Protesty

Szczecin: Projekcja "Weather Underground"

Kultura | Militaryzm | Protesty
2008-01-23 18:30
2008-01-23 22:00


23.01.2008 (Środa)
godz.18:30
Afterwork Projekcje Filmowe
Alert ul.Śląska 34 Szczecin
Benefit na lokal: 1zł

"THE WEATHER UNDERGROUND"
produkcja: USA (2002)
gatunek: dramat
reżyseria: Sam Green, Bill Siegel
czas trwania: 92 min

Weather Uderground byli radykalnym odłamem antywojennego ruchu studenckiego w Stanach Zjednoczonych. Gdy szeroki ruch społeczny tworzony przez amerykańską młodzież w latach 60-ych zmagał się bezskutecznie z polityką własnego rządu grupa osób odczuwając bezskutecznośc metod pokojowych - postanowiła sięgnąć po przemoc by zatrzymac ludobójstwo trwające w Wietnamie.
Zaczynajac od akcji ulicznych starć z policją pod hasłami "Przenieśmy wojnę do domu" młodzi działacze rozbudowali jednoczesnie strukturę organizacyjną i podziemne zaplecze rozpoczynając ataki bombowe na państwowe placówki i prywatne firmy wspierające imperializm.
Przez ponad dziesięc lat dobrze zakonspirowani i zorganizowani zadawali ciosy amerykańskim elitom władzy. W żadnej z ich akcji nie zginął człowiek ponieważ zawsze uprzedzali o swoim uderzeniu, dzięki czemu można było ewakuowac ludzki.
Weatherman Underground byli amerykańskim odpowiednikiem swoich bratnich organizacji w Europie Zachodniej takich jak brytyjska Angry Brigade, niemiecki RAF, włoskie Czerwone Brygady, francuska Akcja Bezpośrednia, hiszpańskie GRAPO i inne.
Dokument przybliża nam realia walki politycznej w klimacie, której wyrośli późniejsi rewolucjonisci. Mamy szanse popatrzeć na tamte wydarzenia z ich obecnej perspektywy wielu, bowiem przebywa obecnie na wolności działając w ruchach społecznych i prowadząc działalność naukową na uczelniach. Film ukazuje ewolucje ich postawy w latach 60-ych,mechanizmy działalności w podziemiu oraz akcentuje prześladowania czarnej mniejszości w szczególności
Partii Czarnych Panter (patrz:sprawa Mumii Abu Jamala). ( źródło: www.alterkino.glt.pl )

https://cia.media.pl/przyniesc_wojne_do_domu_wywiad_z_dawwnymi_dzialaczam...

Budryk: Projekt porozumienia

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Komitet Strajkowy kopalni Budryk analizuje projekt porozumienia kończącego protest, zaproponowany przez zarząd JSW. Pełny tekst projektu porozumienia napisany przez JSW publikujemy w załączeniu.

W wielu szpitalach protestowały pielęgniarki

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W wielu szpitalach w całym kraju odbywały się protesty pielęgniarek. W niektórych regionach do akcji przyłączyli się pracownicy diagnostyki medycznej - technicy medyczni, analitycy i fizjoterapeuci.

W Wielkopolsce do akcji strajkowej i protestów przystąpiły pielęgniarki w 54 szpitalach - przed południem na dwie godziny siostry odeszły od łóżek pacjentów w trzech poznańskich szpitalach. W południe podobną akcję podjęły pielęgniarki ze szpitala w Kaliszu. W szpitalach w Środzie Wielkopolskiej i w Wągrowcu siostry korzystały z jednodniowego urlopu. W południe w 48 wielkopolskich szpitalach odbyły się wiece solidarności ze strajkującymi. Na dwie godziny odeszły w poniedziałek od łóżek pacjentów pielęgniarki w 25 szpitalach w woj. śląskim. W placówkach, w których trwają jeszcze negocjacje płacowe pielęgniarek z dyrekcją, siostry decydowały się na oplakatowanie budynków, nosiły też czarne lub czerwone koszulki na znak wsparcia protestu.

Strajkują bułgarscy lekarze

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Bułgarscy lekarze przystąpili dziś do jednogodzinnych strajków. Będą je prowadzić przez tydzień, protestując przeciwko niedofinansowaniu służby zdrowia. W zeszłym miesiącu w całym kraju odbywały się wiece pielęgniarek, położnych i laborantek, żądających podwyżek płac i wzywających rząd do powstrzymania exodusu personelu medycznego.

Sytuacja w bulgarskich szpitałach jest bardzo trudna. Tysiące bułgarskich lekarzy wyjechały z kraju w ostatnich latach. Zjawisko to nasiliło się jeszcze od czasu wejścia Bułgarii do Unii, szczególnie ponieważ w 2006 była nawet redukcja płac w służbie zdrowia, która doprowadziła do masowych protestów.

