Edukacja/Prawa dziecka

Ukraina: Kontrforum "Inna strona edukacji" w Kijowie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

 kontrforum W dniach 22-23 września w Kijowie odbyło się studenckie kontrforum zorganizowane przez grupę Priama Dija. W planach było wiele ciekawych wydarzeń: dyskusje, wykłady, performance itd. Niespodziewanie cały program został nagle mocno okrojony przez bezczelne działania milicji.

Pomimo tego, iż cała akcja była zarejestrowana i legalna, pierwszego dnia major Onyszczenko zadecydował (niezgodnie z prawem) o zarekwirowaniu aparatury nagłaśniającej. Broniąc się przed rozbojem w biały dzień, protestujący przeszli na plac Sofijski – zatrzymano czterech uczestników, którzy już są na wolności. Na placu w obecności prawie wszystkich mediów świata prawie cała milicja Kijowa kontynuowała bójkę. W ten nieco inny od zaplanowanego sposób minęła pierwsza część kontrforum. Wystąpił między innymi profesor Uniwersytetu Berkeley Michael Burawoy – prezydent International Sociological Association.

Kolumbia: Pokojowa demonstracja brutalnie zdławiona przez policję

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Pokojowa demonstracja studentów w stolicy kraju Bogocie została brutalnie zdławiona przez jednostkę policji o nazwie Escuadrón Móvil Antidisturbios, która jest odpowiednikiem polskiego ZOMO z czasów PRL. Studenci demonstrowali przeciwko planom „urynkowienia” edukacji wyższej przez rząd prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa.

Ponadto rząd prowadzi kłamliwą kampanię propagandową próbującą powiązać organizacje studenckie z oddziałami paramilitarnymi. Federacja Studentów Uniwersytetów (FEU) wezwała do strajku generalnego na dzień 12 października. (Telesur)

Chile: Dalsze protesty przeciwko reformie edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Strajk

Licealiści i studenci w łącznej liczbie 200 tys demonstrowali w czwartek w Chile, protestując przeciwko reformie edukacji wprowadzającą pełną płatność studiów. Trzech uczniów Liceum Dario Salas w stolicy kraju w wyniku dwumiesięcznego strajku głodowego zostało przewiezionych do szpitala. Ponadto ośmiu uczniów Technikum A 131 w Buin uczestniczy w głodówce przeciwko tejże reformie edukacji firmowanej przez prawicowy rząd Chile. (Telesur)

Chile: Prezydent chce sankcjonować uczniów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Prawicowy prezydent Chile Sebastián Piñera zagroził powtórką całego roku uczniom, którzy strajkują i demonstrują przeciwko polityce edukacyjnej rządu zmierzającej do wprowadzenia całkowitej płatności za studia.
Piñera zagroził w telewizji państwowej, że licealiści będą musieli powtarzać rok, jeżeli sytuacja w liceach nie wróci do normy. Sytuacja "normalna" w ustach prezydenta oznacza żadnych strajków oraz przyjęcie propozycji rządu. Licealiści przez swoje organizacje wezwani zostali do strajku generalnego przeciwko planowanym reformom.

Źródło: Telesur.

Grecja: rząd zakazuje protestów i marnotrawi miliony na policyjne mobilizacje

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W tym tygodniu w Grecji rozpoczął się nowy rok szkolny. Po raz pierwszy uczniowie pójdą do szkół bez podręczników. Co prawda studenci za sprawą swoich protestów i okupacji wywalczyli darmowe podręczniki, ale z powodu cięć budżetowych Organizacja Podręczników Szkolnych (Organisation of School Books) będzie w stanie dostarczyć je dopiero w listopadzie.

Początkiem roku, greckie Ministerstwo Edukacji oznajmiło, że zmuszone będzie zamknąć lub połączyć w większe blisko 100 placówek oświaty, podczas gdy w Grecji nadal jest deficyt kadr nauczycielskich. W związku z częstymi okupacjami i demonstracjami studenckimi przeciwko reformie szkolnictwa, Ministerstwo Edukacji obawia się również podobnych działań i sprzeciwu wśród uczniów liceów i gimnazjów. W związku z tym dyrektorzy liceów otrzymali kilka dni temu dokument z ME zakazujący okupacji placówek oraz publicznych wystąpień o zabarwieniu politycznym.

