Antyfaszyzm

Bratysława: Demonstracja antyfaszystowska

Świat | Antyfaszyzm

25 czerwca w Bratysławie odbyły się 2 demonstracje - nacjonalistyczną a antyfaszystowską. W tym roku przyszło na demonstrację nacjonalistów mniej ludzi niż rok temu - tylko ok. 500 osób. Natomiast 2000-3000 osób przyszło na kontrmanifestację.

Nacjonaliści protestowali przeciwko uchodźcom i skandowali antyimigranckie hasła. Także nawoływali do rozpisania referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej.

Wideo: https://vimeo.com/172629098

Bratysława: Demonstracja antyfaszystowska

Świat | Antyfaszyzm

25 czerwca w Bratysławie odbyły się 2 demonstracje - nacjonalistyczną a antyfaszystowską. W tym roku przyszło na demonstrację nacjonalistów mniej ludzi niż rok temu - tylko ok. 500 osób. Natomiast 2000-3000 osób przyszło na kontrmanifestację.

Nacjonaliści protestowali przeciwko uchodźcom i skandowali antyimigranckie hasła. Także nawoływali do rozpisania referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej.

Wideo: https://vimeo.com/172629098

Warszawa: Demonstracja SOLIDARNOŚĆ ZAMIAST NACJONALIZMU 07.11.2015

Antyfaszyzm
2015-11-07 14:00
2015-11-07 17:00

 DemoDEMONSTRACJA SOLIDARNOŚĆ ZAMIAST NACJONALIZMU 7 LISTOPADA

Zaledwie kilkadziesiąt lat temu wzrost ideologii narodowego szowinizmu doprowadził do powstania obozów zagłady i śmierci milionów ofiar. Niestety zwolennicy tej ideologii istnieją nadal.

Co roku, w święto Niepodległości, 11 listopada, tłumy narodowców demolują stolicę. Co roku tłumy uprzedzonych osób nawołują swoimi hasłami do nienawiści. Niestety, postawa nacjonalistyczna zaczyna być coraz szerzej tolerowana przez społeczeństwo. Ostatnimi czasy mogliśmy zaobserwować to w poparciu dla kandydatów na prezydenta RP. „Antysystemowcy” wspierający Korwina, Kukiza, Kowalskiego czy Brauna to w istocie jedynie marionetki systemu. Wszystkie postulaty tych kandydatów to nic innego niż toksyczny, przepełniony nienawiścią nacjonalizm.

Dziś w Polsce, podobnie jak w Europie, nadszedł czas na podjęcie decyzji, które mogą przesądzić los polityczny i społeczny tego kontynentu. Ignorowanie nierówności społecznych oraz negatywny ton dyskusji na temat przyjęcia uchodźców nasilają w społeczeństwie tendencje nacjonalistyczne i neofaszystowskie. Jeżeli w zaistniałej sytuacji nie zaczniemy wspólnie i solidarnie zwalczać przejawów rasizmu w życiu codziennym, to za kilka lat widmo Europy z lat 30-tych XX wieku ponownie zapuka nam do drzwi. Już dzisiaj widzimy skutki populistycznej polityki wielu krajów wobec "obcych" oraz ignorowania działań skrajnie prawicowych organizacji. Na Węgrzech ludzi uciekających przed wojną i terrorem pakuje się do klatek, a w Czechach maluje numerki na przedramionach celem "ułatwienia identyfikacji".

W Polsce osoby, którym udało się dotrzeć do miejsca mającego być "bezpiecznym azylem", zamykane są w przypominających więzienia ośrodkach. Bez możliwości nauki języka, edukacji czy pracy. Europa w kryzysie poszukuje kozła ofiarnego. Kiedyś byli to Żydzi, dziś - ludzie uciekający przed wojnami i głodem, za które w dużej mierze odpowiada neokolonialna polityka krajów zachodnich.

7 listopada z Warszawie odbędzie się ogólnopolska demonstracja antyfaszystowska. Wyruszamy z Umschlagplatz – historycznego miejsca koncentracji Żydów przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. Wspólnie zamanifestujemy pod hasłem „SOLIDARNOŚĆ ZAMIAST NACJONALIZMU- Razem ponad granicami”.

Dwa dni po demonstracji przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. 09.11.1938r. miała miejsce tzw. Noc Kryształowa, czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech. Ulice niemieckich miast zostały tej nocy zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd nazwa tego pogromu. Wydarzenie to stanowiło zapowiedź holocaustu w Europie.

