Dyskryminacja
Policja wywoziła do lasu i biła bezbronnych ludzi
Renegade, Pon, 2009-11-02 11:49 Kraj | Dyskryminacja | Represje"Za karę" wywozili do lasu i bili bezbronnych mieszkańców - twierdzi prokuratura. Teraz grozi im pięć lat więzienia. Sierżanci Jarosław F. i Radosław B. z Prabut usłyszeli prokuratorskie zarzuty.
Sprawa wyszła na jaw dzięki internautom. Po informacji o śmierci pieszego na drodze koło Prabut, którego przejechała ciężarówka, wskazali, że pijanego mężczyznę do lasu wywieźli policjanci. Zamroczony alkoholem 48-latek wszedł wprost pod koła samochodu.
Postępowanie formalnie ruszyło wkrótce po tym, gdy do komendanta powiatowego policji w Kwidzynie zgłosił się brat tragicznie zmarłego. Twierdził, że nie był to pierwszy przypadek, gdy pijany człowiek został ukarany wywiezieniem do lasu przez miejscowych funkcjonariuszy.
Grecja: Czy obóz w Pagani zostanie zamknięty?
Yak, Nie, 2009-11-01 17:02 Świat | DyskryminacjaWczoraj rano, w gazetach ogłoszono zamknięcie obozu internowania dla uchodźców Pagani na wyspie Lesvos (Lesbos). W piątek, uchodźcy wypuszczeni z obozu brali udział w demonstracji zorganizowanej przez sieć solidarności z imigrantami. Wielu uchodźców musiało spać pod gołym niebem w porcie. Dopiero po naciskach ze strony aktywistów, otrzymali bilety na prom. Kolejną noc spędzili w zasquatowanej sali uniwersytetu.
Kolejnych 120 osób miało dziś zostać zwolnionych z Pagani. Jednak sprowadzono tam 23 nowe osoby. Wydaje się, że internowani zostaną przeniesieni do obozu na wyspie Chios, gdyż ośrodek internowania w Pagani został zbyt zniszczony przez nieustanne bunty i protesty.
Izrael odmawia Palestyńczykom dostępu do wody
Renegade, Wto, 2009-10-27 13:45 Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | RepresjeRaport w tej sprawie przedstawiła właśnie organizacja Amnesty International, autorzy opracowania twierdzą, że wodna blokada w połączeniu z niewydolnym systemem wodociągowym na Zachodnim Brzegu, grozi katastrofą humanitarną. Stwierdzono, że izraelskie wojsko nie pozwala Palestyńczykom kopać studni, a nawet zakazuje zbierać deszczówkę.
W tym samym czasie izraelscy osadnicy mają nieograniczony dostęp do wody i mogą bez przeszkód uprawiać swoje pola mimo suszy. Izrael jak najszybciej powinien wycofać się z tej dyskryminującej polityki. Do niektórych palestyńskich domów dociera jedynie 20 litrów wody na dobę, do izraelskich - 300 litrów - mówi Donatella Rovera z Amnesty International.
Lesbos: Bunty w Pagani
Akai47, Pon, 2009-10-26 06:57 Świat | Dyskryminacja | ProtestyTrwają bunty w więzieniu dla uchodźców Pagani na wyspie Lesbos. Po wizycie wiceministra kilka dni temu, policja zaczęła bić imigrantów. Ci się zbuntowali. Po kilku dniach 70 osób zostało zwolnionych z Pagani, ale inni nadal są tam trzymani i się buntują. Podpalają część budynku, wybijają szyby. Sytuacja jest bardzo napięta.
Marsz równości przeszedł we Wrocławiu
XaViER, Sob, 2009-10-24 15:19 Kraj | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/NacjonalizmAktualizacja 22:00 Nadal jeden aktywista znajduje się na komisariacie na ul. Trzemeskiej. Osoby, które chcą wesprzeć towarzysza prosimy dzwonić na komisariat pod nr tel (071) 359-26-00
Ok. 300 osób wzięło udział w sobotnim Marszu Równości, który przeszedł ulicami Wrocławia. Uczestnicy marszu chcieli wyrazić poparcie dla inicjatywy legalizacji związków partnerskich.
