Edukacja/Prawa dziecka
Getta dla niepokronych
XaViER, Czw, 2006-08-31 11:23 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaMinisterstwo Edukacji, chce aby kuratorzy w całej Polsce mają oszacowali, ilu uczniów mogłoby trafić do specjalnych szkół dla trudnej młodzieży.
Do tego rodzaju szkół ma chodzić młodzież po skończonej podstawówce. Klasy byłyby albo męskie albo żeńskie, a uczniowie prawdopodobnie mieszkaliby w internatach. Ministerstwo przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu do szkół wróci dyscyplina. W każdym województwie ministerstwo chciałoby stworzyć przynajmniej jedną taką szkołę.
Nie dla giertychowskiej szkoły
XaViER, Śro, 2006-08-30 12:13 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaWiększość z Polaków nie chce edukacji a'la Giertych - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez Gfk Polonia.
Jedynie 21% badanych uważa, że amnestia maturalna była dobrym posunięciem. 38% jest zdania, że uczelnie stracą zaufanie do nowej matury i zaczną znów organizować egzaminy wstępne. Jedna trzecia obawia się, że po obniżeniu wymagań maturalnych wykształcenie średnie straci w oczach pracodawców. 66% Polaków uważa, że złym pomysłem jest rozdzielenie lekcji historii na dzieje Polski i historię powszechną. Podobne zdanie przeważa też wśród samych historyków. 52% badanych nie chce by ocena z zachowania miała wpływ na promocję ucznia do następnej klasy.
Szeryf Giertych robi porządek
Czytelnik CIA, Pon, 2006-08-28 16:13 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaRoman Giertych chce by zostały wprowadzone nowe rozwiązania prawne i edukacyjne, "które pozwolą odpowiedzieć na wyzwania współczesnych czasów". "
"Na pewno takim wyzwaniem w szkołach jest brak dyscypliny" - powiedział.
MEN ma kolejne pomysły na walkę z nieobecnością
Czytelnik CIA, Sob, 2006-08-26 13:44 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaReceptą ma być umieszczanie na świadectwie liczby godzin opuszczonych przez ucznia. W Polsce kary grożą tylko uczniom wyłącznie za godziny nieusprawiedliwione. Jeśli przekroczy ich limit, ma obniżaną ocenę z zachowania.
Pomysł MEN nie jest nowy. Informacja o nieobecnościach była już na świadectwach, ale zniknęła bez echa w połowie lat 90.
W Sejmie o Narodowym Instytucie Wychowania
Yak, Wto, 2006-08-22 13:55 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaTrwa pierwsze w historii Sejmu wysłuchanie publiczne. Ponad 140 osób bierze udział w debacie o Narodowym Instytucie Wychowania. W spotkaniu biorą udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji oświatowych i wyższych uczelni.
Zadaniem Instytutu ma być m.in. ocena przekazów medialnych i inicjatyw kierowanych do dzieci i młodzieży. Pomysł instytutu pochodzi od skrajnie konserwatywnych polityków Ministerstwa Edukacji. Były Minister Edukacji Jarosław Zieliński mówił:
Protesty uczniów w Chile
Akai47, Czw, 2006-08-10 20:23 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyPonad 4000 uczniów demonstrowało wczoraj w Santiago w Chile. Uczniowie protestują przeciw decyzjom finansowym Ministerstwa Edukacji. Wcześniej szkoły dostawały pieniądze z federalnego budżetu, ale teraz dostaną za pośrednictwem lokalnych władz. Uczniowie są świadomi tego, że szkoły z biednych dzielnic i regionów dostaną mniej pieniędzy, co oznacza gorszy standard nauczania i gorszy dostęp do różnych urządzeń (n.p. komputerów) w tych szkołach.
Rzecznik Praw Obywatelskich IV Rzeczpospolitej
antykaczor, Wto, 2006-08-08 12:13 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaW dzisiejszej Rzeczpospolitej opublikowano wywiad z Januszem Kochanowskim, "rzecznikiem praw obywatelskich".
