Protesty

Będzie strajk na poczcie?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wśród pracowników Poczty Polskiej wrze. W związku z tym kierownictwo Poczty Polskiej przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami 45 związków zawodowych działających w tym przedsiębiorstwie.

Część związków domaga się 1,5 tysiąca złotych podwyżki. w listopadzie i grudniu 2006 roku odbył się ogólnopolski strajk, lecz mimo obietnic ze strony zarządu postanowienia postrajkowe nie są realizowane.

Strajkujący w Budryku: Zarząd sponsoruje uległe mu związki

Kraj | Protesty

Niezgodnie z prawem, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest rozdysponowany pomiędzy związki zawodowe i służy do finansowania imprez związkowych. Tymczasem zgodnie z ustawą powinien być przeznaczony dla najbiedniejszych i dzielony w oparciu o warunki socjalno-życiowo-bytowe pracowników - piszą Grzegorz Bednarski ze Związku Zawodowego "Kadra" i Krzysztof Łabądź z WZZ "Sierpień 80" w piśmie do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Związkowcy jako przykład podają kopalnię "Borynia", gdzie środki z funduszu socjalnego przelewane są przez pracodawcę bezpośrednio na konta związkowe i dalej tylko związki nim dysponują, finansując z nich swoją działalność.

Solidarność rozważa akcje protestacyjne w całym kraju

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozpoczyna konsultacje w sprawie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pod hasłem "Wszyscy zasługujemy, żeby godnie zarabiać".

Solidarność rozważa centralną manifestację w Warszawie i ogłoszenie Ogólnopolskich Dni Protestu w poszczególnych regionach i branżach.

Budryk: Okupacja trwa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Strajkujący od 44 dni górnicy z kopalni "Budryk" zdecydowali we wtorek wieczorem o przywróceniu okupacyjnej formy protestu.

We wtorek rano, gdy przed bramę kopalni drugi dzień z rządu przyszli pracownicy niepopierający protestu, strajkujący otworzyli bramy i umożliwili tej części załogi wejście i nie utrudniali podjęcia pracy. Podobnie było na kolejnych zmianach. Górnicy zjechali na dół i rozpoczęli przygotowania do wznowienia wydobycia węgla. Przedstawiciele kopalni informowali wcześniej, że w środę przygotowania będą kontynuowane, a niestrajkująca załoga, zamiast do kopalnianej stołówki, powinna przyjść prosto do kopalni i podjąć pracę. Jednak decyzja komitetu o przywróceniu formy strajku okupacyjnego oznacza, że strajkujący nie wpuszczą nikogo do zakładu.

Ustępstwa pracodawców po strajku pracowników metra w Madrycie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

17 grudnia 2007 r. rozpoczął się strajk personelu czyszczącego metro w Madrycie. Pracownicy są zatrudniani przez 4 różne firmy. Strajk poparły różne związki, m.in. CNT.

Wśród żądań CNT znajdowały się następujące postulaty: brak dyskryminacji ze względu na rodzaj zatrudnienia – równe płace i świadczenia socjalne dla wszystkich pracowników, niezależnie od rodzaju podpisanej umowy; stałe umowy o pracę dla wszystkich; dodatki do pensji dla personelu sprzątającego narażonego na kontakt z trującymi substancjami; podwyżki pensji zależne od stażu pracy; 35 godzinny tydzień pracy; gwarantowane zwolnienia chorobowe; ustalenie listy prac, które nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży.

Ponad 1500 pracowników wzięło udział w strajku odmawiając czyszczenia śmieci w sieci metra. 21 dni po rozpoczęciu strajku podpisane zostało porozumienie z pracodawcami.

Meksyk: Marsz Zgromadzenia Ludowego Mieszkańców Oaxaca (APPO)

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo

16 stycznia br. 22 Sekcja Związku Nauczycieli Meksyku i Powszechne Zgromadzenie Mieszkańców Oaxaca (APPO) zorganizowało marsz protestacyjny, który obejmował trasę ok 2 mili od stadionu Vasconcelos w Niños Heroes de Chapultepec do placu Zocalo w centrum Oaxaca.