Nie możemy pozwolić na powtórkę z historii.

Może nas wiele różnić, ale jeden cel jest wspólny: nie zgadzamy się na terroryzowanie ludzi ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Mówimy NIE nacjonalizmowi, mówimy NIE tolerowaniu postaw rasistowskich i neofaszystowskich.

Do zobaczenia 7 listopada!
Antyfaszystowska Warszawa
fb.com/161wwa
podbrukiem.bzzz.net

Antyfaszystowska Warszawa
161 Crew
Warszawska Federacja Anarchistyczna
Centrum Wielokulturowe w Warszawie / The Multicultural Center in Warsaw
Fundacja Inna Przestrzeń
Amnesty International Polska
Pracownicza Demokracja

https://www.facebook.com/events/942637792458941/

Warszawa: Wolność dla Aleksandra Kolchenki

Kraj | Antyfaszyzm | Represje | Ruch anarchistyczny

Pod ambasadą Federacji Rosyjskiej odbyła się pikieta solidarnościowa z działaczem anarchistycznym Aleksandrem Kolchenko i reżyserem filmowym Olegem Sentsowem. Obydwaj byli aktywni w organizowaniu protestów przeciwko aneksji Krymu przez Rosję.

Obydwaj od roku przebywają w więzieniu w Lefertowie z zarzutami dotyczącymi działalności terrorystycznej oraz... członkostwa w Prawym Sektorze. Obydwaj są de facto jeńcami wojennymi. Ich sprawa służy "udowodnieniu" istnienia na Krymie banderowskiej organizacji terrorystycznej oraz zastraszeniu mieszkańców Krymu.

Akcję zorganizowało warszawskie środowisko antyfaszystowskie, a wsparli anarchiści przybyli innych części Polski na odbywający się od tego dnia warszawski kongres anarchistyczny. Część przybyła na pikietę prosto z protestu studenckiego, który odbywał się pod bramą UW.

Irlandia: Marian Go Home! Akcje przeciwko debacie polskich faszystów

Świat | Antyfaszyzm

Wizyta Mariana Kowalskiego i Grzegorza Brauna w Irlandii spotkała się ze zdecydowanym odzewem zarówno ze strony Irlandczyków jak i Polaków mieszkających w Irlandii. Z dwóch spotkań z kandydatami na prezydenta jedno zostało zablokowane, drugie oprotestowane.

Swój sprzeciw wyraziła m.in. partia Sinn Fein, której polityk określił Mariana Kowalskiego mianem rasisty. Furrorę w mediach robiły zdjęcia przedstawiające członków ONR w mundurach przypominających nazistowskie.

Podczas drugiego spotkania, które odbyło się w Academy Hotel doszło do protestu środowisk antyfaszystowskich. Mieli ze sobą transparenty o treści "Nazi Marian Go Home" oraz "Pozdrowienia z Lublina". Część protestujących podjęła również próbę zakłócenia spotkania. Doszło do krótkiej potyczki z polskimi nacjonalistami oraz wybicia kilku szyb w hotelu.

DOŁĄCZ DO MIĘDZYNARODOWEJ KAMPANII WSPIERANIA ALEKSANDRA KOLCHENKI!

Świat | Antyfaszyzm | Represje

Aleksander Kolchenko to krymski anarchista, antyfaszysta i aktywista społeczny, który został aresztowany przez rosyjskie władze. Razem z innym krymskim aktywistą, Kolchenko został porwany przez rosyjskie FSB (dawne KGB) i jest teraz przetrzymywany jako polityczny więzień w moskiewskim więzieniu Lefortovo. Jest oskarżony o popełnianie aktów terroryzmu i przynależność do grupy terrorystycznej.

Dlaczego Aleksander Kolchenko jest w więzieniu?

Aleksander, który przez wiele lat udowodnił niezaprzeczalnie swą antyfaszystowską postawę, otrzymał niedorzeczne oskarżenia o przynależność do Prawego Sektora, czyli ukraińskiej, radykalnie prawicowej organizacji, której prawdziwa rola w ukraińskich wydarzeniach jest rozdmuchiwana przez rosyjską propagandę.

