Protesty

Warszawa: Brutalna interwencja ochrony na antyfutrzarskim proteście

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

AKCJA MAILINGOWA! PROSIMY O WSPARCIE!

W sobotę w Warszawie odbyły się dwie akcje pod sklepami Simple w Centrum Handlowym Arkadia i w Złotych Tarasach. Aktywiści i aktywistki protestowali przeciw zabijaniu zwierząt i sprzedaży futer. W sklepie Simple działaczom praw zwierząt wykręcano ręce, kopano ludzi, również leżących na ziemi, ochroniarze przyduszali aktywistów butami.

Budryk: bez porozumienia. Strajk trwa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Bez porozumienia zakończyły się wczoraj rozmowy związkowców z kopalni "Budryk" z zarządem JSW. Piątkowe żądanie rezygnacji z dotychczasowych ustaleń i powrotu do negocjacji na podstawie pierwotnych postulatów sprzed dwóch miesięcy zaostrzyło stanowisko protestujących, a same postulaty są niemożliwe do zrealizowania z powodu błędu w piśmie dostarczonym przez komitet strajkowy - uważa zarząd JSW.

- Punktem odniesienia nie jest już dla nas średnia w kopalni Krupiński, bo pan prezes Zagórowski stwierdził, że to nieprawda, że Krupiński najmniej zarabia. Skoro nie wiemy, jakie to kopalnie, wracamy do postulatu zrównania do średniej płacy w całej JSW - powiedział lider ZZ Kadry w Budryku Grzegorz Bednarski.

Dodał, że w tej sytuacji protestujących "nie interesuje kwota podwyżek", a zasada "równego traktowania".

Akcja solidarnościowa w hipermarkecie Auchan

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

25 stycznia odbyła się pikieta pod hipermarketem Auchan na warszawskiej Pradze. W akcji brali udział członkowie warszawskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski, Federacji Anarchistycznej oraz inne osoby. Pikietujący protestowali przeciwko łamaniu praw pracowników oraz złym warunkom pracy w hipermarketach Auchan.
Aktywiści wyrazili swoją solidarność także z pracownikiem ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownika, który został zwolniony z pracy.

Przed rozpoczęciem akcji, nieznani sprawcy weszli do hipermarketu i rozkleili najnowsze "reklamy" firmy Auchan w strategicznych miejscach. Kilka godzin wcześniej, podobna akcja miała miejsce przed krajową siedzibą Auchan. Nowe etykietki zostały także rozklejone na różnych towarach.

Antynatowskie protesty na Krymie

Świat | Militaryzm | Protesty

Ponad trzy tysiące Ukraińców uczestniczyło na Krymie w demonstracji przeciwko planom integracji kraju z NATO. Był to pierwszy z zapowiadanych protestów społecznych przeciwko planowanemu przyłączeniu Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO.

Prezydent Wiktor Juszczenko, premier Julia Tymoszenko i przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk w liście wystosowanym w ubiegłym tygodniu do sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera poprosili o przyłączenie Ukrainy do natowskiego Planu Działań na Rzecz Członkostwa (Membership Action Plan) na kwietniowym szczycie Sojuszu w Bukareszcie.

Bangladesz: Kolejne strajki i akcje pracownicze

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 350 fabryk w specjalnej strefie ekonomicznej Dhaka Export Processing Zone (DEPZ) musiało zostać zamkniętych podczas gwałtownych akcji pracowniczych w stolicy Bangladeszu.

Policja starła się z pracownikami, którzy atakowali fabryki, budowali barykady oraz podpalili kilka ciężarówek i samochodów.

Pracownicy protestują ponieważ często nie dostają nawet gwarantowanej pensji minimalnej, która wynosi tylko 24 dolarów miesięcznie.

Szczecin: Kolejny szpital do likwidacji

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Władze Szczecina zabierają się do likwidacji kolejnego szpitala. Tym razem na celownik wzięli szpital dziecięcy przy ul. św. Wojciecha. Rodzice i personel protestuje. Są zbierane podpisy.

