Edukacja/Prawa dziecka
Nie damy tknąć naszej szkoły
bizon, Wto, 2007-02-13 12:00 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycyWójt Chmielnika chce zlikwidować klasy 4 - 6 w szkole podstawowej w Błędowej Tyczyńskiej. Dlaczego? W wiosce jest coraz mniej dzieci. Jedna z klas liczy… trzech uczniów.
- Przecież wójt niedawno obiecywał, że naszej szkole nic nie grozi. - mówi Danuta Kusz, dyr. SP w Błędowej Tyczyńskiej.
- Wójt nie ma moralnego prawa tak postąpić. Za wszelką cenę obronimy podstawówkę. Ekonomia mnie nie interesuje, najważniejsze są dzieci mówi dyr. SP.
- Straciliśmy do wójta zaufanie. Jak można co innego obiecywać, a co innego robić?
Szkoła w Błędowej Tyczyńskiej nie jest jedyną, którą czeka zmiana. Wójt gminy Tarnowiec chce likwidacji szkoły podstawowej w Brzezówce, gimnazjum w Roztokach oraz szkoły filialnej w Potakówce (rodzice protestują). Gmina Padew Narodowa planuje likwidację 4 filialnych szkół w miejscowościach: Babule, Zarównie, Wojkowie, Przykopie. W Jaworniku Polskim chcą połączenia w zespół szkół, gimnazjum i podstawówki z Jawornika i Manasterza.
Zero tolerancji dla pytań uczniów
Czytelnik CIA, Wto, 2007-02-13 09:03 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaJak poddaje "Gazeta Lubuska", licealiści, którzy napisali do ministra, żeby zapytać o maturę dostali reprymendę. Ministerstwo uznało, że trzeba ich objąć programem "Zero tolerancji" i wzmocnić nadzór kuratorium nad szkołą.
Pod koniec września uczniowie trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie wysłali list do ministra. - Chcieliśmy tylko zapytać ministra Romana Giertycha o zmiany w maturach i o to, dlaczego dowiadujemy się o nich dopiero we wrześniu - mówią. Wiedzieli o tym zarówno wychowawca jak i dyrektorka szkoły. - Jest demokracja, każdy może napisać list do ministra - mówi Alina Nowak, dyrektorka II LO w Gorzowie.
Rogoźnica: Rodzice bronią szkoły
oski, Wto, 2007-02-13 00:02 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyWójt chce zlikwidować szkołę podstawową, która wchodzi w skład Zespołu Szkół. Nie zgadzają się na to rodzice dzieci, które musiałyby dojeżdżać do szkoły w Maniach. Codziennie drogę autobusem pokonywałoby 130 uczniów. Decyzji nie rozumie też dyrektor ZS. Pod listem protestacyjnym podpisało się prawie 500 osób.
Niektórzy mówią, że jest to prywatna zemsta wójta za to jak głosowali ludzie w wyborach samorządowych. Ten zaś odpiera zarzuty powołując się na zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Giertych przywraca mundurki w szkołach
XaViER, Pią, 2007-02-09 13:04 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaJak informuje PAP minister edukacji Roman Giertych zapowiedział wprowadzenie od 1 września do szkół m.in. obowiązku noszenia jednolitego stroju.
Podpisane przez niego rozporządzenie dotyczące realizacji programu "Zero tolerancji" wprowadza obowiązek zapisania w statutach szkół: zasad związanych z zachowaniem uczniów wobec nauczycieli, reguł korzystania z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych podczas lekcji oraz stosowania w szkołach jednolitych strojów.
Giertych zapowiedział, że wprowadzane zmiany mają spowodować "szarpnięcie cugli w edukacji".
Uczniowie pod ścisłym nadzorem
oski, Wto, 2007-02-06 16:38 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaUczniowie w Kluczborku będą non stop obserwowani przez straż miejską, której oczami będzie 60 kamer. Nauczyciele i urzędnicy są zachwyceni. Barbara Krupa, nauczycielka, stwierdziła, że uczniowie inaczej się zachowują na przerwach, gdy wiedza, że są obserwowani. Teraz gdy będą wiedzieli, iż może w razie co przyjechać straż miejska z interwencją będą się zachowywać jeszcze lepiej, mówi.
