Prawa pracownika

Kraków: Protest pod Kurią Metropolitalną

Prawa pracownika

9 lipca pod Kurią Metropolitalną w Krakowie odbył się protest w sprawie oszukanej pracownicy spółki Anima Media (powołana przez Diecezję Bielsko-Żywieckiej. Związek Syndykalistów Polski prowadzi spór z firmą oraz z Diecezją o wypłacie zaległego wynagrodzenia i uregulowaniu zaległych składek ZUS.

Uważamy, że Zrzeszenie, jakim jest Kościół rzymskokatolicki, przyzwalając na rażące i długotrwałe łamanie Prawa Pracy przez swoich członków (np.ks. Pawła Danka z spółki), staje się współodpowiedzialne za wyrządzone krzywdy.

Wszystkie osoby, które pragną wesprzeć poszkodowaną pracownicę zachęcamy do podpisania listu solidarnościowego.

Wyślij protest

Kraków: Akcja solidarnościowa przeciw EasyJet

Prawa pracownika

10 lipca w Krakowie odbyła się akcja solidarnościowa ze związkowcami zwolnionymi z firmy EasyJet w Hiszpanii. Easyjet, to jedna z najbardziej rentownych linii lotniczych w Europie. Pomimo niskich kosztów, firma EasyJet ma ogromne zyski. Jednak Easyjet oszczędza na pensjach pracowników. Dlatego w różnych krajach Europy - np. we Francji czy Holandii, w ostatnich miesiącach odbywają się strajki.

W Hiszpanii od końca maja trwa strajk na lotnisku w Maladze. Tam Easyjet zwoniła związkowców, z CNT i CGT. Firma chciała zwolnić ludzi i zatrudnić nowych, tańszych pracowników, więc zaczęła od zwolnienia związkowców. Jednym ze zwolnionych jest kolega ze związku CNT Alicante, który miał sprawę sądową o przywrócenie do pracy 11 lipca.

Protestujący rozdali ulotki na krakowskim Rynku i w pociągu do lotniska. Akcję zorganizował Związek Syndykalistów Polski, a wzięli w nim udział także członkowie krakowskiej Federacji Anarchistycznej.

Solidarność naszą bronią! Stop represji związkowców!

Łamanie Prawa Pracy to świętokradztwo!

Prawa pracownika

2 lipca w hałcnowskim kościele (Bielsko-Biała) miały miejsce uroczystości, w których oprócz hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego brał udział Nuncjusz Apostolski w Polsce - Abp Celestino Migliore. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć duchownym o zamiatanej pod dywan sprawie diecezjalnej spółki Anima Media.

W Hałcnowie, dzielnicy Bielska-Białej, w kilkudziesięciu miejscach pokazały się ogłoszenia i baner, zachęcające do odwiedzania strony, na której można wyrazić solidarność z pokrzywdzoną i przyłączyć się do protestu.

Dwa dni później, 4 lipca, pikietowaliśmy przed Nuncjaturą Apostolską w Warszawie. Uważamy, że Zrzeszenie, jakim jest Kościół rzymskokatolicki, przyzwalając na rażące i długotrwałe łamanie Prawa Pracy przez swoich członków (ks. Pawła Danka, ks. Jerzego Gibasa), staje się współodpowiedzialne za wyrządzone krzywdy.

Warszawa: Protest pielęgniarek

Prawa pracownika

Dziś przed budynkiem ministerstwa zdrowia pikietowały pielęgniarki i położne przeciwko planowanym przez Ministerstwo Zdrowia zmianom systemowym w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ). Przygotowały petycję do ministra zdrowia, w której wyrażają zaniepokojenie docierającymi sygnałami, że ich postulaty nie zostały uwzględnione na żadnym z etapów prac zespołu. Podkreślają, że nie zgadzają się na "możliwość wprowadzenia słabszego modelu opieki nad pacjentem".

Walki w Turcji: „Nie chcemy żadnych związków. Założyliśmy rady robotnicze”

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Obecne strajki w sektorze samochodowym w mieście Bursa na północnym zachodzie Turcji podnoszą wiele interesujących kwestii ważnych.

