Strajk

Rosja: Wielki strajk kierowców ciężarówek

Świat | Strajk

Już od dwóch tygodni w całej Rosji toczy się walka kierowców tirów przeciwko nowemu systemowi opłaty dróg państwowych.

Warunki są takie, że za każdy kilometr tirem płaci się półtora rubli (do maja 2016, kiedy opłata wzrośnie do trzech rubli). Czyli, piorąc po uwagę rosyjskie przestrzeni, to jest krytyczne dla obydwóch grup kierowców – tych co pracują jako "klasyczni proletariusze", tak i dla tych, co posiadają tir. Taka sytuacja między innym ma miejsce w Dagestanie i akurat tam protesty są najbardziej radykalne.

Te pieniądze w teorii są potrzebne dla remontu dróg. Firma, która tym się zajmuje, jeżeli mówić o całym klasycznym dla gospodarki rosyjskiej schemacie w skrócie, należy do syna jednego z oligarchów, który też jest przyjacielem Putina.

Mapę protestów można zobaczyć na stronie antiplaton.info. Odbyła się już duża ilość demonstracji i strajków, mnóstwo dróg państwowych zostało zablokowanych przez kierowców. Jednym ze skutecznych środków jest „ślimak”, kiedy kolumna tirów zajmuję drogę i jedzie 10 km na godzinę.

Reakcja władzy jest następująca: zatrzymania kierowców, umowy z fałszywą delegacją, zwiększona ilość patroli policyjnych na drogach państwowych. 30.11 miała miejsce blokada obwodnicy w Moskwie. Kierowcy z całej Rosji jechali na nią w kierunku Moskwy (z samego Dagestanu miało wyjechać nawet 1000-1500 tirów). Byli zatrzymywani i przeszukiwani „w związku z zagrożeniem terrorystycznym”.

Walki w Turcji: „Nie chcemy żadnych związków. Założyliśmy rady robotnicze”

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Obecne strajki w sektorze samochodowym w mieście Bursa na północnym zachodzie Turcji podnoszą wiele interesujących kwestii ważnych.

W czasie pisania tych słów (18 maja) strajkują cztery fabryki: Renault, TOFAŞ (wspólne przedsięwzięcie z Fiatem), Coşkunuz i MAKO (wszystkie to dostawcy części samochodowych) przy wsparciu ponad 15 000 robotników. Strajk zaczął się w Renault na późnej zmianie w ostatni czwartek (14 maja), kiedy to cała siła robocza w liczbie 5 000 osób przyłączyła się kiedy jej zmiana miała się zacząć, i od tamtej chwili rozszerzyła się na trzy inne fabryki, a dalsze zapowiadają że na dniach dołączą do strajku.

Robotnicy we wszystkich zakładach mają trzy główne żądania, pierwszym jest taka sama umowa jaką udało się pod groźbą strajku wygrać w fabryce Boscha w kwietniu łącznie z 60-procentową podwyżką, drugim to żeby nie znęcano się nad pracownikami zaangażowanymi w walkę, a ostatnim usunięcie z ich fabryk związku Türk-Metal wraz z przyznaniem prawa do wybrania własnych przedstawicieli.

Strajk pracowników szpitala psychiatrycznego w Bielsku-Białej

Kraj | Protesty | Strajk

We wtorek 12.05.2015 w Bielsku-Białej odbyły się protesty pracowników służby zdrowia. Akcję strajkową podjęło 30 pracowników Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Ponadto ok. 60 pracowników innych szpitali na podbeskidziu zebrało się na manifestacji pod starostwem bielskim. Demonstracja rozpoczęła się chwilę po zakończeniu strajku pracowników szpitala psychiatrycznego.