We współczesnej Rosji wszyscy aktywiści lewicowi, anarchistyczni czy lewicowo-liberalni mogą zostać pomówieni o bycie członkami lub sympatykami Prawego Sektora. Jest to sytuacja porównywalna do polowania na nieistniejących trockistów za Stalina lub na komunistów za Mc Carthy’ego. Putinowski autorytarny i nacjonalistyczny reżim, który stosuje w propagandzie wszystko (od religijnych uprzedzeń, poprzez teorie spiskowe, aż po jawny rasizm), bezwstydnie kradnie antyfaszystowską retorykę. Stąd każdy uważany za kłopotliwego jest określany jako “faszysta”, nawet jeśli on/ona stoi po przeciwnej stronie politycznego spektrum.

O czym trzeba pamiętać?

Antyfaszyzm | Publicystyka

„Walczymy o odzyskanie kontroli nad naszym życiem, zarówno w zakładzie pracy, jak też w miejscu zamieszkania. Walczymy o całkowicie inne oblicze świata, bowiem jesteśmy przekonani, że kapitalizm, podobnie jak państwowy socjalizm, nie daje się zreformować. Potrzebne są głębokie zmiany społeczne, ekonomiczne i polityczne. „

Deklaracja Ideowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza

Wydarzenia ostatnich miesięcy jasno pokazały, że kontrowersje, jakie wywołują niektórzy działacze OZZ Inicjatywa Pracownicza, nie są tematem zastępczym czy konfliktem personalnym, ale wynikają z poważnego problemu. Przyprowadzenie na manifestację listopadową stalinistów z KMP czy wspólny start w wyborach samorządowych, razem z przedstawicielami nacjonalistycznej prawicy - to wydarzenia, które są bez precedensu dla środowiska wolnościowego w Polsce.

Międzynarodowy apel z Bułgarii o antyfaszystowską solidarność!

Antyfaszyzm | Blog

Apel o bałkańską, europejską i światową solidarność z bułgarskimi antyfaszystami i wszystkimi ludźmi cierpiącymi przez obecność faszystów w Bułgarii
od członków Centrum Społecznego ADELANTE w Sofii (Bułgaria)*.
Wszędzie nastały ciężkie czasy, a szczególnie w Europie, gdzie mamy do czynienia z wybuchem silnych tendencji faszystowskich. Ukraina pokazała nam, do czego może doprowadzić faszyzm, i w Bułgarii chcielibyśmy powstrzymać tę tendencję. Niestety, w kraju, w którym 25 lat kapitalizmu doprowadziło do zubożenia ludności, w którym Unia Europejska nie spełniła oczekiwań, i w którym silnie przejawia się antykomunizm, zjawiskiem społecznym staje się nacjonalizm, przejmujący hegemonię na ulicach (w każdym mieście w Bułgarii można zobaczyć wiele swastyk) a obecnie także w parlamencie.
Od roku 2003 corocznie odbywa się Marsz Łukowa, faszystowski pochód upamiętniający bułgarskiego kolaboranta z okresu narodowego socjalizmu. Ukraina ma swojego Banderę, a Bułgaria swojego generała Christo Łukowa. Łukow utrzymywał z III Rzeszą bardzo ścisłe relacje, i ustanowił faszystowską organizację pod nazwą Bułgarskich Legionów Narodowych. Będąc ministrem wojny planował działania wojenne i napaści skierowane przeciw większości krajów sąsiednich. Marsz Łukowa, zwoływany przez organizacje i partie nacjonalistyczne, zyskał nawet poparcie zagranicznych członków ugrupowania Blood and Honour, którzy kilka lat temu przyjechali wspólnie maszerować. Co roku miejscowi działacze [antyfaszystowscy] próbują nakłonić mera Sofii do odwołania zgody na pochód, ze względu na jego narodowo-socjalistyczny charakter. Jak na razie, bez powodzenia.
Od wybuchu wojny w Syrii, Bułgaria ma do czynienia z bezprecedensową skalą napływu uchodźców. Uchodźcy i imigranci, przedstawiani w mass-mediach jako obce zagrożenie, stali się zjawiskiem wybijającym niebezpieczne ideologie na popularność, a nienawiść do nie-Bułgarów zaczęła być postrzegana za coś zrozumiałego i logicznego. To przyczyniło się do wzrostu przemocy na ulicach oraz do utworzenia w parlamencie prawicowej koalicji, w której obecna jest także partia "patriotyczna". Słyszeliśmy z parlamentu niesłyszane dotąd wypowiedzi ziejące nienawiścią. Romów wyzywano od pół-ludzi, Romki od kurew, a o ich dzieciach powiedziano, że bawią się ze świniami. Lekarzom radzono nie zajmować się pacjentami romskiej narodowości.
Teraz my, ułamek społeczeństwa Bułgarii, my bułgarscy wrogowie władzy, wrogowie kapitału i anarchiści, apelujemy o antyfaszystowską solidarność! Jako wrogów wszelkich represyjnych ideologii, nasz głos jest odosobniony, nawet gdy odwołujemy się do człowieczeństwa. Antyrasistowskie demonstracje w stolicy zwykle gromadzą nie więcej jak 100 osób. Tego roku, ponieważ rasizm sięga po panowanie na ulicy i u władz, chcemy zażądać zakazu przeprowadzenia Marszu Łukowa, zbierając się na kontrmanifestacji 14 lutego o 12:00, na kilka godzin przed wyjściem nazistów na ulice (17:30). Do przyłączenia się do nas zapraszamy wszystkich, którzy mają silne przekonania co do tej sprawy, a szczególnie osoby z sąsiednich krajów. Nigdy więcej panowania faszystów!
NO PASARAN!
Więcej informacji uzyskacie kontaktując się z CS Adelante lub na stronie centrum społecznego.*)
http://sc-adelante.org/(strona po bułgarsku)
http://sc-adelante.org/category/en/(strona po angielsku)

