Dyskryminacja

Lublin: Policjant gwałciciel skazany

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Funkcjonariusz policji Grzegorz K., za gwałt dokonany cztery lata temu na 20-letniej studentce został dziś skazany. Wyrok - 3 lata.

Do dwukrotnego gwałtu doszło na izbie wytrzeźwień w której sierżant K. pełnił służbę. Prokuratorzy ustalili, że oprócz studentki policjant molestował także inne kobiety, które przebywały w policyjnym areszcie w Lublinie: dotykał w miejscach intymnych, żądał seksu w zamian za jedzenie, namawiał do rozbierania się za możliwość zapalenia papierosa. Kobiety się jednak nie zgadzały.

Przez wiele lat pozostawał bezkarny. Policja przez cały czas trwania procesu broniła swojego funkcjonariusza. Bronili go nie tylko zabawiający się w podobny sposób koledzy, ale również koleżanka, która twierdziła, że K. nie mógł zgwałcić studentki ponieważ była pijana i miała okres...

Mit Euromajdanu

Świat | Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Gospodarka | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny | Strajk | Tacy są politycy | Ubóstwo

Poniżej zamieszczamy fragment audycji radia Asheville FM z Karoliny Północnej z udziałem Denysa, działacza Autonomicznego Związku Pracowników.

Wywiad traktuje o sytuacji politycznej na Ukrainie, faszyzacji, problemach ruchu anarchistycznego oraz wielu innych zagadnieniach dotyczących dawnego bloku wschodniego. Zapis pochodzi stąd http://revolution-news.com/ukrainian-anarchist-dispels-myths-surrounding...

Denys: Musicie rozróżnić dwa Euromajdany. Pierwszy, który miał miejsce 21 listopada był protestem ludzi wywodzących się z klasy średniej, którzy w większości chcieli podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Aczkolwiek teraz (dwa miesiące później), większość ludzi na ulicach koncentruje się na bardziej praktycznych kwestiach jak brutalność policji, która miała miejsce nocą 1 grudnia, generalnie nie są zadowoleni z rządu i prezydenta. Tak więc integracja europejska była przyczyną protestów, ale dziś jest sprawą drugorzędną.

Spór o gender?

Kraj | Dyskryminacja | Publicystyka | Tacy są politycy

Gramsci stwierdził jednym ze swoich tekstów, że walka ideologiczna tym różni się od działań wojennych, że w pierwszych przypadku atakuje się najsilniejsze pozycje, w drugim najsłabsze. Celem ataki stają się najwybitniejsi przedstawiciele, subtelni teoretycy. Dla mniejszych umysłów pozostają notki w gazetach, blogowe wpisy. W przypadku zamachu stanu na wolność nauki i myśli pod sztandarami „walki z ideologią gender” nawet wpis blogowy wydaje się zbytnią nobilitacją.

Trwająca od czasu afery pedofilskiej w kościele nagonka na „ideologie gender” nie wpisuje się w ramy sporu teoretycznego. Nie spełnia wymogów debaty publicznej. Celem nie jest realne rozpoznanie czym zajmują się gender studies. Nie jest nim również podjęcie refleksji nad założeniami konkretnych koncepcji, sensownością różnorakich stanowisk. Celem jest zasłanianie pedofilskiej działalności kościoła, jak również umacnianie prawicowej, konserwatywnej ideologii oraz kontroli władzy nad słowem i myślą obywateli i obywatelek.

Izrael: Protest imigrantów

Świat | Dyskryminacja

Masowe protesty przeciwko dyskryminacyjnej polityce rządu izraelskiego odbyły się w Tel-Awiwie. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na demonstrację, następnie rozpoczął się trzydniowy strajk generalny.

Ponad trzydzieści tysięcy (według organizatorów - około 50 tysięcy) nielegalnych imigrantów z Afryki zaprotestowało w Tel Awiwie. Migranci zaprotestować przeciwko odmowie władz wobec nadania im statusu uchodźców, jak również przeciwko temu, że wielu imigrantów przetrzymuje się w zamkniętych ośrodkach.

Większość imigrantów w Izraelu to osoby pochodzące z terenów afrykańskich ogarniętych wojną tzn. Sudanu i Erytrei, sąsiadującej od północy z Etiopią.

Poznań: Policja broni kolegi

Kraj | Dyskryminacja | Represje

Według komunikatu policji, podczas pacyfikacji protestujących na wykładzie księdza Pawła Bortkiewicza nie użyto paralizatorów.

Zgodnie z prawem jedyną bronią jaką mogli posiadać ze sobą policjanci były pałki. Okazało się, że mieli również paralizatory, których użyli do pacyfikacji groźnych ich zdaniem kobiet oraz mężczyzny w sukience (nie mylić z księdzem).

Na nagraniach z telefonów komórkowych widać mężczyznę, który przykłada do nogi aktywisty przedmiot. Błyska wyładowanie elektryczne, słychać trzask. I tak kilka razy. Ktoś krzyczy: "Spie... z tym paralizatorem!".