Strajk był odpowiedzią na brak podwyżki, na którą czekają od 8 lat. Protestujący pracownicy artykuowali wiele innych zastrzeżeń do funkcjonowania SP ZOZ Psychiatrycznego (niedobór personelu medycznego, zły stan sal chorych, niski poziom zaplecza sanitarnego pacjentów, nieprzystosowanie oddziału całodobowego do nowych kategorii pacjentów, brak dostatecznych środków na zajęcia z pacjentami, rozrost administracji szpitala, brak gospodarności w gospodarowaniu środkami publicznymi). W szatni personelu zebrało się 30 osób (salowych, sanitariuszy, pielęgniarek, terapeutów, psychologów, sekretarek medycznych), którzy podjęli 2 godzinny strajk, aby zwrócić uwagę dyrekcji, starostwa oraz lokalnej opinii publicznej na problemy jednostki medycznej. Strajk objął wszystkie jednostki/oddziały SP ZOZ.

Strajk to jednak nie koniec działań pracowników służby zdrowia na podbeskidziu. Od 11.00-13.00 pod starostwem bielskim Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień oraz sekcja ZSP - Pracowników Służby Zdrowia zorganizowali demonstrację przeciw braku działań ze strony władz lokalnych. Do manifestacji dołączył sie również Ogólnopolski Związek Pielęgniark i Położnych MOZ przy Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Strajk! Pracownicy Psychiatryka w Bielsku-Białej mają dość!

Kraj | Protesty | Strajk

Pracownicy Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej wobec pogarszającej się dramatycznie sytuacji materialnej pracowników SP ZOZ są zmuszeni do przeprowadzenia akcji strajkowej.

Pracownicy SP ZOZ mają już dość ciągłego zasłaniania się przez Dyrekcję i Starostwo brakiem pieniędzy! Mają dość fatalnej polityki kadrowej powodującej rozrost administracji! Mają dość udawania, że SP ZOZ zmierza w dobrym kierunku!

Motorem protestu, jest Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień, powołany z inicjatywy Związku Syndykalistów Polski – Pracowników Służby Zdrowia.

Akcja strajkowa będzie polegała na nie wykonywaniu swoich obowiązków przez pracowników wszystkich działów przez 2 godziny (między 9.00 a 11.00) w dniu 12 maja 2015r. Następnie w godzinach między 11.00 a 13.00 obok Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbędzie się pikieta solidarnościowa, tych pracowników, którzy mają w tym dniu wolne oraz pracowników bielskiego Szpitala Pediatrycznego.

Akcja solidarnościowa z Górnikami - zbiórka potrzebnych rzeczy!

Gospodarka | Prawa pracownika | Strajk
2015-01-14 16:00
2015-01-19 21:00

W związku z ostatnimi wydarzeniami i rozszerzającym się protestem górników stajemy w obronie przeznaczonych do likwidacji kopalni.

Naszymi siłami postanowiliśmy wspomóc kopalnię Bobrek-Centrum w Bytomiu. Jedną z możliwości działania jest zbiórka rzeczy potrzebnych protestującym górnikom. Jesteśmy w stałym kontakcie i z protestującymi i ze sztabem protestacyjnym. Na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebne są:
-koce
-napoje (woda, soki)
-kawa rozpuszczalna, herbata
-kubki jednorazowe
-suchy prowiant

Zbiórkę organizujemy w Wolnych Torach, gdzie potrzebne rzeczy możecie przynosić :
W ŚRODĘ między godziną 17-20.oo
W CZWARTEK od godziny 17 do późnych godzin wieczornych
w PIĄTEK od godziny 18 do późnych godzin nocnych
w NIEDZIELĘ od godziny 18 do 20.oo
w PONIEDZIAŁEK od godziny 19 do 21.oo

https://www.facebook.com/wolne.tory

Dodatkowe info pod naszym nr telefonu 794142319

Akcję organizujemy wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza oraz z Federacją Anarchistyczną Śląsk

"Uderzenie w jednego lub jedną z nas przyjmujemy jako uderzenie we wszystkich!"

Moskwa: Bezterminowy strajk głodowy w szpitalu dziecięcym

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Strajk

Rodzice pacjentów i lekarze z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Moskwie ogłosili bezterminowy strajk głodowy po decyzji Ministerstwa Zdrowia w sprawie reorganizacji szpitala.

9 września Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wdrożyć zlecenie dotyczące fuzji różnych oddziałów szpitala w których leczy się dzieci chorujące na różne choroby krwi (w tym oddział hematologiczny).

Reorganizacja jest jednak przeprowadzona tak, iż ubędzie 10 miejsc dla krytycznie chorych dzieci.

