Protesty

Protest rolników w Warszawie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Tysiąc rolników protestowało w Warszawie przeciwko niskim cenom skupu trzody chlewnej oraz przeciwko GMO. Według rolniczych związków zawodowych cena skupu trzody chlewnej kształtuje się na poziomie 2,8-3,0 zł/kg. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tygodniu od 14 do 20 stycznia za trzodę chlewną średnio płacono 3,47 zł/kg, czyli o 9,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.

W petycji rolnicy wyrażają sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie. Ponadto domagają się określenia zasad wzrostu środków produkcji, uwzględnienia inicjatywy plantatorskiej przy restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego, wdrażania programu wsparcia biopaliw oraz zachowania Polski jako kraju wolnego od organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO).

Protesty rolników komentował Waldemar Pawlak. - Obecne protesty rolników to echa komuszych tęsknot. Rolnicy produkują mięso i chcą, żeby państwo martwiło się, co z nim dalej zrobić - mówił wicepremier w "Magazynie 24 godziny" TVN.

Zamość: Listonosze zapowiadają strajk

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Zamościu pracownicy Poczty Polskiej domagają się podwyżki o 800 zł, podaje Dziennik Wschodni. Jeżeli dyrekcja nie zgodzi się na żądania listonoszy - będzie strajk.

- Jesteśmy obładowani wypchanymi torbami, z cennymi przesyłkami wędrujemy po ciemnych, niebezpiecznych zaułkach i prawie niewiele z tego mamy. Ledwo starcza nam na życie - mówią pracownicy.

W zamojskim Urzędzie Pocztowym pracuje ok. 800 osób. Listonosze zarabiają średnio od 1,3 tys. zł do 1,8 tys. brutto Zarobki pracowników obsługi (np. w pocztowym okienku) są podobne lub nawet niższe.

Zarząd JSW zwalnia pięciu związkowców.

Prawa pracownika | Protesty | Represje

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wszczął procedurę zwolnienia z pracy pięciu kolejnych związkowców z kopalni "Budryk". Zarzuca im łamanie prawa podczas strajku w tej kopalni.

Zdaniem osób tworzących komitet strajkowy, działania zarządu naruszają porozumienie z 31 stycznia, które zakończyło trwający półtora miesiąca protest.

Rzecznik JSW nie chce podać nazwisk pięciu osób, których chce zwolnić JSW. Według nieoficjalnych informacji są wśród nich liderzy protestu - Grzegorz Bednarski z "Kadry" i Krzysztof Łabądź z "Sierpnia 80".

Zielona Góra: Kolejna pikieta pod Auchan

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

9 lutego odbyła się kolejna pikieta przeciwko Auchan, tym razem ponownie w Zielonej Górze. Kilka osób z OZZ Inicjatywa Pracowniczej oraz aktywistów z woj. lubuskiego zjawiło się pod sklepem z transparentem "Hiper wyzysk w Auchan". Rozdano 400 ulotek. Interweniował ochrona, która po kilkunastu minutach po rozpoczęciu się akcji poprosiła uczestników o rozejście się, na co pikietujący się nie zgodzili. Pikieta bez dalszych zakłóceń trwała ok. godziny i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem lokalnych mediów.

Cegielski: kolejne protesty

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

11 lutego, po godzinie 9.00. kilkuset pracowników pierwszej zmiany w zakładach H. Cegielski S.A. zatrzymało produkcję i na wezwanie związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, zjawiło się na wiecu.

Bezpośrednią przyczyną protestu był fakt, że w dniu 8 lutego, z wynagrodzeniem za styczeń, pracownikom Cegielskiego nie wypłacono wcześniej (w IV kwartale 2007 roku) przyznanych premii. Dodatkowo Dyrekcja HCP S.A. odwołała, zaplanowane na jutro, rozmowy płacowe. Inicjatywa Pracownicza w HCP domaga się zachowania dotychczasowych premii oraz podwyżki na 2008 rok w wysokości 6 proc.

Protest personelu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Żurawicy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Od początku lutego trwała codziennie kilku godzinna okupacja protestacyjna gabinetu dyrektora. Protestowały pielęgniarki Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy. Domagały się podwyżek, na co dyrektor nie chciał się zgodzić.

