Edukacja/Prawa dziecka
Chile: Zwyciężyli obrońcy edukacji rynkowej
Tomasso, Sob, 2011-12-03 00:04 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Tacy są politycyMimo siedmiu miesięcy protestów chilijscy studenci żądający darmowej edukacji wyższej przegrali pierwsze starcie. Władze przyznały na edukację więcej pieniędzy, ale zasadniczy postulat oddaliły. - Ta reforma to nędzne oszustwo - mówili jednym głosem rzecznicy studentów.
W maju studenci wyszli na ulice, żądając zniesienia systemu edukacji wprowadzonego 30 lat temu za dyktatury gen. Augusto Pinocheta i przywrócenia powszechnej, darmowej i publicznej edukacji. Podczas protestów doszło do dwóch strajków generalnych i przeszło 40 wielkich manifestacji i marszów w Santiago i innych miastach. Dochodziło do starć z policją, byli ranni i aresztowani.
Demonstracje były największymi protestami wobec rządu od przywrócenia demokracji w 1990 roku. Zdaniem 80 proc. Chilijczyków to studenci mają rację, a spełnienie ich postulatów byłoby ostatecznym zerwaniem z dziedzictwem dyktatury. Od czasów Pinocheta studenci biorą na studia kredyty, które spłacają latami po zakończeniu nauki (ponad 110 tys. nie jest w stanie spłacić pożyczek). Chilijska edukacja należy do najdroższych na świecie zaraz po USA. Państwo pokrywa koszty edukacji jedynie w 15 proc., resztę płacą obywatele.
UK: Studenci rozpoczynają falę okupacji aby wesprzeć strajki sektora publicznego
Renegade, Śro, 2011-11-23 16:24 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Protesty W Wielkiej Brytanii studenci planują falę okupacji uczelni i protesty w nawiązaniu do strajków w nadchodzącym tygodniu. Okupacje prowadzone przez grupę - „narodowa kampania przeciw opłatom i cięciom” (NCAFC) przed 30 listopada (który to ma być dniem akcji związków zawodowych) – już się rozpoczęły na uniwersytecie w Birmingham oraz Cambridge.
Minister szkolnictwa wyższego David Willetts musiał opuścić przemówienie o „Idei Uniwersytetu” w środowy wieczór, po tym jak studenci zaczęli zadawać „niewygodne” pytania, oraz przeczyć temu co mówił minister, następnie odsunięto go od mównicy i rozpoczęto okupacje największej z sal wykładowych na Cambridge.
W opozycji do rządowego planu reformy systemu edukacji który ma zatwierdzić 9000 funtowy wzrost czesnego, okupacje mają wybuchnąć w całym kraju. NCAFC mówi, że okupacje sal wykładowych i budynków będą służyły jako bazy dla studentów do planowania kolejnych akcji oraz jako zaplecze dla około 3 milionów pracowników sektora publicznego, który ma być największym dniem przemysłowej akcji od zimy roku 1979.
Warszawa: Protest rodziców i pracowników żłobków
XaViER, Sob, 2011-11-19 21:30 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty Kilkaset osób protestowało w sobotę przed warszawskim ratuszem ws. za małych, ich zdaniem, nakładów na stołeczne żłobki. Uczestnicy demonstracji domagali się także podwyżek płac pracowników tych placówek.
Demonstranci trzymali transparenty: "Życie jest co raz droższe, a nasze pensje uboższe", "Uśmiechem dziecka rodziny nie nakarmimy", "Chcemy kasy za bobasy". Protestujący chcieli wręczyć petycję do prezydentki miasta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale nikt do nich nie wyszedł. Przypięli ją więc do bramy ratusza. Jeśli w ciągu tygodnia przedstawiciele władz miasta nie spotkają się z nimi w sprawie postulatów, za dwa tygodnie zorganizują protest ulicami Warszawy.
