Edukacja/Prawa dziecka

Giertych przechodzi na "ręczne sterowanie" w edukacji

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej od przyszłego roku planuje organizować przetargi na podręczniki szkolne. Teraz to nauczyciele decydują, z jakich książek uczą. Sami ustalają program i scenariusze lekcji (to jedno z najważniejszych założeń reformy oświaty). Jeśli rząd przyjmie nowy program - tę swobodę stracą. Będą skazani na podręcznik, który wybrało ministerstwo.

Wydawnictwa oprócz druku będą musiały zapewnić dowóz książek do wszystkich gmin i powiatów. Potem samorządy dostarczą podręczniki do szkół. Tam za ustaloną w ofercie przetargowej cenę kupią je rodzice.

Komentarz w tej sprawie: Jeden Naród, Jeden Wódz, Jedna Prawda

Segregacja niepokornych

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Niektóre szkoły ponadgimnazjalne w Bielsku-Białej nie przyjmują uczniów, którzy mają nieodpowiednią lub naganną ocenę z zachowania.

- Wynika to z programu wychowawczego naszej szkoły. Chcemy zagwarantować naszym uczniom edukację w odpowiednim środowisku, propagować wśród nich pewne zasady, idee, tymczasem naganna ocena może świadczyć o zachowaniu nawet z pogranicza bandytyzmu - tłumaczy Gazecie Wyborczej powody takiej decyzji Elżbieta Gacek, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr 6.

Wszechpolacy bez problemów wchodzą do szkół

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Akcje przeciwko sektom, spotkania otwarte, odczyty, a nawet działalność charytatywna - w ten sposób Młodzież Wszechpolska ma według posła Wojciecha Wierzejskiego "werbować ludzi" w wielkopolskich szkołach.

Niemcy: Studenci przeciwko płatnym studiom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Od tygodnia trwa protest niemieckich studentów przeciwko propozycji CDU-FDP w sprawie zmian w prawie dotyczących szkolnictwa wyższego jak podają indymedia. Planują miedzy innymi wprowadzić opłaty za studia, zmniejszyć wpływ studentów na działalność uczelni, znieść odpowiedzialność uniwersytetu za swoją działalność wobec społeczeństwa, uelastycznić zatrudnienie.

Solidarne Państwo według MEN-u

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zlikwidować Fundusz im. Komisji Edukacji Narodowej, który pomaga najbiedniejszym uczniom. Fundusz ma wyrównywać szanse dzieci z najbiedniejszych regionów Polski.

- MEN rozważa możliwość likwidacji Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej - przyznała Kaja Małecka, rzecznik ministerstwa, dodając, że zamknięcie Funduszu zostało przewidziane w programie "Solidarne Państwo".

Matura z religii w przyszłym roku?

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje intensywnie nad wprowadzeniem w przyszłym roku egzaminu z religii na maturze - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa resortu Kaja Małecka.

Wprowadzenie możliwości zdawania matury z religii postulował na początku stycznia przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski, biskup Stanisław Wielgus.

Przeciwko cenzurze w internecie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Pomysł Giertcha w kwestii cenzurowania inernetu okazuje się problematyczny. Uwagę na to zwraca Katarzyna Orlińska w swojej petycji.

Program „opiekun ucznia” dość specyficznie wyłapuje strony związane z przemocą i pornografią. Nie blokuje RedWatcha szerzącego treści nazistowskie, za to blokuje na przykład strony anarchistyczne, gdzie opisuje się akcje społeczne.

Ksiądz-pedofil skazany

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Sąd Rejonowy w Lublinie skazał na 5 lat 38-letniego księdza Mirosławowa W., którego uznał winnym molestowania seksualnego 10-letniej dziewczynki.

Giertych – Demonstracje za i przeciw

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Po wydarzeniach 20 maja wiemy na 100%, że Młodzież Wszechpolska to wpływowa organizacja, ale mała mniejszość, nawet o wiele mniejsza niż ci, którzy według Giertycha powinni być najbardziej marginalnymi elementami społeczeństwa.

MW zorganizowała pikiety w różnych miastach, podczas których frekwencja była na poziomie od 20-50 osób na każdej. Natomiast kilkaset osób przyszło na demonstrację uczniów i anarchistów w Warszawie i w Białymstoku. Jednak pomimo tego, ta wywrotowa mniejszość (MW) ma władzę nad naszym życiem. Większość Polaków jest z nami w opozycji w stosunku do Giertycha.

