Dyskryminacja

Polka w domu jak na drugim etacie

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Aktywne zawodowo kobiety poświęcają na zajęcia domowe cztery godzin 45 min dziennie. Ich mężowie przeznaczają na pracę w domu dwie godziny i 22 minuty. Tak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Anna Czerwińska, działaczka feministyczna, jest zdania, że mężczyznę do obowiązków domowych należy wychować. – Pomocne byłyby obowiązkowe urlopy ojcowskie, które zmusiłyby panów do dbania o dom – uważa. Na nie póki co jednak nie można liczyć – kolejne rządy nie zajmują się tą sprawą.

– Sposobem na wychowanie mężczyzny pozostaje... nicnierobienie. Wiem, że ciężko jest wytrzymać bałagan, ale jeśli po raz kolejny partner nie znajdzie czystych skarpetek, w końcu zacznie je sam prać – radzi Czerwińska.

Hiszpania: Strajk "nielegalnych" pracowników-imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty

4 lutego w Jaen pracownicy rolni rozpoczęli strajk bezterminowy. W strajku uczestniczy ok. 100 osób. Wszyscy są członkami związku imigrantów SOI (Sindicato Obrero Imigrante) i pracują przy zbiorze oliwek. Pracownicy domagają się m.in. lepszych warunków mieszkaniowych oraz opieki medycznej.

Związek SOI zbiera pieniądze dla strajkujących:
Sindicato Obrero Inmigrante
BANK: Caja Rural de Jaén (España)
KONTO: Cuenta 3067-0122-61-2154827816

Dania: Antypolicyjne zamieszki w biednych dzielnicach

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

W ciągu ostatniego tygodnia nocne powietrze duńskich miast było wypełnione ogniem i dymem. Podejrzewa się, że imigrancka młodzież stoi za seriami podpaleń – najczęściej samochodów i kontenerów na śmieci. Jest to odwet za rasistowskie ataki ze strony policjantów. Ostatniej soboty patrol pobił bez powodu starszego mężczyznę i jego syna – oboje byli imigrantami. Policja w imigranckich dzielnicach ma, zgodnie z pakietem przepisów „zero tolerancji” rozszerzone uprawnienia, które godzą w wolności obywatelskie.

Oprócz samochodów i śmietników butelkami z benzyną zaatakowano również kilka szkół – jedna doszczętnie spłonęła. Konflikt pomiędzy młodzieżą z biednych dzielnic a policją wciąż narasta. Stosowana jest taktyka „uderz i uciekaj” – realizowana przez stosunkowo niewielkie grupy za każdym razem gdy patrol jest w pobliżu.

AlterKino.org: Czwarta wojna światowa & Baraka

Świat | Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt | Militaryzm | Ubóstwo

Czwarta wojna światowa - Dobitny przekaz w niezwykle wymownej i emocjonalnej oprawie.Po zakończeniu trzeciej wojny światowej jaką była zimnowojenna rywalizacja między USA a ZSRR, ludzkość stoi w obliczu nowego,globalnego konfliktu. Trwająca obecnie Czwarta Wojna Światowa rozciąga się na polach walki zglobalizowanego świata,w poprzek społeczeństw nękanych przez wyzysk i nędzę oraz przez konsumpcyjny nadmiar i medialną manipulację.

Baraka - Baraka to starodawne słowo Sufich - mistyków muzułmańskich. Oznacza błogosławieństwo, oddech, esencję życia, od której rozpoczyna się ewolucja. "Baraka" to rodzaj niewerbalnej filmowej refleksji, próba pokazania naszej planety odkrywająca naturalne piękno różnych miejsc świata, ukazująca stan ludzkiej duchowości. "Baraka" pokazuje cud narodzin, życia i śmierci, a także skłonnośc ludzi do samodestrukcji. Reżyser filmu Ron Fricke mówi, że "Baraka" to podróż prowadząca przez ponowne odkrywanie Ziemi, przez zanurzenie się w naturze, w historii, ludzkim umyśle, aż po dążenie do sfery nieskończoności.

Filmy do obejrzenia na:
http://www.alterkino.org

Polacy to wschodnioeuropejski motłoch

Świat | Dyskryminacja

14-latek z Reykjaviku założył stronę "Stowarzyszenia przeciw Polakom w Islandii" w internetowym serwisie MySpace. Przez kilka dni "stowarzyszenie" zgromadziło 700 członków, głównie nastolatków. W internetowych dyskusjach twierdzą oni, że "Islandia musi pozbyć się Polaków zanim będzie za późno", bo wszystko "rujnują" i zachowują się jakby "kraj do nich należał". Kradną i nie sposób ich zmusić do pracy. Ale jeszcze gorsi od nich są np. Litwini.