Foto: Marsz równości (Wrocław)
Uwaga: Dwie osoby zostały zatrzymana, gdy próbowały NOP-owcowi wyrwać megafon. Jedna została już zwolniona, druga prawdopodobnie znajduje się na komendzie przy ul. Trzemeskiej. Jej sprawą zajmuje się już odpowiednia ekipa.
Manifestanci maszerując w gorących rytmach samby, skandowali m.in.: "Wolność - równość - tolerancja", "Marsz równości idzie dalej", "Wrocław miastem tolerancji". Na transparentach widniały m.in. takie hasła jak: "Żądamy związków partnerskich", "Edukacja w szkołach, nie w kościołach", "W mieście spotkań dla wszystkich starczy miejsca".
Marsz zakończył się na wrocławskim rynku krótkimi przemówieniami organizatorów oraz innych osób chcących przemówić.
Ateny - kolejna ofiara policyjnych morderców
Pięciolatek, Pon, 2009-10-12 00:41 Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje25-letni Mohamed Kamran Atif, imigrant "bez papierów" zmarł 9 października na skutek obrażeń, odniesionych podczas policyjnych tortur, którym był poddany między 26 a 29 września na posterunku Nikea na przedmieściach Aten.
Koszmar imigranta zaczął się gdy o 1:30 w nocy policja włamała się do jego mieszkania bijąc jego i członków jego rodziny. Psy twierdziły, że mężczyzna pobił greckiego nastolatka. Według sąsiadów zatrzymany był wleczony za stopy tak, że jego głowa uderzała o każdy stopień schodów.
Na posterunku mężczyzna był bity kijem oraz poddawany elektrowstrząsom w okolice kolan i rąk. Zarzuty okazały się bezpodstawne więc aresztowanego zwolniono. Niestety greckie prawo nie zezwala imigrantom "bez papierów" na korzystanie z opieki zdrowotnej. Po dziesięciu dniach Mohamed zmarł.
Szamotuły: Zwolnienie ciężarnej legalne
Akai47, Sob, 2009-10-10 08:45 Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownikaSąd pracy w Szamotułach. pozwolił zwolnić ciężarną ponieważ.... jest nauczycielka.
Dyrektor Gimnazjum w Kaźmierzu (powiat szamotulski) w kwietniu postanowił rozwiązać umowę o pracę z jedną z nauczycielek – z dniem 31 sierpnia 2009 roku. Oficjalnym powodem były zmiany organizacyjne w szkole. Nauczycielka odwołała się do Sądu Pracy w Szamotułach.
Kobieta jest w ciąży. Jednak sąd w Szamotułach uznał, że dyrektor mógł zwolnić kobietę. W uzasadnieniu powołał się na orzeczenie Sądu Najwyższego, który w grudniu 2006 roku orzekł, że Karta Nauczyciela wystarczająco reguluje zasady rozwiązywania umów o pracę z nauczycielami i w tych przypadkach nie mają zastosowania przepisy Kodeksu Pracy!
ALTERGODZINA o 7. edycji Fesiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele (mp3)
Tomasso, Śro, 2009-10-07 22:46 Kraj | Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/FeminizmW dzisiejszej ALTERGODZINIE rozmawiano z Mirką Makuchowską, Joanną Zimmermann i Agatą Kalinowską - działaczkami i współorganizatorkami siódmej edycji Festiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele. Opowiadano również o wystawie zdjęć "Yes I am" będącej częścią Festiwalu, której autorką jest Agata. Wystawa zaczyna się 8 października a sam Festiwal odbędzie się w dniach 22 - 25 października 2009.
Pobierz: ALTERGODZINA o 7. edycji Fesiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele (mp3)
ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".
Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).
Kampania na rzecz godnej płacy w Światowy Dzień Godnej Pracy
Yak, Śro, 2009-10-07 19:34 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | PublicystykaPrawo do godziwej płacy jest prawem człowieka.
Dziś upominają się o nie ludzie szyjący dla nas ubrania w azjatyckich fabrykach.
www.asiafloorwage.org
7 października to Światowy Dzień Godnej Pracy. To również początek kampanii na rzecz godnej płacy w azjatyckich fabrykach odzieżowych prowadzonej przez Clean Clothes Campaign .