Protestujący pracownicy żłobków i rodzice z ruchu "Głos Rodziców" podkreślali, że od 1 września o 160 proc. wzrosły opłaty za żłobki, natomiast podwyżki pracowników tych placówek nie wzrosły. Rodzice pytają, co się stanie z pieniędzmi z podwyżek opłat. Protest zorganizowała NSZZ "Solidarność" działającej przy Zespole Żłobków m.st. Warszawy.
Protest w Londynie 9 listopada
oski, Czw, 2011-11-10 14:51 Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyPoniżej relacja autorstwa Igora Strapko oraz fotorelacja Agnieszki Tokarz, ze strony pisma Praktyka Teoretyczna.
W środę 9 listopada pod hasłem „Nasza edukacja to nie wasz interes”, na wezwanie Education Activist Network, dziesięciotysięczny marsz studentów i pracowników szkół wyższych zablokował ruch w centrum Londynu. Marsz wsparły największe centrale związkowe, liczne partie i organizacje lewicowe, a także odbywający się tego samego dnia marsz pracowników sektora energetycznego.
„N9” przeszło do historii jako jedno z największych i najlepiej zorganizowanych antyrządowych wystąpień ulicznych tego roku. Marsz ruszył spod University of London w stronę Trafalgar Square i dalej w kierunku londyńskiego City. Zakończył się pod Metropolian University na London Wall.
Jeśli ktoś uważa że zajęcie parlamentu nic nie znaczy...
H2, Sob, 2011-10-22 22:38 Świat | Blog | Edukacja/Prawa dziecka | Miejsca | Prawa pracownika | UbóstwoCzytając lewica.pl natknąłem się na opinię pewnej osoby, mówiącą o tym że zajęcie parlamentu przez anarchistów, antyautorytarnych lewicowców i oburzonych- co niestety uniemożliwili staliniści (woops... przepraszam- leniniści jak kto woli) z KKE i aspirujący do bycia jedynym reżimowym związkiem zawodowym PAME - nic by absolutnie nie dało.
Tymczasem...parę tysięcy kilometrów dalej w Chile studentom okupującym Kongres udało się doprowadzic do obietnicy rządu co do przygotowania referendum w sprawie systemu edukacji wyższej i renegocjacji kredytów studenckich.
Co prawda stawka, o którą walczą grecy i chilijczycy jest nieporównywalnie inna gdyż to o co walczą chilijsy studenci, czyli o darmową edukację wyższą jest w takiej czy innej formie dostępna w większości krajów świata, również w Grecji i w Polsce.
Należy jednak zauważyć, że w przypadku gdyby referendym zostało wygrane (a z całego serca mam nadzieję że tak), to nie uległ by zmianie jedynie system płatności za studia, lecz także znacząco by się zmienił tamtejszy rynek pracy napchany obecnie zdesperowanymi i wygłodniałymi (dosłownie) studentami, pracującymi za kilka bugsów za godzinę w Sturbucksie czy innym gównie.
Po pierwsze, najprawdopodobniej liczba młodych pracowników znacząco by się zmniejszyła, co spowodowało by logicznie zmniejszenie ciśnienia na rynku pracy, co za sobą daje wzrost popytu na pracowników i polepszenie ich pozycji negocjacyjnej względem szefów. Po drugie ci co by zostali mieli by dużo mniejszą presję w momencie organizowania się, ponieważ nawet w przypadku wyrzucenia z pracy za działalność związkową było by to trochę mniej dramatyczne niż dla wielu z nich w obecnej sytuacji gdy strata pracy = koniec ze studiami.
A nawet jeśli zajęcie tego budynku nic by nie dało...ja osobiście mam nadzieję że grecki parlament, wzorem francuskiego kilka wieków wcześniej, stanie się boiskiem do piłki, tyle że w przeciwieństwie do tego co się stało we Francji żadne KKE nie zechce przytrzymać ludzi za mordę i przywrócić mu jego pierwotnej funkcji.