Rosja: Hakerzy włamali się na mail Aleksandra Dugina

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Niezidentyfikowani hakerzy z grupy Humpty Boltay zaatakowali pocztę elektroniczną należącą do Aleksandra Dugina, neofaszysty, ideologa rosyjskiego imperializmu i euro-azjatyzmu i opublikowali w Internecie listę "przyjaciół Rosji".

Są to osoby z którymi osobiście spotkał się Dugin lub inny członek ruchu euro-azjatyckiego, którego kontakty działają również w Polsce. Znajdują się na niej przedstawiciele elit politycznych, ale także postacie marginalne związane z ruchami radykalnymi.

Wśród Polaków znajdują się: były minister edukacji Roman Giertych, znany z pracy na rzecz Kremla Mateusz Piskorski, naukowcy: Leszek Sykulski i Przemysław Sieradzan oraz działacze skrajnej prawicy: Ronald Lasecki i Jarosław Tomasiewicz.

Atak na antynacjonalistów w Krakowie

Kraj | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Jak doniosły już niektóre media, w niedzielne popołudnie doszło do ataku na Domek Dajwór i przebywających w nim ludzi, dokonanego według wszelkich poszlak przez członków stowarzyszenia „Trzecia Droga”, które 11 listopada organizuje „Marsz Wolnej Polski” w Krakowie.

Napastnicy nie tylko demolowali lokal oraz szantażowali nas, mówiąc, że jeżeli nie odstąpimy od organizacji marszu „Koniec Stagnacji”, to nie dadzą nam spokoju, ale też zaczęli rzucać krzesłami w kierunku naszego kolegi – na szczęście okazali się niewystarczająco skoordynowani ruchowo, by trafić. Grupa mężczyzn była uzbrojona w pałki teleskopowe oraz w gaz pieprzowy, z którego zrobiła użytek, rozpylając go, co najbardziej skandaliczne, w stronę małego chłopca, który przyszedł do klubokawiarni wraz z rodzicami. Uważamy, że jeżeli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy nasz marsz jest potrzebny, powinien się ich pozbyć – nie możemy się dać zastraszyć tchórzliwym atakom nacjonalistów – oprotestujmy faszystowską przemoc i agresję, bo niedługo na pokojowy sprzeciw może być już za późno. Im więcej osób przyjdzie na Plac Szczepański o 16.00 we wtorek, tym bezpieczniejsi będziemy zarówno 11.11 jak i we wszystkie inne dni roku. Nasze oświadczenie to też apel skierowany do tych uczestników marszów nacjonalistycznych, którzy wciąż wierzą, że organizacje, które popierają, nie mają nic wspólnego z faszyzmem.

„Najpierw przyszli po socjalistów – nie powiedziałem nic, bo nie byłem socjalistą. Potem przyszli po związkowców – nie powiedziałem nic, bo nie byłem związkowcem. Później przyszli po Żydów - nie powiedziałem nic, bo nie byłem Żydem. Potem przyszli po mnie - i nie było nikogo, kto mógłby się za mną wstawić” - Pastor Martin Niemoeller

Kolektyw Koniec Stagnacji

Oviedo, Asturia, Hiszpania: Kontrdemo antyfaszystowskie

Świat | Antyfaszyzm

 Kontrdemo Dzisiaj antyfaszysci, oprocz licznego stawienia sie w Warszawie, rowniez przeciwstawili sie faszystom w Hiszpanii.