Kolumbia: Protesty studentów i nauczycieli przeciw reformom edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Inspirując się protestami w Chile, kolumbijscy studenci wyszli na ulice, protestując przeciw prywatyzacji edukacji. Związki zawodowe nauczycieli zorganizowały w tym samym czasie protest przeciw zmianom systemu świadczeń zdrowotnych dla nauczycieli.

W Chile od trzech miesięcy trwają podobne protesty, w których społeczeństwo domaga się bezpłatnego dostępu do wyższych uczelni. Niezadowolenie w Kolumbii zaczęło się nasilać d marca, gdy kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos zaproponował ustawę, która zakłada częściową prywatyzację edukacji. Pod wpływem protestów, oznajmił jednak, że projekt ustawy nie zostanie przekazany do Parlamentu.

Liczba dzieci zamordowanych w Meksyku przekroczyła tysiąc

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

Zainicjowana przez rząd Meksyku wojna z użyciem regularnego wojska z handlem i produkcją narkotyków według organizacji społecznej „La Red por los Derechos de la Infancia en México” zabiła 1300 dzieci.

Reprezentant tej organizacji Juan Martín Pérez podał, że w wojnie zginęło ponad 50 tys. ludzi, z czego 1300 to osoby poniżej osiemnastego roku życia. Liczba ta została określona od czasu rozpoczęcia przez administrację prezydenta Felipe Calderona wojny z handlem i produkcją narkotyków.

Wojna ta jest prowadzona w ścisłej współpracy z agencjami USA. Niekiedy dochodzi nawet do tego, że te agencje wydają rozkazy funkcjonariuszom meksykańskim za pełną aprobatą władz z prezydentem Calderonem włącznie.

Koniec autonomii na Uniwersytecie Wrocławskim

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

Policja i Uniwersytet Wrocławski podpisały porozumienie, na mocy którego będzie można ścigać przestępców na terenie uczelni i akademików - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Funkcjonariusze będą mogli przeszukać pokoje w akademikach bez zgody rektora, która dotychczas - tak jak na większości uniwersytetów - była konieczna ze względu autonomię uczelni.

Wystarczy samo podejrzenie, że studenci mają środki odurzające, aby policja pojawiła się na terenie uczelni lub w akademikach. O zatrzymaniu osoby podejrzanej o posiadanie lub handel narkotykami, rektor musi być poinformowany w ciągu 48 godzin.

Uniwersytet to już czwarta uczelnia, po Politechnice Wrocławskiej, Akademii Medycznej i Akademii Wychowania Fizycznego, z którą policja podpisała podobne porozumienie.

Strajk generalny pracowników edukacji w Urugwaju

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Wczoraj w Urugwaju odbył się strajk generalny edukacji publicznej trwający dwadzieścia cztery godziny.
Nauczyciele żądali podwyżek płac i poprawy infrastruktury edukacyjnej.

Zwracano uwagę, że Urugwaj przeznacza na edukacje tylko 6% PKB. Strajk nie dotyczył szkolnictwa wyższego, jednak jego przedstawiciele wyrazili solidarność ze strajkującymi.

Inna Strona Edukacji, Kijów, Ukraina

Edukacja/Prawa dziecka
2011-09-22 06:00
2011-09-23 23:00

W dniach 22-23 września w Kijowie na Ukrainie odbędzie się międzynarodowe kontrforum studentów przeciwko komercjalizacji edukacji, neoliberalnym reformom i ksenofobii. Akcja jest odpowiedzią na oficjalne forum szefów europejskich departamentów edukacji. Zapraszamy wszystkich do udziału i radykalnego przeciwstawienia się wielkiej międzynarodowej polityce.

Manifest:

Kontakt:

baner

Strajk okupacyjny nauczycieli w Hondurasie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Strajk

Wczoraj w Hondurasie około 30 tysięcy nauczycieli rozpoczęło strajk okupacyjny. Celem są głównie postulaty płacowe. Powodem ich jest stosowanie przez rząd „potrąceń” od pensji. Pozapłacowymi powodami jest traktowanie edukacji i całej ludności przez rząd tego kraju. Poprzednie protesty nauczycieli zakończyły się represjami ze strony władz.

