Protesty

Niemcy: Kolejna fala strajków

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Narasta fala strajków ostrzegawczych w niemieckim transporcie publicznym. W środę w samej Lufthansie odwołano 300 lotów, najwięcej we Frankfurcie nad Menem gdzie na wezwanie Zjednoczonego Związku Zawodowego Usług Publicznych (ver.di) zastrajkowało 2000 pracowników lotniska.
Szef ver.di Frank Bsirske zagroził zaostrzeniem strajku, jeżeli negocjacje płacowe prowadzone ze Zwiazkiem Pracodawców Publicznych (VKA) nie osiągną pożądanego efektu. Dotyczą one 1,3 miliona pracowników. VKA chce przeforsować przedłużenie czasu pracy i dwukrotne zwiększenie pensji o 5%, ver.di odmawia i żąda dodatkowo 8% (nie mniej niż 200 Euro miesięcznie).

Również pracownicy transportu miejskiego w Berlinie (BVG) przygotowują się na dłuższy strajk. Jak dotąd strajkuje 12500 pracowników (czyli 96% osób zorganizowanych w ver.di). Nie pracują autobusy, tramwaje i metro, miasto blokują korki. Działają jedynie kolejki S-Bahn, jednak Związek Maszynistów także zapowiada bezterminowy strajk w razie gdyby zarząd Deutsche Bahn nie podpisał umowy o podwyższeniu płac o 12%.

Berlin: Strajk konsumentów w Realu

Świat | Prawa pracownika | Protesty

29. lutego w centrum handlowym w Treptower Park około dwudziestu rozzłoszczonych konsumentów zakłóciło popołudniowe zakupy w Realu. Akcja była wyrazem poparcia dla pracowników hipermarketu, którzy od 8 miesięcy walczą o wyższe pensje i o dodatki do nadgodzin oraz nocnej zmiany.

Około 20 "krytycznych konsumentów" weszło na teren Reala i przy pomocy ponad 40 wózków zablokowało kasy. Jednocześnie rozdawano ulotki obsłudze i innym klientom.
Sprzedaż przez jakiś czas całkowicie ustała, ponieważ oprócz wózków wzdłuż kas rozpostarto taśmę. Kierownictwo zmiany nie było w stanie opanować sytuacji. Aby zapobiec konfliktowi krytyczni konsumenci po jakimś czasie sami się wycofali.

Mimo utrudnień w zakupach część klientów okazała się nadspodziewanie otwarta i solidarna. Również personel, z małymi wyjątkami, zareagował na poparcie ostrożnym przyzwoleniem albo nieukrywaną radością.
Uczestnicy protestu postawili sprawę jasno: chcą popierać strajk sprzedawców występując jako konsumenci. Pracodawcy systematycznie łamią strajk przy użyciu dodatkowej siły roboczej. Nie znajduje też należnego oddźwięku w opinii publicznej.
Dostępne jest video z akcji: http://kanalb.org/

Protesty w Petersburgu przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów

Świat | Protesty

Dwa tysiące ludzi protestowały w Petersburgu przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów. Demonstracja w Petersburgu była jedynym masowym protestem ulicznym, jaki udało się zorganizować opozycji po niedzielnych wyborach. W innych miastach kraju na ulice wyszły tylko prokremlowskie młodzieżówki. Właśnie brakiem wolnych placów stołeczna administracja uzasadniła brak zgody na przeprowadzenie opozycyjnej demonstracji w Moskwie. Organizatorzy postanowili jednak nie rezygnować ze swoich planów.

O tym, że dojdzie do starć z milicją, świadczyły dziesiątki autobusów z OMON i ciężarówek ze specnazem. Ściągnięto je już z samego rana w okolice placu Turgieniewa, planowanego miejsca rozpoczęcia protestu. Wobec groźby blokady stacji metra i przylegających uliczek opozycjoniści zawczasu ulokowali się w pobliskich kawiarniach.Milicja rozszyfrowała ich wybieg i pięć minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęła aresztowania. Najbardziej widowiskowo wyglądała interwencja mundurowych w McDonaldzie. Wtargnęli do restauracji, wyciągając zza stołów kilku aktywistów nielegalnej Partii Narodowo- Bolszewickiej. Na komisariat trafiło ponad 50 osób.