Kochanowski: "Odcięcie młodzieży od treści w Internecie, które mają charakter pornografii czy nawoływania do przemocy, nie jest sprzeczne z prawami obywatelskimi ani z prawami ucznia. Szkodliwe mogą być dla niej nie tylko alkohol, papierosy czy narkotyki, ale również treści związane z przekazem intelektualnym. Szkoła musi też reagować na takie zjawiska, jak agresja wobec nauczycieli i kolegów, wulgaryzacja języka, kradzieże".
Znowu kościół krył księdza pedofila
Akai47, Wto, 2006-08-08 07:42 Edukacja/Prawa dzieckaBrytyjski Tygodnik "the Observer" zdobył dowody, że diecezja w Leeds ukrywała przestępstwa jednego ze swych księży. Diecezja wiedziała, że ksiądz jest pedofilem i molestuje dzieci, ale wysłała go do kościelnej szkoły dla głuchoniemych.
Neil Gallanagh upatrzył sobie kilka bezbronnych głuchoniemych ofiar. W zeszłym roku księdzu postawiono zarzuty napaści seksualnej na kilku chłopców. Dziennikarze "The Observer" dotarli do akt sprawy z 1960 roku kiedy Ojciec Gallangah został przyłapany na molestowaniu dzieci. W sądzie kapłan przyznał się, że ma kłopoty z seksualnością i wszystko skończyło się wówczas grzywną w wysokości 30 funtów i solenną obietnicą, że pójdzie się leczyć. Całą sprawę opisała wówczas gazeta "The Belfast Telegraph".
Bicz na niepokornych uczniów coraz bliżej
XaViER, Czw, 2006-08-03 16:26 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaJak już informowaliśmy, MEN przygotowuje projekt rozporządzenia, który spowoduje, że ocena z zachowania będzie wpływać na promocję ucznia do następnej klasy.
Projekt przybierać zaczyna realne kształty. Przewiduje, że promocji do następnej klasy nie otrzymałby uczeń, który trzy razy z rzędu miałby na koniec roku naganną ocenę z zachowania. Jeśli uczeń otrzymałby taką ocenę dwa razy z rzędu, to o jego promocji do następnej klasy miałaby decydować rada pedagogiczna szkoły. W tej chwili ocena z zachowania nie ma wpływu na to, czy uczeń zda do następnej klasy.
Giertychowska amnestia - i co z tego?
XaViER, Śro, 2006-08-02 16:15 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaZ powodu tzw. amnestii Giertycha, uczelnie wyższe będą starały się wprowadzić ponownie egzaminy na studia, zapowiedział przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty.
- Obecnie uczelnia nie może egzaminować z przedmiotu zdawanego na maturze. Ale po amnestii wśród kandydatów na studia znajdą się osoby, które z jednego przedmiotu otrzymały ocenę niedostateczną. Ich wiedza jest niewystarczająca, dlatego uczelnia będzie mogła wystąpić o przeprowadzenie własnego egzaminu. Skoro ministerstwo zmienia system oceniania matur, my możemy zmienić rekrutację na studia. - wyjaśnia prof. Luty.
Do więzienia za podawanie alkoholu nieletnim
Czytelnik CIA, Wto, 2006-08-01 21:28 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaPosłowie pijani władzą z LPR chcą, aby sprzedaż i podawanie alkoholu nieletnim było zagrożone karą pozbawienia lub ograniczenia wolności do dwóch lat. Złożą w Sejmie projekt w tej sprawie w najbliższych dniach.
Nauczyciele pod specjalną ochroną
XaViER, Śro, 2006-07-26 14:43 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaProblemem nadania statusu funkcjonariusza publicznego nauczycielom zajęła się dzisiejsza Gazeta Wyborcza w rozmowie z rzecznikiem prokuratury okręgowej w Warszawie Maciejem Kujawskim. Nadanie tego statusu będzie oznaczało przede wszystkim, że przestępstwa przeciwko nim będą ścigane z urzędu, a nie oskarżenia prywatnego.