W konsekwencji od 100 do 120 dzieci rocznie mimo konieczności hospitalizacji będzie odsyłanych do domów. Rządania strajku głodowego są następujące:

Egipt: Więźniowie polityczni podnieśli strajk głodowy

Świat | Represje | Strajk

Więźniowie polityczni Egiptu, których ostatnimi czasy stale przybywa rozpoczęli strajk głodowy.

Większość rozpoczęła strajk 20 sierpnia. Są to osoby skazane za udział w masowych protestach społecznych podczas rewolucji oraz przed jej wybuchem.

Najwyższe wyroki jakie otrzymali to wyrok 15 lat dla Alaa Abdel-Fattaha oraz 25 lat dla sióstr Hind i Rashy Mounir, za udział w proteście przeciwko masakrze 1000 cywili.

Grecja: Masowy strajk w więzieniach

Świat | Represje | Strajk

W greckich więzieniach panują nieludzkie warunki przetrzymywania więźniów, więźniowie są bici i poniżani przez strażników, brakuje podstawowych środków czystości, a cele są przepełnione.

Ostatnio sytuacja uległa pogorszeniu, rząd zapowiedział dalsze zaostrzenie rygoru w zakładach penitencjarnych. Między innymi powołane mają być specjalne więzienia dla "szczególnie niebezpiecznych przestępców" (anarchistów, członków mafii i więźniów stawiających opór strażnikom) w których zostaną oni poddani izolacji od rzeszy "zwykłych" więźniów.

A jednak gdzie istnieje opresja tam rodzi się bunt.

Kraków: Strajk studentów Uniwersytetu Rolniczego przeciw likwidacji Jednostki Międzywydziałowej

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Strajk

Studenci międzywydziałowych studiów biotechnologicznych zorganizowali pokojowy strajk przeciwko likwidacji swojej jednostki.

Studenci rozpoczynali swoje studia jako "studia międzywydziałowe". Zostały one bez ich wiedzy zmienione na "jednostkę międzywydziałową biotechnologia". Później władze uczelni chcieli przyłączyć nowo powstałą jednostkę do Wydziału Ogrodniczego.

Wiązało by się to z otrzymaniem innego dyplomu oraz wymianą kadry. Pierwszym krokiem studentów były rozmowy z rektorem, prorektorem ds. studenckich i członkami senatu uczelni. Postulaty studentów zignorowano, a pracownikom wspierającym studentów zagrożono zwolnieniem dyscyplinarnym. Dziś o 9:00 zebrali się pod gmachem uczelni na Alejach Mickiewicza 21. Godzinę temu zawiesili strajk w związku z osiągnięciem głównych postulatów.

Chiny: Strajk w fabryce obuwia

Świat | Represje | Strajk

W mieście Dongguan nad Rzeką Perłową miał miejsce strajk 50 000 pracowników fabryki obuwniczej Yue Yuen należącej do tajwańskiej firmy Pou Chen Group.

Takie same fabryki działają w Indonezji i Wietnamie, a ich właściciel to podwykonawca takich firm jak Adidas, Nike i Reebok. Powodem strajku było nie opłacanie ubezpieczeń i stresująca atmosfera w miejscu pracy. Zarząd firmy nie reagował na pierwsze akcje protestacyjne, późniejsze atakowała policja.

Związek zawodowy ACFTU usiłował ugasić protesty. Z czasem zarząd wydał kilka obietnic jednak bez możliwości prowadzenia jakichkolwiek negocjacji. Jeden z pracowników powiedział: "Nie da się negocjować gdy stoi obok ciebie facet z tarczą, hełmem i pałką".

Brazylia: Policja pacyfikuje strajk pracowników metra

Świat | Represje | Strajk

W Sao Paolo od 19 czerwca w związku z mistrzostwami świata w piłce nożnej trwał strajk pracowników metra.

Wczoraj nad ranem setka pracowników została zaatakowana na stacji Ana Rosa przez uzbrojoną grupę policjantów. Piętnaście osób zostało rannych, jednak aresztowana.

