Ekologia/Prawa zwierząt

Ukazał się raport o globalnym ociepleniu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Ubóstwo

Dziś w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu. O ustaleniach naukowców pisaliśmy już wcześniej na CIA. Jednak pod naciskiem polityków z dokumentu wykreślano całe fragmenty, a naukowcy spierali się z rządowymi negocjatorami, zarzucając im rozwadnianie sensu naukowych ustaleń - informuje PAP. Z raportu usunięto m.in. tabelę pokazującą niszczące skutki zmiany klimatu z każdym skokiem temperatury o 1,8 stopnia.

- Najbiedniejsi z biednych na świecie, co obejmuje biednych ludzi w prosperujących społeczeństwach, ucierpią najbardziej - powiedział przewodniczący IPCC Rajendra Pachauri - Do zmiany klimatu w najmniejszym stopniu są zdolni przystosować się ludzie biedni. 30 procentom gatunków na Ziemi grozi wymarcie, jeśli temperatury podniosą się o dwa stopnie Celsjusza powyżej przeciętnej dla lat 80. i 90.

Kolejna elektrowania atomowa na Słowacji?

Ekologia/Prawa zwierząt

Na Słowacji ma powstać kolejna elektrownia atomowa. Miałaby być zlokalizowana niedaleko istniejącego już obiektu w Bohunicach na zachodzie kraju (ok. 140 km od granicy). Do projektu zgłosiły już m.in. niemiecki E.ON i włoski Enel. Zainteresowany może być również czeski CEZ. Nieoficjalnie mówi się, że może chodzić o siłownię o mocy 600 MW, której budowa będzie kosztować ok. 1,2 mld euro (4,6 mld zł). (Parkiet)

Rospuda - Buldożery wjechały!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Z ostatniej chwili: Wykonawca obwodnicy Augustowa, która ma przeciąć Dolinę Rospudy rozpoczął w sobotę prace ziemne - dowiedział się portal TVN24.pl. Spychacze rozpoczęły usuwanie ziemi na odcinku od strony Augustowa. Budowa przesuwa się w kierunku strefy objętej programem NATURA 2000. Rzecznik wykonawcy prac, Budimexu-Dromex potwierdził portalowi tvn24.pl te informacje.

Rzecznik prasowy ministra środowiska Sławomir Mazurek do tej pory nic nie wiedział o tym, że budowa już ruszyła.

Kolejny pomysł Szyszki: Chce polatać nad Rospudą w okresie lęgowym ptaków

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Jan Szyszko zaplanował loty śmigłowcem nad Rospudą, gdzie zaczął się okres lęgowy ptaków. Wczoraj Szyszko pojechał do Augustowa. Chciał przygotować zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę europejskich dziennikarzy i ekspertów unijnych resortów środowiska. 3 i 5 kwietnia mają oni odwiedzić Augustów. W ramach wizyty zaplanowano także loty śmigłowcami nad terenami doliny.

Pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa może być nieważne

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak się okazuje, pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa może być nieważne. Okazuje się że Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad nie jest właścicielem wszystkich działek na której ma być wybudowana obwodnica.

- Dysponowanie wszystkimi gruntami jest niezbędnym warunkiem do wydania pozwolenia na budowę - powiedziała gazecie.pl Danuta Kossobucka, rzeczniczka głównego inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor jako jedyny może cofnąć pozwolenie wojewody na budowę. Zajmie się tą sprawą w kwietniu. Właściciele gruntów, którymi są m.in. organizacje ekologiczne, poinformowali ministra budownictwa o fakcie, że nie poinformowano ich o wszczęciu procedury i nie dano możliwości wypowiedzenia się w tej kwestii. Minister budownictwa w świetle faktów był zmuszony przyznać im rację i uchylił decyzję wojewody o budowie obwodnicy.