Od 1 stycznia 2006 r. bułgarskie szpitale są finansowane wyłącznie ze środków z kasy chorych bez dotacji z budżetu. Doprowadziło to do redukcji wynagrodzeń nawet o 30-50 proc. Zwiększyło też zadłużenie placówek służby zdrowia. Bułgarski rząd twierdzi, że nie jest stroną w sporze, a dyrektorzy szpitali są gotowi podnieść pensje maksymalnie o 10 proc., ale po redukcji zatrudnienia.

Już personelu medycznego brakuje w Bułgarii.

W Budryku pod ziemią głoduje już 30 osób

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Trzy kolejne osoby przyłączyły się w niedzielę wieczorem do głodówki, prowadzonej 1050 metrów pod ziemią w kopalni Budryk. W sumie pod ziemią głoduje już 30 osób, cztery inne na powierzchni.

Głodówka trwa od sześciu dni.

Ok. 150 górników okupuje kopalnię 700 metrów pod ziemią a ok. 200 okupuje kopalnię na powierzchni.

W niedzielę przed południem dwóch spośród protestujących 700 metrów pod ziemią zasłabło. Przetransportowano ich na powierzchnię i wezwano karetkę pogotowia. W sobotę do szpitala trafił już jeden z głodujących, z objawami wyczerpania organizmu.

Kolejni górnicy podejmują głodówkę

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Nieudane negocjacje doprowadziły do zaostrzenia się sytuacji w „Budryku”. Do głodujących dołączyli nowi, w tej chwili strajk głodowy prowadzi już 22 górników, którzy znajdują się pod ziemią. Czworo pracowników rozpoczęło strajk głodówkę na powierzchni ziemi, dziesięciu – pod ziemią. Na poziomie 700 metrów strajkuje 150 osób. Przewodniczący Sierpnia 80, Bogusław Ziętek poinformował, że jeden z górników prowadzących głodówkę zasłabł i został wywieziony na powierzchnię.

Ukraińska Antifa wita rosyjskiego neonazistę w Kijowie

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

20 stycznia neonazistowscy antyglobaliści zamierzają demonstrować w Kijowie przeciw WTO. Aktywiści antyfaszystowscy dowiedzieli się o przyjeździe jednego z głównych organizatorów neonazistowskich z Rosji i wczoraj spotkali go na dworcu. Przywitali neonazistę o pseudonimie "White Patriot" w odpowiednym stylu. Ten od razu pobiegł poszukać policjanta, który mógł go uratować.

Antifa prosi międzynarodowych aktywistów o przekazanie dalej tej informacji.

Czechy: Anarchiści przeciw demonstracji neonazistów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Czescy neonaziści po raz kolejny demonstrowali w Pradze. Marsz miał się odbyć w Pilźnie. Pozwolenia na marsz nie wydano, bowiem zbiegłby się dokładnie z 66. rocznicą pierwszej deportacji pilzneńskich Żydów. Anarchiści chcieli zorganizować kontrdemonstrację w Pilźnie, jednak została ona zakazana. Mimo to na kontrdemonstracji pojawiło się ponad 100 osób, a kolejne 800 osób uczestniczyło w ceremonii przed synagogą w Pilżnie.

W Pilźnie pojawiło się tylko kilku neonazistów. Pewnie nie wiedzieli, że reszta zdecydowała się demonstrować w Pradze. Około 150 neonazistów zgromadziło się ma placu Palackiego w centrum Pragi, gdzie można demonstrować bez zezwolenia miasta.

Na placu pojawili się też antyfaszyści. Nie wiadomo czy doszło do incydentów po zakończeniu demonstracji.

Niestety czescy neonaziści zdecydowali się wprowadzić publiczność w błąd: część z nich trzymała w czasie akcji czarne flagi.

Sygnały z Chin: Pracownicy podnoszą głowę

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W Chinach nasilają się spektakularne bunty pracownicze.
W zeszłym tygodniu pracownicy duńskiej firmy Maersk z prowincji Dongguan szykanowani przez pilnujących ich ochroniarzy, poturbowali ich, a następnie zdemolowali całą fabrykę. Wytrzymali, gdy kazano im pracować w święto nowego roku bez wynagrodzenia. Wytrzymali dalsze obniżki płac. Dopiero gdy jeden z pracowników próbował ominąć kolejkę do wydawania obiadu, a ochroniarze najpierw zażądali kary o równowartości 20 Euro, a następnie, gdy odmówił, pobili, wybuchł bunt. „Każdy kawałek szkła obrócił się w pył”, relacjonuje jeden z menadżerów Maersk. Dopiero po trzech dniach uruchomiono część produkcji. Maersk odciął się od firmy ochroniarskiej i podjął negocjacje z pracownikami.