Ostatnie wybory prezydenckie i do parlamentu nie zostały uznane za demokratyczne przez żadne międzynarodowe organizacje. Wybory te się odbyły po zamachu stanu w 2009 r. Jedynie rząd USA uznał wtedy władze, które obaliły prezydenta Manuela Zelayę. Manuel Zelaya był znany ze zdecydowanej postawy przeciwnej Stanom Zjednoczonym, a zamach stanu został zorganizowany i przeprowadzony z pomocą przedstawicieli rządu USA.

Zamiast szkoły do kościoła marsz!

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Klerykalizm

Uczniowie katowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 sądzili, że w piątek będą mieć normalne lekcje. Ale dyrektorka zarządziła wyjście do kościoła. Interweniowało kuratorium - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Opowiada mama jednej z dziewczynek, która nie chodzi na religię: - 1 września były występy w sali gimnastycznej, spotkania w klasach z wychowawcami. Byłam pewna, że piątek będzie już zwykłym dniem szkolnych zajęć. Ale zarządzeniem dyrektorki uczniowie poszli do kościoła i spowiedzi.

- Dzień przed końcem roku szkolnego było podobnie. Wyjścia związane z nauczaniem religii zdarzają się bardzo często w tej szkole. Dotąd córka nie spotkała się z nietolerancją ze strony rówieśników, ale takie sytuacje, jak ta z 2 września, podkreślają odmienność dzieci z rodzin niewierzących - dodaje.

Grecja: Parlament przegłosował reformy zgodne z Procesem Bolońskim oraz zniósł autonomię uczelni

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pomimo ulicznych protestów i starć z policją w Atenach, Salonikach, Heraklionie i Patras grecki parlament przegłosował w środę pakiet reform systemu edukacji wyższej, ograniczających znacząco autonomię studentów i pracowników naukowych i znoszących wprowadzony po przywróceniu demokracji w kraju ‘azyl akadamicki’ – prawny zakaz wstępu funkcjonariuszy policji na teren uczelni wyższych.

Przygotowana przez minister edukacji Annę Diamantopoulou reforma wprowadza osoby spoza personelu naukowego do władz uniwersytetów, oraz finansowanie uczelni w oparciu o przygotowany pod dyktando przyszłych pracodawców system ocen. Studentom narzuca określone terminy na ukończenie studiów, odbiera za to gwarancję miejsca na wybranych wykładach i możliwość uczestniczenia w zarządzaniu uczelniami.

USA: Czy kredyty studenckie staną się kolejnym gwoździem do trumny gospodarki USA?

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka

Niezależne studia wskazują na to, że następnym zapalnikiem kolejnych etapów kryzysu ekonomicznego w USA mogą być kredyty studenckie. Aż 7% studentów nie spłaca kredytów zaciągniętych w celu pokrycia gigantycznych kosztów wyższego wykształcenia.

To poziom porównywalny z niespłacaniem kart kredytowych (8,8% klientów) oraz kredytów hipotecznych (9,1%). W tym roku ujawniono, że niespłacone kredyty studenckie wynoszą w sumie 875 miliardów dolarów, czyli więcej niż zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych. Według raportu Institute for College Access and Success – absolwenci uczelni w 2009 r. mieli średnio 24 tys. dolarów długu, czyli o 6% niż rok wcześniej.

Związkowcy domagają się wyższych pensji dla pracowników uczelni

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Strajk

Związki zawodowe chcą podniesienia płac pracowników polskich uczelni. Proponują ministerstwu nauki zawarcie układu zbiorowego w tej sprawie. Zdaniem związkowców niskie płace powodują odpływ zdolnych pracowników. „Solidarność” proponuje, żeby w ciągu trzech lat płace profesorów wzrosły do trzech średnich krajowych czyli do ok. 11 tys. zł. Adiunkci mieliby zarabiać ok. 7,2 tys. zł, a asystenci oraz pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi ok. 4 tys. zł.

Przedstawiciele „Solidarności” chcą zawrzeć w tej sprawie układ zbiorowy z ministerstwem nauki. Edward Malec, szef Krajowej Sekcji Nauki NSZZ “Solidarność” zastrzega, że gdyby strona rządowa nie chciała rozmawiać, związkowcy nie wykluczają strajku. Gdyby obu stronom nie udało się porozumieć, referendum strajkowe mogłoby się odbyć 18 września. Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, aby zorganizować strajk, akcję musiałaby poprzeć ponad połowa pracowników uczelni. (IAR)

Kanał XML