Palestyna: 14-latek zastrzelony przez Izraelskiego komandosa

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm

W minioną sobotę palestyński nastolatek, 14-letni Wajih Wajdi al-Ramahi, został śmiertelnie postrzelony na terenie obozu dla uchodźców al-Jalazun, opodal Ramallah. Chłopaka ugodził w plecy pocisk wystrzelony z karabinu snajperskiego izraelskiego komandosa. Do zdarzenia doszło przed szkołą, do której uczęszczał Wajih. Młodzieniec został przetransportowany do szpitala na oddział intensywnej opieki medycznej, gdzie niestety zmarł.

Okoliczni mieszkańcy tłumaczyli mediom, że strefa, w której doszło do morderstwa wolna jest od starć Palestyńczyków z Izraelską armią czy incydentów obrzucania kamieniami patroli, które mogłyby sprowokować atak. Jak stwierdził ojciec zabitego chłopaka, żołnierze polują na młodych Palestyńczyków bez konkretnych powodów, w ramach dostarczenia sobie rozrywki.

Dodał również, że jego syn został postrzelony zza pleców, z izraelskiej wieży strażniczej w Bet El, oraz że do incydentu doszło na terenie szkoły w obozie uchodźców, gdzie nie zdarzają się żadne zamieszki.

Warszawa: Akcja przeciwko Paulowi Cameronowi

Kraj | Dyskryminacja | Klerykalizm

Wczoraj podczas spotkania z Paulem Cameronem zorganizowanego przez środowiska katolickich fundamentalistów w budynku NOT - Naczelna Organizacja Techniczna miała miejsce akcja hepeningowa.

Paul Cameron to światowej sławy psycholog, który w latach 80-tych został wykluczony z szeregów wszystkich organizacji naukowych za głoszenie teorii opartych na badaniach podważanych ze względu na złą metodologię. Cameron zasłynął między innymi stwierdzeniem, że stosunek homoseksualny jest przyjemniejszy w związku z czym tolerowanie homoseksualizmu może doprowadzić do wyparcia heteroseksualizmu i zniszczenia cywilizacji. Uważa również, że homoseksualizmem można się zarazić.

Uznał również, że rodzice homoseksualni częściej biją, popełniają przestępstwa i kłamią. Badanie oparł o... porównanie 6 spraw sądowych dotyczących praw rodzicielskich w Wielkiej Brytanii.

Saudyjki zapowiedziały "dzień nieposłuszeństwa". Złamią zakaz jazdy samochodem

Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Kobiety w Arabii Saudyjskiej mają dość społecznego zakazu jazdy samochodem. Na 26 października zapowiedziały swój "dzień nieposłuszeństwa" przeciw dyskryminacji na drodze. - Jestem zdolną kobietą, a zakaz narusza moje prawa - mówi jedna z nich.
Saudyjki rozpoczęły internetową kampanię "Oct 26th, driving for women", w której zachęcają kobiety do masowego wyjazdu na saudyjskie drogi. W ciągu niecałego tygodnia od uruchomieniastrony internetowej akcji poparło ją już ponad 11 tysięcy osób. Jedną z pierwszych kobiet, która podpisała internetową petycję, była ekonomistka Mai al-Swayan, która powiedziała CNN, że 26 października na pewno zasiądzie za kierownicą.

Andrychów: Wypędzić Romów

Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Kilka dni temu na portalu społecznościowym Facebook utworzono profil nawołujący do wypędzenia 140 Romów zamieszkujących Andrychów. Autorzy twierdzą, że ponad dwa tysiące „lubię to” jest wyrazem poparcia ich akcji wśród mieszkańców miasta. Nie jest jednak tajemnicą, że profil jest reklamowany pośród wszelkiej maści skrajnej prawicy w Polsce i to jej członkowie są na nim aktywni. Konflikt w Andrychowie pojawił się kilka tygodni temu, gdy pobiło się dziecko romskie z polskim. Po tym zdarzeniu kilkuosobowa grupa rozpoczęła nękanie społeczności romskiej m. in. przez publikację ich danych i zdjęć w internecie. Pierwszy profil został zamknięty po kilku dniach przez prowadzące go osoby. Drugi jednak, w którym komentarze nawołują do linczu, nie przeszkadza i nie łamie regulaminu portalu społecznościowego i nadal nie został zablokowany. Cała sytuacja jest doskonałym przykładem szukania kozła ofiarnego za złą sytuację w mieście, tworzenia sztucznych podziałów i stosowanie odpowiedzialności zbiorowej innej nacji.

Rosja: STOP obozom koncentracyjnym dla migrantów

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje

 Etniczne czystki - przedwyborczy PR 7.08.br. w Moskwie przed budynkiem Federalnej Służby Migracyjnej zorganizowano serię pikiet przeciw obozom koncentracyjnym dla migrantów, donosi korespondent Grani.ru. Inicjatorem akcji była organizacja liberalnych komunistów Autonomiczne Działanie. W pikietowaniu wzięło udział około 10 osób. Uczestnicy wyszli z plakatami: Ludzie nie są nielegalni!; Czystki etniczne – przedwyborczy PR!; Migracje to nie „problem”, a prawo – faszyzm to jest problem!.