Roman Kamiński, dyrektor kluczborskiego gimnazjum nr 5, jako pierwszy zastosował w gminie kamery w szkole, za co otrzymała tytuł "Przyjaciela Policji” od miejscowej komendy.
Sprzęt kosztował gminę pięć tysięcy złotych.
Szczecin: Likwidacja przedszkoli
oski, Sob, 2007-02-03 12:59 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | ProtestyJest plan prywatyzacji 5 przedszkoli w Szczecinie. Decyzja zapadła bez społecznej konsultacji, o planach restrukturyzacji rozmawia się bez udziału najbardziej zainteresowanych, np. rodzice dzieci chodzących do przedszkola nr 29 przy ul. Wyszyńskiego o planach dowiedzieli się z gazet. Oni też rozpoczęli protest.
Urzędnicy argumentują, że przedszkole można zlikwidować, bo blisko są inne placówki publiczne. Niestety, nie jest to prawdą. Dwa najbliższe przedszkola nie będą w stanie przyjąć dzieci ze zlikwidowanego. Nie będzie też stać rodziców na zapłacenie czesnego w placówkach prywatnych. Rodzice są zbulwersowani.
W obecnych, istniejących, przedszkolach panuje tłok. Likwidacja raczej nie polepszy tego stanu rzeczy.
Przedsiębiorstwo Uniwersytet Rzeszowski
oski, Sob, 2007-02-03 10:58 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Kultura | Prawa pracownikaMamy tylko najpotrzebniejsze zajęcia. Już nie jest jak dawniej, gdy program dopasowaliśmy, aby utrzymać profesora – mówi jeden z profesorów Uniwersytety Rzeszowskiego, powtarzając tym samym slogan o zbawczym oddziaływaniu wolnego rynku na wszelkie strefy społeczne. Tak od przedszkoli po uniwersytety, od bibliotek po szpitale – ma się ostać tylko to co przynosi zyski. „Musi zarabiać”, „samo-się-utrzymywać”, a jak nie to likwidacja, bankructwo.
Musimy zaciskać pasa. Zwłaszcza, że coraz mniej pieniędzy dostajemy od ministerstwa. Kilka lat temu było to 70 proc., teraz 58. Resztę musimy zarobić - mówi Ludwik Borowiec, rzecznik UR. - Ograniczamy zajęcia do minimum - dodaje.
Jest już projekt ustawy o godzinie policyjnej dla nieletnich
Vino, Sob, 2007-01-27 23:38 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaGodzina policyjna dla nieletnich zbliża się wielkimi krokami. Liga Polskich Rodzin na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży projekt ustawy, która pozwoli wprowadzać ją samorządom.
Krzysztof Bosak z LPR tłumaczy, że ustawa nie wprowadza sztywnej "godziny bezpieczeństwa", czyli godziny policyjnej dla wszystkich, ale decyzję o jej wprowadzeniu pozostawia samorządowcom. To oni zdecydują, o której godzinie nieletni bez opieki dorosłych nie będą mogli pojawiać się poza domem.
Ustawa jest częścią opresyjnego programu "zero tolerancji" forsowanego przez ministra edukacji Romana Giertycha. Cały program budzi wiele głosów sprzeciwu, opowiada się bowiem za wizją edukacji w której uczeń nie ma żadnych praw i jest zobowiązany do bezwzględnego posłuszeństwa wobec nauczyciela. Innymi punktami programu jest m.in. wprowadzenie obowiązkowych mundurków, czy zakaz używania telefonów komórkowych na terenie szkoły.
Warto się zapoznać z resztą postulatów programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole"
Opole: Przeciwko likwidacji szkoły
oski, Czw, 2007-01-25 21:04 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyOd wczoraj wiadomo, że SP nr 10 władze planują zlikwidować. Rodzice rozpoczęli akcje protestacyjną. Zbierają podpisy pod listem do prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego. Wskazują w nim między innymi, że szkoła zapewnia indywidualne podejście, jest tolerancyjna. Dzięki kameralności nie ma przemocy, a nauczyciele znają każdego ucznia i jego potrzeby.
Nieoficjalnie władzy po prostu nie opłaca się utrzymywać szkoły w której nie ma przeludnionych klas.