Związkowcy podkreślają, że ten szpital dziecięcy skupia jedyne w regionie ośrodki - m.in. oddział ratunkowy, stację dializ, reumatologię, nefrologię. Społeczna wartość takiego szpitala jest nie do obliczenia.

Szczecin: Protest rodziców przeciwko likwidacji szkoły

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Protesty

Szkoła Podstawowa 54 w Szczecinie ma zostać zlikwidowana. Nie wiadomo za bardzo co powstanie na jej miejscu. Na razie władzy przeszkadza istnienie szkoły, bo przez to nie mogą wyciągnąć kasy na renowacje budynku.

Syberia: pikieta pod polskim konsulatem w solidarności z protestującymi w "Budryku"

Świat | Protesty

Przed polskim konsulatem w Irkucku odbyła się pikieta solidarnościowa rosyjskich anarchistów z sekcji Akcji Autonomicznej z protestującymi górnikami z Budryka. Protestujący próbowali przekazać konsulowi oświadczenie protestacyjne, ale nie zostało ono przyjęte pod pretekstem formalnym. Anarchiści z Irkucka przekazują pracownikom Budryka życzenia powodzenia i wyrazy braterskiej solidarności. W swoim liście poparcia napisali: "Irkuck jest z Wami!".

Poniżej publikujemy list, który Akcja Autonomiczna próbowała przekazać do polskiego konsulatu.

Szczecińska Kampania Antywojenna: Kim jesteśmy?

Militaryzm | Protesty | Publicystyka

Szczecińska Kampania Antywojenna (SKA) jest ruchem społecznym mieszkańców Szczecina, którzy sprzeciwiają się udziałowi polskich wojsk w okupacyjnych misjach w Iraku i Afganistanie, oraz instalacji na terenie naszego kraju elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Nie jesteśmy sami. Przeciwko udziałowi polskich wojsk w okupacji Iraku jest blisko 80% polskiego społeczeństwa. Podobną postawę zajmują Polacy w kwestii okupacji Afganistanu. Nie chcemy również tzw. tarczy antyrakietowej – już teraz 55% z nas jest jej przeciwne. Mimo to, kolejne polskie rządy, nie licząc się zupełnie z wolą większości obywateli, posyłają żołnierzy na następne wojny, a obecnie planują instalacje na terytorium naszego kraju baz wojskowych obcego mocarstwa.

Przekroczmy liberalizm (rec. Samir Amin "Wirus liberalizmu")

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny | Ubóstwo | Wybory

Kolejna pozycja z serii biblioteki Le Monde diplomatique jest drugą książką Samir`a Amin`a na rynku polskim. Przy czym produkt ten nie jest neutralny, nie roztapia się w masowej produkcji tresująco-rozrywkowej, jak również nie zajmuje szlachetnego miejsca na próchniejącej i zakurzonej półce z towarami luksusowymi. Nie jest to książka wyniośle usprawiedliwiająca statut quo, czy nawet poddająca stabilizującej krytyce jak wytwory J. E. Stiglitz`a. Nie, jest to książka stająca w zróżnicowanym szeregu bezwzględnych kontestatorów, w szeregu rewolucyjnych intelektualistów. Jest jednym z partyzantów na ideologicznym froncie walki z hegemonią liberalizmu.

Nie zamkną Cukrowni Lublin

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Jest na to szansa. Wczoraj ministerstwo skarbu zapowiedziało zmiany w zarządzie Krajowej Spółki Cukrowej. To rodzi nadzieję, na to, że do likwidacji zakładu przy Krochmalne nie dojdzie.