Wśród uczestników marszu byli również rodzice z dziećmi, uczestnicy prezentowali szerokie spektrum członków społeczeństwa obywatelskiego w Oaxaca. Główne żądania demonstrantów to: cofnięcie decyzji rządu o podwyżce cen na produkty pierwszej potrzeby oraz nietykalność dla historycznego centrum miejskiego w Oaxaca.

Budryk: pierwsze od dawna "merytoryczne" rozmowy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

O pierwszych od dawna "merytorycznych rozmowach" i "pewnym zbliżeniu stanowisk" mówili w poniedziałek po zakończeniu kolejnych negocjacji w siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przedstawiciele górników strajkujących od 43 dni w kopalni "Budryk".

Jak przyznał jeden z liderów strajku, Grzegorz Bednarski z kopalnianej "Kadry", choć przedstawiciele komitetu strajkowego "byli w poniedziałek wyposażeni w pełnomocnictwa do wywalczenia średnich miesięcznych zarobków w JSW", "można uznać", że wypracowane w poniedziałek propozycje w większości spełniają postulaty protestujących.

"Została tu zgłoszona pewna propozycja, (...) która wynikła w trakcie merytorycznej dyskusji. Przedstawimy ją teraz w kopalni, czy załoga jest w stanie ją zaakceptować. Nie jesteśmy teraz tu w stanie zdecydować za ludzi" - powiedział po zakończeniu rozmów Bednarski.

Chile: 111 dzień strajku głodowego

Świat | Protesty

Patricia Troncoso, aktywistka Mapuche więziona w Chile już 111 dni prowadzi strajk głodowy, domagając się uwolnienia więźniów politycznych.

South London Solidarity Federation wzywa do pilnej kampanii, by uratować życie Patricii Troncoso, więźnia politycznego prowadzącego obecnie strajk głodowy.

Według informacji przekazanych przez towarzyszy z Santiago, Patricia może umrzeć w ciągu 3-4 dni. Od 111 dni prowadzi strajk głodowy. W ciągu ostatnich dni była karmiona siłą przez policję. Według lekarzy, nie wydaje się prawdopodobne, by Patricia mogła przeżyć więcej niż 10 dni w obecnych warunkach.

Patricia jest odcięta od przyjaciół, rodziny, a nawet od pomocy medycznej. Według lekarzy, którzy starają się pomóc Patricii, sytuacje, w których wojsko uniemożliwia lekarzom dostęp do chorej nie miały miejsca nawet za czasów dyktatury Pinocheta.

Chiny: Protesty podczas pogrzebu mężczyzny zamordowanego przez policję

Świat | Protesty

Dziesięć tysięcy osób przyszło na pogrzeb Wei Wenhua, którego chińska policja zabiła za to, że filmował telefonem komórkowym starcia policjantów z protestującymi chłopami w prowincji Hubei, o czym informowaliśmy już wcześniej. Poza tym 200 taksówkarzy rozpoczęło strajk i zablokowało centrum miasta w proteście przeciwko temu morderstwu.

Protest transportowców odroczony

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Blokada Warszawy zapowiadana przez transportowców, została odroczona do wtorku. - Komitet protestacyjny przewoźników ma do godz. 20.00 w poniedziałek otrzymać informacje ze strony rządu o postępie prac nad rozwiązaniem kryzysu na wschodniej granicy - powiedział Buczek.

Powodem protestu transportowców jest strajk celników na granicy wschodniej Polski, który powoduje powstawanie gigantycznych korków i oczekiwanie na odprawę sięgające kilku dni. Wielu celników jest na zwolnieniach lekarskich, inni biorą urlopy na żądanie.

Ministerstwo Finansów wysłało zaproszenia do celników na rozmowy we wtorek o godz. 10.