Coraz więcej rys pojawia się na „nieskazitelnym” wizerunku Chin jako neoliberalno-totalitarnej utopii, w której można z ludźmi zrobić wszystko. Według podbiura państwowego związku zawodowego w roku 2005 w samej prowincji Dongguan „pokorni niewolnicy” wywołali aż 10 tys. strajków. Okazuje się, że w Chinach zdarzają się nie tylko cuda gospodarcze. Rośnie mobilizacja społeczna, począwszy od demonstracji w Szanghaju, aż po protesty byłych żołnierzy. „Wywrotowe klasy” (pracownicy, byli pracownicy, budżetówka, rolnicy, pracownicy wędrowni) walczą przeciwko odbieraniu im szans na egzystencję, okradaniu kraju i wyzyskowi. O Chinach mówi się ostatnio wiele, o walce klasowej prawie wcale.

Górnicy z "Budryka" żądają porozumienia z konkretnymi kwotami

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Górnicy prowadzący od 34 dni strajk w kopalni "Budryk" oczekują od zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przygotowania projektu porozumienia uwzględniającego ich warunki oraz przybycia na kopalnię na rozmowy.

Oczekiwania protestujących górników, sformułowane po fiasku piątkowych negocjacji płacowych w Katowicach, przedstawili w sobotę po południu na konferencji prasowej przy bramie technicznej kopalni, liderzy komitetu strajkowego. Postulowali m.in., by projekt zawierał np. konkretne kwoty podwyżek wyrównujących ich płace z kopalnią "Krupiński - najgorzej opłacaną w JSW.

Producenci filmowi i telewizyjni w Hollywood powoli ustępują

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W czwartek wieczorem związek zawodowy reżyserów Hollywood podpisał trzyletnią umowę ze stowarzyszeniem zrzeszającym producentów telewizyjnych i filmowych (Alliance of Motion Picture and Television Producers). Reżyserzy wynegocjowali wzrost o 3% udziałów w zyskach za pracę przy programach nadawanych w czasie najlepszej oglądalności i w ciągu dnia, oraz o 3.5% w zyskach z pozostałych programów. Ponadto, reżyserzy otrzymają część zysków z filmów i programów TV emitowanych w Internecie. Do tej pory, studia filmowe nie czuły się zobligowane do dzielenia z pracownikami zysków z tej formy dystrybucji, która w coraz większym stopniu zastępuje inne formy.

Nadal nie ma jednak porozumienia ze związkiem scenarzystów, który również domaga się udziału w zyskach z dystrybucji internetowej filmów i programów telewizyjnych. Scenarzyści strajkują od 5 listopada. O ich strajku pisaliśmy już wcześniej: Strajk scenarzystów w Hollywood trwa nadal | Najpierw Hollywood, teraz Broadway.

Strajk wstrzymał produkcję m.in. takich seriali, jak Battlestar Galactica i Bionic Woman.

Ratownicy medyczni nie będą na razie strajkować

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Na piątkowym spotkaniu Trójstronnego Zespoły ds. Ochrony Zdrowia, które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia ratownicy medyczni zdecydowali się na razie odłożyć strajk, pielęgniarki zadecydują w poniedziałek, strajkować będą natomiast technicy medyczni.

Niemcy: Bojkot firmy Nokia

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Nokia zamierza przenieść produkcję z fabryki w Bochum do Europy wschodniej. W Bochum pracę straci 2,3 tys. osób. Rząd niemiecki przyznał firmie Nokia 90 mln. euro w formie subwencji. Firma dostała także subwencję z Unii.

Niemieccy politycy i związki zawodowe w proteście pozbywają się telefonów komórkowych tej marki.

Ogólnoniemiecki bojkot telefonów Nokia może firmę sporo kosztować. Po bojkocie wyrobów tajwańskiego koncernu BenQ, który też zamknął swoją niemiecką fabrykę, firma musiała wycofać się z Niemiec. Podobne problemy miał też szwedzki koncern Elektrolux.

Nauczyciele domagają się podwyżek

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

Podczas planowanej na piątek manifestacji w Warszawie Związek Nauczycielstwa Polskiego domagać się będzie podwyżek w wysokości 600 zł brutto dla nauczycieli stażystów oraz 1100 zł dla nauczycieli dyplomowanych.

Katarzyna Hall, minister edukacji uważa, że budżet pozwala jedynie na podwyżki rzędu 7,3 do 14,1%, czyli od 185 do 200 zł brutto, postulowane przez związek 50 procentowe podwyżki są według pani minister nierealne.

Chiny: Policja zabiła świadka represji protestu chłopów

Świat | Protesty | Represje

Chińska policja zabiła przypadkowego świadka, który filmował telefonem komórkowym starcia policjantów z protestującymi chłopami w prowincji Hubei. Śmierć 41-letniego Wei Wenhua wywołała w środę nową falę protestów we wsi Wanba w Hubei.

Wei - prezes zarządu firmy budowlanej - jechał samochodem, gdy zauważył starcie policjantów z grupą chłopów, protestujących przeciwko wysypisku śmieci tuż obok wsi. Wei zaczął filmować zajście swoim telefonem komórkowym. Zauważyli to policjanci. Wei został brutalnie pobity. Jak wynika z relacji świadków, policjanci zadawali mu ciosy już po zabraniu telefonu z nagraniem.

Kanał XML