Chile: Uczniowie i studenci wracają na ulice
Anarchista49, Śro, 2011-10-19 06:49 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Strajk W stolicy kraju Santiago de Chile rozpoczął się wczoraj strajk generalny studentów i uczniów przeciwko planom wprowadzenia opłat za wszelkie studia oraz darmową oświatą na wysokim poziomie. Strajk rozpoczął się demonstracją, w której w solidarności uczestniczyło ponad 70 organizacji społecznych wraz z głównym związkiem zawodowym CUT.
Oczywiście nie obyło się bez represji ze strony policji, która postanowiła zakończyć demonstrację siłą, lecz jej wysiłki zostały zniweczone, ponieważ różne grupy poruszały się różnymi trasami. Na ulicy Villa Francia demonstranci nawet zbudowali barykadę przed policją.
Protesty zostały poprzedzone społecznym referendum (bez aprobaty i uczestnictwa władz) w sprawie edukacji w Chile, w którym uczestniczyło 1,5 mln osób. W plebiscycie 88,7% uczestników wyraziło wsparcie dla żądania darmowej edukacji. (Telesur)
Wdrażanie jednego z filarów Procesu Bolońskiego kończy się fiaskiem
Yak, Czw, 2011-10-13 16:03 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycyPilotażowy program kierunków zamawianych przez przedsiębiorców, jeden z filarów wprowadzania tzw. Procesu Bolońskiego w Polsce, kończy się fiaskiem. Rozpoczęte trzy lata temu studia dotowane przez UE ukończyła zaledwie co piąta osoba. Pierwsi absolwenci kierunków zamawianych weszli na rynek pracy. Rezultaty pilotażu, na który resort nauki wydał 53 mln zł, są zatrważające. Dotowane przez UE studia licencjackie rozpoczęło w 2008 roku 714 osób, a do lipca ukończyło je 148.
Wielu studentów zrezygnowało z nauki na kierunkach zamawianych, bo nie radzili sobie z trudnymi egzaminami. Nie pomogły dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki, które z unijnych pieniędzy organizowały dla nich uczelnie. Nic też nie dała motywacja finansowa, czyli stypendium w wysokości 1 tys. zł. Nie pomogło nawet to, że uczelnie cały czas prowadziły uzupełniające nabory, bo resort nauki rozlicza je z liczby absolwentów. Na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach studia na kierunku matematyka rozpoczęło 32 studentów, a do października obroniło się 15 osób. W Akademii Górniczo-Hutniczej na matematykę zostały przyjęte 72 osoby, a absolwentów jest 54.
Kolumbia: Strajk generalny studentów
Anarchista49, Śro, 2011-10-12 08:35 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Strajk Tysiące studentów kolumbijskich rozpoczęło strajk generalny, ciągły, aż do odwołania przeciwko reformie edukacji autorstwa prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa.
Strajk spowodował paraliż siedmiu państwowych uniwersytetów. Ze strajkiem solidaryzuja się także kolumbijskie związki zawodowe.
Reforma edukacji przewiduje prywatyzację uniwersytetów. (Telesur)
Włochy: 90 demonstracji studentów i uczniów
Anarchista49, Sob, 2011-10-08 08:23 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty Sto tysięcy Włochów uczestniczyło wczoraj w dziewięćdziesięciu demonstracjach przeciwko polityce cięć w edukacji planowanych przez rząd Silvio Berlusconiego. Demonstracje odbyły się m.in. w Mediolanie, Rzymie, Trieście, Bolonii, Turynie, Palermo i Cagliari. Manifestacje odbyły się pod hasłem”Ten kryzys nie jest nasz i my za niego nie płacimy.”
Jeden z uczestników demonstracji w Rzymie stwierdził: „Obcięli finanse na programy. Nie chcą, żeby nasi młodzi studiowali. Mówią, że nie ma funduszy podczas, gdy pieniędzy na misje wojskowe, ani na kastę polityczną się nawet nie dotyka.”
