo-nazistowskich ugrupowań, takich jak Węgierska Narodowa Partia Wolności. Neo-liberałowie z partii FIDESZ, która zresztą posiada identyczny program gospodarczy, jak rządząca obecnie na Węgrzech partia „socjalistyczna”, nie odważyli się jeszcze wzywać swoich zwolenników na dzisiejszą demonstrację. Jednak jeden z członków partii, Pal Schmitt, nawoływał protestujących podczas wiecu przed parlamentem do założenia białych ubrań, lub opasek na ramię w celu „pokazania, że protestujący odrzucają przemoc”.

Apel o pomoc dla rosyjskich antyfaszystów

Świat | Represje

O pogromie w Karelii i jego konsekwencjach pisaliśmy na CIA tutaj i tutaj. Rożne grupy antyfaszystowskie teraz stanowią jedyną realną obronę wobec terroru faszystowskiego, który otwarcie działa na rosyjskiej scenie politycznej.

Przypominamy, że rosyjscy faszyści zabili wielu ludzi, a wielu innych terroryzowali i atakowali. Najnowszy mord na tle rasowym opisaliśmy tutaj.

Pozorna legalizacja działań ekipy Busha

Świat

Administracja Busha zobowiązała się przestrzegać Konwencji Genewskiej. Tzw. „alternatywne metody przesłuchań” (czyt. tortury) mają zostać zakazane wobec osób przetrzymywanych z powodu podejrzeń o udział w działalności terrorystycznej.

Od tej pory więźniowie mają mieć dostęp do informacji o stawianych im zarzutach, co i tak było gwarantowane przez konstytucję amerykańską, ale było ignorowane pod pozorem „walki z terroryzmem”.

Jihad Benedykta

Świat | Blog

Pewien pan o ksywie "Benedykt XVI" wypowiedział ostatnio kilka uwag, które kosztowały życie włoskiej zakonnicy w Somalii i spowodowały szereg innych kłopotów na świecie. Chodziło o stwierdzenie, że Islam jest religią, która nie ceni logiki i rozumu, oraz że Muzułmanie wyznają niesprawiedliwego i nieracjonalnego boga.

Gdyby stwierdzenie dotyczyło wszystkich religii monoteistycznych, w zasadzie nie byłoby się do czego przyczepić. Wszak Watykan nie słynie ani z logiki, ani z rozumu, a zwłaszcza z szybkości reakcji (500 lat na stwierdzenie, że Inkwizycja była złem - krucjaty jeszcze czekają w kolejce, podobnie, jak pomoc udzielona przez Watykan nazistom uciekającym do Argentyny pod koniec wojny).

Kanał XML