11 lutego ponad połowa pielęgniarek wzięła urlopy chorobowe. Miała to być nowa forma protestu. Dziś cofnięto im urlopy. Dyrektor szpitala Janusz Kołakowski odebrał działania personelu jako zorganizowany przez związki zawodowe protest. Jego urzędnicy wieczorem w trybie pilnym odwoływali ludzi z urlopów. Pisma dostarczono do 18 adresatów. Jeździli od domu do domu i straszyli ludzi zwolnieniem z pracy.

Rolnicy z całej Polski będą protestować przeciw GMO

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Jak podaje Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi dnia 13 lutego 2008 r. o godzinie 11 w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa odbędzie się protest Solidarności Rolników Indywidualnych. Z hasłem "POLSKA ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA I TRADYCYJNA ZAMIAST ŻYWNOŚCI GMO" przyłączają się do protestu rolnicy z Krajowego Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka "serceEKOziemi", oraz ze stowarzyszeń EKOPOLSMAK i EKOLAND. Rolnicy Ci przywiozą ze sobą petycję, w której żądają zakazu GMO i mutanta, który przedstawia obraz zwierzęcia poddanego modyfikacjom genetycznym.

Węgry: Atak na demonstrację przeciwko prywatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych

Świat | Gospodarka | Protesty

Węgierska policja użyła gazu łzawiącego, by rozbić demonstrację pod gmachem Zgromadzenia Narodowego w Budapeszcie przeciw prywatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych.

Demonstranci zdemontowali stalowe bariery, którymi policja otoczyła gmach parlamentu na Placu Kossutha i obrzucali butelkami oraz cegłami samochody deputowanych, którzy wyjeżdżali po zakończonej sesji z gmachu Zgromadzenia. W ubiegły piątek nieznani sprawcy zaatakowali koktajlami Mołotowa domy kilku deputowanych Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP). Rzecznik węgierskiej lewicy stwierdził, że były to "zamachy terrorystyczne w celu zastraszenia deputowanych". Parlament jednak przyjął ustawę o prywatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych. 203 deputowanych było za, 173 przeciw.

Ustawa przewiduje tworzenie 22 firm ubezpieczeniowych, które będą w 49 procentach w rękach prywatnych firm. 9 marca miało odbyć się referendum w sprawie reformy służby zdrowia i systemu ubezpieczeń społecznych, jednak koalicja rządząca przeforsowała przyjęcie ustawy przed referendum.

Niemcy: Protest pod Nokia

Świat | Prawa pracownika | Protesty

O sytuacji pracowników z fabryki Nokia w niemieckim Bochum już pisaliśmy na CIA. Dziś około 6 tysięcy osób otoczyło żywym łańcuchem fabrykę, protestując w ten sposób przeciwko planom jej zamknięcia i przeniesienia produkcji do Rumunii. W Bochum pracę straci 2,3 tys. osób.

W poniedziałek uruchomiona zostanie nowa fabryka Nokii w mieście Jucu niedaleko Klużu w rumuńskim Siedmiogrodzie. Na razie zatrudnionych tam będzie 200 osób, ale w połowie roku nowa placówka ma przejąć większość obecnej produkcji fabryki w Niemczech.

Włoski strajk w Carrefourze?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Protest w marketach Carrefour wisi na włosku. Osoby zatrudnione w tej sieci bezskutecznie domagają się wprowadzenia dodatku stażowego.

Przewodniczący „Solidarności” w Carrefour Katowice Krzysztof Czaja informuje, że protest miał odbyć się w najbliższą sobotę, ale został zawieszony. Zarząd odpowiedział na pisma związkowców i ustalił termin rozmów. Spotkanie zaplanowane zostało na 25 lutego. Wezmą w nim również udział dyrektorzy sklepów.

– „Wprowadzenie dodatku stażowego to jedna z najważniejszych kwestii dla przyszłości sieci. Bardzo często nowo zatrudniony pracownik dostaje wyższą pensję, niż osoba doświadczona z kilkuletnim stażem” – mówi Krzysztof Czaja.

Związkowcy podkreślają, że wynagrodzenia pracowników sieci są bardzo niskie. Z tego powodu wielu z nich rezygnuje z pracy. Z firmy odchodzą najlepsi, najbardziej doświadczeni. – „Zarząd dba o rozwój, inwestycje, ale zapomina o tym co najważniejsze, czyli ludziach” – podkreślają związkowcy.