Decyzja przyszła w sama porę. Po 40 dniach strajku, do okupujących fabrykę pracowników dołączyli plantatorzy buraka cukrowego. Cukrownicy rozpoczęli protest w połowie grudnia po tym jak krajowa spółka cukrowa ogłosiła projekt restrukturyzacji i między innymi likwidacji cukrowni. Pracownicy postanowili ze nie dopuszcza do tego. Dwa tygodnie temu rozpoczęli okupacje zakładu. Jak długo jeszcze potrwa? W tej sprawie spotkają się dziś związkowcy.

Źródło: Centrum.fm (http://www.centrum.fm/donosy/984454)

Pielęgniarki protestują na Lubelszczyźnie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W trzech szpitalach na Lubelszczyźnie akcję protestacyjną prowadzą dzisiaj pielęgniarki. W dwóch placówkach - w Puławach i Kraśniku pracują tylko oddziałowe. Pozostałe pielęgniarki wzięły dzień urlopu "na żądanie".

Nie do końca jasna jest sytuacja w szpitalu PSK-4 w Lublinie. Nieoficjalne wiadomo, że wczoraj pielęgniarkom odmówiono udzielenia urlopu argumentując to dezorganizacją pracy. (IAR)

Dzikie strajki ogarniają Wietnam

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W ciągu ostatnich 2 tygodni miało miejsce około 30 dzikich strajków w Ho Chi Minh City i w prowincji Dong Nai w południowym Wietnamie. Strajkujący domagają się wyższych pensji, zmniejszenia liczby godzin pracy i dodatkowych premii. Strajk w fabryce J.Young z kapitałem południowo-koreańskim w dzielnicy Hoc Mon trwał sześć dni.

Pracownicy zarabiają tam najwyżej 100 USD miesięcznie, pomimo iż pracują do granic wytrzymałości organizmu. Wskaźnik poziomu cen produktów konsumpcyjnych wzrósł w zeszłym roku o rekordowe 12,6 %, co oznacza, że pensje ledwo wystarczą, by wiązać koniec z końcem. Pracownicy protestują przeciwko pracy bez umów i ubezpieczeń, oraz wymuszonym nadgodzinom. Domagają się też premii z okazji nadchodzącego święta Tet.

Według związkowców z Federacji Pracy Ho Chi Minh City, rządowy dekret o płacach minimalnych został zignorowany przez pracodawców, którzy nie zamierzają płacić pracownikom więcej.

Protestujące palestyńskie kobiety starły się z egipską strażą graniczną

Świat | Protesty

Egipska policja użyła dziś armatek wodnych, żeby rozpędzić protestujące kobiety na granicy Strefy Gazy i Egiptu w Rafah. Kobietom udało się przez krótką chwilę przedrzeć się przez przejście graniczne. 10 egipskich policjantów i 60 protestujących zostało rannych podczas zajść.

Izrael nadal utrzymuje blokadę Strefy Gazy, choć przepuszczone zostały transporty paliwa, które są jednak zupełnie niewystarczające. Szpitale na terenie Strefy Gazy cierpią w wyniku przerw w dostawach prądu, a większość piekarni jest zamkniętych.

Strajkujący w "Budryku" chcą wznowienia rozmów

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Górnicy prowadzący w kopalni Budryk strajk okupacyjny chcą wznowienia rozmów. Wysłali w tej sprawie pisma do wojewody śląskiego i zarządu JSW.

Dzisiaj do szpitala odwieziono kolejnych dwóch głodujących górników. Zastąpili ich dwaj inni. W południe tę formę protestu kontynuowało pod ziemią 31 górników, a 5 dalszych głodowało na powierzchni. Okupację podziemnych wyrobisk prowadziło ok. 150 górników, a ok. 200 okupowało kopalnię na powierzchni.

Protestujący krytycznie odnoszą się też do zorganizowanej przez pracodawcę akcji zbierania podpisów pracowników, którzy akceptują projekt porozumienia zaproponowanego przez JSW podczas ostatnich rozmów w Katowicach. Kierownictwo kopalni twierdzi, że już kilkuset pracowników podpisało się pod projektem.

Kanał XML