Według Powszechnej Deklaracji Praw człowieka: „Każdy pracujący ma prawo do odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia, zapewniającego jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej (…)”.
Ludzie, którzy szyją dla nas ubrania, nie mogą liczyć na bezpieczeństwo zatrudnienia, są zmuszani do pracy w nieopłacanych nadgodzinach, a także odmawia się im prawa do działalności związkowej i upominania się o poprawę swojej sytuacji. Najistotniejszy problem stanowi głodowa, niewystarczająca na przeżycie pensja, która, mimo że jest często zgodna z ustawową płacą minimalną, zmusza rzesze pracownic i pracowników przemysłu odzieżowego do życia w ubóstwie.
Głównym ośrodkiem produkcji odzieży w globalnej gospodarce jest Azja. Pochodzi stamtąd 60% ubrań. Powstają one dzięki ciężkiej pracy ponad 100 milionów osób, z których większość stanowią kobiety. Mimo kluczowego znaczenia ich pracy, azjatyccy pracownicy i pracownice zarabiają obecnie mniej więcej połowę kwoty potrzebnej do zaspokojenia podstawowych potrzeb ich i ich rodzin. Markowe firmy, na zlecenie których szyją, mogą spodziewać się zysku prawie czterokrotnie przewyższającego całkowite koszty produkcji ubrań wytwarzanych w Azji. Tymczasem z końcowej ceny sprzedaży sztuki odzieży do kieszeni pracownika lub pracownicy trafia mniej niż 3%.
Azjatyckie związki zawodowe i organizacje działające na rzecz praw pracowniczych domagają się bardziej sprawiedliwej dystrybucji wartości wytworzonej poprzez produkcję tej odzieży. Opracowały strategię pozwalającą na skalkulowanie i zapewnienie płacy wystarczającej na życie: Asia Floor Wage (AFW).
AFW to zestandaryzowana minimalna płaca godziwa. Bazuje na dochodach, jakich jedna zarabiająca osoba potrzebuje, by zapewnić utrzymanie 4-osobowej rodzinie (2 dorosłych, 2 dzieci), pracując 48 godzin w tygodniu. Połowa AFW ma pokryć koszty żywności, a druga połowa – pozostałe wydatki. Wysokość Asia Floor Wage ustalono na 475 dolarów międzynarodowych (z zastosowaniem parytetu siły nabywczej wg Banku Światowego [PPP]).
Asia Floor Wage to także strategia negocjacji układów zbiorowych na poziomie całej branży. Kiedy pracownice i pracownicy walczą o podwyżkę płac na szczeblu krajowym, grozi się im przeniesieniem produkcji do innego kraju i utratą pracy. W efekcie osoby zatrudnione w przemyśle odzieżowym w Azji są najgorzej opłacanymi, najgorzej zorganizowanymi i najbardziej wyzyskiwanymi pracownikami w branży.
Asia Floor Wage Alliance to zdecydowana odpowiedź na praktyki firm odzieżowych, które prześcigają się w zaniżaniu płac.
Jest to pierwsza tak znacząca inicjatywa w Azji, podjęta przez międzynarodowy sojusz - Asia Floor Wage Alliance - wspierający dążenia pracownic i pracowników i domagający się minimalnej płacy wystarczającej na życie dla osób zatrudnionych w przemyśle odzieżowym w Azji. Dziś Asia Floor Wage Alliance obejmuje ponad 70 związków zawodowych, organizacji zajmujących się prawami pracownika i prawami człowieka, rozwojowych organizacji pozarządowych, grup działających na rzecz praw kobiet oraz naukowców akademickich z 17 krajów w Azji, jak również krajów konsumenckich w Europie i Ameryce Północnej.
Kampania promująca AFW kierowana jest do znanych marek odzieżowych jak i gigantycznych sieci detalistów takich jak Carrefour, Tesco, Aldi oraz Lidl, które także są istotnymi graczami w przemyśle odzieżowym (np. Carrefour jest czwartym co do wielkości sprzedawcą ubrań w Europie), a ich decyzje dotyczące zaopatrzenia i cen zaczęły definiować praktyki biznesowe całej branży odzieżowej.
