Edukacja/Prawa dziecka

Chile: Protesty i starcia studentów z policją

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Około 5 tys. studentów i uczniów liceów wzięło udział w proteście na ulicach Santiago żądając lepszej edukacji publicznej. Około 113 osób zostało aresztowanych w różnych częściach miasta po tym jak protestujący podeszli pod pałac prezydencki, policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, protestujący odpowiedzieli kamieniami i butelkami z farbą.

Tydzień temu policja aresztowała 139 osób w ataku na trzy szkoły wyższe które były okupowane przez studentów żądających zmian w edukacji. Publiczna edukacja w tym kraju to system który promuje drogie szkoły prywatne które są poza zasięgiem biednych. Organizacje studenckie zapowiedziały kolejny protest już na wtorek

RPA: Starcia policji ze studentami

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Studenci w RPA protestowali ponad tydzień przeciwko cięciom stypendiów socjalnych dla biedniejszych studentów. Rzecznik prasowy Politechniki w Tshwane próbuje ośmieszyć studentów i mówi, że "studenci chcą studiować za darmo, jeść za darmo i podrożować za mało i jeszcze im mało". Władze uczelni próbowały również uzyskać sądową delegalizację dalszych protestów.

Z powodu braku chęci do negocjacji ze strony władz, studenci obecnie bojkotują zajęcia, okupują kampus, barykadują wejścia do budynków i podpalają opony. Trwają walki z policją. W ruch poszły kamienie i koktajle mołotowa. Na terenie politechniki zostały rozmieszczone oddziały policji w pełnym rynsztunku.

Źródło: Libcom

Uganda: Protesty nauczycieli

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W Ugandzie odbywają się protesty nauczycieli na rzecz podwyżek płac, z powodu wysokich i stale rosnących kosztów życia. Na najbliższy weekend nauczyciele planują dwudniowa demonstrację. Rząd chce ukarać represjami tych, któzy odważą się protestować.

Niewykluczone są strajki nauczycieli, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione. Rok wcześniej, pod koniec drugiego semestru, nauczyciele zorganizowali już strajk okupacyjny.

Kenia: Nauczyciele protestują i grożą strajkiem generalnym

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

18 lipca nauczyciele ponownie wyszli na ulice stolicy Kenii, Nairobi. Kenijski Narodowy Związek Nauczycieli (The Kenya National Union of Teachers) ostrzegł, ze przeszkodzi w otwarciu szkol we wrześniu jeśli rząd nie rozpocznie negocjacji nad 300 % podwyżką płacy dla nauczycieli, która została uzgodniona w walce nauczycieli z rządem w 1997 roku, lecz do tej pory strona rządowa nie dotrzymała słowa pozostawiając to pustą obietnicą.

W 2002 roku radykalne protesty nauczycieli i nauczycielek przejęły ulice na 2 miesiące we wrześniu oraz październiku za pomocowa ogólnokrajowych strajków, lecz i to nie pomogło w dotrzymaniu słowa ze strony rządu. Deputowany Sekretarz związku zawodowego Savior Nyamu, który rozmawiał z dziennikarzami w siedzibie związku KNUT w środę, ze rząd ma czas do końca sierpnia.

Nawiązując do ugody w 1997 roku, nauczyciele powinni otrzymać wiele dodatkowych dopłat za koszty życia takie jak 50 % dopłata wynajmu mieszkania, dopłat medycznych w 30 % oraz kilka innych. Przewodniczący KNUT Wilson Sosion, ze rząd ma zobowiązanie wdrożyć w życie podpisanych porozumień. Sosion powiedział, ze podwyżka płac nauczycieli jest usprawiedliwiona, gdyż dochód krajowy wzrasta. Dodatkowo Kenijski Związek Nauczycieli Ponadpodstawowych (Kenya Union of Post Primary Teachers) także ogłosił, ze wszyscy nauczyciele szkół średnich oraz koledżów w całym kraju są przygotowani do ogólnokrajowego strajku we wrześniu jeśli rząd nie podniesie wypłat nauczycielom o co najmniej 100%.

Policja: Więcej praw dla stróżów nieporządku?

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zmian w prawie do użycia broni przez policję. MSW domaga się aby policjanci mieli prawo strzelać do kobiet w widocznej ciąży oraz dzieci poniżej 13 roku życia w sytuacji, gdy dojdzie do "zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza lub innej osoby".