W czasie pisania tych słów (18 maja) strajkują cztery fabryki: Renault, TOFAŞ (wspólne przedsięwzięcie z Fiatem), Coşkunuz i MAKO (wszystkie to dostawcy części samochodowych) przy wsparciu ponad 15 000 robotników. Strajk zaczął się w Renault na późnej zmianie w ostatni czwartek (14 maja), kiedy to cała siła robocza w liczbie 5 000 osób przyłączyła się kiedy jej zmiana miała się zacząć, i od tamtej chwili rozszerzyła się na trzy inne fabryki, a dalsze zapowiadają że na dniach dołączą do strajku.

Robotnicy we wszystkich zakładach mają trzy główne żądania, pierwszym jest taka sama umowa jaką udało się pod groźbą strajku wygrać w fabryce Boscha w kwietniu łącznie z 60-procentową podwyżką, drugim to żeby nie znęcano się nad pracownikami zaangażowanymi w walkę, a ostatnim usunięcie z ich fabryk związku Türk-Metal wraz z przyznaniem prawa do wybrania własnych przedstawicieli.

Hiszpania: Zwolniony działacz CNT dostał odszkodowanie

Świat | Prawa pracownika

Zwolniony z pracy w restauracji fast-foodowej działacz CNT z Salamanci wygrał odszkodowanie. Otrzyma 17 razy więcej pieniędzy niż kwota przewidywana przez prawo za nieuzasadnione zwolnienie.

Nie udało się przywrócić go do pracy co było głównym postulatem kampanii pracowniczej, jednak ostateczne rozwiązanie sprawy satysfakcjonuje pracownika.

Powodem zwolnienia była otwarta krytyka warunków zatrudnienia oraz traktowania pracowników w kilku restauracjach i hotelach w mieście. Działania lokalnej sekcji CNT w branży gastronomicznej i hotelarskiej trwają od lata 2014 roku.

Czas zmienić śmieciowe warunki pracy!

Prawa pracownika | Publicystyka

1 maja to nie „święto pracowników”, ale dzień walki o prawa pracownicze. Nie zostało wymyślone przez żadne państwo, ani partię, ale ustanowione przez sam ruch pracowniczy, aby upamiętnić tych, którzy walczyli o dni wolne od pracy, godną płacę i warunki pracy. Część z nich zapłaciła najwyższą cenę za swoje poświęcenie.

Tymczasem od jakiegoś czasu trwa atak na prawa pracownicze wywalczone przez poprzednie pokolenia – prawo do płatnego urlopu, godnej płacy, pozwalającej na utrzymanie siebie i bliskich, chorobowego, czy emerytury. Coraz więcej praw jest nam odbierane, a coraz więcej się od nas wymaga. Coraz bardziej rozwiniętych kompetencji, większego wkładu własnego w postaci „inwestycji w edukację” na którą niejednokrotnie składa się cała rodzina. W zamian nie dostajemy wiele.

Na przykład Multikino osiąga dziesiątki milionów zysku. Czy przekłada się to na jakość płac czy warunki zatrudnienia? Nie. Zyski firmy w ogóle nie przekładają się na płace, a przecież to pracownicy kina wypracowują te gigantyczne zyski. Nie dotyczy to jedynie tej sieci kin, ale generalnie sytuacji w branży. Dopóki pracownicy godzą się na niskie zarobki, dopóty korporacja nie widzi powodu, żeby dzielić się z nimi wypracowanymi zyskami.

Wrocław: 1-majowa akcja pracownicza ws. warunków pracy i płacy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

1 maja ZSP Wrocław postanowiło przeprowadzić akcję informacyjną w Multikinie w galerii Arkady. Grupa osób ustawiła się przed wejściem do galerii protestując przeciwko warunkom płacy i pracy w branży kinowej i generalnie w usługach. Przypomnieli, że 1 maja, to nie dzień świętowania, ale walki. A prawa pracownicze, które teraz są stopniowo likwidowane, nie zostały nadane z łaski rządzących, ale wywalczone, często krwawo, przez pokolenia pracowników.