Pracownicy FSM agresywnie reagowali na działania aktywistów i zadawali im prowokujące pytania, szczególnie zainteresował ich fakt, ile im zapłacono. Jednak nie doszło do żadnych przykrych incydentów. Nikogo nie zatrzymano.

Rosja: Obejmij mnie na Arbacie

Świat | Dyskryminacja

W sobotę (tj. 3.08.br.) aktywiści LGBT zorganizowali paradę gejów, połączoną z kolejną akcją z rodzaju flash mob, pod hasłem Obejmij mnie, na Starym Arbacie (tłum.: ulica w centrum Moskwy).
Młodzież nastawiona negatywnie wobec przedsięwzięcia próbowała sprowokować aktywistów, jednak nie udało im się to.

Nagrania uczestników sobotniej akcji można zobaczyć na filmach poniżej.

Rosja: Aktywiści LGBT protestują na Placu Czerwonym

Świat | Dyskryminacja | Protesty

 demonstarcja W niedzielę (14.07.br.) na Placu Czerwonym (tu: Moskwa) aktywiści LGBT rozwinęli transparent z hasłem Homofobia - religia bydła, w dłoniach trzymając płonące pochodnie. Skandowano hasła: Faszystowska Duma - wstyd Rosji!; Dość promowania nienawiści!; Homofobia to faszyzm!.

Zatrzymano pięciu uczestników akcji za zorganizowanie nielegalnej manifestacji.
Kilka dni temu Władimir Putin podpisał prawo umożliwiające aresztowanie osób szerzących homoseksualizm oraz broniących jego praw. Dotyczy ono także turystów. Od tego czasu pojawiło się wiele prób protestu, jednak ten niedzielny był pierwszym zorganizowanym w miejscu publicznym.

Tłum. z jęz. ros.: MrsRadioactive

Wsparcie dla społeczności Romów rumuńskich we Wrocławiu - podpisz petycję

Kraj | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Wrocław, „miasto spotkań”, szczyci się wydarzeniami takimi jak Brave, festiwal „przeciw wypędzeniom z kultury”, podczas którego pod opieką wolontariuszy i tłumaczy, można na biletowanych imprezach popatrzeć na „egzotyczne” tradycje innych kultur. Kiedy jednak na terenie Wrocławia osiedlają się ostatni europejscy koczownicy, jedyną odpowiedzią Urzędu Miasta jest odesłanie ich „z powrotem”. W przypadku Romów nie ma żadnego konkretnego kraju, do którego mogliby „wrócić”. W wypadku Romów rumuńskich z koczowiska przy ul. Kamieńskiego powrót „do domu” często nie oznacza już rumuńskich wiosek i miast. Część mieszkańców koczowiska większość życia spędziła na terenie Polski. Urodziły się tu dzieci. Stanowią one trzy czwarte społeczności romskiej osiadłej na wrocławskich koczowiskach. Większość posługuje się dwoma językami – romani i polskim. Nie potrafią jednak czytać i pisać. Bez uznania ich praw nie są w stanie podjąć edukacji, a w przyszłości także pracy, co doprowadziłoby do osiągnięcia pełnej niezależności.

Podpisz petycję: http://www.petycjeonline.com/apel_o_wsparcie_spolecznosci_wroclawskich_r...

Rosja: Policja wstrzymała wiec LGBT

Świat | Dyskryminacja | Protesty

29.06.br., w Petersburgu (tu: Pola Marsowe) na żądania policji przerwano wiec na rzecz praw homoseksualistów.

Spotkanie zgromadziło dwudziestu aktywistów LGBT i około dwustu ich przeciwników. Geje byli silnie strzeżeni przez funkcjonariuszy organów ścigania i metalowe płoty, jednak to nie zdołało powstrzymać przeciwników przed protestami. Przeciwnicy, wśród których znaleźli się ludzie w niebieskich beretach z atrybutami kozackimi, starali przedrzeć się przez ogrodzenia, rzucając przy tym jajkami, kamieniami, racami i bombami dymnymi, głośno skandując Sodoma nie przejdzie!.

W rezultacie, pół godziny po rozpoczęciu starć, policja postanowiła zapakować aktywistów LGBT w autobus i zawieźć w nieznanym kierunku.

Rosja: W Moskwie zatrzymano 60 osób

Świat | Dyskryminacja | Represje

Policja zatrzymała około 60 osób po walce w schronisku w północno-zachodniej części Moskwy. Rano 29 czerwca o zdarzeniu poinformowała RIA Novosti, tuż po otrzymaniu wiadomości z biura prasowego głównego zarządu MSW.

Do starć doszło 28 czerwca w schronisku. W konflikt zaangażowani byli: mieszkający w budynku migranci z krajów sąsiednich oraz przedstawiciele organizacji społecznych, którzy przybyli na m-ce aby sprawdzić legalność pobytu migrantów na terenie kraju.

Na komisariat policji zawieziono 35 migrantów oraz 25 przedstawicieli organizacji społecznych.

Wg MSW, organizacja nosi nazwę Tarcza Moskwy. Członkowie tego ruchu przeprowadzają naloty na m-ca publiczne, w których przebywają migranci.

Kanał XML