Pracownicy szpitala w Przemyślu zapowiadają blokadę

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Protestujący pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu (Podkarpackie) zapowiadają blokadę drogi krajowej nr 4, prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

Od 13 dni w tym szpitalu trwa głodówka pracowników. Domagają się podwyżek dla wszystkich grup zawodowych w szpitalu. Dotychczas otrzymali je lekarze i pielęgniarki. Powodem zaostrzenia protestu jest brak jakichkolwiek propozycji rozwiązań.

W głodówce w niedzielę uczestniczy 15 pracowników. Rozpoczęło ją 19 lutego pięć analityczek z 50 pracujących w szpitalu. W ciągu kolejnych dni dołączali do nich kolejni pracownicy, m.in. z oddziału rehabilitacji, działu administracji, pracownicy diagnostyki laboratoryjnej, technicy RTG i działu żywienia oraz pralni. Jednak, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, niektórzy z głodujących musieli przerwać akcję. Głodujący w czasie dnia pracy wykonują swoje obowiązki; po pracy nie wracają jednak do domów, ale nocują w szpitalu.

Stan wojenny w Armenii

Świat | Protesty

Osiem osób zginęło w starciach z policją podczas demonstracji w Erewaniu w nocy z sobotę na niedzielę. Prezydent Koczarian wprowadził stan wojenny. Oznacza to, że zabronione są wszelkie demonstracje i wszelkie przekazy w mediach, które nie trzymają się ściśle rządowych źródeł informacji.

Dubaj: Strajki i represje

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W Dubaju trwa obecnie fala strajków. Podobne strajki rozprzestrzeniły się także do Bahrajnu. W Dubaju ponad 75 proc. pracowników to cudzoziemcy. W krajach półwyspu arabskiego - w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Katarze, Omanie oraz Emiratach Arabskich pracuje ponad 13 mln. imigrantów. W tych krajach gdzie panuje inflacja i pieniądze są związane z wartością dolara, pensje spadają. W Dubaju i Katarze koszt życia wzrósł o ponad 38 proc. ostatnio, ale pensje w większości się nie zmieniły. Wielu pracowników z Indii zarabia mniej niż 200 dolarów miesięcznie. Pracownicy z Azji często pracują 80 godzin tygodniowo za 9 dolarów dziennie. Niektórzy z nich także zostali rekrutowani przez nieuczciwe agencje pracy. Wiele agencji trzyma paszporty swoich pracowników, aby ci nie mogli szukać innej pracy, czy wyjechać. Jest także wiele udokumentowanych przypadków niewolnictwa.

24 lutego sąd w Dubaju skazał 45 pracowników z Indii na sześć miesięcy w więzieniu za ich udział w strajku pod koniec 2007 roku. Podczas tych demonstracji doszło do starć z policją. Po zakończeniu wyroku pracownicy mają być deportowani.

Raport organizacji Human Rights Watch o warunkach pracy w Emiratach:
http://www.hrw.org/reports/2006/uae1106/
Fotografie:
http://www.hrw.org/photos/2006/uae1106/

USA: Protesty nauczycieli i uczniów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W zeszłym tygodniu ponad 42 tys. nauczycieli w Portoryko protestowało ws. lepszych wynagrodzeń i warunków w szkołach. Nauczyciele negocjują nowe kontrakty już 30 miesięcy i obecnie pracują bez nich. Nauczyciele dostają mniej za pracę niż w innych częściach Stanów. Ponadto, brakuje wielu rzeczy w szkołach, m.in. nowoczesnego sprzętu, książek itd. Nauczyciele domagają się większej kontroli nad szkołami oraz mniejszych grup w klasach.

Od 20 lutego codziennie odbywają się protesty - raz doszło do starcia z policją. Siedem osób zostało aresztowanych. Władze Portoryko zdelegalizowały związek ponieważ uważają strajk za nielegalny.