Część osób ustawiła się także z transparentem „Dość umów śmieciowych” przed kasą Multikina. Rozdawano ulotki pracownicom i pracownikom. Wiemy także o niskich standardach zatrudnienia w innych kinach i punktach usługowych. Sprawa ta będzie nadal przez nas monitorowana i nadal będziemy podejmować podobne działania w innych miejscach. Do skutku.

Treść ulotki: Czas zmienić śmieciowe warunki pracy!

Wspieraj pracowników walczących z wyzyskiem, dyskryminacją i represjami!

Prawa pracownika | Represje

Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy zbiera środki na pomoc prawną dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz na prowadzenie precedensowych procesów sądowych mających ogromne znaczenie dla wszystkich pracowników w Polsce.

Od wielu lat ZSP pomaga pracownikom w odzyskiwaniu należnych im pieniędzy. W wielu przypadkach, nasze akcje bezpośrednie okazywały się skuteczne i zmusiły pracodawców do uregulowania wynoszących nawet wiele tysięcy zł. zaległości za wiele miesięcy pracy. Taką metodę walki preferujemy. Niestety, zdarza się też, że musimy się bronić przed sądem. Czasem konieczne są długie i wyczerpujące procesy – o zapłatę za nadgodziny, ustalenie istnienia stosunku pracy lub procesy karne przeciw nam za prowadzoną przez nas działalność. Czasem, pracowników nie stać na to, by odbyć podróż do miasta, w którym odbywają się rozprawy.

Obecnie trwa kilka procesów. Jeden z naszych członków broni się przed represjami ze strony firmy BRW Sofa, za akcje solidarnościowe, które miały miejsce ponad 2 lata temu.

Niedługo odbędzie się kilka procesów przeciw agencji Manpower, która nie zapłaciła pracownikom zatrudnianym w Amazonie w Sadach wynagrodzenia za okres postojowy. Ponieważ siedziba agencji Manpower jest w Warszawie, pracownicy będą musieli przyjechać do Warszawy, a także brać wolne z pracy, aby być na rozprawach.

Represje za solidarność: BRW Sofa pozwało członka ZSP

Prawa pracownika | Represje

Przed sądem rejonowym w Olsztynie toczy się postępowanie karne przeciwko członkowi Związku Syndykalistów Polski wytoczone przez BRW Sofa sp. z o.o. Chodzi o artykuły dotyczące spółki BRW opublikowane na stronach Związku Syndykalistów Polski.

ZSP zajęło się firmą BRW Sofa już w 2013 r., gdy zwolniony został Jarek P. pracujący w fabryce w Nidzicy należącej do spółki. Jarek został zwolniony po opublikowaniu artykułu na temat warunków pracy w fabryce, w którym opisywał uchybienia przepisom kodeksu pracy polegające na odmowie zapłaty za okres postojowy spowodowany awarią. ZSP zorganizowało w 2013 r. kampanię solidarnościową z Jarkiem P. Presja kampanii solidarnościowej zainicjowanej przez Związek Syndykalistów Polski przyspieszyła podpisanie ugody z pracodawcą. Jak się okazało, kierownictwo BRW Sofa bardzo obawiało się pikiet pod salonami meblowymi. Akcje solidarnościowe odbyły się w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie. Uzyskanie ugody przez Jarka można nazwać najszybszą kampanią solidarnościową w historii ZSP.

Norwedzy zmieniają kodeks pracy z korzyścią dla Polaków?

Świat | Blog | Prawa pracownika

Na stronie Rzeczpospolitej oraz portalu Narodowcy.Net można przeczytać o korzystnych dla "Polaków" zmianach w kodeksie pracy w Norwegii.

Nowy kodeks zwiększa możliwą liczbę nadgodzin z 10 do 12 miesięcznie oraz z 25 do 30 godzin miesięcznie. Pracujący na specjalnej (przecież nie śmieciowej) umowie będą mogli pracować dodatkowo nawet 50 godzin w miesiącu. Dzień pracy też będzie można dzięki nowemu kodeksowi pracy wydłużać, z 9 do 10 godzin.