Razem z Rospudą, PiS chce załatwić inne obwodnice na Podlasiu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak poddaje "Życie Warszawy" PiS chce w referendum dotyczącym Rospudy zapytać mieszkańców o zgodę na inne planowane drogi przebiegające przez tereny Natura 2000. Mieszkańcy Podlasia mogą podpisywać się pod wnioskiem PiS-u, który zawiera dwa pytania: "Czy jest Pani/Pan za budową obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8 na podstawie projektu uzgodnionego przez ministra środowiska i zatwierdzonego przez wojewodę podlaskiego?" oraz "Czy jesteś za budową obwodnic Wasilkowa, Sztabina i innych miejscowości położonych w chronionych obszarach Natura 2000?".

San Francisco przeciwko plastikowym torbom

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

San Francisco wprowadzi zakaz stosowania plastikowych toreb w supermarketach. Supermarkety i duże sklepy za sześć miesięcy nie będą mogły oferować swoim klientom plastikowych toreb.

Zakaz używania plastikowych toreb pozwoli zaoszczędzić 1,7 mln litrów ropy naftowej. Ponadto zmniejszy też o 1400 ton ilość śmieci wysyłanych na wysypisko.

Okupacja głównej siedziby Shella w Dublinie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kwatera główna Shell Oil Company w Dublinie była dziś okupowana przez aktywistów, którzy sprzeciwili się w ten sposób przekazaniu korporacji irlandzkich zasobów naturalnych za bezcen. Protestujący krytycznie postrzegają działalność rządu, który z jednej strony oddaje olbrzymiej firmie zasoby warte wiele milionów euro, a z drugiej mamy do czynienia z faktem niedofinansowania ochrony zdrowia i oświaty.

Okupowano korytarze w budynku, a na dachu wywieszono transparent z napisem „Zatrzymać oddawanie gazu za bezcen”. TU jest dostępny wywiad irlandzkich indymediów z anarchistą z Ruchu Solidarności Pracowników (Workers Solidarity Movement), który uczestniczył w okupacji budynku.

Jak pieniądze z grantów korumpują aktywistów

Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy

Często wśród aktywistów słyszymy hasło: „Co nam szkodzi wziąć pieniądze od Unii Europejskiej?”. Unia Europejska i jej niezliczone agencje zdają się tylko czekać, aż ktoś zechce od nich wziąć pieniądze na działalność. Nie ważne przy tym zdaje się, jak zostaną spożytkowane środki. Wystarczy napisać dobry projekt, a i tak nie będzie to miało wpływu na działalność. Dzięki temu, wzrosną jedynie szanse na zrealizowanie planów, które inaczej nie byłyby możliwe.

Czyżby?

Co by nie sądzić o poziomie inteligencji urzędników z Brukseli i ich licznych reprezentantów, nie da się jednak stwierdzić, że działaniom biurokracji brakuje pewnej wewnętrznej logiki. Skuteczność wszelkich działań podejmowanych przez biurokrację jest mierzona według wskaźników dostępnych urzędnikom, a więc przed wszystkim za pomocą raportów i materiałów tworzonych przez sponsorowane organizacje. Sukces jest mierzony stopniem zgodności przekazu ideowego odbiorców grantów z oficjalną linią programową, która w danym momencie jest uznawana przez kręgi władzy w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

I znów: wydawałoby się, że wszystko jest w porządku: przecież instytucje europejskie zdają się promować walkę z rasizmem, ksenofobią, są po stronie mniejszości seksualnych i wspierają walkę o zachowanie przyrody. Tak przynajmniej wynika z ich deklaracji. Jednak, gdy przyjrzeć się sprawie bliżej, taki pogląd nie daje się już utrzymać.

Walka o otwartość społeczeństwa, brak dyskryminacji i poszanowanie przyrody, którą Unia wypisuje sobie na sztandarach nie daje się pogodzić z ponurą rzeczywistością dyskryminacji imigrantów i dewastacji przyrody. Pięknie brzmiące hasła znajdują zastosowanie jedynie wtedy, gdy chodzi o zrealizowanie celów politycznych. Otwartość na inicjatywy społeczne ograniczona jest tylko dla tych, którzy na wstępie zaznaczą swoją całkowitą uległość wobec zasad rządzących aparatem politycznym Unii.