Kupcy kontra policja przed ministerstwem sportu

Protesty

Przepychanka przed siedzibą ministerstwa sportu i turystyki. Kupcy ze stadionu X-lecia, zrzeszeni w stowarzyszeniu "Stadion" w trakcie swojej manifestacji przed resortem sportu starli się z policją. Ponad dwustu manifestantów pikietuje tam od rana, domagając się przeniesienia targowiska ze stadionu na Targówek.

Protestujący zablokowali ul. Senatorską, trzymają transparenty z napisami:"Panie ministrze, dotrzymaj obietnic!", "Radzymińska albo śmierć". Kilkudziesięciu funkcjonariuszy wzywało kupców do odblokowania wjazdu do resortu. Kiedy kupcy nie ustępowali, policjanci próbowali zepchnąć protestujących sprzed bramy resortu - wówczas doszło do przepychanek i szarpaniny.

Komu służy władza? Problem komercjalizacji przestrzeni publicznej w Szczecinie

Kraj | Gospodarka | Protesty | Publicystyka

Po zwycięstwie Platformy Obywatelskiej nad innymi partiami konserwatywno-neoliberalnymi w Szczecinie rozpoczęła się wielka likwidacja placówek publicznych. Pod młotek młodej ekipy poszedł w pierwszym rzędzie Szpital Miejski, który miał tego pecha, iż znajduje się w centrum miasta. Wyrok zapadł również na szkołę integracyjną. I potem kolejne wiadomości o planach likwidacji. Szpital dziecięcy został wybudowany w złym miejscu, podobnie Szkoła Podstawowa 54…

Podczas demonstracji przeciwko planom Prezydenta i spółki przedstawiciele likwidowanych szkół i szpitali zadawali pytanie: W czyim interesie są te działania? Kto na tym zarobi? Oczywiście odpowiedzi nie dostali, żadne nazwiska nie padły i nie padną. Można jednak odpowiedzieć na to pytanie. Bardziej ogólnie.

Szczecin: Demonstracja przeciwko likwidacji szkół i szpitali

Kraj | Gospodarka | Protesty

Dziś o godzinie 15 odbyła się demonstracja w Szczecinie przeciwko likwidacji szpitali i szkół, którą to planują przeprowadzić obecne władze miasta. W proteście brało udział około 200 osób w tym przedstawiciele likwidowanych placówek, między innymi Szpitala Miejskiego, Szpitala dziecięcego, Szkoły integracyjnej na Osowie. Pojawiło się też sporo osób prywatnych.

Estonia: Przeciw państwu policyjnemu

Świat | Militaryzm | Protesty

W ten sam sposób, w jaki amerykański rząd użył ataków 11 września w celu powiększenia kontroli nad obywatelami (wprowadzając Patriot act), teraz estoński rząd używa z podobnym zamiarem zeszłoroczne kwietniowe zamieszki by wprowadzić przepisy, które dramatycznie poszerzą prawa policji. Propozycja zmian wyszła od ministra spraw wewnętrznych, Jüri Pihla, członka partii socjaldemokratycznej.

Proponowane zmiany obejmują:

  • Zaostrzenie konstytucji w kwestii dotyczącej demonstracji, które będą mogły zostać zakazane w przypadku propagowania zmian porządku konstytucyjnego.
  • Daje rządowi możliwość nadużywania policji
  • Daje policjantom możliwość nadużywania swoich praw
  • Pozwala na zablokowanie organom represji pokojowej demonstracji bez podania powodów takiej decyzji
  • Pozwala na „prewencyjne zatrzymywanie osób bez powodu”
  • Pozwala na zatrzymywanie pokojowych demonstrantów pod pretekstem posiadania „przedmiotów mogących służyć do zamaskowania twarzy”
  • Osłabia przepisy uniemożliwiające do tej pory używanie podsłuchów na masową skalę
  • Pozwala funkcjonariuszowi policji w przypadku nie zadziałania perswazji użyć śmiertelnej broni elektrycznej

Strajkuje Lot Ground Services na Okęciu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

O godz. 6 protest rozpoczęli pracownicy jednej ze spółek obsługi naziemnej - Lot Ground Services. Spółka obsługuje pasażerów linii Centralwings, Eurolot oraz PLL LOT. Na lotnisku zapanował chaos. Odprawy tych przewoźników zostały zawieszone. Strajk ma zakończyć się o godzinie 8.

Kanał XML