W stanie Illinois, nauczyciele także strajkowali w niektórych miastach 26-27 lutego przeciw dyskryminacji. Nauczyciele opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi i upośledzonymi umysłowo oraz ich asystenci pracowali na mniej korzystnych warunkach, niż inni nauczyciele. Akcja strajkowa zakończyła się sukcesem. Inni nauczycieli w Illinois rozważają strajk. Przyłączyli się do nich inni pracownicy szkół, m.in. kucharze i sprzątaczki.

W stanie New Jersey ponad 350 nauczycieli w czwartek wzięło chorobowe w ramach akcji protestacyjnej. W piątek uczniowie demonstrowali poparcie dla ich nauczycieli. Wideo: http://www.northjersey.com/multimedia/video/16123272.html

Pikieta pod Cegielskim

Prawa pracownika | Protesty

W dniu 29 lutego o godz. 14.00. odbyła się pikieta pod bramą główną zakładów Cegielskiego. Protest był związany z bezprawnymi działaniami dyrekcji HCP skierowanymi przeciwko Inicjatywie Pracowniczej i Marcelemu Szaremu, przewodniczącemu IP w Cegielskim i jednocześnie delegatowi załogi do prac w zarządzie HCP. Marcel Szary został pozbawiony w sposób nielegalny możliwości kontaktu z załogą Cegielskiego. Dyrekcja HCP odebrała mu stałą przepustkę zezwalającą na wejście na teren fabryk HCP oraz odmawia mu jej udzielenia w przypadku, kiedy wyraża chęć wejścia na zakład. Działanie takie stanowi naruszenie przynajmniej trzech ustaw (patrz oświadczenie).

Manifestacje mieszkańców Kurdystanu tureckiego przeciw akcji Turcji na terytorium KRG w Iraku

Świat | Protesty

Od kilku dni w miastach Kurdystanu północnego (Turcji wschodniej): Amedzie (Diyarbakır), Wanie (Van) i Bazidzie (Doğubayazıt) trwają akcje protestacyjne przeciwko rozpoczęciu operacji wojskowej przez turecką armię na terytorium Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w Iraku (KRG).

W wyniku trwającej kilka dni operacji wojskowej w starciach zginęło co najmniej kilkanaście osób zarówno po stronie bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), jak i oddziałów ponad dziesięciotysięcznej tureckiej armii. (Prawdziwa liczba ofiar jest trudna do ustalenia). Jak twierdzą tureckie władze głównym powodem akcji zbrojnej w górach Kurdystanu irackiego jest likwidacja obozów PKK i definitywne rozprawienie się z terrorystami.

W trakcie demonstracji w Diyarbakir, Wan i Bayazid Kurdowie sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu, wskazując, że problem Kurdów w Turcji nie sprowadza się do istnienia oddziałów partyzanckich i gdyby tylko tureckie władze wykazały dobrą wolę mógłby dawno zostać rozwikłany w sposób pokojowy i demokratyczny.

Argentyna: Anarchiści demonstrują przed więzieniem w Devoto

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

24 lutego argentyńscy anarchiści przeprowadzili pikietę solidarnościową pod więzieniem w Devoto. Akcja była związana z apelem więźniów-anarchistów z Niemiec, Argentyny, Szwajcarii oraz Hiszpanii. Marco Camenish, Rafa Martínez Zea, Joaquin Garces, Gabriel Pombo, Jose Fernández oraz Diego Petrissans prowadzą strajk głodowy i apelowali o organizowanie akcji międzynarodowych pomiędzy 18 a 28 lutego. Thomas Meyer Falk popiera akcje protestu, ale był przeciwny prowadzeniu strajku głodowego.

http://cnabsas.blogspot.com/

Wielka Brytania: Okupacja dachu parlamentu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Aktywiści z organizacji "Plane Stupid" - walczącej o ochronę środowiska - wspięli się na dach Izby Gmin w Londynie protestując w ten sposób przeciw budowie trzeciego pasa startowego na londyńskim lotnisku Heathrow.