Sprawa Rospudy skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Komisja Europejska skierowała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, w związku z budową obwodnic Augustowa i Wasilkowa. Wniosek ma wpłynąć do unijnego Trybunału Sprawiedliwości jeszcze w środę albo najpóźniej w czwartek, tak by Trybunał w trybie pilnym (nawet w ciągu tygodnia) zakazał Polsce kontynuowania prac, zanim zapadnie jego ostateczny wyrok o legalności inwestycji w Dolinie Rospudy (Augustów) i Puszczy Knyszyńskiej (Wasilków).

Minister Szyszko zaprosił do Doliny Rospudy akredytowanych w Polsce zagranicznych dziennikarzy i przedstawicieli unijnych ministrów środowiska. Wyjazdy, połączone ze spotkaniami z tamtejszą ludnością i przedstawicielami organizacji pozarządowych, zaplanowano na 3 i 5 kwietnia.

Polska przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Dziś Komisja Europejska pozwała Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oprócz tego KE może wysłać do Trybunału Sprawiedliwości prośbę o wydanie specjalnego nakazu wstrzymania prac w Dolinie Rospudy. ETS może wydać taki nakaz bardzo szybko, w ciągu tygodnia albo dwóch.

Wczoraj pojawiła się informacje, że minister środowiska wysłał w poniedziałek do KE list, że wstrzymuje prace nad budową obwodnicy. Jednak okazuje się, że chodziło ministrowi o prowadzenie prac powodujących hałas w okresie lęgowym ptaków, czyli do końca lipca, jak tłumaczył Sławomir Mazurek, rzecznik ministra.

Twórca domu z odpadów zatrudniony w edukacji ekologicznej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

40-letni mieszkaniec slamsów Rio de Janeiro - Luiz Bispo, konstruktor barki, składającej się głównie z pustych plastikowych butelek ze śmietniska, po początkowych problemach z władzami miasta został zatrudniony przez rząd jako żywy przykład ekologicznego myślenia.

Najpierw władze miasta chciały rozebrać nietypowy dom, bojąc się, że z pomysłu skorzystają pozostali mieszkańcy slamsów i zatkają cuchnące kanały. Jednak dzięki pomocy nowego sekretarza do spraw środowiska udało się powstrzymać plany zniszczenia tej pomysłowej siedziby.
Resort zdecydował, by połączyć wycieczki nad miejscową zaporę w kanale Cuhna, na której znajdują się filtry oczyszczające, z prezentacją domu zbudowanego w ogromnej mierze z surowców wtórnych.

Szyszko obiecał tymczasowe wstrzymanie robót w Dolinie Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Minister środowiska w liście do Komisji Europejskiej obiecał wstrzymanie robót drogowych przez Dolinę Rospudy do sierpnia. Tymczasem na środę Komisja zaplanowała podjęcie decyzji o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Minister Szyszko powiedział na konferencji prasowej, że jego zdaniem Polska wygra spór o Rospudę. Wówczas - jak wyjaśnił - "koszty i odpowiedzialność za wstrzymanie prac poniesie Komisja Europejska".

Rząd litewski wspiera zniszczenie Doliny Rospudy

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Parlamentarzyści Litwy i Polski przygotowują wspólne oświadczenie, w którym domagają się nieblokowania prac budowlanych obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Eurodeputowani chcą przyjechać do Polski, by zbadać sytuację.

Nadchodzi wielka susza

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Według najnowszego raportu ONZ, dalszy wzrost temperatur na świecie, może spowodować katastrofalną suszę na i tak już biednym południu, na północy natomiast w pierwszej fazie może pobudzać do wzrostu część roślin, a w przypadku dalszego ocieplania uprawy i lasy będą usychać.

Prognozowany wzrost temperatur powodowany przez człowieka, głównie poprzez emisję dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych, wyniesie w tym stuleciu 1,8-4 stopni Celsjusza. Raport, oparty na pracach 2500 naukowców, zawiera wytyczne do walki z globalnym ociepleniem.

Kanał XML