W Islandii mieszka ok. 12 tys. Polaków. Sprawą antypolskiej strony "FuckPolish" zajęła się islandzka policja. Wczoraj ze strony blogu zniknęły wpisy.

Człowiek PO zamieszany w antysemicki skandal

Kraj | Dyskryminacja

Szef MON Bogdan Klich powołał do rady nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego człowieka zamieszanego przed laty w antysemicki skandal - podaje "Newsweek".

Chodzi o Ryszarda Majdzika, działacza Solidarności 80, a kiedyś także Ruchu Odbudowy Polski, który w 1997 r. zasłynął stwierdzeniem, że politycy o żydowskich korzeniach powinni startować "z list mniejszości żydowskiej". Do wyrażenia tak śmiałej opinii skłonił go wówczas fakt, iż Piotr Naimski, który przyznał, że jego przodkami byli Żydzi, otrzymał pierwsze miejsce na krakowskiej liście ROP w wyborach do Sejmu.

Niezadowolony z wysokiej pozycji Naimskiego Majdzik sam zrezygnował z kandydowania w barwach Ruchu. W specjalnym oświadczeniu napisał: - Nie będę uwiarygodniał osób związanych z masonerią ludzi nie czysto polskiej narodowości.

Prosił też wyborców, by nie głosowali na ludzi podobnych do Naimskiego.

Hiszpania: Wyrok w sprawie rzekomego ataku na policjanta

Świat | Dyskryminacja | Represje | Ruch anarchistyczny

W czwartek 31 stycznia hiszpański sąd skazał dwóch młodych Chilijczyków - Rodrigo Lanza Huidobro i Alex Cisternas Améstica za zaatakowanie policjanta w 2006 roku. Sąd skazał Lanzę na 4,5 roku więzienia oraz grzywnę wysokości blisko miliona euro (dokładnie 950,795 euro). Cisternas dostał 3 lata, nie musi płaci grzywny.

Przypomnijmy: Lanza i Cisternas zostali aresztowani 4 lutego 2006 roku za rzekome zaatakowanie strażnika miejskiego z Barcelony w ulicznej konfrontacji. W czasie bijatyki, która miała miejsce gdy władze przystąpiły do wyrzucenia młodych ludzi okupujących budynek samorządowy, strażnik doznał poważnego urazu głowy - policja twierdzi, że obrażenia spowodował kamień rzucony przez Lanzę.

Cała sprawa była iskrą, która rozpoczęła dyskusję na temat naruszania praw człowieka w Hiszpanii. Obrońcy twierdzą, że Lanza i Cisternas oraz Argentyńczyk Juan Pintos Garrido, który również ma proces w tej sprawie, tylko przechodzili w pobliżu, gdy zdarzył się incydent. Obrona podała także, że oskarżeni zostali pobici przez policję zarówno na ulicy, jak i na komisariacie – obrażenia były na tyle poważne, że musieli zostać wzięci do szpitala.

Dość dyskriminacji! Marsz Równości w Katowicach

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty

Organizacje walczące z dyskryminacją chcą w połowie maja przemaszerować przez centrum Katowic. Akcja ma się odbyć 17 maja w światowy Dzień Walki z Homofobią. Organizatorzy mają nadzieję, że przyjdą m.in. żony górników z Budryka, które protestowały w Warszawie, gdy ich mężowie strajkowali w kopalni.

Cudzoziemcy uciekli z ośrodka / więzienia

Kraj | Dyskryminacja

11 osób uciekło wykopem w piątek z Ośrodka Strzeżonego dla Cudzoziemców w Lesznowoli, pow. grójecki. Policja nadal ich szuka z psami tropiącymi. Wczoraj wieczorem pracownik ośrodka zauważył, że brakuje jednej z cudzoziemek. Zarządzono apel, podczas którego okazało się, że nie ma 11 osób. Podczas przeszukania terenu odkryto podkop pod ogrodzeniem. Wykonały go naprawdopodobniej osoby z zewnątrz, które wcześniej przebywały w ośrodku.