Strajk postulował poprawkę warunków pracy. Władze Sao Paolo przeprowadziły w związku z mistrzostwami największe podwyżki w całym kraju.

Strajk podyktowany był nieustępliwością włodarzy, a ich odpowiedzią policyjne pałki.

Pracownicy metra nawołują pracowników innych sektorów do wspierania ich walki.

Krym: Stłumienie strajku sektora transportowego

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Władze rosyjskie na Krymie pokazują swoją prawdziwą twarz. 1 kwietnia 150 kierowców zatrudnionych w firmie Krymtrolleybus zablokowało drogę przed gmachem firmy domagając się zaległych wypłat.

Od stycznia dostawali głodowe stawki w wysokości 200 hrywien. W pewnym momencie na miejsce strajku przyszły tak zwane "zielone ludziki" nazywane przez pro-kremlowskie ośrodki informacyjne "powstańcami", a przez przeciwników hegemonii Moskwy "agentami" lub żołnierzami rosyjskimi.

"Zielone ludziki" nakazały strajkującym rozejść się. Zapewnili, iż zadbają o to żeby zgodnie z rosyjskim prawem pracownicy otrzymali wypłaty.

Strajk się zakończył, a wypłaty nie nadeszły.

Madryt: Aresztowanie studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje | Strajk

Policja zatrzymała 54 osoby podczas eksmisji przeprowadzonej w rektoracie na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, jak donoszą źródeła w Komendzie Głównej Policji w Madrycie.

Unia Studentów powołała 48-godzinny strajk w szkolnictwie średnim, do którego przystąpiły uniwersytety. Celem było zaprotestowanie przeciwko cięciom i Ustawie Organicznej Poprawy Jakości Edukacji ( LOMCE ), studenci i uczniowie domagają się też dymisji ministra edukacji, kultury i sportu Jose Ignacio Werta.

Władze Uniwersytetu Complutense poprosiły o interwencję policji, która przeprowadziła eksmisję, co zbiegło się z dniem strajku zorganizowanego przez organizacje studenckie.

Indie: W strajku pracowników banków uczestniczy ponad milion ludzi

Świat | Gospodarka | Protesty | Strajk

Ponad milion pracowników banków w całych Indiach podjęło w poniedziałek dwudniowy strajk, domagając się podwyżek płac i wstrzymania forsowanych przez rząd reform sektora bankowego.

Jak podała indyjska agencja IANS, w proteście uczestniczy personel 27 banków państwowych, 12 banków prywatnych i kilku banków regionalnych. Strajk objął blisko 90 tys. placówek bankowych, ale nie spowodował wstrzymania funkcjonowania bankomatów. Według IANS federacja związkowa domaga się 30-procentowej podwyżki płac, natomiast banki godzą się na tylko 10 proc. Inflacja wynosi obecnie w Indiach nieco poniżej 10 proc.

Strajkujący występują też przeciwko planowanym przez rząd dalszym prywatyzacjom i fuzjom banków oraz udzielaniu nowych licencji na działalność bankową.

Mit Euromajdanu

Świat | Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Gospodarka | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny | Strajk | Tacy są politycy | Ubóstwo

Poniżej zamieszczamy fragment audycji radia Asheville FM z Karoliny Północnej z udziałem Denysa, działacza Autonomicznego Związku Pracowników.

Wywiad traktuje o sytuacji politycznej na Ukrainie, faszyzacji, problemach ruchu anarchistycznego oraz wielu innych zagadnieniach dotyczących dawnego bloku wschodniego. Zapis pochodzi stąd http://revolution-news.com/ukrainian-anarchist-dispels-myths-surrounding...

Denys: Musicie rozróżnić dwa Euromajdany. Pierwszy, który miał miejsce 21 listopada był protestem ludzi wywodzących się z klasy średniej, którzy w większości chcieli podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Aczkolwiek teraz (dwa miesiące później), większość ludzi na ulicach koncentruje się na bardziej praktycznych kwestiach jak brutalność policji, która miała miejsce nocą 1 grudnia, generalnie nie są zadowoleni z rządu i prezydenta. Tak więc integracja europejska była przyczyną protestów, ale dziś jest sprawą drugorzędną.

Kanał XML