Jest to próba wprowadzenia przepisów rodem ze Stanów Zjednoczonych gdzie policjant ma prawo zastrzelić dziecko bez żadnych konsekwencji. Pozwolenie na strzelanie do kobiet w ciąży być może ma być rozszerzeniem praw policjantów dokonujących eksmisji gdzie często przychodzi im ścierać się z całymi rodzinami.

Zgodnie z projektem MSW policjant nie musi dawać strzału ostrzegawczego. MSW usprawiedliwia się... coraz bardziej wyrafinowanym działaniem grup przestępczych i terrorystycznych.

Moskwa: Protest rodziców przedszkoli przeciw reorganizacji i cięciom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Protest rodziców w Moskwie 26 czerwca w Moskwie odbył się pierwszy protest rodziców przeciw reorganizacji i cięciom w przedszkolach. Reorganizacja dotyczy przede wszystkim obniżenia pensji oraz redukcji etatów szkolnych pielęgniarek, logopedów, a w niektórych przypadkach również kucharzy. Zmiany mają dotknąć około 300 przedszkoli w Moskwie.

Rodzice krytykują nie tylko redukcję etatów, ale także tendencję do karmienia dzieci nienaturalnymi produktami, co jak uważają będzie się nasilać wraz z przejęciem szkolnych stołówek przez zewnętrzne firmy. Protestujący zamierzają zorganizować większe protesty po wakacjach.

Sudan: Tygodniowa fala protestów studentów w Chartumie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Wysokie opłaty za studia doprowadziły studentów i studentki z Uniwersytetu w Chartumie, stolicy Północnego Sudanu do protestów, które rozpoczęły się w niedzielę 17 i trwają już od ponad tygodnia. Protesty nabrały szybko radykalnego charakteru i przerodziły się w demonstracje antyrządowe. Domagano się usunięcia prezydenta Sudanu Omara Hassana al-Bashira.

Policja użyła gazu łzawiącego i pałek przeciwko protestującym. Organizacja Sudan Change Now twierdzi, że wielu ubranych w jednokolorowe ubrania agentów służb specjalnych brało udział w tłumieniu protestów i stwierdziła, że doszło do "najgorszej fali przemocy w ostatnich latach".

Poniżej film i dodatkowe informacje.

Publikacja: UNIWERSYTET I EMANCYPACJA Wiedza jako działanie polityczne - działanie polityczne jako wiedza

Blog | Edukacja/Prawa dziecka

UNIWERSYTET I EMANCYPACJA

Wiedza jako działanie polityczne – działanie polityczne jako wiedza

Z przyjemnością chcemy zaprezentować Państwu pierwszą publikację Interdyscyplinarnej Grupy Gender Studies przy Uniwersytecie Wrocławskim.

W dwóch sekcjach tematycznych e-książki – Uniwersytet w logice rynkowej i niebezpieczny kogniatariat oraz Produkcja wiedzy usytuowanej – znajdziecie Państwo szereg analiz dotyczących obecnych procesów neoliberalizacji uniwersytetu. Prezentując Państwu niniejszą publikację mamy nadzieję, że stanie się ona kolejnym ważkim głosem w toczącej się debacie na temat zmian zachodzących na uniwersytecie.

Minęły miesiące, odkąd wdrożona została reforma szkolnictwa wyższego (zwana potocznie reformą Kudryckiej), wiele środowisk wyrażało się krytycznie na temat kierunku zmian, jakie proponuje ta ustawa, a w niektórych ośrodkach akademickich miały miejsce różnorodne działania polityczne przeciwne neoliberalnej restrukturyzacji uniwersytetu. Jednak działania te nigdy nie miały charakteru masowego, co wydało nam się równie niepokojące jak sama reforma.

W trakcie przygotowywania tej publikacji przyświecało nam kilka idei:

przedstawić krytyczną analizę, dając tym samym pewne polityczne narzędzia do wspólnego działania;

wzmocnić oddolne ruchy społeczne, które włączają krytykę toczącej się restrukturyzacji uniwersytetu w szeroki kontekst krytyki społecznej, gdy traktujemy uniwersytet jako element systemu społecznego;

chciałyśmy również poszukać takiej wizji uniwersytetu i praktyki akademickiej, która byłaby zaangażowana w projekt budowania bardziej sprawiedliwego świata zarówno w samych strukturach uniwersyteckich (demokratyzacja uniwersytetu), jak równie na zewnątrz uniwersytetu.