Grecja: Walka trwa dla imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Protesty

W okolicach portu Patras w Grecji przebywa wielu "nielegalnych" imigrantów. Znajduje się tam więzienie deportacyjne oraz statki, które co roku deportują wielu imigrantów. Obecnie wielu uchodźców z Afganistanu mieszka w shantytown oraz w obozach niedaleko portu.

W weekend 19-20 stycznia, władze miejskie groziły imigrantom i zakazały im wyjeżdżać. 21 stycznia policja otoczyła kordonem siedlisko imigrantów i 23 stycznia przystąpiła do ataku, nieszcząc część shantytown.

Imigranci zaczęli się samoorganizować. 29 stycznia ponad 1000 imigrantów demonstrowało i domagało się poszanowania swoich praw. Dzięki solidarności ze strony obywateli władze decydowały (na razie) zostawić imigrantów w pokoju.

Poniżej zdjęcia z demonstracji oraz z shantytown.

Proces za znieważenie Murzynów

Kraj | Dyskryminacja

Dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na lat 5 zażądał prokurator dla dwóch nastolatków z Lublina, którzy odpowiadali przed sądem za znieważenie czarnoskórych studentów Akademii Medycznej.

18-letniego Pawła Sz. i o rok starszego Jacka A. prokurator oskarżył o to, że w październiku ubiegłego roku z powodu przynależności rasowej zaatakowali dwóch czarnoskórych mężczyzn.

Religijni fundamentaliści chcą protestować w czasie pogrzebu gwiazdy

Świat | Dyskryminacja

Grupa amerykańskich baptystów ogłosiła, że będzie protestować na pogrzebie aktora Heatha Ledgera, ponieważ grał on rolę homoseksualisty w filmie Anga Lee "Tajemnica Brokeback Mountain". Rodzina Ledgera zdecydowała się przetransportować jego ciało do Australii i tam zorganizować jego pogrzeb w tajemnicy. Fanatycy twierdzili, że wtedy będą pikietować każdą ceremonię poświęconą pamięci Ledgera. Organizacje takie jak the Screen Actors' Guild (Związek Aktorów Filmowych) organizują uroczystości ku pamięci aktora.

Uchodźcy z Czeczenii przetrzymywani w poczekalni lotniska

Świat | Dyskryminacja

Z powodu rosnącego od miesiąca napływu do Francji uchodźców z Czeczenii i Somalii, brak już dla nich miejsca w specjalnej strefie na paryskim lotnisku Roissy - pisze "Le Monde".
Francuskie służby zaadaptowały wiec do przetrzymywania uchodźców poczekalnię lotniska. Według "Le Monde'a" warunki pobytu w hali odbiegają od przyjętych standardów.

Jak zauważa dziennik, od połowy grudnia liczba uchodźców proszących o azyl we Francji gwałtownie wzrasta. Tylko w końcu grudnia zatrzymano 325 takich osób. Większość z nich (od 60 do 70 proc.) stanowią Czeczeni, którzy najczęściej kupują bilety lotnicze z Ukrainy do Maroka, jednak w trakcie przesiadki we Francji proszą o azyl w tym kraju. "Le Monde" zauważa, że rząd francuski od początku roku coraz częściej z góry odrzuca prośby Czeczenów o azyl jako "wyraźnie nieuzasadnione", mimo że wcześniej rozpatrywał uważnie te prośby.

Wirginia: Natychmiastowe zwolnienie za używanie innego języka niż angielski

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka

W stanie Wirginia w USA wprowadzono nowy przepis pozwalający zatrudniającemu zwalniać pracownika bez jakiejkolwiek odprawy, jeżeli nie porozumiewa się w pracy językiem angielskim. Forsujący ustawę republikański senator stanowy, Ken Cuccinelli twierdzi, że wymusza ona używanie angielskiego przez pracowników wchodzących w interakcję z klientem, np. ekspedientów czy recepcjonistów.

Aktywiści działający na rzecz praw imigrantów uważają, że nowy przepis da pracodawcom całkowitą dowolność w zwalnianiu pracowników – powodem może być np. rozmowa w innym języku niż angielski podczas przerwy czy przez telefon z krewnymi.

Zatrzymano 20 czeczenów

Kraj | Dyskryminacja

Straż Graniczna zatrzymała 20 czeczenów na polsko-niemieckiej granicy. Czeczeni jechali mikrobusem i chcieli dostać się do Francji.

W grudnia 110 Polska Straż Graniczna zatrzymała 110 czeczenów.

Kanał XML