Clean Clothes Campaign zachęca zarówno organizacje jak i indywidualnych konsumentów do przyłączenia się do międzynarodowej kampanii na rzecz godnej płacy prowadzonej on-line, poprzez podpisanie apeli do firm, które decydują o warunkach życia milionów pracowników i pracownic w Azji.
Więcej informacji:
• raport nt. Asia Floor Wage “Stitching a Decent Wage across Borders: the Asia Floor Wage Proposal 2009” (po angielsku): http://www.cleanclothes.org/component/docman/doc_download/25-stitching-a...
• o Asia Floor Wage po polsku: http://www.kobietypraca.org/fairplay/dokumenty/Asia.pdf
• raport Clean Clothes Campaign o warunkach pracy przy produkcji ubrań dla supermarketów „Nabijanie kasy. Gigantyczni detaliści, praktyki zamówień i warunki pracy w przemyśle odzieżowym”: http://www.kobietypraca.org/fairplay/publikacje/RaportNabijanie.pdf
Kontakt:
• Jeroen Merk
Clean Clothes Campaign, International Secretariat in Amsterdam (www.cleanclothes.org),
tel: +31 20 4122785 tel. kom. +316 46744662
• Joanna Szabuńko (joanna.szabunko@karat.org.pl)
Koalicja Karat (www.karat.org, www.kobietypraca.org/fairplay )
Tel.: +48 22 849 16 47
Fax: +48 22 628 20 03
Wygląd tadżyckich nauczycieli
Czytelnik CIA, Pon, 2009-10-05 21:22 Świat | DyskryminacjaTadżykistanie 1 października weszły w życie przepisy regulujące sposób ubierania się oraz wyglądu nauczycieli i wykładowców.
Według nowych zasad, zatwierdzonych przez tadżyckie Ministerstwo Edukacji, nauczyciele i wykładowcy, którzy nie osiągnęli 50 – tego roku życia nie będą mogli nosić brody. Starsi będą mogli zapuścić zarost pod warunkiem, ze jego długość nie przekroczy trzech centymetrów.
Rząd w Duszanbe opracował także 20 wariantów ubioru dla nauczycieli i wykładowców. Wśród nich są zarówno ubrania w stylu europejskim, jak też wzorowane na tradycyjnym tadżyckim ubiorze. Minister edukacji Abdudżabor Rahmonow stwierdził, że wprowadzenie jednolitych mundurów dla nauczycieli uważa za mało prawdopodobne.
Turcja/Kurdystan: Forum Społeczne Mezopotamii
Czytelnik CIA, Pon, 2009-09-28 16:53 Świat | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistycznyW piątek 25 września rozpoczęło się Forum Społeczne Mezopotamii w Diyarbakir. Uczestniczą w nim liczne grupy, organizacje walczące o prawa człowieka (w tym prawa kobiet oraz emigrantów), antymilitarystyczne oraz anarchistyczne, ale także partia kurdyjska oraz organizacja kurdyjskiego oporu PKK.
Sama organizacja forum jest zhierarchizowana, gdyż jest kuchnia w której pracują pracownicy gotujący dla ludzi z forum, sprzątający po nıch oraz myjący toalety oraz naczynia. Przeciwni temu są anarchiści i od dzisiaj zaczęli wspólnie sprzątać toalety oraz myć naczynia tak, by pracownicy mielı szansę uczestniczyć w panelach dyskusyjnych. Warsztaty są zróżnicowane politycznie, a mówcy dostają za nie wynagrodzenie oraz mają zapewniony pobyt w hotelu. Anarchiści śpią w namiotach lub mieszkaniach u lokalnych anarchistów.
Zakaz produkowania i sprzedaży komunistycznych emblematów
Akai47, Nie, 2009-09-27 19:41 Kraj | DyskryminacjaSejm uchwalił zakaz produkowania i sprzedaży komunistycznych emblematów. Kto nie posłucha - może trafić na dwa lata za kraty. Sejm dokładnie nie określił co jest symbolem komunizmu więc nie wiadomo czy portrety Lenina, czerwone gwiazdy i inne "symbole" także mają być zakazane. Według opinii niektórych posłów prawicy, powinno się zakazać również... używania koloru czerwonego.