Chile: Strajk generalny uczniów 19 października
Anarchista49, Pią, 2011-10-07 07:18 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Strajk Konfederacja Uczniów Chile (Confech) wezwała do strajku generalnego uczniów przeciwko represjom rządu wobec protestujących uczniów. Podczas ostatniego protestu uczniów 25 osób zostało rannych, a 132 zatrzymane.
Dodatkowym powodem protestu jest projekt ustawy uniemożliwiający demonstracji i zwiększający kary za protesty, choć niektóre z tych przepisów zostały ustanowione za rządów Pinocheta, a teraz represje mają być większe. Podstawowym powodem protestów są jednak plany wprowadzenia pełnej płatności za studia przez prawicowy rząd kraju. (Telesur)
Kolumbia: Dziesiątki rannych po demonstracji
Anarchista49, Pią, 2011-10-07 07:16 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | RepresjeDwadzieścia dwie osoby zostały ranne, a dwanaście zostało zatrzymanych przez policję podczas demonstracji studencko-uczniowskiej przeciwko prywatyzacji szkolnictwa wyższego w Kolumbii. Protesty zbiegły się przesłaniem przez prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa projektu ustawy o prywatyzacji szkolnictwa wyższego do parlamentu.
Protesty odbywały się w miastach Tunja, Cali i Pamplona W mieście Tunja przedstawiciel protestujących Giovanni Páez, że wielu studentów zostało pobitych. (Telesur)
Hiszpania: Demonstracja nauczycieli w stolicy
Anarchista49, Śro, 2011-10-05 07:13 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty Ponad 68 tysięcy osób demonstrowało w Madrycie swe niezadowolenie z polityki obecnej administracji. Siedemdziesiąt procent stanowili pracownicy sektora oświaty miasta Madryt.
Na dziś związkowcy zapowiadają kolejny strajk edukacji w tym mieście. Bezpośrednim powodem protestu są cięcia w sektorze stołecznej edukacji. (Telesur)
Chile: Ponad 30 aresztowanych po proteście studenckim
Anarchista49, Śro, 2011-10-05 07:12 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyPokojowa demonstracja uczniów techników przeciwko reformie edukacji zmierzającej w kierunku wprowadzenia płatności za wszelkie studia, zakończyła się zatrzymaniem ponad 30 uczestników i jedną ranną piętnastolatką.
Według źródeł policyjnych zostało zatrzymanych 37 uczestników. Prawicowy prezydent Sebastián Piñera torpeduje próby negocjacji i zapowiada dalsze represje. Najnowszym jego pomysłem jest zwiększeni kar dla protestujących. (Telesur)
Kostaryka: Marsz studentów przeciw cięciom
Anarchista49, Pią, 2011-09-30 07:25 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty Setki studentów uczestniczyło w marszu, który się odbył w ramach protestu wobec planowanych cięć wydatków na edukację w budżecie państwa na rok 2012. Reprezentanci czterech głównych uniwersytetów zakończyli swój marsz pod parlamentem w stolicy kraju San José, gdzie katulanie odbywa się debata na temat ustawy budżetowej.
Studenci domagają się utrzymania wydatków na edukację na poziomie 8% PKB. Podczas swego marszu studenci zatrzymali się pod ambasadą Chile wyrażając swoją solidarność z uczniami i studentami z Chile walczącymi z podobnymi problemami.
Cięcia socjalne są realizowane przez rząd prawicowej prezydent Laury Chinchilli oczywiście za radą takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. (Telesur)
Kolumbia: 16 tys. dzieci pracuje w kopalniach
Anarchista49, Wto, 2011-09-27 07:18 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownikaRząd kolumbijski oficjalnie przyznał, że ocenia, iż w kolumbijski kopalniach (głównie węgla kamiennego) pracuje 16 tys. osób poniżej osiemnastego roku życia, pomimo tego, że praca dzieci nawet w Kolumbii jest nielegalna. Jak widać jednak prawo jest martwe, a rząd woli prowadzić politykę neoliberalną wspieraną serdecznie przez rząd USA, przez który Kolumbia jest chwalona. (Telesur)