Antyfaszysci dowiedzieli sie o planowanym zgromadzeniu i demonstracji faszystow z regionow Galicji i Asturii pod Palacem Sprawiedliwosci na Placu Hiszpanii w Oviedo.

Dzis w sile ponad 100 antyfaszystek i antyfaszystow wyszli na przeciw 30 faszystom. Antyfaszytow blokowaly robocopy policyjne z kilkoma radiowozami wyladowanymi mundurowymi.

Rozwinieto 2 ogromne transparenty Faszyzm Nie Przejdzie oraz Nie Dla Rasizmu. Wykrzykiwano antyfaszystowskie hasla. Wsrod antyfaszystow byli takze, na samym przodzie, czarnoskorzy aktywisci. Niestety, wsrod kontrdema, byla tez mala grupka mlodziezowki komunistycznej partii CJC (Kolektywy Mlodych Komunistow), przybudowki partyjnej partii PCPE (Komunistyczna Partia Ludzi Hiszpanii). Tylko oni powiewali flagami partyjnymi.

W Oviedo i oddalonym o 30 km Gijon znajduja sie biura anarchosyndykalistycznych zwiazkow C.N.T araz kilka centrow polityczno-spolecznych zaangazowanych w walke o prawa pracownicze, prawa imigrantow, walke antyfaszystowska. Takze inne zwiazki syndykalistyczne jak C.G.T. oraz S.O. (Otwarta Solidarnosc). Dodatkowo w miescie Gijon jest biblioteka anarchistyczna o nazwie Anarxya z distro koszulek, muzyki, ksiazek, broszur na ulicy Llanes 11. Zapraszam do odwiedzenia ich strony https://anarxya.org i twittera https://twitter.com/anarxya
Relacja bezposrednia

Warszawa: Poznański Antyfaszysta zatrzymany przez policję

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Represje

Dziś, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem odbyła się w Warszawie demonstracja antyfaszystowska pod hasłem „razem przeciwko nacjonalizmowi”. Licznie brało w niej udział poznańskie środowisko anarchistyczne.

Poprzez przemarsz przez stolicę upamiętniono ofiary Nocy Kryształowej atakowane przez faszystów oraz potępiano przemoc stosowaną przez skrajną prawicę i nacjonalistów współcześnie. Ponad tysiąc osób niosło transparenty i wznosiło hasła: „Broń wolności. Zwalczaj nacjonalizm”, „Razem przeciwko faszyzmowi”, „Warszawa wolna od faszyzmu”.

Przeciwko demonstrantom zgromadzono liczne siły policyjne. Już na samym początku doszło do brutalnej interwencji policji i zatrzymania poznańskiego anarchisty. Funkcjonariusze agresywnie zaczęli przepychać zgromadzonych ludzi. Kilkoro policjantów powaliło członka Kolektywu Rozbrat na ziemię, dociskając go kolanami, mimo że leżał i nie stawiał oporu wykręcano mu ręce i głowę. W efekcie tuż po zatrzymaniu antyfaszysta trafił do szpitala. Mimo że to on stał się ofiarą policyjnej agresji, to jemu zostaną przedstawione zarzuty czynnej napaści na funkcjonariusza. Aresztowany działacz wciąż przebywa w warszawskim areszcie.

Warszawa: Demonstracja Razem Przeciwko Nacjonalizmowi

Antyfaszyzm
2014-11-08 13:00
2014-11-08 18:00

 Plakat8.11.2014r. odbędzie się ogólnopolska demonstracja pod hasłem "Razem przeciwko nacjonalizmowi".

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem będziemy iść ulicami Warszawy, która została tragicznie doświadczona przez faszyzm, aby upamiętnić ofiary tej zbrodniczej ideologii.

9.11.1938r. miała miejsce tzw. Noc kryształowa, czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech. Ulice niemieckich miast zostały tej nocy zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów,
stąd nazwa tego pogromu. Wydarzenie to stanowiło zapowiedź holocaustu w Europie.

Obozy zagłady, rasistowska przemoc, mające podstawy w ideologii narodowego szowinizmu, doprowadziły do tragicznych wydarzeń w przeszłości. Niestety zwolennicy tej ideologii istnieją nadal i dążą do wcielenia jej w życie. Między innymi tacy ludzie nazywają się obecnie nacjonalistami i maszerują co roku ulicami Warszawy 11 listopada. Również w ramach obchodów narodowego święta podżegają do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, kulturowym czy religijnym, marzą oni o "Polsce dla Polaków".