W planach likwidacyjnych jest też SP 7. Gdyby nastąpiła realizacja planów władzy dwie dzielnice Opola stałyby się edukacyjną pustynią, a dzieciaki musiałyby jeździć autobusem aż do Śródmieścia.
Nędza studenckiego życia
oski, Nie, 2007-01-21 19:06 Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Publicystyka | Ruch anarchistyczny | Ubóstwo(jej ekonomiczne, polityczne, psychologiczne i przede wszystkim intelektualne aspekty wraz ze skromnym wskazaniem drogi kuracji)
Uczynić wstyd bardziej wstydliwym przez wystawienie go na forum publiczne
Bez narażania się na poważne kontrargumenty można powiedzieć, że student jest w Europie - obok policjanta i księdza - jedną z najbardziej wzgardzanych istot. Przyczyny owej pogardy są jednak często przeniknięte kłamstwem dominującej ideologii, podczas gdy przyczyny, ze względu na które student nie cieszy się wielkim szacunkiem krytycznego umysłu, są tłamszone i ukrywane. Zwolennicy fałszywej opozycji są oczywiście świadomi tych przyczyn - wad, które są również ich wadami - lecz w strachu obracają swą pogardę w opiekuńczy zachwyt. I tak wszystkie bezpłciowe organizacje społeczne (od "opozycyjnych" partii do niegdyś radykalnych ekologów) do spółki z tradycyjnie bezpłodną inteligencją (tą od "Polityki" i "Gazety Wyborczej") cenią sobie studenckie towarzystwo a zanikające i efemeryczne grupy alternatywne zazdrośnie współzawodniczą z nimi o "moralne i materialne" wsparcie dla studentów. W niniejszej broszurze postaramy się pokazać przyczyny owego stanu rzeczy oraz to, w jaki sposób student jest zakorzeniony w dominującej rzeczywistości późnego kapitalizmu. Zamierzamy użyć jej, by ujawnić przyczyny naszej pogardy: znoszenie alienacji z konieczności podąży tymi samymi ścieżkami, co alienacja.
Wszystkie analizy i studia nad studenckim życiem powstające od czasu do czasu ignorują podstawowe aspekty problemu. Żadne z nich nie wzniosły się ponad punkt widzenia akademickich specjalizacji (psychologu, socjologii, ekonomii). W ten sposób kompletnie rozmijają się z prawdą. Już Fourier w XIX wieku zwracał uwagę na "metodyczną krótkowzroczność" traktowania fundamentalnych problemów bez odnoszenia ich do współczesnego społeczeństwa jako całości. Ten fetyszyzm faktów maskuje podstawowe kategorie i nie pozwala ujrzeć totalności w każdym ze szczegółów. O naszym społeczeństwie wszystko zostało już powiedziane z wyjątkiem tego, czym ono w .swej istocie jest: społeczeństwem zdominowanym przez towar i spektakl. Bez uwzględnienia tego faktu wszelkie socjologiczne prace nad życiem studenta pozostają bezpłodne. Mimo szczerych chęci i częściowych prawd niekiedy w nich zaprezentowanych, grzęzną one na powrót w nieuchronnej etyce kantowskiej: prawdziwej demokratyzacji dzięki racjonalizacji systemu nauczania, to znaczy nauczania systemu.
Ateny: Marsz przeciw reformie szkolnictwa wyższego, starcia anarchistów z policją
Vino, Czw, 2007-01-18 00:14 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Ruch anarchistycznyDziś w Atenach miała miejsce manifestacja studentów i pracowników naukowych przeciwko rządowemu projektowi ustawy o szkolnictwie wyższym, mającej umożliwić działalność prywatnym uczelniom. Doszło do starć pomiędzy policją a anarchistami.
Specjalne odziały greckiej policji przeznaczone do tłumienia zamieszek starły się z anarchistami przemieniając centrum miasta w dymiące przez wiele godzin pole bitwy.
Amnestia maturalna niezgodna z konstytucją
Vino, Wto, 2007-01-16 15:21 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaTrybunał konstytucyjny orzekł, że amnestia maturalna wprowadzona przez ministra edukacji Romana Giertycha była niezgodna z konstytucją.