Szwajcaria: protesty przeciwko szczytowi w Davos

Świat | Protesty

W weekend zakończyło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos - jednej z bardziej znanych niedemokratycznych instytucji koordynujących działania biznesu i władz państwowych. Jak co roku, w tym samym czasie odbyły się protesty ruchów społecznych opowiadających się za pociągnięciem do odpowiedzialności globalnych elit za politykę, którą wprowadzają w życie.

W piątek wieczorem 45 demonstrantów protestujących przeciwko Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos zostało aresztowanych w Zurychu. Policja użyła wobec nich gumowych pocisków. Ruch uliczny został zablokowany na 45 minut, po czym demonstracja została rozpędzona.

W sobotę 19 stycznia, w Bernie zatrzymano ponad 200 osób podczas demonstracji poprzedzających szczyt w Davos.

Rosja: Represje podczas akcji przeciw budowie elitarnego domu

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

O ruchu przeciw budowie elitarnych budynków w Moskwie już pisaliśmy na CIA. 22 stycznia miała odbyć się kolejna akcja w Moskwie na ul. Marszała Birjuzowa. Niestety akcja nie udała się ponieważ policja od razu zadziałała i zaczęła aresztować uczestników. Pomiędzy aresztowanymi byli członkowie rosyjskiej sekcji IWA, KRAS (MPST) oraz Autonomicznej Akcji. Nie zostały postawione im zarzuty, ale kilka osób ma zapłacić grzywnę.

Transportowcy zablokują jutro Warszawę !

Kraj | Protesty

Transportowcy zapowiadają na jutro blokadę Warszawy. Związek Pracodawców Transportu Drogowego wezwał swoich członków do pełnej gotowości. TIR-y na ulicach stolicy mają zmusić ministra finansów do podjęcia rozmów ze strajkującymi celnikami. Strajk celników odbija się na kierowcach TIR-ów, którzy czekają w kolejkach na granicy nawet do trzech dni.

Na razie związek nie chce mówić o szczegółach strajku. - Na pewno nie wezmą w nim udziału kierowcy uwięzieni na wschodniej granicy - powiedział RMF FM szef związku Bolesław Milewski.

Demonstracja pod ambasadą Izraela w Warszawie

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

26 stycznia 2008 o godzinie 13 przed ambasadą Izraela w Warszawie odbyła się pikieta przeciwko blokadzie Strefy Gazy i polityce Izraela. W demonstracji brało udział ok. 40 osób, m.in. z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej, Pracowniczej Demokracji, Inicjatywy Stop Wojnie, Federacji Anarchistycznej oraz portalu Viva Palestyna. Uczestniczy pikiety trzymali tablice nawołujące do zatrzymania blokady Gazy oraz wzywające do wyjścia wojsk Izraelskich z terenów okupowanych.

Warszawa: Akcja przeciw łamaniu praw pracownicznych w Auchan

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Warszawie pod sklepie Auchan w centrum handlowym Wola Park odbyła się akcja przeciwko łamaniu praw pracowniczych. Akcja została zorganizowana w ramach kampanii przeciwko Auchan po tym, jak w Zielonej Górze z jednego ze sklepów zwolniono Piotra Krzyżaniaka, działacza Inicjatywy Pracowniczej. Podobne akcje miały miejsce już wczoraj w Warszawie oraz dziś w Poznaniu i w Gdańsku.

Aktywiści weszli do centrum handlowego, rozwinęli transparenty i rozdawali ulotki i fałszywe reklamy sklepu. "Reklamy" i inne naklejki także zostały rozlepione na terenie sklepu. Akcja trwała ok. pół godziny. W akcji brali udział członkowie grup: Lewicowa Alternatywa, Związek Syndykalistów Polski, GPR, LBC i Sierpień 80. Do akcji przyłączyli się członkowie Federacji Anarchistycznej z Torunia, a nawet goście z czeskiego ruchu anarchistycznego.

Kanał XML