Nie zgadzamy się z taką wizją naszego kraju! Chcemy żyć w atmosferze wzajemnego szacunku i tolerancji, bez chorej nienawiści do drugiego człowieka ze względu na kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Pokażmy, że nie odpowiada nam działalność grup skrajnie prawicowych w Polsce.
Razem powiedzmy NIE nacjonalizmowi i faszyzmowi!

Dodatkowo 9.11, w Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, upamiętnimy ofiary faszystowskiej i neofaszystowskiej przemocy.

Organizatorem wydarzenia jest warszawska koalicja antyfaszystowska.
Jeśli Twoja grupa/organizacja/instytut chce w jakiś sposób pomóc w przygotowaniach do Weekendu Antyfaszyzmu, wyślij prywatną wiadomość do Antyfaszystowska Warszawa.

Podsumowując, rezerwujcie czas, zapraszajcie znajome i znajomych, czekajcie na więcej info!

organizatorzy:
161 Crew
Antyfaszystowska Warszawa
Przychodnia Skłot
Kolektyw Syrena
Pracownicza Demokracja
Warszawska Federacja Anarchistyczna

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1441846219438471/

Marsz antynacjonalistyczny "Koniec Stagnacji" w Krakowie

Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm
2014-11-11 16:00
2014-11-11 19:30

 Zapraszamy!11 listopada zbieramy się na Placu Szczepańskim w atmosferze wzajemnego szacunku i tolerancji, by wyrazić swoją głęboką niezgodę na terror skrajnej prawicy w Polsce. Wydarzenie Koniec Stagnacji odbędzie się w proteście wobec wszechobecnych na co dzień, a w dniu 11 listopada demonstrowanych na ulicach polskich miast w sposób szczególnie rażący, mowy oraz gestów nienawiści, u podstaw mających narodowy szowinizm i ksenofobię.

Naszą akcję tworzą najróżniejsze osoby i organizacje, a tym, co nas łączy jest niezgoda na bierne przyglądanie się temu, jak środowiska nacjonalistyczne i neofaszystowskie rosną w siłę.
Państwo polskie wielokrotnie udowodniło swoją bezradność wobec problemów społecznych takich jak ksenofobia – dziś wiemy, że najskuteczniejszą formą walki z faszyzmem jest samoorganizacja społeczeństwa. Czas więc wyrazić swoją niezgodę na łatwość, z jaką faszyzujące organizacje zagarnęły przestrzeń publiczną, nawołując do przemocowej przemiany. Nasze zgromadzenie ma na celu stworzenie w Krakowie przestrzeni, w której nie będzie miejsca na nienawiść rasową, homofobię, szowinizm, antysemityzm i rasizm. Dotychczas nasze miasto spokojnie przyglądało się jawnym demonstracjom nienawiści podczas Święta Niepodległości, dziś należy położyć kres bierności. Wszystkie osoby, niezależnie od opcji politycznych niegodzące się na nacjonalistyczną przemoc powinny mieć możliwość wyrażenia swoich poglądów. Wszystkie i wszyscy, którzy nie mieścimy się w narodowo – nacjonalistycznej wizji świata, powinniśmy okazać sobie tego dnia solidarność i wsparcie. Udowodnijmy Krakowowi, że różnorodność jest naszą siłą!

No pasaran! Faszyzm nie przejdzie!

https://www.facebook.com/events/1541981342682028/?ref_newsfeed_story_typ...

Szwecja: Policja zaatakowała protest antynazistowski

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Wczoraj w Malmo miała miejsce blokada marszu Partii Szwedów. Jest to ugrupowanie neonazistowskie, o którym głośno było w mediach masowych z powodu obecności jego członków w Batalionie Azowa biorącym udział w wojnie na Ukrainie.

W marcu tego roku, działacze Partii Szwedów dokonali w Malmo napadu z użyciem noża na lokalnego kibica i działacza queerowo-feministycznego. (link 1) (link 2) To wydarzenie było jednym z powodów zorganizowania blokady zaatakowanej przez policję na koniach.

Neonaziści w liczbie kilkudziesięciu mieli rozpocząć swój marsz z placu Limhamn. Na przeciwko siebie mieli 2000 antyfaszystów, których policja starała się zepchnąć z trasy marszu.

Kanał XML