Publikacja stała się również głosem kolektywnego doświadczenia związanego z prekaryzacją.

Publikacja jest dostępna za darmo na naszej stronie internetowej:

http://www.gender.uni.wroc.pl/

Rasizm jest w Polsce nadal codziennością dla imigrantów i ich założonych w tym kraju rodzin

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm

Wdowa po Nigeryjczyku z polskim paszportem, który dwa lata temu został zamordowany przez policjanta Artura Brzezińskiego na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, opowiedziała na antenie Polskiego Radia o przypadkach rasizmu wobec niej i jej dzieci, których doświadcza w Polsce.

- Zdarza mi się, że kiedy idę z dziećmi na spacer albo do sklepu, słyszę, że się "puściłam z tym i tym", że powinnam wracać do Nigerii. Kiedyś motorniczy w tramwaju powiedział mi, że nie chciałbym mieć córki, która się puściła. Kiedy mój mąż żył, został zaatakowany, najpierw słownie, a potem zaczęli go bić. Policja przyjechała bardzo późno, a nam pomogli dwunastolatkowie - powiedziała Monika Itoya. - Nie jest to systematyczna akcja, nie każdy ma takie dziwne odzywki, ale to się zdarza - dodała.

Opisała również, z jakimi zachowaniami Polaków spotykają się jej dzieci. - Mój syn wczoraj usłyszał od starszej pani, że jest czarny. To było powiedziane takim tonem, jakby to było przestępstwo. Mój syn nie zrozumiał o co tej pani chodzi i odpowiedział, że przecież się umył. On jest mały, więc nie zrozumiał. Starsza córka rozumie, ale nie reaguje, boi się odpowiedzieć - podaje i opisuje przypadki kobieta.

Podczas rozmowy na temat źródeł polskiego rasizmu przytoczyła sytuację, w której wracając ze szkoły została zaatakowana słownie przez dzieci, które zaczęły za nią krzyczeć : "Uwaga, Murzyny idą!" i "Uwaga, bo was zjedzą!". Monika twierdzi, że "oni skądś to musieli wziąć, pewnie nasłuchali się od rodziców."

Kobieta powiedziała, że jej dzieci nie pytają o przyczyny agresji. - Zamykają się i nie chcą na ten temat rozmawiać - mówiła.

Wspomniała jednak i o tym, że pojawiają się również wyrazy sympatii, choć i te bywają czasem męczące. - Pokazywanie palcem, że dziecko ma inny kolor skóry jest uświadamianiem im, że są inni - wyjaśniała.

Jak widać Polska jest nadal krajem nietolerancyjnym z bardzo mocno zakorzenionym rasizmem i żadne euro nie poprawi tego wizerunku Polski na świecie, a jedynie utwierdzi kibiców z innych krajów w przekonaniu, że wszystko to co zostało przedstawione w wiadomościach przez stację BBC o polskim rasizmie jest prawdą.

http://www.youtube.com/watch?v=K0bApikw5vQ&feature=related

Wielka Brytania: Afera pedofilska na skrajnej prawicy

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy

W tym samym tygodniu w którym lider Ligi Obrony Anglii i polityk Freedom Party, Tommy Robinson zaatakował na twitterze 15-letnią muzułmankę stosując wobec niej rasistowskie wyzwiska i wypominać czyny pedofilskie muzułmanów, inny członek Ligi, Matthew Stephen Raymond Woodward przyznał się do 15 zarzutów do posiadania pornografii dziecięcej i dzieci od 10 do 15 lat i zabiegania usiłowanie wykonania pornografii dziecięcej na 13-letniej dziewczynce.

Został ukarany grzywną 700 funtów oraz 120 godzinami prac społecznych. Woodward jest również oskarżany o usiłowanie porwania dziecka swojej byłej narzeczonej. Ten zarzut nie został jednak wzięty pod uwagę. EDL znane jest z protestowania przeciwko azjatyckim pedofilom. W sprawie Woodwarda organizacja odmówiła jednak komentarza.

Turcja: Aresztowania studentów o lewicowych poglądach

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

W Turcji w ciągu ostatniego roku władze, pod różnymi pretekstami, wtrąciły do więzień około 600 studentów i usunęły z uniwersytetów 4, 700 - podaje raport ogłoszony przez główną siłę opozycyjną Turcji.