Wyrok ws. Alicji Tysiąc: Gość Niedzielny uprawia mowę nienawiści
XaViER, Śro, 2009-09-23 13:09 Kraj | Dyskryminacja | Klerykalizm | Prawa kobiet/FeminizmKatowicki sąd nakazał "Gościowi Niedzielnemu" zapłacenie 30 tysięcy złotych i wydrukowanie przeprosin m.in. za porównanie do hitlerowców Alicji Tysiąc, której mimo poważnej choroby odmówiono w 2000 roku prawa do aborcji. Kobieta poczuła się dotknięta sugestiami "Gościa Niedzielnego", że chciała zabić swoje dziecko. W pozwie przeciwko tygodnikowi domagała się przeprosin za naruszenie dóbr osobistych i zadośćuczynienia finansowego. Uważała też, że "Gość Niedzielny" bezprawnie ingerował w jej życie prywatne i bezprawnie opublikował jej zdjęcie.
Protesty uchodźców w Turcji i Grecji
Yak, Wto, 2009-09-22 22:15 Świat | Dyskryminacja | ProtestyUchodźcy uwięzieni w więzieniu Pagani na wyspie Lesvos wyłamali dziś kraty ze swoich cel, podpalili materace i wdarli się na dziedziniec więzienia, krzycząc „Azadi, Azadi” (wolność). Kobiety więzione na pierwszym piętrze opuściły swoje cele. Coraz więcej ludzi z Mytilini (największe miasto na Lesvos) przyjeżdza do Pagani. Dużo jest również mediów.
Więźniowie domagają się natychmiastowego zwolnienia. Obecnie, w więzieniu przebywa 600 osób. Dziś przyjechał autobus z kolejnymi 40 osobami.
Gubernator wyspy udał się do Pagani i obiecał, że wszyscy uchodźcy zostaną zwolnieni w ciągu nadchodzących dni. Imigranci wrócili do swoich cel, z wyjątkiem nieletnich, którzy nie dali wiary gubernatorowi. Sierpniowe akcje przeciw więzieniu w Pagani były relacjonowane na CIA.
Dzień wcześniej w Istambule, uchodźcy przetrzymywani w więzieniu w dzielnicy Fatih/Kumkapı wszczęli bunt, by zwrócić uwagę na swoje nędzne warunki życia. Około 100 uchodźców wyrwało kraty z okien 4-piętrowego budynku i wyrzucało łóżka, koce, szczotki i plastikowe przedmioty przez okna. Uchodźcy twierdzą, że nie otrzymują pożywienia. Policja nie interweniowała i jedynie otoczyła budynek.
http://noborder09lesvos.blogspot.com/
http://athens.indymedia.org
Palestyna: Kampania Oliwna 2009
Yak, Śro, 2009-09-16 16:05 Świat | Dyskryminacja | ProtestySieć International Solidarity Movement szuka wolontariuszy do udziału w Kampanii Oliwnej 2009. Kampania polega na okazaniu solidarności Palestyńczykom, których gaje oliwne są każdego roku równane z ziemią przez izraelskie wojsko i osadników, przez udział w zbiorach oliwek. Udział obywateli innych krajów zmniejsza ryzyko ataku ze strony osadników i wojska, a także ułatwia dokumentację przemocy strony izraelskiej.
Kampania rozpoczyna się 3 października i będzie trwać od 6 do 8 tygodni, zależnie od obfitości zbiorów. Wolontariusze są proszeni o zaplanowanie przynajmniej dwóch tygodni na ten cel.
Więcej informacji na stronie: http://palsolidarity.org/join
Oprócz kampanii, ISM prowadzi ciągłe działania wraz z Palestyńczykami, m.in. ochrona rodzin zagrożonych eksmisjami i zniszczeniem domów (także we Wschodniej Jerozolimie gdzie trwa czystka etniczna), udział w demonstracjach w wioskach Ni’lin i Bil’in, gdzie wciąż zagarniana jest ziemia przy okazji budowania muru.