Protestujący weszli na dach budynku i tam rozwinęli transparent z napisem "Nie dla trzeciego pasa startowego". Pięć osób zostało zatrzymanych.

Protest zorganizowano w ostatni dzień rządowych konsultacji dotyczących planów powiększenia lotniska Heathrow. To już drugi protest związany z tą kwestią w tym tygodniu. W poniedziałek Greenpeace udało się sforsować ochronę na londyńskim lotnisku i wspiąć się na kadłub pasażerskiego samolotu linii British Airways.

- Stoję na dachu parlamentu, gdyż proces demokratyczny został skorumpowany. Przemysł lotniczy uzyskał poparcie słabego premiera, aby zakończyć konsultacje w sprawie lotniska. Nie rozważano nawet kwestii globalnego ocieplenia klimatu, pomimo tego, co (premier Gordon) Brown mówił o ochronie środowiska i pomimo ogromnego wpływu, jaki lotnictwo wywiera na klimat – powiedział jeden z protestujących.

www.planestupid.com

Protesty w Waszyngtonie i Pradze

Świat | Militaryzm | Protesty

Dzisiaj aktywiści antymilitaristyczni protestowali w Pradze i w Waszyngtonie przed Białym Domem z okazji wizyty Mirka Topolanka u George'a Busha. Topolanek powiedział, że porozumienie ws. radaru jest "bliskie" i, że pozostałe do rozstrzygnięcia sprawy tylko drobne szczegóły.

Aktywiści planują protest podczas wizyty Donalda Tuska do Białego Domu 10 marca.

Ateny: Marsz Antyfaszystowski

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

W sobotę 23 lutego przeszedł przez centrum Aten antyfaszystowski marsz zorganizowany przez anarchistów i antyautorytarystów. Miał być odpowiedzią na serię faszystowsko-policyjnych ataków na autonomiczne miejsca i działaczy anarchistycznych/antyautorytarnych.

Zanim rozpoczął się marsz, gromadzący się anarchiści rozbili grupkę koncentrujących się nieopodal faszystów. W czasie marszu zniszczono nieokreśloną liczbę ulicznych kamer. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 2 tysiące osób.

JSW wciąż zwalnia strajkujących z Budryka

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Po zwolnieniu dwóch osób i pięciu wypowiedzeniach umów dla liderów zakończonego 31 stycznia strajku w kopalni Budryk - 20 lutego zwolnienia otrzymały kolejne dwie osoby.

Oba zwolnienia dyscyplinarne zostały wysłane pocztą. JSW grozi, że jeszcze pięć zwolnień może zostać dostarczonych tą samą drogą. JSW także bada kolejne przypadki "łamania prawa" podczas strajku. Zwalnianym zarzuca się m.in. łamanie regulaminu pracy w trakcie protestu.

Szczecin: Dyskusja na temat tarczy

Kraj | Militaryzm | Protesty

Wczoraj odbyła się dyskusja w szczecińskim klubie Kontrasty na temat tarczy antyrakietowej. Organizatorem była Szczecińska Kampania Antywojenna (SKA).

Wykład wyjaśniający działanie tarczy antyrakietowej i obalający mity narosłe wokół tematu, przeprowadzili goście z Warszawy współorganizujący demonstracje w Słupsku oraz będący członkami/członkiniami Związku Syndykalistów Polski. Dowodzono, że bzdurą są twierdzenia jakoby tarcza chroniła również Polskę, a wręcz przeciwnie narazi mieszkańców Radzikowa i okolic, na ewentualne ataki. Mówiono również o ofensywnym charakterze danej instalacji oraz zagrożeniach rosnącą militaryzacją.

Pod koniec spotkania doszło do żywej dyskusji z uczestnikami spotkania. Zastanawiano się między innymi jak prowadzić kampanie antymilitarystyczne, w jaki sposób powstrzymać Teksańską Masakrę Piłą Mechaniczną i Rakietami Patriot.

Kanał XML