Prof. Sencer Ayata zaprezentował raport w Ankarze, w którym oskarżył władze uniwersyteckie, podporządkowane rządowi umiarkowanej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), o usuwanie studentów za najmniejsze nawet przewinienia, aby wychować młodzież akademicką na "apolitycznych purytanów".

Kanada: Studenci strajkują przeciwko podwyżkom czesnego

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Strajk

Trwają strajki studentów przeciwko podwyżce czesnego w Kanadzie. Protestują studenci zamieszkujący Quebek oraz większe miasta w południowo-wschodniej części Kanady.

Do tej pory koszty edukacji w stanie Quebec były najniższe w całej Ameryce Północnej. Podwyżki czesnego w ciągu najbliższych pięciu lat mają sięgnąć 75%. Oprócz studentów protestują też uczniowie szkół średnich.

Studenci okupują banki oraz blokują drogi. Korporacyjna prasa stara się ich oczernić w oczach społeczeństwa żeby nie okazywało z nimi solidarności. Władza wyszukuje różne kruczki prawne na mocy, których delegalizuje pikiety i zgromadzenia. Na ulice Montrealu wyszło nawet 200 000 osób.

Jeden ze studentów stracił wzrok na skutek ataku policji z użyciem granatu hukowego.

Gdańsk: Władze miasta przekazały przedszkolny plac zabaw deweloperowi

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy

Władze Gdańska zamieniły przedszkolny plac na 23 mieszkania od dewelopera. Wiadomość o przekazaniu przez miasto pod budowę osiedla mieszkaniowego placu zabaw przedszkola, mieszczącego się w parku oliwskim przy ul. Opackiej, wywołała oburzenie rodziców i zaskoczyła dyrekcję placówki.

O tym, że obecnie dzieci bawią się na terenie należącym do firmy deweloperskiej Doraco, poinformowały w ostatni piątek personel przedszkola pracownice tejże, mieszczącej się po sąsiedzku, firmy. Dyrektor przedszkola usłyszała, że 25 kwietnia podpisano akt notarialny sprzedaży działki.

Warszawa: Rodzice na Mokotowie podejmują akcję przeciw prywatyzacji stołówek

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Nie będą dopłacać do kredy, papieru toaletowego i środków czystości. Rodzice uczniów z Mokotowa oraz Śródmieścia zapowiadają protest finansowy, by zablokować prywatyzację szkolnych kuchni. - Na każdym zebraniu słyszymy, że potrzebne są pieniądze: a to na papier do ksero, a to na kredę - mówi Dariusz Warczakoski z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 220 w Śródmieściu. - Przestaniemy płacić dobrowolne składki na Radę Rodziców, jeśli władze nie wycofają się z prywatyzacji szkolnych stołówek.

Władze Mokotowa przyznały w styczniu, że na etatach kucharek dzielnica ma zamiar zaoszczędzić blisko 7 mln zł. Dlatego do szkół wejdą z gotowaniem obiadów prywatne firmy. Teraz już wiadomo, że ajenci wyprą kucharki zatrudnione przez samorząd nie tylko na Mokotowie, ale też w Śródmieściu, na Bielanach, Bemowie oraz w Wesołej.

Detroit: Uczniowie represjonowani za protest przeciw zamykaniu szkół

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Ponad 180 uczniów ze szkoły Western International w Detroit zostało zawieszonych, po tym jak protestowali przeciwko cięciom budżetowym, zamykaniu szkół i komercjalizacji edukacji. Policja groziła osobom, które zostały wytypowane na „przywódców”, że oprócz zawieszenia w szkole mogą ich dotknąć na razie nie sprecyzowane zarzuty.

Zawieszeni uczniowie postanowili utworzyć „wolną szkołę” w parku Clark, na przeciwko budynku szkolnego – by udowodnić, że walkę o dostęp do edukacji będą kontynuować nawet podczas zawieszenia. Lekcje mają być prowadzone przez wolontariszy.

Uczniowie protestowali ze względu na spodziewane zamknięcie sąsiedniej szkoły Southwestern, co mogłoby doprowadzić do zbytniego zagęszczenia w ich szkole. Domagali się też zwiększenia wydatków na edukację i zwiększenia etatów nauczycielskich.

Kanał XML