W orzeczeniu zaznaczono, że nie oznacza to, że objęci amnestią uczniowie zachowają swoje świadectwa dojrzałości - jednak powinna być dana im furtka, dzięki której będą mogli poprawić swój egzamin tak, by nie był swoistym "piętnem" niezgodnym z konstytucją.
Happening IU w Katowicach
stavir, Wto, 2007-01-16 14:47 Edukacja/Prawa dziecka12.1. (piątek) o godz. 15:00 działacze Inicjatywy Uczniowskiej spotkali się pod estakadą przy dworcu PKP w Katowicach w celu przeprowadzenia akcji protestacyjnej dotyczącej „nieudolnego, polskiego systemu edukacji i jego koordynatora”. Akcję opóźnił nieznacznie deszcz. W efekcie zaczęło się wszystko o 15:30 – od przemówienia.
Następnie rozpoczął się happening, odbywający się w wesołej atmosferze Kilku przechodniów dołączyło się do „kółka antygiertychowskiego”.
Policja nie interweniowała pomimo niezalegalizowanej akcji. Happening został powtórzony na rynku. Akcja spotkała się z zainteresowaniem ludzi. Kilka osób zgłosiło chęć przystąpienia do IU.
List do Romana Giertycha
Czytelnik CIA, Pon, 2007-01-15 22:46 Edukacja/Prawa dziecka | PublicystykaList przekazany został do kuratorium oświaty po happening który odbył się 1.12.2007.
Panie Ministrze!
Inicjatywa Uczniowska sekcja Katowice pragnie wyrazić swoje oburzenie dotyczące obecnego stanu polskiego systemu edukacji.
Niepokojącym jest gdy Pan-minister polskiego szkolnictwa ignoruje głos oddolnego ruchu uczniowskiego i jego postulaty.
Naszym zdaniem jedynym słusznym krokiem podjętym w stronę szkolnictwa są podwyżki dla nauczycieli. „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”? – Tak, ale czy na pewno dobrym rozwiązaniem są „Ośrodki wsparcia dla młodzieży nieprzystosowanej społecznie”?? Uważamy, że szkoła powinna być również ośrodkiem pomocy dla młodzieży. „Nieprzystosowanie” uczniów często wynika z trudnej sytuacji w domu bądź złego wpływu rówieśników. Tzw. „trudnych uczniów” nie powinno się separować w specjalnych placówkach gdyż przez to dochodzi do tworzenia się „gett”. Ponadto taki uczeń może odczuwać” odrzucenie społeczne” co nie wpływa korzystnie na rozwój i może stawiać taką jednostkę w obliczu dyskryminacji.
Mundurki są również dla nas kwestią kontrowersyjną. Naszym zdaniem nie rozwiążą one problemu podziałów ponieważ podziały „tkwią w głowie” i jedynym sposobem na ich zlikwidowanie jest zmiana świadomości. Nie chcemy aby nas unifikowano. Zamiast wprowadzania mundurków sugerujemy kampanię pod hasłami takimi jak np.: „Zlikwidujmy podziały”. Może to pomoc zlikwidować opisywany problem jednocześnie pozwalając nam zachować „swobodę ubioru”.
Zupełnie nie do przyjęcia wydaje nam się również pomysł, który ogłosił Pan 28.listopada2006 roku na konferencji prasowej dotyczący wprowadzenia tzw. „Godziny bezpieczeństwa dla nieletnich”. Mamy nawet pewne wątpliwości co do tego, czy taka reforma należy do Pana kompetencji. Przecież nie dotyczy ona spraw związanych ze szkolnictwem.
Strajk nauczycieli
oski, Wto, 2007-01-09 16:28 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | ProtestyTrwa referendum w sprawie strajku nauczycieli. Ma to być strajk nie tylko w sprawie podwyżek, ale protest przeciwko całej polityce edukacyjnej obecnego ministra Romana G. Zarzucają mu między innymi niekompetencję, upolitycznienie edukacji, nadmierną ingerencje w program nauczania. Protestują tez przeciwko dyskryminacji nauczycieli za poglądy i przynależność związkową. Sprzeciwiają się szkołom dla trudnej młodzieży.
Referendum ZNP potrwa do 15 lutego.