Zmiany dotkną także osoby starsze. Do tej pory osoby "chętne" pracować dłużej, mogły robić to do 70 roku życia. Po wprowadzeniu zmian będzie to granica 72 lat. Zmiany wejdą w życie jeśli norweski parlament przegłosuje projekt na posiedzeniu 24 marca. Koalicja rządowa mocno promuje zmiany w kodeksie pracy.

Tak o to czekamy, aż prawica zacznie oficjalnie propagować obniżki pensji oraz podniesienie wieku emerytalnego do 100 lat dla Polaków za granicą...

Polskie Wydawnictwo Naukowe wydaje podręcznik do omijania prawa pracy

Kraj | Prawa pracownika

Największe polskie wydawnictwo naukowe PWN wydaje książkę, która wskazuje luki prawne pozwalające pracodawcy na wyrolowanie pracownika i pozbawienia go ochrony prawnej.

Książka nosi tytuł "Derekrutacja" i podtytuł "Czyli jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy". Zostaje wydana za pieniądze publiczne w publicznym wydawnictwie naukowym.

Reklamuje się jako: "Praktyczny poradnik, jak skutecznie przeprowadzić proces derekrutacji, aby zabezpieczyć swoje interesy w przyszłości. Kompleksowe omówienie środków ochrony pracodawcy przed nadużyciami pracowników".

Książka została na stronie wydawnictwa otagowana pod "prawami pracowniczymi".

Anarchiści solidarnie z górnikami

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W zeszłym tygodniu pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do ostrzału z broni gładkolufowej protestujących górników.

Policja wykorzystała do tego grupy piłkarskich chuliganów, którzy wszczęli zamieszki oraz powszechną w mediach głównego nurtu nagonkę na górników. Wszystkie telewizje podały informację, iż zamieszki wszczęli sami górnicy mimo iż na nagraniach łatwo było zauważyć, iż osoby atakujące policję miały na sobie barwy klubów piłkarskich, a nie emblematy związków zawodowych.

W związku z tym środowiska anarchistyczne w Polsce zorganizowały akcje solidarnościowe z górnikami ostrzelanymi przez policję w sprawie których negocjacje toczyły się za zamkniętymi drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz bez ich udziału.

Kijów: Protesty górników z całego kraju

Świat | Prawa pracownika | Protesty

28 stycznia miał miejsce protest 1500 górników w Kijowie. Żądali powstrzymania procesu zamykania kopalń i utrzymania produkcji oraz uwzględnienia w planach budżetowych na 2015 rok kosztów ubezpieczeń górników i pracowników służb ratunkowych.

Związkowcy podkreślali, że kopalnie są zamykane w sytuacji pełnego uzależnienia Ukrainy od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Proces likwidacji kopalń może doprowadzić do utraty źródeł dochodu nawet przez 50 000 osób.

Dodali również, że część z nich dopiero wróciła z frontu, a część nadal jest na wojnie. Przekazali wiadomość od tych ostatnich, iż w sytuacji gdy rząd nie zaprzestanie niszczyć krajowego przemysłu, będą rozmawiali w inny sposób.

Protest zaowocował obietnicami ze strony rządowej. Górnicy ostrzegają jednak, że jeszcze wrócą do Kijowa.

Tydzień akcji przeciw Amazon i Manpower

Kraj | Świat | Prawa pracownika

W dniach 26-31 stycznia, na wezwanie Związku Syndykalistów Polski, w kilku krajach zorganizowano protesty solidarnościowe z pracownikami Amazon i Manpower. ZSP walczy w Amazonie o uregulowanie podstawowych zobowiązań pracodawcy wobec pracowników: takich jak wypłacanie prawidłowych wynagrodzeń za przepracowane dni, wynagrodzenie za okres postojowy, oraz przekazywanie druków Z3 do ZUS.

W poniedziałek o 8 rano, pierwsze akcje ZSP miały miejsce w Poznaniu pod biurem Manpower. Przechodniom rozdawano ulotki i wielu z nich okazywało solidarność, doskonale znająć warunki pracy w agencjach. Następnie protest przeniósł się pod agencję Adecco, gdzie również domagano się natychmiastowej wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Następna akcja miała miejsce tego samego dnia pod biurem Manpower w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

Kanał XML