Maciej Kujawski zaznaczył, że jeśli nauczyciel byłyby traktowany jak funkcjonariusz publiczny, to na przykład pchnięcie go mogłoby zostać potraktowane jako przestępstwo - naruszenie nietykalności osobistej funkcjonariusza.
Rzecznik przyznał też, że funkcjonariusz publiczny odpowiada za "przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków". Według niego można się więc spodziewać zawiadomień uczniów do prokuratury, gdy nauczyciel zrobi na przykład niezapowiedzianą kartkówkę, a z regulaminu szkoły wynika, że musi ją zapowiedzieć 3 dni wcześniej. Podkreślił jednak, że praktyka będzie musiała zmierzać do rozgraniczenia odpowiedzialności dyscyplinarnej od karnej w takich przypadkach.
Uczniowie nie chcą łaski Giertycha
XaViER, Pon, 2006-07-24 21:15 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaOśmiu maturzystów zgłosiło do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, że nie chcą otrzymać "amnestyjnych" świadectw maturalnych. W tym roku nie zdali matur, ale po "amnestii" Giertycha jednak by im się to udało. Zdając sobie sprawę, że takie świadectwa będą niewiele warte w przypadku większości uczelni, wolą zdawać egzamin poprawkowy i w zwykłym trybie poprawić oceny nie korzystając z wątpliwej "łaski" Giertycha.
Jak wiadomo, minister Giertych niedawno zadecydował, że każdy maturzysta, który zda minimum cztery z pięciu egzaminów maturalnych, z łącznym wynikiem egzaminu co najmniej 30 proc. punktów, otrzyma świadectwo dojrzałości.
Zjazd Incjatywy Uczniowskiej
Akai47, Nie, 2006-07-23 10:11 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaTrwa zjazd Incjatywy Uczniowskiej w warszawskim infoszopie. Pierwszego dnia delegaci dyskutowali na różne tematy, m.in. na temat swoich postulatów, równouprawnienia dla samorządów uczniowskich, aktywizacji uczniów i dalszych akcji.
Wolne szkoły mogą powstać w Internecie
Czytelnik CIA, Pon, 2006-07-03 23:36 Edukacja/Prawa dziecka | PublicystykaSzkoły wolne światopoglądowo chyba muszą wyemigrować do Internetu z powodu katolicyzacji sieci szkół publicznych. Nasza sieć szkół będzie przedstawiała różne światopoglądy, nie tylko ten katolicki. Sieć szkół będzie bezpłatna i będzie oparta o dziś popularną technologię mediów strumieniowych. Zastosowany zostanie webcasting. Uczniowie będą się zapisywali przez Internet. Poprzez email będą dostawać powiadomienia o nowych materiałach. Nie będziemy zmuszali do nauki. Ocen nie będzie, może będą egzaminy końcowe może będą ale telefonicznie najwyżej lub poprzez przesyłanie prac netem, jeśli uczniowie będą chcieli od nas jakieś zaświadczenia. Nie będą wymagane na egzaminach żadne fakty tylko umiejętność myślenia.
Nasze nie tylko katolickie ale i pokazujące inne światopoglądy szkoły uczyć chcą nade wszystko używać mózgu, i to nie tylko do przechowywania informacji, ale także ich obróbki. My nie będziemy wypluwali wyedukowanych głupków, którzy znają fakty ale nie potrafią z nich nic sklecić. Takie szkoły istnieją nie w naszym kraju. Zupełnie przypadkiem do jednej trafiłem kiedyś na wymianę i wiem jakie są straszliwe różnice pomiędzy naszym krajem a innymi jeśli chodzi o to czego się uczy w szkołach.
Poszukujemy osoby które pokierują i pociągna projekt oraz stworzą dla naszej sieci szkół rozwiązania informatyczne. Potrzebny jest serwer z dobrym łączem i osoby które pomogą zainstalować odpowiednie siniki skryptów do obsługi stron i plików z mediami. Szkoły są oddolną instytucją. Zarządzać się będą poprzez radę szkoły w której jest też miejsce dla licznych przedstawicieli uczniów.