Dodaj nową odpowiedź

Stek bzdur. Żadne 500 lat.

Stek bzdur. Żadne 500 lat. Ustawodastwo z 1520 roku regulowało, nie wprowadzało pańszczyznę. Na przestrzeni czasów pańszyzna ulegała przemianom. I o ile pod koniec była faktycznie opresyjna, to początkowo był to znacznie lepszy układ od np dzisiejszej sytuacji pracownika. Ucinanie sobie palców nijak sie miało do pańszczyzny, gdyz ta była naliczana od ziemi, a nie osoby i generalnie do jej odpracowania gospodarz wysługiwał się dziećmi i parobkami, a bogatemu chłopu, jakim był Szela na takowych nie zbywało, nawet jesli ich tak tłukł, że zdazyło mu się jednego zabić.
Jakub Szela był zwyczajnym zbrodniarzem w służbie władzy. Mordował przede wszystkim tych, których mordowanie było władzy na rękę. Niemców mniej, bo to była niemiecka władza (Austryiak był wtenczas takim samym Niemcem jak Bawarczyk, czy Saskończyk), tym niemniej takiego Kleina zabito na jego rozkaz. Mordował tez masowo chłopów, którzy nie chcieli się doń przyłączyć.
Kolejną bzdurą jest "Chłopi zmuszeni byli pracować dla panów trzy-cztery, czasem pięć dni w tygodniu". Pańszczyzna naliczana była od ziemi, nie od osoby. Konkretnie od łana i potrafiła być nawet większa. wieksza nawet niz dni w tygodniu ale znowu w takim wypadku dotyczyła bogatych chłopów. Nawet bardzo bogatych, bo choć obliczanie samego łana bywało różne, to i tak obecnie średnie gospodarstwo rolne w Polsce ma poniżej połowy łana, a w województwach z najwiekszymi gospodarstwami około łana. Do obrobienia takiej ziemi w warunkach braku mechanizacji potrzeba ytrochę ludzi i ich tez się wysyłało do odrabiania pańszczyzny. Bogaty chłop często w swoim zyciu nie zaliczył ani dnia pańszczyzny.
Reszty bzdur i kłamstw juz mi sie komentować nie chce, ale teksty o "wyśmiewaniu obrońców krzyża", czy pisanie "Kosciół" z wielkiej litery obnażają prawdziwe oblicze autora.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.