Demonstracja przeciwko Giertychowi w Białymstoku

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę w Białymstoku odbyła się akcja antygiertychowska firmowana przez Federację Anarchistyczną i Kolektwy DeCentrum. Wszechpolacy zapowiedzieli akcję niemal w tym samym miejscu, ale dzień wcześniej ją odwołali, mówiąc otwarcie, że się boją konfrontacji.

Na akcję przyszło około 100 osób, w tym połowa to studenci i uczniowie. Były transparenty, przemówienia, rozdano około 800 ulotek. Zainteresowanie mediów było ogromne.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce odwołania Giertycha

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) protestuje przeciwko powołaniu Romana Giertycha na stanowisko ministra edukacji narodowej oraz powołaniu na jego zastępcę Mirosława Orzechowskiego. Domaga się także odwołania Giertycha z tego stanowiska.

Petycja antygiertychowska

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W ciągu 40 godzin zebrano 60 tys. podpisów. Początkowo ich zbieranie szło powoli, ale w pewnym momencie licznik odwiedziń skoczył do ponad 300 na każdą sekundę. Ludzie zbierający podpisy pod petycją już zamyknęli akcję, bo dziś chcą ją przekazać premierowi i nie dają rady opanować wzrostu popularności petycji. Więcej: http://www.bezgiertycha.rp4.pl/

Przeciwko Giertychowi we Wrocławiu

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Demonstracja dzięki wcześniejszemu nagłośnieniu w mediach przyciągnęła sporą liczbę osób, którą szacujemy na ponad 600 osób (według relacji tvp3 1000 osób). Demonstracje zorganizowała Wrocławska Grupa Wolnościowa. Przed rozpoczęciem demonstracji daliśmy do zrozumienia różnym opcjom politycznym, które się zjawiły na niej, aby schowały swoje flagi z logami co dla własnego dobra uczynili. Zgromadzonych tłumnie uczestników poinformowaliśmy nie tylko o naszym sprzeciwie wobec osoby Romana Giertycha, ale także każdego polityka oraz odgórnego systemu aparatu władzy oraz kontroli. Poinformowaliśmy także o alternatywnej demokracji uczestniczącej oraz powołaniu do życia wrocławskiej Inicjatywy Uczniowskiej , której celem jest organizowanie młodych ludzi w oddolne wolnościowe samorządy. Ludzie przyjęli nasze przesłanie gromkimi brawami.

Katowicka demonstracja Inicjatywy Uczniowskiej

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Demonstracja Inicjatywy Uczniowskiej - Katowice odbyła się w piątek 12 maja. Rozpoczęła się na estakadzie przy dworcu PKP. Przybyło kilkadziesiąt osób. Przemarsz rozpoczął się od przemówienia pod estakadą, a następnie ruszył w kierunku Rynku. Manifestanci wykrzykiwali hasła: "Giertych Stop", "Wolna szkoła, religia do kościoła", "Szkoła miejscem edukacji, nie indoktrynacji" itp. Na rynku odbyła się nużąca dysputa z panią o skrajnie prawicowych poglądach, która twierdziła, że "młodzież nie uczęszczająca na lekcje religii to młodzież bez moralności i wychowania". Następnie znowu został wygłoszony manifest, a później demonstracja ruszyła w stronę Kuratorium Oświaty, gdzie zabrał głos przypadkowy obserwator. Tam protestujący czekali cierpliwie na reakcję ze strony samego kuratorium. Najpierw zjawił się ochroniarz mówiąc, że rzecznik prasowy kuratora jest w drodze, a następnie informując zebranych, że zjawili się zbyt późno. Tak więc, nikt nie raczył zaszczycić ich swoją obecnością. Manifestacja zakończyła się po godzinie 16.00.

Demonstracje antygiertychowskie - relacja z soboty

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Zakończył się dzień protestu zorganizowany m.in. przez Inicjatywę Uczniowską w całym kraju. Poniżej przedstawiamy szczegółową relację z przebiegu protestów w kilku miastach. Foty: 1 | 2 | 3 | 4

15.55 - piknik pod sejmem trwa. Ludzie siedzą na trawie. Demonstracja powoli zmierza ku końcowi.

15.25 - demonstracja dotarła do gmachu sejmu. Jest także platforma z której puszczana jest muzyka. Następnie ma odbyć się hydepark otwarty dla wszystkich.

Kanał XML